Politerno > Тернопільщина > «Бригада» колишніх нардепів. Будівництво амбулаторій в селах Тернопільщини накрилося кримінальною справою

«Бригада» колишніх нардепів. Будівництво амбулаторій в селах Тернопільщини накрилося кримінальною справою

 • 4 Березня, 2020
 • 14721 Переглядів
 • 0

Нещодавно школа в районному центрі Ланівці не зникала із заголовків новин в тернопільських ЗМІ. Там підрядник ТОВ «Інтенсбуд» проклав у спортзалі підлогу з грибком. Поліція відкрила кримінальну справу. Та школа в Ланівцях не єдиний об’єкт, де правоохоронці запідозрили компанію у зловживаннях. Що це за фірма? Які політики за нею стоять?

Директором та засновником компанії ТОВ «Інтенсбуд» є 27-річна дівчина. До того, як стати бізнес-леді, вона декілька років працювала у відомій тернопільській компанії, яка пов’язана з екс-нардепами з Тернопільщини. Чи, бува, не є молода людина номінальним керівником, за спинами якої ховаються відомі та впливові політики регіону?

Та все по порядку.

Пафосний старт і кримінальна справа

В Україні віддавна триває реформа медицини, зокрема в первинній ланці. Ще в грудні 2017-го року Тернопільською облдержадміністрацією анонсувалося будівництво більше десятка сільських амбулаторій.

Коментар начальника Управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Володимира Богайчука з офіційного сайту, дата повідомлення 01.12.2017р.:

«З нового року на ланку первинної медицини за ініціативою Президента України Петра Порошенка мають виділити 4 млрд. грн., з них 178 млн. грн. очікуємо отримати на нашу область. Тому хочемо максимально раціонально використати ці кошти на забезпечення транспортом, обладнанням, житлом, будівництвом нових амбулаторій наші села. Попередньо, плануємо побудувати 12 нових амбулаторій, у 53 амбулаторіях – провести реконструкцію».  

Окрім того, тодішній голова Тернопільської ОДА Степан Барна наголошував, що при амбулаторіях має бути також об лаштоване житло для фельдшерів.Відтак, восени 2018-го року Управління охорони здоров’я провело тендери на будівництво сільських амбулаторій. У чотирьох аукціонах перемогла компанія ТОВ «Інтенсбуд». 

Це товариство засноване в 2015-му. До лютого 2018-го мало іншу назву – ТОВ «Терінвест». Тоді керівником і засновником товариства була Назар Катерина Андріївна. Цю дівчину згадаємо пізніше.

При зміні назви з «Терінвест» на «Інтенсбуд» змінилися також керівник і засновник компанії. На заміну Катерині Назар став Нижник Олег Олександрович.

У період проведення тендерних закупівель на будівництво сільських амбулаторій в ТОВ «Інтенсбуд» знову змінюється керівник та засновник. Фірмою починає керувати Наталія Дмитрівна Вдовиченко. А Олег Нижник стає інженером з охорони праці. Так говорять документи.


Вище названі імена та прізвища пересічному тернополянину мало-що можуть сказати. Люди не публічні, в політиці не були, на держслужбі не працювали. Однак, їхня попередня робота найбільше пов’язана з ТОВ «Протекшн-груп». Саме ця компанія є добре відомою в чиновницьких кабінетах тернопільського «білого дому». Зокрема тим, що облаштовували оперативно-диспетчерську службу Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у Тернопільській області. На відкриття диспетчерської приїжджали тодішня в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, прем’єр-міністр Володимир Гройсман. 

 

Попри гучні заяви в облдержадміністрації, що держава виділила Тернопільщині понад півтори сотні мільйонів гривень на будівництво 12-ти сільських амбулаторій, використання цільових коштів критично сприйняли правоохоронці.

Згідно матеріалів Тернопільського міськрайонного суду, у вересні минулого року слідчі ГУНП в Тернопільській області розпочали слідство в рамках кримінального провадження за ч. 3 ст. 191 Кримінального кодексу України.

На думку слідчих, при будівництві сільських амбулаторій посадові особи замовника робіт та підрядників заволоділи коштами шляхом зловживання посадовим становищем за попередньою змовою групи осіб.

ТОВ «Інтенсбуд» фігурує при будівництві за кошти платників податків чотирьох об’єктів.

1. «Будівництво амбулаторії сімейної медицини в с. Вишгородок, Лановецького району»;
2. «Будівництво амбулаторії сімейної медицини в с. Куряни, Бережанського району»;
3. «Будівництво амбулаторії сімейної медицини в с. Почапинці, Тернопільського району»;
4. «Будівництво амбулаторії сімейної медицини в с. Старе місто, Підгаєцького району.

За даними відкритої бази даних «Clarity Project», загальна сума, яку мала би отримати компанія ТОВ «Інтенсбуд» становить трохи більше 27,8 млн. гривень.– Кримінальна справа не тільки по чотирьох, а по будівництвах всіх амбулаторій. Наскільки я розумію, інкриміновано в тому, що є викрадення великої суми коштів. Тому на сьогоднішній день у нас вилучено повністю всю документацію, – прокоментував кримінальну справу Володимир Богайчук, до якого журналіст «Політерно» звернувся за коментарем.

Компанія нардепів

Повернімося до компанії ТОВ «Інтенсбуд». Як ми зазначали вище, директором та засновником товариства є Наталія Вдовиченко. Якщо заглянути на «Прозоро» в тендера за 2017-ий рік, в яких учасником чи переможцем була компанія ТОВ «Протекшн-груп», ця дівчина вказана, що є юрисконсультом фірми.

До того, як стати нардепом VІІІ скликання, членом спостережної ради ТОВ «Протекшн-груп» був Тарас Юрик. Тоді ж заступником директора цього товариства працював Степан Барна.

В електронній декларації за 2015-ий рік ще нардеп Роман Заставний вказував, що володіє третьою часткою статутного капіталу компанії. А також отримує дохід від ТОВ «Протекш груп» за роялті.Станом на сьогоднішній день в засновниках ТОВ «Протекш-груп» вказані Галина Сірант, Йосип Заставний та Зіновій Юрик. Двоє останніх є батьками згаданих екс-нардепів.

Варто зазначити, юридичні адреси ТОВ «Протекш-груп» та ТОВ «Інтенсбуд» теж донедавна співпадали. Обидві компанії були зареєстровані в селі Великі Гаї, вул. Галицька, 42Є.

Співробітники, податки і спільна адреса

10-го лютого цього року слідчі звертаються до Тернопільського міськрайонного суду щодо надання дозволу на тимчасовий доступ до документів «Інтенсбуду» якраз за адресою в селі Великі Гаї.

Паралельно з цими подіями, в Ланівцях, де компанія робила ремонт в спортзалі школи, вчителі та батьки дітей обурилися через неякісні ремонтні роботи. Нова підлога спортзалу покрилася грибком. Журналісти «Телевізійної служби новин» (телеканал «1+1») роблять репортаж про школу. Окрім того, «ТСН» навідується за місцем юридичної реєстрації, де таку компанію не знаходять.

Сільський голова Великих Гаїв Олег Кохман коментує:

– Якщо вони робили там, в нас би мали надходити великі податки. А надходжень ноль.Тож  в лютому за дивним збігом обставин, коли слідчі просять доступ до документів по адресі в селі Великі Гаї, коли журналісти не знаходять там компанію,  ТОВ «Інтенсбуд» змінює юридичну адресу. Нове місце реєстрації – місто Тернопіль, вул. Юліана Опільського, 5.

Це ще далеко не всі співпадіння, які наводять думку, що ТОВ «Протешк-груп» та ТОВ «Інтенсбуд» – один колектив. Більше того, по кримінальній справі з будівництвом амбулаторій випливає ще дві компанії.

З матеріалів судової справи №607/1907/20  від 10.02.2020р.

«Матеріалами кримінального провадження також встановлено, що вказаними товариствами укладались договори субпідряду, поставки та відповідального зберігання будівельних матеріалів (продукції) та устаткування із ТзОВ «Інтгеніо» (код ЄДРПОУ 40158550) і ТзОВ «Міжнародні інженерні системи» (код ЄДРПОУ 41453894), у зв`язку із чим відбувались відповідні фінансові розрахунки, інформація про які може підтвердити чи спростувати факти можливих протиправних дій під час освоєння бюджетних коштів».

Від жовтня минулого року керівником ТОВ «Інтгеніо» є згаданий екс-нардеп Тарас Юрик. У 2016-му керував цією компанією Олесь Юліанович Сірант. Останній і до сьогодні є директором ТОВ «Протекшн-груп».

Директором ТОВ «Міжнародні інженерні системи» в реєстрах вказаний Сергій Валерійович Дзюбін. Він теж виходець з товариства колишніх народних депутатів.

Два роки тому, святкуючи своє п’ятиріччя, на фейсбук-сторінці «Protection Grup» виклали відеоролик. У веселій формі колектив компанії показав імена та прізвища своїх співробітників. Фон відео – музика з культового серіалу початку 2000-их «Бригада». Тут вказаний: «керівник відділу програмного забезпечення СерДжой Дзюбін».Крім того, головний бухгалтер ТОВ «Протекшн-груп» та ТОВ «Інтенсбуд» є одна й таж сама людина. Це – Мазурик Віра Андріївна. Перевірити таку інформацію можна в тендерній документації, яку викладають компанії на «Прозоро».«Мудрого бухгалтера знайти важко»

За новою юридичною адресою в Тернополі на вул. Юліана Опільського зараз дійсно знаходиться офіс компанії ТОВ «Інтенсбуд». Про це навіть свідчить символіка компанії поруч з прапорами Євросоюзу та України.В офісі компанії ми поспілкувалися з директором Наталією Вдовиченко.

– Так, я працювала юрисконсультом в «Протекшн-груп», але звільнилася вже може півтора року тому, може вже більше. Після того пройшло близько трьох місяців і я оформлена на цій посаді, – каже пані Наталія.
– Ви засновник ТОВ «Інтенсбуд» номінально чи все ж таки це ваша компанія?
– Це моя компанія, – відповіла дівчина.

Також журналіст запитав про головного бухгалтера пані Мазурек. Адже, як згадувалося, ця жінка керує фінансами в обох компаніях.

– Бухгалтер в нас, в «Інтенсбуд», працює за сумісництвом. Зараз мудрого бухгалтера знайти важко. У неї є безліч фірм зазначила Наталія Вдовиченко.

Також попросили прокоментувати слова сільського голови з Великих Гаїв про те, що в сільський бюджет за місцем реєстрації ТОВ «Інтенсбуд» податки не надходять. Пані Наталія здивувалася, що був такий репортаж, вона його не бачила.

– В репортажі «ТСН» сільський голова Великих Гаїв говорив, що податки від вашої компанії по місці реєстрації не надходять.
– Такого не може бути. Якщо по місцю реєстрації, значить, сплачуємо по місцю реєстрації.  Всі податки сплачуються, це однозначно. Не знаю, що там сільський голова казав. Податки сплачуються повністю.За її словами, наразі ще не повністю завершене будівництво чотирьох сільських амбулаторій. Відповідно, Управління охорони здоров’я ТОДА не всі кошти перерахувало. Роботи не завершені. А поліції передані документи, які правоохоронці просили ще в січні.

Про те, що в лютому поліція зверталася в суд за тимчасовий доступ до документів, Наталія Вдовиченко каже, що про суд не знала.
 
Початок і закінчення: дві великих різниці
 
Про кримінальне провадження відомо директору ТОВ «Інтгеніо» Тарасу Юрику. Ми з ним спілкувалися в офісі політичної партії «Європейська Солідарність». Попросили прокоментувати наявність кримінальної справи.

– На сьогоднішній день правоохоронні органи мають можливість в будь-якому випадку проводити перевірку, скажімо так, за будь-якою інформацією, яка з’являється в них чи в ЗМІ чи будь-де. Заносити до ЄРДР чи відкривати кримінальну справу. Це справа їхня і вони мають на це право. Відповідно говорити про те, чи взагалі є якісь кримінальні складові, це вже питання до їхньої роботи і до того чи вони, в принципі, встановлять такий факт. Тому що початок будь-якої справи і закінчення – це дві великих різниці. Не завжди, чи здебільшого, чи в принципі будь-яка заведена кримінальна справа не свідчить про те, що хтось насправді винен,  – сказав Тарас Юрик.На запитання про співробітників ТОВ «Інтенсбуд», які також вказані тендерних документаціях за 2017 і 2018-ий роки компанією ТОВ «Протекш-груп», Тарас Юрик зазначив:

– Не можу цього прокоментувати. Коли я був народним депутатом я в справи компанії не встрявав. І не цікавився, і не міг цікавитися апріорі. Тому я не в курсі в принципі.

Втім, є ще одне відео, приурочене святкуванню п’ятиріччя ТОВ «Протекш-груп», де Тарас Юрик присутній.  А також у цьому святковому відео своє ім’я згадує перша засновниця ТОВ «Інтенсбуд» Катерина Андріївна Назар, як співробітниця компанії, до якої пряме чи опосередковане відношення мають Степан Барна, Роман Заставний і Тарас Юрик.Останнього ми також запитали чи лобіювали політики перемогу ТОВ «Інтенсбуд» на тендерах.

– Скажіть, будь ласка, як на сьогоднішній день під час тендерів можна лобіювати інтереси? В нас працює система «Прозоро». Відповідно, система «Прозоро» дає можливість прийняти участь в тендерах будь-якій компанії. І будь-яка компанія через якісні і кількісні показники може перемогти в тендері – відповів Тарас Юрик.

Окремо додамо, що номер телефону компаній ТОВ «Інтенсбуд» (в період з червня 2016-го до серпня 2018-го) та ТОВ «Інтгеніо» в реєстрах однаковий.

Не туди попали          
 
Коли розмовляли з Наталею Вдовиченко, запитали її, щоб підказала, де зараз знаходиться офіс «Протекш-груп». В офісі «Інтесбуду» на вул. Ю. Опільського можна побачити на столах символіку «Протекшену». Але пані Наталія не підказала. 
 

– Є телефони, дзвоніть – відповіла вона.

На сайті «Протекшн-груп» вказано, що компанія знаходиться по вул. Замкова, буд. 6. Втім, там їх не побачите. Телефонуємо за номером в реєстрі. При першій спробі додзвонитися відповідала дівчина, сказавши, що на зв’язку дійсно «Протекш-груп». Після того, як журналіст назвався і запитав, куди прийти в офіс, зв’язок обірвався.

Друга спроба додзвонитися виявилася ще більш невдалою. Підняв хлопець, діалог теж короткий.

– Це «Протекшн-груп»?   
– Ні, ви не туди попали. 
– Цей номер є в реєстрах, як контактний номер компанії.
– Ага. Ні-ні, конкретно це шось ви не туди попали. Про таку таємничість офісу ми запитали Степана Барну, адже після роботи на посаді голови Тернопільської ОДА він повернувся в «Протекшн-груп».

– Офіс знаходиться на вулиці Крушельницької навпроти адміністрації. А дівчина з хлопцем можуть просто переживати, коли невідомі дзвонять, – відповів він.

За півтори року жодну амбулаторію не зробили

Згідно договірних зобов’язань фінансування та будівництво амбулаторій мали би завершитися в 2019 році. Однак, Степан Барна, Тарас Юрик, Наталія Вдовиченко, Володимир Богайчук кажуть, що жодна амбулаторія не завершена.

Наприклад, в селі Почапинці об’єкт збудований, зроблений фасад, будівля накрита. Поруч лежить інформаційний стенд. Вказаний початок будівництва – листопад 2018-го, тривалість – 12 місяців. Але в грудні минулого року Управління охорони здоров’я та ТОВ «Інтенсбуд» домовилися продовжити договір ще на один рік.У цьому випадку показовим є приклад, коли в Ухані (Китай) збудували лікарню за два тижні.

Згідно даних  «Пошуково-аналітичної системи «.007», від підписання договору до сьогодні на рахунок ТОВ «Інтенсбуд» перераховано:
    
1. На «Будівництво амбулаторії сімейної медицини в с. Вишгородок, Лановецького району» Управління охорони здоров’я ТОДА перераховали  4,67 млн. грн., договірні зобов’язання – 7,83 млн. грн.;
2. На «Будівництво амбулаторії сімейної медицини в с. Куряни, Бережанського району» –
5,04 млн. грн., договірні зобов’язання – 5,79 млн.;
3. На «Будівництво амбулаторії сімейної медицини в с. Почапинці, Тернопільського району» 3,08 млн. грн., договірні зобов’язання – 5,74 млн. грн.;
4. На «Будівництво амбулаторії сімейної медицини в с. Старе місто, Підгаєцького району – перераховано 5,87 млн., договірні зобов’язання – 8,5 млн. грн. – Ще ні одна амбулаторія не є здана в експлуатацію, – каже начальник Управління Володимир Богайчук. – Правоохоронці вилучили всю документацію. Проводиться перевірка чи є дійсно невідповідність кубатурі, квадратним метрам, я не будівельник, не можу сказати.Володимир Богайчук додав, що технічний нагляд за будівництвом здійснювало Управління капітального будівництва. Цим відомством керує Віктор Кузяк, щодо діяльності якого порушено більше десятка кримінальних справ.  Він віддавна перебуває на роботі «під знаком питання». Втім, голова облдержадміністрації Ігор Сопель не зумів знайти підстав його звільнити. І вже напевне не встигне, бо сам написав заяву на звільнення.

– Ми також контролювали процес, наскільки ми, Управління охорони здоров’я, могли розуміти. Наприклад, бачимо, що є акт виконаних робіт, погоджений з УКБ, що роботи здійснені і відповідають ДБНам, тоді, відповідно ми проплачували. На цей рік є ще багато робіт, які потрібно зробити, щоб закінчити ці об’єкти.
– Чи були впливи на вас з політиків щодо чотирьох об’єктів, де перемогла компанія «Інтенсбуд»?    
– Ні! – категорично заперечує начальник Управління. – Ми проводили тендерні процедури. Я не є головою тендерного комітету.

На питання чи помітив Володимир Богайчук присутність представників ТОВ «Протекш-груп» у складі ТОВ «Інтенсбуд», він запевняє:

– Я не вступав в зговір ні з ким. Якщо виграла та чи інша компанія, якщо є якісь нюанси по тому, я готовий нести за це відповідальність. Хоча, кажу, працював тендерний комітет. […] Ми зацікавлені тільки в одній речі – здати ідеально всі амбулаторії з нормальним обладнанням. Ми чекаємо , коли прийде весна, щоб там можна було посадити дерева, які передбачені. Ті фірми, які зробили як-небудь, вони будуть знімати бруківку, будуть перекладати, будуть перемальовувати, перештукатурювати і так далі.
– Приблизно, коли планується здача в експлуатацію амбулаторій?  
Тоді, коли буде зроблено все ідеально! Ви чуєте мене? Коли буде все ідеально! Мені ці інтенсбуди, я бачив їх в одному місці! – наголошував Володимир Богайчук.

Банкомати і люди

Ще одне місце, де побачили правоохоронці правопорушення посадових осіб підрядника, це банкомати. У своєму клопотанні слідчі по цій справі просять суд дозволити отримати дані банківської таємниці про виведення коштів у готівку з рахунків ТОВ «Інтенсбуду». Зокрема:

– інформацію про банківські термінали, з яких здійснювалось зняття отриманих коштів із розрахункових рахунків № НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 за період з 00:00 год. 01.11.2018 до 00:00 год. 28.01.2020, а також копії записів з камер відео спостереження банкоматів, з яких здійснювались вказані операції, вказавши при цьому юридичну адресу банківських терміналів;

– у випадку здійснення банківських операцій по вказаному рахунку в приміщеннях відділень АТ «Ощадбанк» (копії відеозаписів із камер відео спостереження в момент здійснення банківських операцій.Тож цій справі скоро не буде ще кінця, як і сільських амбулаторій. Документація вилучена, роботи призупинені, попри всю пафосність на старті.

І, до речі, люди з сіл вже почали оббивати пороги Тернопільської ОДА через недобудову медзакладу в селі Мишковичі. Щоправда там задіяні інші компанії. Але теж мешканці стурбовані тривалим будівництвом, здавалось, би не складним у процесі. Тим паче, чиновники колись хвалилися – 12 амбулаторій, 53 реконструкції, 178 мільйонів.   Так виглядають амбулаторії, які будує ТОВ “Інтенсбуд”  

У селі Почапинці Тернопільського району, сьогоднішні дні.

У селі Куряни Бережанського району. Світлини з сайту Бережанської РДАУ селі Вишгородок. Світлини з сайту Лановецької РДА. Стан будівлі перевіряє перший заступник голови  райдержадміністрації Олександр БатожнийУ селі Старе Місто Підгаєцького району. Стан на сьогодні.Автор тексту: Назарій Наджога

Діліться у соцмережах:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Залишити відповідь