Очільниця ТСК щодо “вагнерівців” Мар’яна Безугла заявила, що це була не спецоперація, а “спеціальний захід”. Також зазначається, що бойовиків мали затримати у Стамбулі турецькі силовики, оскільки “вагнерівці” воювали у Сирії.
“У липні (2020 року – ред.) до ГУР МО звернулася СБУ і виникла ідея щодо того, щоб спробувати витягти частину осіб (які воювали на Донбасі проти України – ред.) з території РФ на територію України.
Санкціонованої спецоперації щодо примусової посадки турецького літака з “вагнерівцями” в Україні не було, був “спеціальний захід”. Бойовиків планували затримати у Стамбулі у рамках міжнародно-правової операції”, – зазначила Безугла.
Вона наголосила, що це був “суто український спеціальний захід” без участі інших країн, кооперації з Туреччиною також не було. Проте очікувалося, що бойовиків мали затримати в аеропорту Стамбула за участь у воєнних діях в Сирії.
ТСК також дізналася, що серед 33 “вагнерівців” одна людина була агентом і працювала на спецслужби Білорусі, а ще один з групи був інформатором для Білорусі. Наголошується, що Росія отримала саме 32 бойовиків, один залишився у РБ.
Відтермінувати операцію вирішили українські спецслужби.
ТСК також дійшла до висновку, що цей захід був “доволі амбітний, і мав недоліки в плануванні й роботі”.
“Наша спецслужба програла у цій боротьбі між трьома спецслужбами – України, Білорусі й Росії, але тим не менше, не була спровокована на щось гірше, і це не призвело до реально відчутних міжнародних наслідків, а тим паче катастрофічних, які ми спостерігали у ситуації з Протасевичем”, – додала Безугла.
Також ТСК дійшла до висновку, що п’ятий президент Петро Порошенко не міг санкціонувати цей “спеціальний захід”, оскільки його планували у липні 2020 року.
“Згідно з заявами п’ятого президента він особисто санкціонував спецоперацію у 2018 році. Але ми бачимо, що у 2014-2018 році – це рутинна робота, а планування спеціального заходу – це липень 2020 року.
У липні СБУ була передана інформація за результатами документування осіб і відібрано кілька десятків тих, які становлять оперативний інтерес. І з цих кількох десятків було відібрано 33.
Зроблю висновок, згідно з нашим дослідженням, Петро Олексійович, беручи до уваги, що ту інформацію, яку ми отримали, планування йшло в липні 2020 року, а це відбулося у липні 2020 року, не міг санкціонувати.
У мене питання, чому Петро Олексійович фактично ввів у оману як ТСК, так і все суспільство, які мотиви на загал заявити про особисте санкціонування у 2018 році, для чого брехати?”, – зазначила нардепка.
Нагадаємо, раніше Безугла заявляла, що на засідання ТСК ВР з розслідування злиття “справи вагнерівців” не зможуть запросити президента Володимира Зеленського, оскільки він є недоторканною особою.
