Politerno > Статті > Україна і світ > Чи зможе Порошенко забрати Національну гвардію у Авакова

Чи зможе Порошенко забрати Національну гвардію у Авакова

  • 4 Жовтня, 2017
  • 1438 Переглядів
  • 0

Владна коаліція як ніколи близька до розпаду. Причина в тому, що президенту набридла надмірна самостійність партнерів з НФ. Ті, в свою чергу, почали ліпити з Порошенко образ диктатора, протистояти якому може тільки Аваков.

Хоча пожежа на складах в Калинівці вже погашена, і люди повернулися до своїх домівок, питання відставки начальника Генштабу Віктора Муженка, ініційоване політиками з оточення міністра внутрішніх справ і одного з лідерів “Народного фронту” Арсена Авакова, залишається вибухонебезпечним і може спровокувати тектонічні зрушення у всій політичній системі країни.

І якщо перші нападки на Муженка звучали виключно з вуст політиків, безпосередньо пов’язаних з Аваковим, то з часом до атаки на генерала підключилася вся фракція “Народного фронту”. Так, на погоджувальній раді в понеділок лідер фракції “фронтовиків” Максим Бурбак більш ніж чітко артикулював, що “військове командування не зробило висновків з попередніх інцидентів і халатно поставилося до охорони арсеналів. За це повинен нести відповідальність персонально начальник Генштабу Муженко”.

Примітно, що жодна інша фракція не приєдналася до “Народного фронту” в цькуванні Муженко, а екс-партнери БПП і НФ по коаліції “Самопоміч” і “Батьківщина” відразу ж обрушили свій гнів безпосередньо на президента і Верховного головнокомандуючого, не розмінюючись на різних генералів, що цілком в дусі їх опозиційної риторики останнього часу.

Але і “Народний фронт” не оминув Порошенко своєю увагою. Увечері в понеділок в ефірі одного з телеканалів найближчий соратник Арсена Авакова Антон Геращенко розговорився і заявив, що між Аваковим і Порошенко існує конфлікт “з першого дня обрання президента”, мовляв, Петро Олексійович хоче підпорядкувати собі всі силові структури, а Арсен Борисович вважає, що це вкрай небезпечно, а тому відчайдушно цьому чинить опір. Та й взагалі, Аваков на сьогодні, за словами Геращенко, єдиний гарант “недопущення тих помилок і злочинів, які були допущені Януковичем і його оточенням”. Тобто тільки Аваков може зупинити наступ в країні диктатури.

Останні слова Геращенко дещо проливають світло на обставини і причини “атаки Авакова” на Муженка і Порошенка – вся справа в контролі над силовим блоком. За словами наших джерел, в законопроекті про реінтеграцію Донбасу, який в самий найближчий час має бути внесений до парламенту, крім іншого, передбачено і перепідпорядкування міністерству Міноборони улюблениці Авакова – Національної гвардії.

Оскільки документ про реінтеграцію Донбасу передбачає заміну терміну “АТО” на “операцію з оборони України” і організовує нову структуру – Оперативний штаб, в його підпорядкування повинні потрапити всі силові структури на Донбасі, в тому числі і Аваковська Нацгвардія. Також будуть запропоновані і зміни і в інші закони, які регламентують діяльність НГ, що остаточно переведе паралельну ЗСУ силову структуру в президентську вертикаль. Таким чином, у міністра внутрішніх справ залишиться тільки Національна поліція, прикордонники та інша “дрібниця”, а 50-тисячний контингент з танками і артилерією попливе під крило Міноборони.

З точки зору обороноздатності країни таке рішення цілком виправдане, але самому Авакову і його політичній силі навряд чи може сподобатися.

Тут потрібно нагадати, що між “Народним фронтом” і президентської фракцією БПП все ще тривають переговори про об’єднання, викликані вкрай невисоким рейтингом “фронтовиків” та їх лідера Арсенія Яценюка, що робить самостійну політичну гру НФ заняттям дуже ризикованим. Переговори ці тривають вже довго і без видимого результату, так що більш ніж очевидно, що в цьому питанні все не дуже гладко.

Схоже, “жертва Авакова”, який на сьогоднішній день є, напевно, найбільш впливовим “фронтовиком” в країні, може стати необхідною умовою для можливості НФ піти на наступних виборах однією колоною з БПП. Як бачимо, сам Аваков приноситися в жертву точно не хоче і готовий з президентом пободатися, і “Народний фронт” його в цьому підтримує.

Тепер все залежить від того, як поведе себе в цій ситуації “Народний фронт”. Швидше за все, вони будуть протидіяти Порошенко не надто активно, щоб постаратися по можливості не втратити гвардію, а якщо і втрачати, то виторгувати за неї якомога більше. Але не виключено, що “фронт” вирішить грати в свою гру до кінця і результатом такої безкомпромісності можуть стати найрадикальніші наслідки.

Адже, якщо “Народний фронт” відверто поб’є глечики з БПП, нас чекає перший найсерйозніша політична криза з часів Революції гідності і без дострокових виборів буде вже не обійтися. Адже коаліція вже давно в надзвичайно нестійкому положенні і її переформатування без “Народного фронту” навряд чи можливо.

Не потрібно забувати і про політичних противників в особі “Батьківщини”, “Самопомочі”, групи Саакашвілі, єврооптимістів і інших, які давно не приховують, що хочуть дострокових виборів. Ці зроблять все можливе, щоб максимально ускладнити і без того непрості коаліційні відносини НФ і БПП. І якщо політична криза таки розгориться, всі вони дружно допоможуть “розхитати” ситуацію на максимальну амплітуду.

Як би там не було, сьогодні все залежить від здатності представників “Народного фронту” і БПП йти на компроміси і домовлятися. Раніше їм це завжди вдавалося.

Джерело: Ділова Столиця

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

POLITERNO FULL

Приєднуйтесь до нас у Телеграм

ПЕРЕЙТИ
CLOSE