Власник “Ельдорадо” та ТРЦ “Гулівер” Віктор Поліщук потрапив під санкції РНБО, але зберіг вплив на девелоперську компанію.
Про це пише “Економічна правда”.
14 квітня 2025 року Рада національної безпеки і оборони запровадила санкції проти Віктора Поліщука – ексвласника банку “Михайлівський” і ТРЦ “Гулівер” у Києві. Банк збанкрутував у 2016 році, а ТРЦ держава забрала у 2024 році.
Найвідомішим бізнесом Поліщука була мережа магазинів “Ельдорадо”, записана в реєстрах на його батька. Саме її діяльність стала приводом для запровадження санкцій за поданням СБУ. Причина – постачання виготовленої в РФ техніки під виглядом китайської для реалізації в Україні, повідомляло видання Forbes Ukraine. Податки з проданої техніки сплачувалися до федерального бюджету Росії.
Менш відомим родом занять підприємця є його девелоперський бізнес: Поліщук багато років будує житло в столичному регіоні. Компанія Alliance Novobud звела чотири проєкти в Броварах і будує п’ять ЖК: три в Броварах і два в Києві. Столичні майданчики розташовані в привабливих місцях: на Подолі та вулиці Антоновича.
Санкції РНБО передбачають блокування активів і заборону на розпорядження майном. В Alliance Novobud кажуть, що компанія продовжує працювати.
Після запровадження санкцій РНБО, а саме у квітні, відбулися зміни серед співвласників ТОВ “Альянс новобуд”: із складу вийшло АТ “Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд (КІФ) “Адвайзер”, 56,35% акцій якого належать батьку Поліщука Степану, а 43,65% – його дружині Лілії Різвій.
Адвокатка Grain Law Firm Ірина Відловська каже, що це може свідчити про спробу вивести компанію з-під санкційного впливу шляхом переформатування власності.
У пресслужбі Alliance Novobud ЕП повідомили, що Віктор Поліщук “не має стосунку до діяльності ТОВ “Альянс новобуд”, тобто не є власником, засновником, бенефіціаром, керівником або радником компанії, а також не має впливу прямо чи опосередковано на юридичну особу”. Запитання про його причетність до інших юридичних осіб, які працюють під парасолькою бренду, у компанії проігнорували.
Попри формальне відсторонення від більшості компаній, Поліщук зберігає вплив на девелоперський бізнес через родину, торгові марки та бізнес-структури, стверджують юристи, які проаналізували державні реєстри на прохання ЕП.
Поліщук або члени його родини залишаються власниками ключових брендів. Віктор є власником торговельних марок Madison Garden, “Лавандовий”, Krona Park та Krona Park 2, а його дружина – “Іллінський”, “Монреаль”, “Лісовий квартал” (усе перелічене – назви житлових комплексів), “Альянс новобуд”, Gulliver.
В СБУ не стали розкривати ЕП, чи йде робота щодо Поліщука та його активів після запровадження санкцій РНБО, зокрема в будівельній галузі: “Законодавство забороняє розголошувати зібрані спецслужбою відомості та інформацію щодо проведення або непроведення стосовно певної особи відповідних заходів до ухвалення рішення за їх результатами. З огляду на зазначене, більш детальні відомості з порушених питань наразі розголошенню не підлягають”.
Партнерами Поліщука в кількох девелоперських проєктах є родина ексміністра оборони і державного зрадника Павла Лєбєдєва, а також група DeVision російського підприємця Дмітрія Буряка, свідчать дані Youcontrol.
Дружина Поліщука Лілія Різва, за непідтвердженою інформацією, опублікованою в медіа, є племінницею дружини колишнього президента Росії Дмітрія Медведєва. ЕП намагалася підтвердити цю інформацію, але ні в пресслужбі Alliance Novobud, ні в СБУ, ні в Офісі генерального прокурора на це запитання не відповіли.
Раніше ми повідомляли, що Держгеонадр поновив усі три спецдозволи на розроблення й видобування корисних копалин, які з початку 2024 року заблокували через санкції щодо дніпровського бізнесмена Вадима Єрмолаєва.