Politerno > Статті > Україна і світ > Чи отримає Україна свій “План Маршалла” і 5 мільярдів євро щорічно

Чи отримає Україна свій “План Маршалла” і 5 мільярдів євро щорічно

  • 5 Вересня, 2017
  • 1562 Переглядів
  • 0

У найближчій перспективі очікується прийняття рішення, згідно з яким Україна може отримувати потужну фінансову допомогу від Євросоюзу.

Зараз в Євросоюзі розглядають запропонований парламентом Литви “Новий Європейський план для України на 2017-2020 рр.”, Який передбачає економічну, політичну і фінансову щорічну допомогу для України в розмірі 5 мільярдів євро, для підтримки реформ і забезпечення економічного зростання і розвитку країни.

Цей план вже підтримала найбільша в ЄС Європейська народна партія (ЄНП). А зараз, за ​​словами глави Представництва України при ЄС Миколи Точицького проект вивчається Європейською комісією. Також цей план позитивно оцінили в Державному департаменті та Конгресі США.

“Ми представимо “План Маршалла для України” на саміті “Східного партнерства” в листопаді, де, сподіваємося, згадка про цей документ з’явиться в підсумковій декларації саміту”, – заявив один з авторів цього плану екс-прем’єр-міністр Литви і нинішній депутат Сейму Андрюс Кубілюс

А поки, під час зустрічі в Києві спікером Сейму Литви Віктораса Пранцкетіса з Петром Порошенко сторони домовилися про подальшу координацію роботи з метою його схвалення і підтримки з боку ЄС.

“Детально обговорили питання практичної імплементації ініціативи парламенту Литви” Новий Європейський план для України на 2017-2020 рр. “(Т.зв. “План Маршала для України”), який передбачає надання потужної фінансово-інвестиційної підтримки і допомоги з проведення реформ”, – йдеться в повідомленні прес-служби українського президента.

Але в “Плані Маршалла для України” є один істотний, у всякому разі для українських чиновників, недолік. Як заявляє його автор Андрюс Кубілюс, багатомільярдна допомога для України піде не в бюджет країни, а на конкретні проекти, як це було в оригінальному “плані Маршалла” США для Європи. А це означає, що українські високопосадовці, м’яко кажучи, не зможуть “погріти руки” на цих траншах. Що врешті-решт може знизити їх мотивацію для реалізації цього плану. А крім цього, потрібно мати конкретні проекти, під які будуть видаватися ці кошти, а з ними в Україні, на думку економістів, існує проблема.

Що ми можемо запропонувати інвесторам?

Основними умовами для виділення грошей Україні економісти називають закінчення війни на Донбасі і структурні реформи, про які говорять вже багато років, але які до сих пір не проведені в економіці. Зокрема, потрібно провести велику приватизацію і демонополізацію, піти від старих принципів в енергетиці, коли навіть загальнобудинкові лічильники ставляться зі скрипом, а що вже говорити про поквартирні, і багато іншого. Але головне питання, що ми можемо запропонувати іноземним інвесторам? Адже “План Маршалла” не передбачає виділення грошей уряду для підвищення пенсій або соцвиплат. Всі кошти повинні піти на конкретні проекти.

– Україна повинна запропонувати інвесторам великі інфраструктурні проекти, – вважає Директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. – Хороший потенціал мають проекти в агросекторі і транспортну інфраструктуру. Але для того, щоб іноземці захотіли побудувати в Україні новий порт або розширити вже існуючий, інвестор повинен розуміти, для чого це робиться.

Повинна бути не тільки програма розвитку галузі, але й проекти, під які буде будуватися той чи інший об’єкт. Наприклад, той же Шовковий шлях, щоб збільшити перевалку вантажів через українські порти. А що ми можемо запропонувати? Крім того, інвесторам навряд чи сподобається, що правила гри на ринку весь час змінюються, їх гроші не захищені, а бізнес не відчуває себе впевнено. Та й система держуправління в Україні залишає бажати кращого.

Свою думку на цю тему висловив політолог Володимир Цибулько в ефірі телеканалу “Прямий”.

[spoiler]План Маршалла – це програма післявоєнної допомоги США Європі після Другої світової війни. Його автором був держсекретар США Джордж К. Маршалл, а сам план вступив в дію в квітні 1948 року. Метою “плану Маршалла” було відновлення зруйнованої війною економіки Європи, усунення торгових бар’єрів, модернізація промисловості. У здійсненні плану брали участь 17 європейських країн.[/spoiler]
Джерело: Kp.UA
Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE