Україна повинна виконати рекомендації Венеційської комісії щодо законів про освіту та державну мову.
Про це йдеться у спільній заяві ЄС та України за підсумками Ради асоціації Україна-ЄС у четвер в Брюсселі, з якою ознайомилась “Європейська правда“.
“Сторона ЄС наголосила на необхідності повного виконання рекомендацій Венеційської комісії щодо закону про освіту. Українська сторона підкреслила, що з прийняттям Закону “Про загальну середню освіту” в січні 2020 року з наступним продовженням перехідного періоду до 2023 року щодо реалізації статті 7 Закону про освіту були виконані ключові рекомендації Венеційської комісії щодо цього закону”, – сказано у документі.
Крім того відзначається, що ЄС закликав Україну виконати рекомендації Венеційської комісії щодо закону про державну мову та прийняти закон про національні меншини.
Варто зазначити, Україна неодноразово заявляла, що, на її думку, вона виконала рекомендації “Венеційки” щодо закону про освіту.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба восени заявив, що Україна більше не змінюватиме закон про освіту відповідно до побажань інших країн, але подбає про захист інтересів національних меншин.
У вересні 2017 року міністр закордонних справ Угорщини Пейтер Сійярто викликав у міністерство посла України в Угорщині Любов Непоп через схвалений закон про освіту. Як заявив прес-секретар МЗС Угорщини Тамаш Менцер, міністр Сійярто має намір особисто повідомити, що вважає новий український закон “соромом і ганьбою”.
Своє занепокоєння освітньою реформою в Україні висловила Румунія. Пізніше МЗС Угорщини назвало освітню реформу в Україні “ударом у спину”.
Венеційська комісія у висновках стосовно статті 7 у Законі «Про загальну середню освіту» визначила, що стаття є рамковою і підлягає деталізації, а також потребує подовження перехідного терміну для імплементації.
На думку экспертів Венеціанської комісії закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної” не витримує балансу між захистом української мови та гарантуванням прав мов меншин.
Як відомо, Угорщина від вересня 2017 року ветує усі рішення в НАТО, які стосуються поглиблення співпраці з Україною, а також блокує діалог на політичному рівні – спершу через ухвалення освітнього закону, а згодом і мовного.
НАТО солідарне з Угорщиною, яка наполягає на тому, що Україна повинна імплементувати рекомендації Венеціанської комісії до закону про освіту.