Politerno > Статті > Україна і світ > Будівельна централізація. Чому мери великих міст об’єдналися проти “слуг народу”

Будівельна централізація. Чому мери великих міст об’єдналися проти “слуг народу”

  • 16 Грудня, 2022
  • 1177 Переглядів
  • 0

Володимир Зеленський та його партія створили собі нові можливості на повоєнний час. Але й нові проблеми також. Все це завдяки тому, що 13 грудня парламент підтримав законопроект №5655 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності”.

Шість місяців на перемогу?

Ініціатором цього закону виступила голова партії “Слуга народу” Олена Шуляк. Тепер його можна вважати візитівкою партії. Сама Шуляк посилено піарить своє дітище, наголошуючи на його ролі після війни. “Це демократичний інструмент для ефективної відбудови України після перемоги “, — розповіла вона напередодні голосування. А 14 грудня, коментуючи ухвалення закону, вона знову заявила: “Ми розуміємо, що після перемоги почнеться відновлення нашої держави і саме тоді дуже важливо буде мати прозорі та чесні процеси у будівельній галузі“.

 

Зрозуміло, що зараз цей закон не виглядає актуальним і навряд чи може схвилювати рядових українців. У нашого суспільства зараз зовсім інші турботи. Та й робота будівельної галузі після 24 лютого добряче загальмувалася.

Якраз 14 грудня Держстат оприлюднив дані за січень-вересень 2022 р.: загальна площа нового будівництва житла становила 5,2 млн кв. м — це вдвічі менше, ніж за аналогічний період минулого року (10,8 млн. кв. м). А загальна площа нового будівництва нежитлових будівель становила лише 2 млн кв. м — це в 2,5 рази менше, ніж у січні-вересні минулого року (5 млн. кв. м).

Однак новий закон, власне, і не розрахований на негайний ефект. Він набуде чинності лише через шість місяців після опублікування (і лише кілька статей буде введено в дію одразу або через три місяці). Схоже, саме через шість місяців “слуги народу” чекають на закінчення війни і початок надходження мільярдів євро та доларів від західних донорів на відновлення України. Ось тоді будівельна галузь стане головною. І цілком логічно, що центральна влада завчасно потурбувалася, щоб взяти містобудівну діяльність під свою опіку.

Не дивно й інше: законопроект №5655 насилу пройшов через Верховну Раду. За нього проголосували 228 нардепів за мінімально необхідних 226. Тобто Шуляк, загалом, пощастило. Проект підтримали лише 176 з 239 “слуг народу”, решту голосів дали дві половинки колишньої фракції ОПЗЖ (11 — “Відновлення України” та 9 — “Платформа за життя і мир”), “Довіра” (12), “За майбутнє” (11), “Голос” (1) та позафракційні (8). “Європейська солідарність” та “Батьківщина” категорично відмовили цьому проекту у підтримці.

Зазначимо, що за кілька годин до голосування за проект №5655 “слуги” провели через парламент кадрові перестановки у комітетах, запропоновані керівництвом фракції. Олена Шуляк отримала пост голови комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Це красномовно свідчить про те, яке велике значення надають сфері містобудування партія “Слуга народу” та її голова. Після війни це буде їхня головна фішка.

Чим можуть відповісти мери

Законопроект №5655 було прийнято у першому читанні ще у липні минулого року. Навколо нього було багато дискусій. Як і слід було очікувати, проти виступили мери міст, які побачили у ньому наступ на місцеве самоврядування. Асоціація міст України 28 листопада вимагала істотно доопрацювати проект “для усунення порушень Конституції України, протиріч з Цивільним кодексом України та корупційних можливостей, закладених у цьому законопроекті”. Цю вимогу вона повторила 9 грудня, а перед самим голосуванням безпосередньо до депутатів парламенту звернулися мери Києва, Львова та Дніпра Віталій Кличко, Андрій Садовий та Борис Філатов. Їх точно не віднесеш до одного політичного табору, але з цього питання вони мають однакову позицію.

 

"Фактично це — законопроект, який повністю нівелює контроль міст за будівництвом. І створює умови для монопольного централізованого допуску будівельників на ринок. А тим, хто зайде, буде дозволено створити приватний орган контролю містобудівної діяльності без впливу держави чи місцевого самоврядування! Таким чином, самовільне будівництво стає повністю легалізованим, порушуючи права як власників земельних ділянок, так і мешканців громад", — заявив Віталій Кличко.

"Усі голови українських громад категорично проти прийняття закону в такій редакції. Один приклад, що саме тут не о'кей. Згідно з пропонованим законопроектом контрольні функції отримає приватна інспектуюча компанія. Її може створити, наприклад, сам забудовник. Представники міської ради навіть не матимуть права потрапити на територію, де відбувається будівництво. Нам пропонують керувати містом, але зав'язують руки", — підтвердив Андрій Садовий.

"З неймовірним задоволенням чекаю, коли депутати "Слуги народу", злившись в екстазі з недобитками з ОПЗЖ, ухвалять сьогодні абсолютно аморальний і корупційний закон 5655. Закон, в основі якого закладена величезна та цинічна брехня, смердючі бабки забудовників та бажання наплювати на місцеве самоврядування. Закон, який згодом спричинить кошмар у забудові міст та обурення громадян. Тому що, коли законотворчістю займаються санкюлоти та відморозки, то рано чи пізно починає говорити вулиця та майдани", — попередив Борис Філатов.

Однак закон ухвалено і зараз готується на підпис президента. Наразі відповідальність переходить до Зеленського. Петиція з закликом до президента накласти вето на законопроект №5655 набрала необхідні 25 тисяч підписів менше ніж за добу.

Звичайно, не можна виключати, що Зеленський відповість на петицію конструктивно, а не формальною відпискою, і справді накладе вето на закон Шуляк. Але ймовірність цього мала, і навіть якщо це станеться, то навряд чи варто чекати від нього серйозних поступок мерам. Бо, повторимося, йдеться про не якесь другорядне питання, а про сферу, в якій після війни освоюватимуться колосальні суми від західних донорів. Наприкінці листопада Зеленський оголосив, що на повоєнне відновлення України необхідне фінансування у розмірі понад трильйон доларів. Якщо поділитися з мерами повноваженнями у цій сфері, це посилить їхні фінансові можливості задовольняти свої політичні амбіції. А Банкову така перспектива зовсім не влаштовує.

Зрозуміло, що ні зараз, ні за шість місяців жодних майданів через цей закон не буде. Вакханалія забудовників, напевно, зможе десь викликати локальні протести, але вже після того, як закон запрацює, і коли переграти все назад буде неможливо.

Але мери і особливо Кличко, Садовий, Філатов мають іншу можливість. Використовуючи Асоціацію міст України та свої особисті контакти з західними політиками, вони можуть вплинути на донорів. Все ж таки права місцевого самоврядування — це для Заходу не порожній звук. До того ж донорам категорично не потрібні скандали навколо тих грошей, які вони пожертвують на відновлення України. Ані корупційні скандали, ані архітектурні, ані політичні — жодні скандали Заходу не потрібні. Йому потрібна гарна історія успіху, жодним чином не забруднена.

І якщо Банкова цього не розуміє, то її може чекати неприємний сюрприз. Західні партнери можуть відкласти пряник і взяти в руки батіг. Якраз 13 грудня ми бачили, якою може бути швидкою реакція влади на свист батога: понад півтора року невідкладний законопроект Зеленського про ліквідацію ОАСК припадав пилом у Раді, але моментально був проголосований, як тільки Держдеп США наклав санкції на голову ОАСК Павла Вовка.

Звичайно, донори не скасовуватимуть фінансову допомогу через один закон. Але вони можуть сформулювати такі правила фінансування будівельних проектів та контролю за ними, що надання допомоги буде фактично заблоковано доти, доки не буде змінено закон. А у Кличка, Садового та Філатова попереду є півроку, щоб попрацювати з тими людьми в Євросоюзі та США, від яких це залежить.

""Читайте також: Історія однієї зради: кривава електроенергія

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE