Politerno > Статті > Україна і світ > Чому здувається рейтинг Порошенка і про що говорять відсотки Вакарчука і Зеленського

Чому здувається рейтинг Порошенка і про що говорять відсотки Вакарчука і Зеленського

  • 27 Квітня, 2018
  • 1846 Переглядів
  • 0

За 11 місяців до президентських виборів 2019 року соціологічні опитування фіксують помітне падіння рейтингу президента України Петра Порошенка і змінюють конфігурацію сил в українському політикумі.

Майже чотири роки тому Петро Порошенко вступив на посаду президента України, отримавши на виборах довіру майже 55% виборців, до кінця квітня 2018 року його рейтинг довіри впав до 16%. І тепер, в разі його бажання балотуватися на другий термін, йому доведеться битися з конкурентами навіть за вихід у другий тур.

Експерти вважають, що це пов’язано, в першу чергу, зі зміною настроїв виборців, які вже слабо реагують на ура-патріотичні гасла і чекають від президента припинення війни, створення робочих місць, збільшення рівня життя і наведення порядку в країні.

Так, згідно з опитуванням групи “Рейтинг”, 67% громадян очікують від нового глави держави припинення військових дій на Сході. 57% – посилення боротьби з корупцією. 38% очікують кроків спрямованих на відродження промисловості в Україні, 22 і 21% відповідно сподіваються на поліпшення медичних послуг і соціальних стандартів. При цьому всього 6% на перше місце ставлять зміцненні обороноздатності країни і тільки 3% респондентів чекають від президента захисту української мови та культури.

Банкова ж продовжує експлуатувати колишню риторику “війна, агресія, українська мова, автокефальна церква”, що, як бачимо, йде в дисонанс з бажанням українців.

Відповідно, виборці поступово переорієнтовуються на інших політиків.

Лідери і аутсайдери

За даними опитування соціологічної групи “Рейтинг”, проведеного серед 6 тисяч респондентів, якби вибори президента пройшли в найближчі дні, то більшість голосів виборців дісталася б лідеру “Батьківщини” Юлії Тимошенко (8,8%). Друге і третє місця поділили б Анатолій Гриценко (6,6%) і глава “Опозиційного блоку” Юрій Бойко (6,0%). Четверте і п’яте місця, відповідно, посіли б фронтмен “Океану Ельзи” Святослав Вакарчук і артист, шоумен Володимир Зеленський. І лише на 6-му місці, слідом за ними, “притулився” діючий президент Петро Порошенко. Колишній прем’єр-міністр Арсеній Яценюк з 1% підтримки знаходиться в самому кінці списку.

Серед тих, хто точно має намір голосувати, трійка лідерів незмінна: Юлія Тимошенко – близько 11,2%, Анатолій Гриценко – 8,6%, Юрій Бойко (7,4%). У Святослава Вакарчука та Петра Порошенка – по 7,3% голосів, у Володимира Зеленського – 6,5%.

Цікавий момент – якщо порівнювати відповіді всіх респондентів, і тих, хто має намір голосувати, то видно, що в другому випадку пропорційно менший відсоток у Бойка.

 

Ще більш очевидний цей феномен в рейтингах політичних партій. Наприклад, серед усіх рейтинг “Опозиційного блоку” – другий після “Батьківщини”. А серед тих, хто має намір прийти на вибори і проголосувати, – вже третій.

Опитані експерти пояснюють таку закономірність тим, що на південному сході, в регіонах, де знаходиться базовий електорат Бойка і “Опозиційного блоку”, більший відсоток тих, що не визначились, ніж в інших областях, а також більший відсоток тих, хто не впевнений – чи піде він на вибори.

“Такі показники характерні для мобілізації електорату. Якщо ми говоримо, що електорат “Громадянської позиції” більш мобілізований до виборів, то щодо прихильників ОБ це не так. Коли ми ставимо фільтр на тих, хто говорить про готовність взяти участь у виборах, на сході, де найбільш популярний ОБ, їх кількість менша. Тому такі коливання”, – говорить він.

Відзначимо, що низька явка на південному сході – характерне явище для всіх виборів після Майдану. Значна частина виборців в цьому регіоні взагалі розчарувалася в політиках або ж просто відмовляється сприймати нову політичну дійсність в Україні, а тому не ходить на вибори, виражаючи, таким чином, свій протест проти обраного владою курсу держави.

Отже, якщо Бойко і Опозиційний блок, як і Рабінович зі своєю партією “За життя”, зможуть переконати своїх потенційних виборців висловити свій протест не в вигляді бойкоту виборів, а у вигляді мобілізації явки для голосування, то їх результат може бути набагато вищим тих показників, що зараз фіксують соцопитування.

Могли б на цьому електоральному полі зіграти й проєвропейські демократичні партії, якби змогли знайти необхідні меседжі та достукатись до жителів півдня та сходу.

Читайте також: “Шанси Порошенко на другий тур проблематичні”. Рейтинг президента втрачає по відсотку на місяць

Його номер шостий

Але, безумовно, головною сенсацією цього опитування стало падіння президентського рейтингу до шостого в списку.

Керівник Соціологічної групи “Рейтинг” Олексій Антипович говорить, що останнє падіння рейтингів президента спровокували новини про його фешенебельний відпочинок на Мальдівах.

“За нашими спостереженнями, президент почав втрачати позиції з кінця минулого року. Ми фіксували цей тренд в наших дослідженнях в січні, лютому, березні, і квітні. Для нас сьогоднішній результат не став сюрпризом. Свою роль зіграли скандали щодо дорого відпочинку. Але в цілому впливає негативна оцінка українців курсу країни. 75% респондентів вважають, що справи в Україні йдуть у неправильному напрямку. Плюс питання війни, хоча до неї більш-менш звикли”, – говорить Антипович.

Відзначимо, це дослідження проводилося до публікації книги депутата-втікача Олександра Онищенка, в якій є розшифровки чергових плівок, що вказують на корупцію в вищих ешелонах влади, і які вже спровокували хвилю невдоволення чинною українською владою на Заході.

“Шостий показник – це ще не саме найгірше, що може бути. Опитування проводилося до публікації чергової порції плівок Онищенка, – каже політолог Руслан Бортник. – У цьому ж рейтингу йдеться про те, що чекають українці від глави держави – він повинен зупинити війну, побороти корупцію і створити робочі місця. Але у всіх цих напрямках президент себе не позиціонує. Він позиціонує себе в радикальних темах, які цікавлять вкрай малу кількість громадян. Зверніть увагу, тільки 3% українців хвилює питання розвитку української мови. А президент підтримує ініціативи українізації всіх сфер життя. Він впадає в єресь піару, але не дає відповіді на питання, які хвилюють українців. У підсумку – головний висновок для президента в тому, що відтепер його завдання не боротьба за 1 місце, а за вихід у 2 тур”.

Зеленський, Вакарчук і Рабинович

Головною новацією останнього опитування став замір рейтингів Зеленського і його партії “Слуга народу” (напередодні заступник міністра юстиції Наталія Бернацька підтвердила, що така партія була офіційно зареєстрована Мін’юстом), паралельно з включенням в соцопитування і Святослава Вакарчука. Обидва представники шоу-бізнесу показали приблизно однаковий рейтинг, випередивши Порошенка.

Це, як для новачків, високі показники, але аж ніяк не позамежні, як малювали деякі минулорічні соцопитування. Наприклад, в минулому році, соціологічні служби, близькі до глави держави, малювали Вакарчуку “середній рейтинг” 12%. Але вже тоді багато соціологів пояснювали, що такий високий відсоток вийшов за рахунок того, що в одних соцопитуваннях він набирав 5%, а в інших – 19%. А потім, за законами арифметики, або ж політичної доцільності, він і виходив на топові місця в рейтингах.

Тепер же і Вакарчук, і Зеленський показали результат в районі 6 відсотків. Попереду них – традиційні політики – Тимошенко, Гриценко, Бойко. Це означає, що обом шоуменам доведеться не тільки вкладатися у власну розкрутку і воювати за кожен відсоток з “традиційними” політиками, а й воювати між собою за електорат “противсіхів”, які вважаються ненадійним електоратом. Чи готові вони (і їх спонсори) витрачати такі серйозні зусилля і гроші – питання.

Тим більше, що поки вони обидва не заявили про свої президентські амбіції, проти них не почалася кампанія з дискредитації. Якщо ж вони почнуть активну політичну роботу, то, можна не сумніватися, країна дізнається про своїх кумирів багато чого поганого.

З іншого боку, потенціал зростання у них є і дуже великий, враховуючи відсоток тих, хто не визначмвся і не бажає йти на вибори.

Загалом, все залежить від того, наскільки вони захочуть “по-дорослому” йти на вибори, так як шляхом “кавалерійського наскоку” вони навряд чи переможуть. Хоча в будь-якому випадку їх участь може серйозно змінити хід виборів.

Ключовий момент – це участь Зеленського, який здатний не тільки відтягнути голоси у Вакарчука, але і серйозно підрізати результат Порошенка. Не виключено, що саме завдяки його участі в анкеті діючий президент і “упав” так низько.

“Найоптимальніший спаринг-партнер для Тимошенко в 2 турі – це Порошенко, – каже політолог Андрій Золотарьов. – Втративши такого зручного партнера, вона може отримати набагато більш небезпечну для себе фігуру, того ж Вакарчука, в якого можуть влити ресурси Віктор Пінчук і США. Що стосується Зеленського. Якщо Зеленський буде брати участь у виборах, то він забере голоси у Вакарчука і, частково, у Порошенка, і тоді з Тимошенко в 2 тур вийде, швидше за все, Бойко”.

Ще один цікавий тренд – падіння рейтингу Вадима Рабіновича і його партії “За життя”. Його в чомусь можна також порівняти з Зеленським і Вакарчуком – рейтинг Рабіновича став швидко зростати після того, як він став часто з’являтися на ТБ, в тому числі і в ролі телеведучого.

Як прогнозують експерти, в разі появи на виборах професійного шоумена Зеленського, популярність лідера “За життя” почне падати.

“Зеленський буде відбирати голоси не тільки у Вакарчука, а взагалі у медійних персонажів в політиці, наприклад, Вадима Рабіновича”, – говорить політолог Вадим Карасьов.

Крім того, можливо, на рейтинг Рабіновича вплинули численні скандали, які останнім часом його супроводжують – починаючи від звинувачень в наявності подвійного (ізраїльського і українського) громадянства і закінчуючи вже відкритими НАБУ і САП кримінальними справами, пов’язаними з його деклараціями.

Як заявляє нардеп Сергій Каплін всього таких справ уже чотири. Рабінович всі ці звинувачення заперечує, називаючи підступами конкурентів з “Опозиційного блоку”. Але, тим не менше, тема в ЗМІ обговорюється і навряд чи додає балів політику.

Про що говорять результати опитування

Експерти звертають увагу на те, що до виборів залишається ще достатньо часу, а різниця між основними кандидатами не значна. Тому він позначає тенденції, але, природно, не визначає результат.

“Кандидати Гриценко, Бойко, Вакарчук і Зеленський мають приблизно однакову підтримку, що і діючий президент. Різниця в один відсоток для соціолога нічого не означає: це все одно одна і та ж цифра. Іншими словами, це все кандидати на друге місце, тоді як перше поки займає кандидат Юлія Тимошенко, – пояснює цей феномен Антипович. – Запит на нові обличчя в політиці і її кадрове оновлення є, але це, швидше, побажання, а реально голосувати вони будуть за політиків, яких вони добре знають. Тому досвідчені політики Тимошенко, Гриценко і Бойко на лідерських позиціях. Говорити, що тема політично нового кандидата буде вирішальною ще рано як мінімум. Більш конкретно про шанси таких кандидатур можна буде говорити, коли з’явиться конкретика – заява про участь у виборах, тези з майбутніх виборчих програм”.

Політолог Петро Олещук, в свою чергу, вважає, що у Порошенка ще спробують відновити його рейтинг, граючи на очікуваннях патріотично налаштованого електорату.

“Коливання не сильно значимі, недовіра до всіх політиків очевидна, і це вже системна криза. Розрив між потенційними кандидатами не можна називати визначальним або серйозним. По рейтингам президента вдарили проблеми, що накопичилися, в тому числі корупційні скандали, – говорить Олещук. – Чи буде Адміністрація президента коригувати свою політику, враховуючи результати соцопитувань? З темою автокефалії АП пішла ва-банк, намагаючись мобілізувати навколо себе патріотичний електорат і змінити політичне обличчя президента напередодні виборів. Питання – чи достатньо цього буде. Словам президента вже мало хто довіряє. Потрібні конкретні результати. А є сумніви, що вони будуть. Думаю, в АП прекрасно розуміють складність ситуації, але поліпшити її хочуть, не підлаштовуючись під настрої в суспільстві, а формуючи порядок денний на власних темах на кшталт автокефалії”.

Інші спостерігачі також скептично ставляться до можливості поліпшення передвиборних позицій Порошенка за рахунок теми автокефальної церкви.

“Автокефалія не допоможе Порошенкові виграти вибори, тому що люди від нього чекають зовсім інших простих зрозумілих речей – закінчити війну, припинити корупцію, створювати робочі місця. Це показало те ж опитування “Рейтингу”. Які з цих завдань допоможе вирішити створення помісної церкви? Та жодну з них! Церковні ігри тільки остаточно відштовхнуть від Порошенка адекватно налаштованих людей, які не радикали, які прекрасно пам’ятають, як він ходив в рясі навколо Іонинського монастиря”, – говорить Золотарьов.

До слова, джерела в оточенні Порошенка стверджують, що він як і раніше залишається прихожанином Свято-Троїцького Іонинського монастиря УПЦ, розташованої на території Ботсаду в Києві.

“Порошенко може піти на складні рішення”

Як вважають деякі експерти, подальше падіння рейтингів Порошенка або ж його розуміння, що він програє вибори в будь-якому випадку, може привести до складних політичних рішень.

“Про те, що рейтинг Порошенка падає приблизно на 1% в місяць, я говорив ще з осені. Президент, відверто кажучи, набрид українцям, люди не бачать ніяких позитивних результатів, а мальдівський вояж виявився схожий на Межигір’я для Януковича. Але на тлі цього варто звернути увагу на те, що здувається Порошенко занадто швидко, і це може підштовхнути його до радикальних рішень: від введення надзвичайного стану до спроби вступити у військову авантюру на Донбасі. Він вже поліз в церковне питання. У такій ситуації політична реформа, яка передбачає нівелювання повноважень президента, могла б виявитися меншим з усіх зол”, – каже Андрій Золотарьов.

“Так як другий тур від нього все далі і далі, це значно підвищує можливість конституційних реформ і інших сценаріїв, які дозволять Порошенку і його команді залишитися при владі. Його можуть підштовхнути до переходу на парламентську модель, на оголошення воєнного стану, до інших кризових сценаріїв, які можуть допомогти утримати владу”, – вважає політолог Руслан Бортник.

Читайте також: У Порошенка і Тимошенко попереду війна не на життя, а на смерть. Процес уже стартував – політтехнолог

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE