Politerno > Україна і світ > СБУ викрила шпигунську мережу Угорщини – Будапешт висилає двох дипломатів та звинувачує Київ в підтримці “Тиси”

СБУ викрила шпигунську мережу Угорщини – Будапешт висилає двох дипломатів та звинувачує Київ в підтримці “Тиси”

  • 9 Травня, 2025
  • 238 Переглядів
  • Comments Off
Орбан - Угорщина

У пʼятницю Служба безпеки України заявила, що викрила агентурну мережу військової розвідки Угорщини, яка здійснювала шпигунську діяльність на Закарпатті – зокрема “промацувала ґрунт” щодо настроїв місцевих мешканців та їхньої реакції на потенційну появу у регіоні “угорських миротворців”.

Повідомляється, що за результатами комплексних заходів на Закарпатті СБУ затримала двох агентів із мережі угорської спецслужби.

Як встановило розслідування, куратором обох фігурантів був кадровий співробітник воєнної розвідки Угорщини, чию особу вже ідентифіковано Службою безпеки України.

Одним із його агентів був 40-річний колишній військовий з Берегівського району, якого іноземці завербували та перевели у “режим очікування” ще у 2021 році.

За даними контррозвідки та слідчих СБУ, куратор “активував” цього агента у вересні 2024 року.

Повідомляється, що тоді зрадник отримав завдання: вивчити настрої місцевого населення і отримати таку інформацію:

– яка буде реакція військових і цивільного населення Закарпаття, якщо в область ввійде миротворчий контингент, зокрема угорські військові;

– яке військове спорядження та озброєння можна придбати на чорному ринку Закарпаття;

– яка ситуація із міграцією угорського населення в регіоні;

– які військові сили розташовані на Закарпатті, чи багато транспорту і бойових машин;

– наскільки укомплектовані правоохоронні органи і яка їхня чисельність тощо.

Задокументовано, що після цього агент особисто розвідував розміщення Сил оборони та координати зенітно-ракетних комплексів С-300 у регіоні.

Після збору розвідданих він виїхав до Угорщини, щоб відзвітувати перед куратором. Для перетину кордону зрадник оформив довідку доглядальника за хворим батьком, який потребує лікування в іноземних установах.

За матеріалами справи, під час зустрічі угорський розвідник передав агенту готівку, яка передбачалася на виконання поставлених завдань. У тому числі зрадник підшукував мережу інформаторів. СБУ встановила, що резидент намагався завербувати щонайменше двох осіб.

Формуючи агентурну мережу, іноземна розвідка сподівалася розширити діапазон збору інформації, включаючи отримання даних із прифронтових і фронтових регіонів, кажуть у спецслужбі.

У березні 2025 року контррозвідка СБУ задокументувала другу зустріч агента з куратором. Цього разу він отримав телефон зі спеціальним програмним забезпеченням для законспірованого зв’язку.

Серед нових завдань зрадника було виявлення службових авто, які належать представникам Сил безпеки та оборони у Закарпатській області. Крім того, резидент мав знаходити та передавати угорській спецслужбі дані про втрати ЗСУ на війні та актуальні події із лінії фронту, і вже підібрав відповідний контакт у Силах оборони.

Ще одна затримана – колишня військовослужбовиця Сил безпеки та оборони України, яка звільнилася з підрозділу у 2025 році. За наявною інформацією, серед її завдань було інформування угорської спецслужби про наявність літаків та гелікоптерів у Закарпатській області, а також про оборонні системи військової частини, де вона проходила службу.

Контррозвідка СБУ задокументувала кожен крок угорської агентури і затримала фігурантів за місцями проживання. Під час обшуку у них вилучили телефони та інші речові докази.

Слідчі Служби безпеки повідомили фігурантам про підозру в державній зраді, вчиненій в умовах воєнного стану.

Вказано, що зловмисники перебувають під вартою. Їм загрожує довічне ув’язнення з конфіскацією майна.

Спершу глава МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив, що Будапешт не отримував від Києва офіційних повідомлень про викриту мережу угорських шпигунів, та згадав про “антиугорську пропаганду”.  

На прохання ЗМІ прокоментувати заяву СБУ про викриту мережу шпигунів воєнної розвідки Угорщини, що діяла на Закарпатті, Сійярто сказав, що поки не отримував таких повідомлень від української сторони.

“Ми зможемо щось сказати, лише якщо отримаємо якісь деталі чи офіційну інформацію. До того часу це слід розглядати як пропаганду, до якої варто ставитися з обережністю”, – сказав очільник МЗС Угорщини.

“В Україні часто лунає антиугорська пропаганда, і в багатьох випадках вона виявлялась абсолютно необґрунтованою”, – додав Сійярто. 

Але через кілька годин Будапешт заявив, що видворяє двох українських дипломатів, звинувативши їх у шпигунстві.

Сійярто поскаржився на “дедалі сильнішу антиугорську пропаганду” в Україні та “кампанію з дискредитації проти угорців”.

Він повідомив, що двоє “шпигунів”, які начебто діяли під дипломатичним прикриттям в посольстві України в Будапешті, були 9 травня вислані з Угорщини. Рішення щойно було передано українському послу в Будапешті.

“Остання кампанія проти угорців має ту ж саму мету, що й попередні. Ми, угорці, хочемо миру, ми кажемо “ні” війні, ми ніколи не постачали зброю Україні й не будемо цього робити. Ми не дозволяли й не дозволимо втягнути нас у цю війну”, – заявив він.

Угорська влада стверджує, що заява України про викриття розвідувальної мережі Угорщини на своїй території свідчить про співпрацю Києва та опозиційної партії “Тиса”.

У Орбана кажуть, що заява про викриття розвідувальної діяльності Угорщини в Україні – “це явна ознака посилення координації між українськими спецслужбами та угорською опозиційною партією “Тиса”.

“Угорський уряд вважає таку позицію глибоко тривожним явищем. У новітній історії країни не було прецедентів, коли внутрішній політичний актор працював у тандемі з розвідувальними службами сусідньої держави”, – бідкається влада Угорщини.

Вона також назвала доказом координації між Україною і “Тисою” той факт, що твердження Києва про викриття угорських шпигунів були поширені опозицією і “швидко переросли у повномасштабну міжнародну кампанію з дискредитації”.

Уряд Угорщини додатково заявив, що його відмова постачати Україні зброю “зробила країну мішенню, особливо напередодні рішень щодо можливого вступу України до ЄС”.

“У такій ситуації зближення угорської опозиційної партії та українських силових структур є не просто тривожним, а дестабілізаційним”, – застерігають в Орбана.

Нагадаємо, за колишнього голову Державної фіскальної служби Романа Насірова внесли заставу і він вийшов з-під варти. 

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE