Politerno > Статті > Україна і світ > Дорогий газ від Трампа і доля сховищ. Що означає підписаний Україною, США і Польщею газовий договір

Дорогий газ від Трампа і доля сховищ. Що означає підписаний Україною, США і Польщею газовий договір

  • 1 Вересня, 2019
  • 1615 Переглядів
  • Comments Off

Україні малюють нові газові перспективи. 31 серпня у Варшаві був підписаний новий меморандум з енергобезпеки – між Україною, Польщею та США. Згідно з ним, Сполучені Штати будуть поставляти більше скрапленого газу в Польщу та в Україну.

Йдеться про 6 млрд кубів газу на рік, а це – приблизно половина всього нашого газового імпорту.

Зараз Україна купує газ у Європі – за формулою “Дюссельдорф плюс”, тобто, за ціною європейських хабів плюс доставка. Але по факту ми купуємо все той самий російський газ, тільки через європейських посередників і з додатковою націнкою. При цьому після 1 січня “лавочка” може закритися, так як продовження транзиту російського газу через Україну під великим питанням.

“Польський” аргумент вже має на увазі українська сторона, готуючись до переговорів з “Газпромом” щодо транзиту, намічених на 16 вересня.

Ще 14 серпня ТАСС повідомив, посилаючись на слова заступника міністра закордонних справ Олени Зеркаль, що “Україна розробляє меморандум, який буде в основі нового контракту з РФ щодо газу. Документ розробляється за підтримки США і Польщі”.

“Теоретично цей меморандум можна використовувати в переговорах з Росією, в надії зробити “Газпром” більш поступливим”, – не виключив керівник спеціальних проектів НТЦ “Психея” Геннадія Рябцев.

Втім, обіцяти – ще не означає одружитися.

“Цей меморандум ще нічого не означає. Це лише заява про наміри, і не факт, що він буде реалізований”, – додав Рябцев.

Наприклад, поки взагалі немає технічної можливості постачати заявлені обсяги газу, і незрозуміло, коли і за чий рахунок буде створена необхідна інфраструктура. Плюс – є питання по ціні.

“Зріджений газ, як правило, на 20-30% дорожчий трубопровідного. І ще неясно, чи не буде в ціні польського інтересу. І чи не отримаємо ми замість формули “Дюссельдорф плюс – “Свіноуйсьце плюс”(в польському Свіноуйсьце знаходиться термінал по прийому американського скрапленого газу – ред.)”, – говорить Рябцев.

З’явилися і конспірологіескіе версії, за якими США хоче підсадити Україну на свій газ, щоб потім – через нашу ГТС – диктувати газові умови всій Європі, а також прибрати до рук Українські газосховища (про них, до речі, в меморандумі дійсно йдеться. Х оча і в досить розпливчастих формулюваннях).

Як Україна буде переходити на американський газ і скільки ми за нього заплатимо, у матеріалі.

Меморандум є, труби немає

Секретар РНБО Олександр Данилюк, який представляв нашу країну на переговорах у Варшаві, написав на своїй сторінці в Facebook: “На зустрічі з міністром енергетики США Ріком Перрі, яка передувала підписанню меморандуму, ми обговорили важливість диверсифікації ризиків, продиктованих залежністю від поставок російського газу, як для України, так і для Польщі. Одним з кроків забезпечення енергетичної незалежності нашої держави стануть поставки скрапленого газу через Польщу. Історичний день. Ще один крок на шляху до енергетичної незалежності не тільки України, але і всієї Європи”.

Меморандум передбачає збільшення поставок зрідженого газу з США в Польщу, а звідти – в Україну. Представник польського уряду щодо стратегічної інфраструктури Петро Наїмський заявив, що до 2021 року Польща зможе поставляти нам близько 6 млрд кубів газу. “Це приблизно половина всього нашого газового імпорту, тобто, мова йде про досить великі обсяги”, – говорить глава Житлового союзу України Олександр Скубченко.

“Більше насичення ринку газом, нижча ціна, диверсифікація”, – перерахував основні плюси польських поставок новообраний глава профільного парламентського комітету з ПЕК Андрій Герус .

Варто відзначити, що польський маршрут не є для нас абсолютно новим. Україна вже отримує скраплений газ з Польщі, але в набагато менших обсягах – 1-1,5 млрд кубів на рік. “А максимальна пропускна здатність польської труби становить 2,3 млрд кубів на рік. Тому перше питання – як ми зможемо отримати 6 млрд кубів і що для цього потрібно зробити”, – зазначає Рябцев.

“Поки це – чиста фантастика. Повинні, як мінімум, з’явитися нові трубопроводи з Польщі в Україну”, – вважає і співзасновник Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

У Польщі обіцяють – газова інфраструктура буде. З одного боку, до 2022 року має завершитися будівництво газопроводу Baltic Pipe. Через цей трубопровід реально буде поставляти до 10 млрд кубів газу з Норвегії в рік.

З іншого – розшириться потужність порту в Свіноуйсьце – до 2021 року до 7,5 млрд кубів на рік (зараз – 5 млрд). Поки під питанням прокачування через Германовіце. Її максимальні річні обсяги – трохи більш як 2 млрд кубів.

Ключовими для експорту в Україну є газопроводи Польщі в напрямку Сілезія-Підкарпаття.

“Ми очікуємо, що потужність цих газопроводів буде розширена не пізніш як до 2021 року”, – зазначив глава компанії PGNiG Петро Возняк. Остання виступатиме посередником і забезпечуватиме поставки в Україну американського газу. В кінці серпня “Енергетичні ресурси України” вже підписали відповідний договір. Але пізніше можуть бути налагоджені і прямі закупівлі з США.

Втім, питання – за чий рахунок будуть розширювати потужності напрямки Сілезія-Підкарпаття – поки залишається відкритим.

“Значить, далі буде наступне. Чи то МВФ, чи то ще хтось з представників Великих білих людей зажадають термінової побудови інтерконнектора з Польщею за рахунок, звичайно, Києва. З подальшою передачею в управління тим, кому скажуть. Тепер стає зрозумілим, чому фрау Меркель і Путін настільки оперативно перейнялися транзитом і Нормандським форматом. Битва двох якодзун на українському татамі розгорається з новою силою”, – написав у Facebook експерт енергоринку Валентин Землянський.

“Ще в 2016 році “Укртансгаз” і польська Gas-System SA підписали угоду про правила взаємного проектування інтерконнектора Польща-Україна. Він був включений в список “проектів спільного інтересу”, тобто пріоритетних завдань. Але з тих пір нічого так і не зроблено. “Нафтогаз” порахував, що нам інвестиції в такий проект невигідні, вони, нібито, ніколи не окупляться. Підтвердити або спростувати ці висновки складно, так як техніко-економічного обґрунтування ніхто небачив. Тобто, українська сторона фактично запропонувала все профінансувати Польщі. Та, можливо, і готова до інвестицій, але, зрозуміло, якщо їй це буде вигідно. Поки на наш заклик за все заплатити поляки не відгукнулися”, – говорить Рябцев.

Вартість такого проекту оцінюється, як мінімум, в 200 млн доларів.

На думку Рябцева, навіть при наявності коштів, завершити роботи до 2021 року навряд чи можливо. “Реально вкластися, мінімум, за три роки, але це якщо почати будувати прямо зараз. Але у нас ще навіть немає незалежного оператора, який зможе підписати відповідну угоду”, – говорить він.

Нагадаємо, “Нафтогаз” до кінця цього року має пройти анбандлінг, тобто, розділити видобуток, транспортування і продаж газу, після чого незалежний оператор ГТС зможе пройти сертифікацію за європейськими нормами.

Але НАК в ці терміни може і не вкластися. Тобто, в кращому випадку налагодити прокачування 6 млрд кубів на рік через новий інтерконнектор можна буде лише до 2023-2025 років.

Але на той час потрібно буде вирішити і ряд інших технічних питань. Наприклад, навіть після розширення потужності терміналу в Свіноуйсьце складуть 7,5 млрд кубів. А нам, згідно меморандуму, Польща повинна буде віддати 6 млрд. Тобто, незрозуміло, як Польща буде закривати власні потреби в газі (близько 15 млрд в рік), особливо з урахуванням того, що договір з “Газпромом” у неї закінчується у 2022 році.

Україна вже зараз отримує скраплений газ з Польщі. Америка істотно підвищить український імпорт ресурсу

Дорожче, але по дружбі

Поки відкритим залишається і питання ціни.

“Зріджений газ з США з урахуванням складної логістики на 20-30% дорожчий російського газу, який Україна зараз закуповує під виглядом європейського”, – зазначає Скубченко.

“Зрозуміло, що з’являються нові технічні рішення, розширюється інфраструктура. Не виключено, що з часом ця цінова різниця нівелюється. Адже ще кілька років тому скраплений газ був дорожчий трубопровідного на 50%”, – говорить Рябцев.

Але це ще не означає, що нам американський газ буде діставатися дешево.

“Україна закуповувала газ у Польщі в період акції “прикрути”, коли були перебої з поставками газу. І тоді польські хлопці виставили нам ціну майже вдесятеро вище, ніж ми купували до цього. Так що питання “польського інтересу” залишається відкритим. Не виключено, що у нас замість формули “Дюссельдорф плюс” з’явиться “Свіноуйсьце плюс”, – говорить Рябцев.

Він також не виключає, що Польща буде продавати Україні той же трубопровідний газ з Росії, але вже за ціною американського скрапленого.

А з урахуванням того, що з 2020 року у нас відміняються “соціальні” тарифи на газ для населення, закупівлі більш дорогого газу одразу підвищать ціни на опалення і гарячу воду. Тобто, платіжки для пересічних українців ризикують стати і зовсім непідйомним.

“Чомусь знову не йдеться про те, що Україна буде закуповувати газ у того продавця, який запропонує кращу ціну. Ми домовляємося про постачання, навіть не знаючи, скільки доведеться платити”, – зазначає Скубченко.

Для США питання нарощування поставок зрідженого газу в Європу – стратегічне. По-перше, на хвилі сланцевої революції в Штатах зростає видобуток газу. По-друге, збільшення частки на європейському ринку для США – це ще і політичний питання і можливість потіснити Росію.

“Видобуток газу в США буде і далі зростати. І кому його продавати, якщо не поступливим партнерам, які будуть брати за тією ціною, по якій скажуть. В Азії купувати за завищеною ціною зріджений газ не стануть. А ось в Європі є Польща, Україна, країни колишньої Югославії, з якими можна вигідно торгувати”, – говорить Геннадій Рябцев.

Поставки скрапленого газу в Європу – стратегічне питання для США

Що буде з транзитом і трубою

За словами Рябцева, на проект з постачання американського скрапленого газу Україні “варто дивитися”. “Звичайно ж, газові маршрути потрібно диверсифікувати, від залежності від російського газу – позбавлятися. Але чи не вийде так, що залежність все одно залишиться”, – говорить експерт.

Плюс – незрозуміло, як наша “газова самостійність” позначиться на транзиті російського газу, на якому Україна заробляє 3 млрд на рік.

“Підписання угоди між США, Польщею та Україною – це спроба знизити залежність України від російського газу (реверс-то залишився, як і був російським) з одного боку, а з іншого боку – це спроба наших заокеанських партнерів законтрактувати поставки газу з Україною, встановлюючи ще більшу залежність. На момент підписання угоди, орієнтовно Польща зможе поставляти Україні не більше 1,5 млрд кубів газу, що не знизить залежність від російських поставок, а ось плани вийти на поставки газу в 2021 році в обсязі 6 мільярдів кубів можуть вивести нас з газового протекторату Росії. І тут одне з головних питань – існування газотранспортної системи України та її завантаження. Потрібно буде думати вже у 2022-2023 роках про компенсатори”, – пояснив глава комітету житлово-комунальної інфраструктури, благоустрою та охорони довкілля Громадської ради при КМДА Олег Попенко.

Нагадаємо: переговори з “Газпромом” про долю транзиту повинні пройти вже 16 вересня.

“Газпром” не хоче укладати довгостроковий контракт (як пропонує українська сторона). Його ідея – укласти контракт на рік. Якраз за цей час будуть добудовані і запущени обхідні газпроводи – Турецький потік і Північний потік-2, які дозволяють прокачувати в Європу той обсяг газу, який зараз йде через Україну.

Правда, європейці хочуть, щоб українська труба все ж таки підтримувалася в більш-менш “живому” стані. Адже споживання газу в Європі зростає і, можливо, через кілька років наша “труба” знову буде необхідна.

Українська ж сторона хоче укласти 10-річний контракт на транзит газу з “Газпромом”, заклавши як мінімальні нинішні обсяги транзиту. Що не подобається росіянам, які хочуть мінімізувати залежність від української труби.

Саме тому є побоювання, що до нового року сторони не прийдуть до компромісу і транзит через Україну припиниться взагалі.

Поки неясно, чи не спробує українська сторона поторгуватися з росіянами, прикриваючись меморандумом з США і Польщею. “У теорії це можливо. Але американський газ у нас буде лише через кілька років, а опалювальний сезон стартує вже скоро”, – говорить Рябцев. Припинення транзиту небезпечне зниженням тиску в трубі, через що без опалення можуть залишитися окремі регіони України.

За словами нового міністра енергетики і екології Олександра Оржеля, поставки зрідженого газу з США дозволять забезпечити повне завантаження транзитних потужностей газотранспортної системи України.

Хоча незрозуміло як це станеться, враховуючи, що зараз через Україну йде майже 85 млрд кубометрів на рік, а США обіцяють (і то невідомо коли) поставки трохи більше 6 млрд.

Інші експерти припустили, що проект по газу з США може бути першим кроком по “здачі” нашої ГТС, а також передачі в руки американців наших газових сховищ. А ті, хто контролює газові сховища в Ураїні (одні з найбільших в Європі) можуть прямо впливати на європейський газовий ринок. Так як сховища дають необхідний “маневр” в постачаннях газу.

Втім, Андрій Герус цю інформацію спростував, заявивши, що нинішні домовленості “не мають до труби ніякого відношення”.

“Штатам ця купа іржавого заліза не потрібна. Так само як і 13 консорціумам, з якими вів переговори” Нафтогаз “щодо концесії”, – вважає і Геннадій Рябцев.

Втім, крім економічного, є ще і політичний інтерес. “Для США поставки скрапленого газу до Польщі – політичний проект. Не дарма ж навіть термінал в Свіноуйсьце назвали ім’ям загиблого в Росії президента Качинського”, – зазначає Рябцев.

Читайте також: “Йде боротьба, хто співатиме у вуха Зеленському, і поки друзі Байдена в більшості”. Як готується зустріч Зе і Трампа

Джерело

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE