Politerno > Статті > Україна і світ > Подвійне громадянство: червоне світло для Донбасу, зелене – для купівлі землі

Подвійне громадянство: червоне світло для Донбасу, зелене – для купівлі землі

  • 22 Травня, 2020
  • 1178 Переглядів
  • 0

Верховна Рада збирається розглянути в першому читанні законопроект №2590, який може легалізувати подвійне громадянство в Україні. При цьому норма про єдине громадянство в Конституції зберігається, тобто влада сприйматиме осіб з подвійним громадянством, як громадян України, незважаючи на другий паспорт.

Це буде стосуватися в першу чергу іноземців, які служили в ЗСУ, представників української діаспори за кордоном, а також тих, хто утік від переслідування в Росії – тобто тих, для кого український паспорт як мінімум другий.

Деякі політичні сили вже назвали законопроект Зеленського “здачею національних інтересів”, оскільки він може легалізувати паспорта РФ на Донбасі.

Навіщо президент пропонує проголосувати за закон про подвійне громадянство, про що в ньому йдеться і чи пов’язаний він з паспортами РФ в Криму і на Донбасі – у матеріалі.

Що заявили на погоджувальній раді

На погоджувальній раді в понеділок у Верховній Раді представник президента Руслан Стефанчук сказав, що Володимир Зеленський просить парламент розглянути законопроект №2590.

За словами Стефанчука, в законопроекті про подвійне громадянство частково втілена ініціатива президента “об’єднати 65 мільйонів українців по всьому світу”. При цьому мова йде про українців з певного списку країн.

“Це не відкритий перелік, він буде затверджуватися окремо або Верховною Радою, або Кабміном. Тобто це не буде волюнтерский підхід за визнання усіх громадян, які проживають в інших країнах”, – пояснив Стефанчук (в тексті законопроекту говориться, що у список не можуть бути включені держави, визнані в Україні “державою-агресором” або “державою-окупантом”, тобто Росія – ред.).

Також він зазначив, що законопроект напрацьовувався разом зі Світовим конгресом українців та з діаспорським організаціями.

Руслан Стефанчук анонсував розгляд законопроекту про подвійне громадянство в Раді

Проти включення законопроекту до порядку виступили в Європейській солідарності і Батьківщині. На погоджувальній раді в Раді Юлія Тимошенко зажадала зняти питання, оскільки його розгляд закінчиться “розпадом території України”.

На це спікер парламенту Дмитро Разумков вирішив залишити законопроект, але при необхідності пообіцяв відправити його на доопрацювання.

Глава комітету з питань деокупацію і реінтеграції окупованих територій Дмитро Лубинець, який був автором іншої версії законопроекту, заявив, що документ точно потрібно буде доопрацьовувати, оскільки у ньому є спірні моменти. Але зробити це без внесення документа до сесійної зали неможливо.

За даними нардепа від фракції “Європейська солідарність” Вікторії Сюмар, законопроект мали розглянути 19 травня. Але у вівторок Верховна Рада зняла спірний законопроєкт з розгляду. “Була пропозиція, вона звучала на погоджувальній раді. Після цього і на засіданні нашому з головами депутатських фракцій та груп також обговорювалася. Це те, щоб сьогодні зняти з розгляду так зване питання щодо подвійного громадянства», – сказав голова парламенту Дмитро Разумков під час засідання.

Читайте також: Наміри Зеленського роздати діаспорі паспорти суперечать його законопроекту про надання громадянства

Що відомо про законопроект

Володимир Зеленський подав на розгляд Ради проект закону №2790 “Про внесення змін до деяких законів України щодо питань громадянства” 13 грудня 2019 року.

У тексті говорилося, що окремі категорії осіб можуть бути звільнені від обов’язку припинити іноземне громадянство при отриманні громадянства України. Тобто, легалізується подвійне громадянство для іноземців.

Згідно з Конституцією, в Україні діє єдине громадянство, але механізмів покарання за подвійне громадянство немає. Тобто Україна просто не визнає факт другого громадянства. Проблеми з другим паспортом можуть виникнути у держслужбовців і суддів, оскільки, згідно із законом, громадяни інших країн не можуть займати ці посади.

Що, втім, не заважало це робити тій же Уляні Супрун – яка є громадянкою США. Але якщо законопроект приймуть – можна буде заповнити хоч весь Кабмін і суддівський корпус іноземцями, яким з такої нагоди буде видаватися ще й український паспорт.

Легалізація подвійного громадянства може торкнутися іноземців, які служили за контрактом у ЗСУ, осіб, які мають особливі заслуги перед Україною, а також осіб, які є громадянами держави-агресора і піддалися в своїй країні переслідуванням, наприклад, втекли від переслідувань з Росії. Їх хочуть звільнити від обов’язку виходити зі свого першого громадянства для отримання українського.

Вони повинні будуть подати декларацію про відмову від іноземного громадянства, яку видає для заповнення інспектор з української сторони. Але звертатися в свою рідну країну за підтвердженням відмови не потрібно. По суті, слова про відмову від громадянства іншої країни – це просто формальність.

Після отримання громадянства іноземці з вказаної в законопроекті категорії повинні будуть відправити свій перший паспорт в уповноважені органи держави, яка видала цей документ, тобто на батьківщину. Але, знову ж таки, це не означає, що людина позбулася іншого громадянства. Просто у неї не буде на руках паспорта – він зможе забрати його в своїй країні, коли туди повернеться.

За фактом ця норма чисто декларативна. Ніщо не завадить відправити в посольство країни свого першого громадянства порожній конверт, а в українську міграційну службу пред’явити квитанцію з пошти. Так робили, наприклад, українці, які хотіли отримати громадянство РФ – поки там діяла схожа норма. Зараз її для громадян України в Росії скасували взагалі.

Також проект закону пропонує розширити коло осіб, які мають підстави для набуття громадянства України – “по праву грунту”. Про цю ініціативу “об’єднати 65 мільйонів українців” говорив Стефанчук.

Це може стосуватися тих, чиї предки народилися або постійно проживали на територіях, що входили на момент їхнього народження або проживання до складу УНР, ЗУНР, УРСР. Відзначимо, що межі УНР ніколи чітко не визначалися. На деяких картах в них включали, наприклад, нинішній Краснодарський край і частину Бєлгородської та Ростовської областей РФ.

Читайте також: Шанс для Хорошковського і Тігіпка. Як влада вирішила змінити люстрацію в Україні

Законопроект і паспорти на Донбасі

У партії Порошенка вже заявили, що законопроект Зеленського фактично легалізує російські паспорти на Донбасі. Про це сказала нардеп “Європейської солідарності” Ірина Геращенко.

“На порядку денному немає жодного закону, який стосується економіки або лікарів. Зате є закон про громадянство, який, по суті, легалізує російські паспорти на території України”, – заявила вона і додала, що влада збирається проводити вибори на Донбасі одночасно з місцевими виборами на всій території України.

“А хто буде вибирати українську владу там? Люди з російськими паспортами? Це просто буде легалізація маріонеткових режимів, і це буде повна здача національних інтересів”, – сказала Геращенко.

У той же час в законопроекті щодо подвійного громадянства про легалізацію російських паспортів, які отримали українці, що проживають в Криму і на Донбасі – ні слова. Він стосується іноземців, для яких українське громадянство стане другим.

Що стосується паспортів РФ, виданих в Криму і на Донбасі, то Україна їх не визнає. А значить, за законом, в українців на цих територіях немає ніякого другого громадянства.
Ситуація з Кримом і Донбасом різна. Після анексії півострова Росія автоматично розповсюдила громадянство на тих, хто проживає там. Україна назвала ситуацію примусовим наданням громадянства РФ і не визнала його. Значить, це не може бути підставою для втрати українського паспорта. Для України кримчани залишаються українцями, попри отримання ними російських паспортів.

На Донбасі Росія заявила про спрощення умов для отримання свого громадянства. Уповноважені міграційні органи знаходяться на території Ростовської області. А щоб отримати паспорт РФ, українці повинні звернутися туди самостійно.

В МЗС України вже заявляли, що указ про спрощення процедури видачі російських паспортів не змінить той факт, що жителі непідконтрольної територій Донбасу є громадянами України. А в Кабміні назвали такі паспорти фейковими. Тобто, другий паспорт, отриманий українцями на Донбасі і Криму, для України нічого не означає.

Хоча ряд депутатів минулого скликання, наприклад Семен Семенченко та Олег Мусій, пропонували внести законопроекти, що пропонують покарати українців, які отримали громадянство країни-агресора. Аж до автоматичного позбавлення громадянства і конфіскації майна. В результаті Семенченко свою пропозицію так і не зареєстрував, а проект Мусія був відкликаний.

До речі, 15 травня представник України в Контактній групі Олексій Резніков заявив, що у сепаратиста з угрупування “ЛНР” Владислава Дейнего є російське громадянство і продемонстрував фотокопію.

На це в “ДНР” відповіли, що наявність у жителів Донбасу, які представляють Луганськ і Донецьк в Мінську, російських паспортів не дає підстав не вести з ними переговори.

Глава так званого “МЗС ДНР” Наталія Ніконорова заявила, що такий набір документів типовий для жителів непідконтрольної частини Донбасу.

Паспорти і земельний закон

Вже після появи законопроекту з’явилася версія, що його спеціально готують під закон про продаж землі.

Справа в тому, що в Україні перші роки буде заборонено купувати землю іноземцям – як фірмам, так і фізособам. І норма про видачу їм паспортів теоретично відкриває громадянам інших країн шлях до придбання української землі до зняття цієї заборони.

Правда, не всім. В першу чергу етнічним українцям. А вже в другу – іноземцям, які мають особливі заслуги перед Україною.

Обидві опції – особливо друга – в принципі дозволяють почати роздавати українські паспорти тим, хто хоче стати власником сільгоспугідь в Україні. Питання, наскільки масово це можливо провернути.

Інша справа, що великі західні агрофірми, які зазіхають на український чорнозем, швидше за все захочуть потрапити на український ринок в якості юридичних осіб безпосередньо, а не через підставних осіб. Що буде можливо тільки після референдуму. Але в теорії земельний ринок з прийняттям інституту подвійного громадянства відкриється і для іноземців-фізосіб, які зможуть отримати український паспорт.

Читайте також: Я нічого не боюся. Головне з того, про що говорив Зеленський журналістам

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE