Politerno > Статті > Україна і світ > За агента Катерину відповів. Що стоїть за затриманням майора СБУ Карамушки детективами НАБУ

За агента Катерину відповів. Що стоїть за затриманням майора СБУ Карамушки детективами НАБУ

  • 28 Квітня, 2018
  • 2315 Переглядів
  • 0

Фото: “Обозреватель”

Через п’ять місяців після розкриття з подачі Генпрокуратури і СБУ мережі агентів Національного антикорупційного бюро під прикриттям, які займалися оперативною розробкою зловживань у верхівці Державної міграційної служби, відомство Артема Ситника завдало удару по есбеушникам.

Яким, не виключено, може зачіпити не тільки відомство Василя Грицака, але і вотчину міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

“Час розплати” за зірвану “паспортну спецоперацію” НАБУ пробив ввечері вівторка. Тоді в самому серці Голосіївського району столиці детективи “на гарячому” затримали високопоставленого співробітника Служби безпеки. А паралельно – навідалися з обшуками в один з райвідділів поліції Києва.

Спробуємо відновити хронологію інциденту на вулиці Саксаганського і з’ясувати, як він пов’язаний з поставленими на потік схемами з видачі паспортів з тризубом і триваючою підкилимною війною на цьому терені між різними силовими структурами України.

Чергове затримання в прямому ефірі

Пізно ввечері вівторка, 24 квітня, в програмній сітці мовлення телеканалу “Прямий” сталася нетривіальна історія. О 21:14 видучі вивели в прямий ефір журналістку, яка разом з оператором перебувала на місці здійснення слідчих дій по вулиці Саксаганського в Києві.

Це, до речі, вже не перший подібний випадок з журналістами “Прямого” – раніше вони виходили в прямий ефір під час затримання заступника керівника служби протоколу прем’єр-міністра Станіслава Єжова. Але на відміну від історії з “перекладачем Гройсмана”, на цей раз знімальна група телеканалу (який називають близьким до Банкової), не заявляла, що виявилася на місці подій по чистій випадковості.

“За нашою інсайдерської інформації зараз проводиться затримання одного із співробітників СБУ… на хабарі від поліцейського”, – зі старту розповіла журналіст в ході прямого включення.

Вона першою публічно назвала прізвище цього співробітника спецслужби – Карамушка. А також чітко дала зрозуміти, що спецоперація здійснюється силами НАБУ.

Читайте також: Як готувалась і чим може закінчитись диверсія ГПУ та СБУ проти НАБУ

Інша частина сюжету “Прямого” містила в собі лише спроби представників ЗМІ отримати якийсь коментар від правоохоронців. Ті лише відмахувалися від журналістів, в кращому випадку переадресовуючи їх в прес-службу Антикорупційного бюро.

Знімальні групи інших інформаційних ресурсів прибули на місце подій через годину після включення на “Прямому”. Максимум інформації, яку їм вдалося спостерігати на віддаленій відстані – це процес опису вилучених в автомобілі затриманого речей і сліди проведення спецоперації.

Джерело фото: facebook.com/KyivOperativ Джерело фото: prm.ua

Тоді ж з’ясувалося, що співробітник СБУ в момент викриття намагався чинити опір. Він сховався в машині, і заблокував двері. Але співробітники Бюро вибили скло з боку водія, і “пов’язали” Карамушка.

Джерело відео: youtube.com/Newsone

Що закидають Карамушці і до кого ведуть сліди від нього

Дії есбеушника попередньо кваліфікували як отримання хабарів від іноземців в розмірі $ 50 тис (ч.3 ст.368 КК України). Служба безпеки пізно вночі у вівторок визнала – дійсно, детективи НАБУ взяли саме їх співробітника.

Після цього стало зрозуміло, що спускати справу на гальмах (принаймні, у відкритій формі) жодне з силових відомств не планує. І ситуація пішла по накатаній схемі такого роду затримань.

Так, вранці в середу остаточно був ідентифікований “чекіст”, який осоромився на усю країну. Ним виявився начальник сектора Правобережного міжрайонного відділення управління СБУ по Києву і Київській області Олександр Карамушка.

Олександр Карамушка, джерело фото: “Страна”

Згідно з повідомленнями джерел, в ході обшуку у майора детективи НАБУ виявили пакетик з кокаїном, патрони і навіть келихи з-під шампанського. А також, власне предмет неправомірної вигоди – гроші, які йому передали іноземці.

Слідом за цим настала черга офіційних заяв слідства.

Спочатку на сайті Антикорупційного бюро, а потім з вуст директора відомства Артема Ситника були озвучені деталі спецоперації і фабула справи.

Так, в НАБУ спочатку підкоригували “вагу претензій” “чекісту”: загальна сума інкримінованої Карамушці хабара обчислюється $ 47,5 тис. Ці кошти він планував отримати за те, що закриє очі на ряд корупційних проявів в частині паспортних афер, здійснених з дозволу куруючих цю сферу установ і відомств. По суті, виступаючи “гарантом” того, що порушені поліцією кримінальні справи за виявленими фактами порушень, будуть спущені в утиль.

“Слідство вважає, що співробітник СБУ володів інформацією про отримання іноземцями дозволу на проживання в Україні шляхом укладення фіктивних шлюбів з громадянками України. Доступ до таких даних відкривав можливості для шантажу і вимагання неправомірної вигоди, чим він і скористався. Адже розслідування даних фактів може призвести до видворення іноземців з України”, – заявили в Бюро.

І додали – Карамушку “брали” під час передачі вже другого траншу хабара в розмірі $ 36 тис (перша частина – $ 11,5 тис виступала в історії свого роду приманкою).

Читайте також: Розенблат і “Мазераті”. Що відомо про секретного агента НАБУ Катерину Сікорську

Ситник оголосив війну главку “К” СБУ

Головну ж сенсацію по “справі Карамушки” в повідомленні на сайті НАБУ згадали побіжно. Так, детективи висловили переконання, що майор швидше за все діяв не сам, а входив до складу стійкого злочинного угруповання. Яке сиділо на “паспортній схемі” і при цьому могло взаємодіяти з діючими співробітниками різних силових структур.

Принаймні, в релізі НАБУ прямо вказано: поряд з обшуками за місцем роботи Карамушки (в мережі можна зустріти інформацію про те, що Бюро мало на руках санкцію на обшук всього Правобережного межрайвідділення СБУ, але чи скористалося нею – невідомо) слідство “шерстить” ще ряд потенційних його спільників, а також “гостювало” в Дніпровському управлінні поліції Києва.

Через годину стало ясно, чому на цих нюансах не акцентували увагу з самого початку. На брифінг вийшов директор Антикорупційного бюро Артем Ситник, якому і відводилася роль “забивати цвяхи” в цій історії.

Він з самого початку зробив жорсткий випад, але не стільки в сторону Держміграційної служби або відомства Авакова, як очікувалося. Об’єктом звинувачень Ситника став главк “К” СБУ – Департамент по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю.

Артем Сергійович недводумно дав зрозуміти, що саме до керівників цього підрозділу і ведуть ниточки від Карамушки.

“Цей співробітник СБУ діяв за дорученням, яке йому дав слідчий в рамках кримінального провадження, яке розслідується за фактом незаконної видачі документів, що дають право проживання на території України. Але замість того, щоб виявляти цих осіб… і залучити до можливої ​​відповідальності працівників міграційної служби, причетних до виготовлення фейковий документів, він брав по $ 3 тис. з кожної особи, яка на їх підставі проживає на території України”, – пояснив суть викритої схеми Ситник.

Він конкретизував, що у слідства немає претензій до керівника СБУ Василя Грицака. Але поряд з цим детективи мають на руках “забійні матеріали” на його підлеглих. Нібито главк “К”, очолюваний першим заступником глави Служби Безпеки – Павлом Демчиною (вважається ставлеником найближчого соратника президента – нардепа Ігоря Кононенка), “не має бажання боротися і протидіяти міграції, а навпаки, багато в чому сприяє цьому”.

“У розмовах, що ми зафіксували (у справі Карамушки – прим. ред.), згадуєване вище керівництво цього Департаменту”, – повідомив директор НАБУ.

Саме з ймовірною залученістю есбеушників в “паспортній схемі” Ситник знову пов’язав скандальний зрив операції НАБУ по тепер уже екс-заступнику голови Держміграційної служби Діні Пімаховій в кінці минулого року.

З його слів випливає: зазнавши поразки “в першій битві при ДМСУ”, Бюро весь цей час готувало контрудар.

“Якщо хтось думав, що другий підрозділ детективів, де працюють офіцери під прикриттям, було розгромлено – це не так. Воно продовжує працювати. І вчорашнє затримання – це продовження цієї операції”, – резюмував Ситник.

Гравці за “паспортним столом”

У зв’язку з цим слід нагадати диспозицію, в якій з моменту провалу агентів НАБУ (в тому числі, і скандально відомої “Катерини”, раніше прославилася в “янтарній справі” нардепів Максима Полякова та Борислава Розенблата) перебували куруючі Держміграційну службу МВС, а також Службу безпеки України і Антикорупційне Бюро.

З початку року у відомстві Авакова затіяли масштабну перевірку одержувачів українських паспортів. Йшлося про 50 тисячах новоспечених українців, в наявність законних підстав для громадянства яких вирішили упевнитися. Ще тоді обізнані люди вказували – ця перевірка може таїти в собі спробу “замести сліди” нечистих на руку міграційників, що діяли в спайці з вищим начальством по всій лінії вертикалі влади. Яка, мовляв, повинна була виявити ряд недоліків, але не зламати “паспортну схему” в цілому. А вже тим більше, вивести на її головних бенефіціарів.

При цьому, вибірковий “поліцейський” шмон, що вилився в порушення цілої низки кримінальних справ в частині незаконного отримання громадянства, курирували “чекісти”. Не виключено, що саме свідком викриття якраз такого “співробітництва” СБУ і МВС і є випадок Олександра Карамушки.

Поряд з цим, навіть після разрому агентурної мережі, НАБУ не закинув спроб розплутати клубок “паспортних афер”. Тобто розслідування ймовірної корупції йшло тут паралельно “аваковському”.

У Бюро заявили про намір йти шляхом документальних підтверджень здійснення однотипних злочинів в міграційній службі. Для чого також не виключали необхідність перелопатити майже всі справи по видачі громадянства за роки незалежності.

Що характерно, в новостворених антикорупційних структурах вже тоді не приховували – ця сутичка ведеться ними не тільки в частині “гріхів” ДМСУ, а скоріше проти “кришуючих” бєспрєдєл співробітників Служби безпеки. Про їхню причетність до корупційних справи в Держміграційної службі прямо заявляв заступник голови САП Володимир Кривенко. Він стверджував – до поставленої на конвеєр схеми з видачі паспортів громадян України причетні “чекісти”. Які і розробили комплекс контрзаходів, щоб протидіяти антикорупційним органам.

Втім, як показали події вівторка на Саксаганського, в НАБУ і САП зуміли знайти протиотруту цим заслонам.

Читайте також: “Корупційний переворот вдалося зупинити”. Як Україна ледь не втратила безвіз

Наслідки скандалу

У підсумку, в руках у слідства опинився майор Олександр Карамушка, майбутнє якого навряд чи варто розглядати в світлих тонах. В даний час він заарештований строком на 2 місяці з можливістю внесення застави в 1,2 мільйона гривень.

Сам же есбеушник виявився між молотом і ковадлом. З одного боку на нього насідає НАБУ, вимагаючи “здати подільників”, в тому числі в верхах. У той же час, навряд чи бездіють і товариші по службі Карамушки, під час виконання вказівок яких він (якщо вірити заявам Бюро) і був затриманий.

У цій же області таїться і чи не головне питання “паспортної справи”. Свідками чого насправді стали журналісти увечері 24 квітня?

Одні співрозмовники в силових структурах не виключають, що майора могли “грюкнути” на провокації хабара з боку діючих в інтересах НАБУ іноземців.

Інші припускають – есбеушники могли дійсно намагатися “поголити” фейкових українців, на чому й погоріли.

Як би там не було, “паспортна історія” очевидно далека від розв’язки, а також встановлення справжніх мотивів усіх її учасників. А тому висока ймовірність, що гучне затримання, як і скандальні викриття а-ля брифінг Ситника, далеко не останні в цій заплутаній справі.

Тим часом, в мережі вже можна зустріти анонси ймовірних кадрових рішень, до яких призведе затримання Карамушки. Журналіст Станіслав Речинський вважає, що після інциденту на Саксаганського своє крісло цілком може втратити керівник майора – начальник управління СБУ по Києву і Київській області Сергій Семочко.

Ця версія є цікавою, якщо згадати про розбіжності між столичною управою СБУ і главком відомства, про що говорять з початку року. Як писав депутат Київської облради та колишній “чекіст” Іван Ступак, керівник “контори” Грицак не на жарт “зарубався” з керівником ГУ СБУ по Києву і Київській області Сергієм Семочко, якому закидалися надмірні кадрові амбіції.

В кінці минулого року глава СБУ виписав одразу 11 суворих доган працівникам київської “управи” різного рівня, включаючи Сергія Олексійовича. Які Семочко оскаржив в суді, але з’ясувати чи були скасовані “строгачі” судовий реєстр не дозволяє через засекреченість даних рішень. Відомо лише, що винесені вони були на початку квітня.

В такому випадку стає більш зрозумілою раптова поява телеканалу “Прямий” в момент затримання підлеглого Семочко – Олександра Карамушки. А також реверанси, які відважив Грицаку на брифінгу директор НАБУ. Та й сама ситуація із затриманням майора набуває зовсім інший оберт.

Втім, це може бути не більше ніж збігом. А в кого насправді цілить НАБУ, і яку партію воно веде в цій історії, покаже тільки подальше слідство. Поки ж Ситник всім своїм виглядом показує – Бюро має намір серйозно взятися за главк “К”. А отже, підбирається до першого заступника глави СБУ Павла Демчини.

Strana.ua

Читайте також: “Вашингтонський обком” вирішить долю українських силовиків 6 грудня

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE