Екс-секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов офіційно очолив штаб партії експрезидента Петра Порошенка “Європейська солідарність”.
Правда, буквально відразу заговорили про те, що його завдання будуть значно ширшими, ніж підготовка партії до місцевих виборів. За однією з версій, Турчинов і Порошенко спробують восени організувати мало не новий Майдан з метою зміни влади.
Біль Турчинова
Про своє нове політичне призначення Турчинов сам повідомив через Фейсбук у вівторок, 30 червня.
Він пояснив свої мотиви так: “Мені боляче спостерігати, як країна, яка ще з минулого року була штучно загнана в кризову парадигму, неухильно наближається до соціально-економічної катастрофи. Мені боляче спостерігати, як національна безпека і оборона, яким я присвятив частину свого життя, знову стають далеко не першим пріоритетом країни, що в умовах війни неприпустимо. Знову в наше життя повертаються замовні справи та політичні переслідування опонентів, що знецінюють досягнення Революції Гідності і кров українських патріотів. П’ята колона Кремля підняла голову, нахабно посилюючи свій вплив на стратегічні інформаційні ресурси, внутрішню і зовнішню політику країни. Дилетантизм і популізм, як ракова пухлина, руйнують управлінську вертикаль, ведуть до хаосу і дестабілізації”.
На думку екс-секретаря РНБО, Україну врятують “відповідальні професіонали”. Тому, очоливши штаб “Євросолідарності”, він буде готувати “якісні кадри ефективних управлінців”, а також працюватиме в ім’я об’єднання “патріотичних сил”. Але самого Турчинова нібито не цікавлять депутатський мандат і нові державні пости.
В “ЄС” офіційне працевлаштування Турчинова зустріли компліментами екс-секретарю РНБО. Так, народний депутат Олексій Гончаренко пов’язує з приходом Турчинова “організаційне посилення” партії.
“Ми всі знаємо і навіть вороги визнають, що Олександр Турчинов в змозі організувати від партії до багатомільйонної країни в складних умовах. У нього великий досвід роботи в умовах тиску, репресій, з якими ми зараз зіткнулися”, – наполягає Гончаренко.
Крім того, Турчинов на чолі штабу “Євросолідарності”, на думку депутата, – це “свідчення” початку того самого об’єднання, до якого закликає партія Порошенка близькі по духу політсили. В період роботи Верховної Ради восьмого скликання Турчинов був одним з центрів впливу в провладній партії “Народний фронт” (НФ) і до сих пір числиться в її політраді разом з екс-прем’єром Арсенієм Яценюком (голова політради) і міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим.
До слова, колишні депутати від НФ також позитивно оцінили кооперацію Турчинова з ЄС.
“Це (його прихід в “Євросолідарність”- ред.) означає системну, концентровану ефективність. Володимир Зеленський, співчуваю. Буде боляче”, – пише на своїй сторінці в Фейсбуці екс-нардеп від “Народного фронту” Леонід Ємець, котрого, все ж, важко назвати класичним народофронтівцем.
Як влаштований штаб Порошенка
Як стверджує джерело у передвиборному штабі ЄС, погодився Турчинов на посаду не відразу. Його кандидатура на штаб нібито була єдиною, проте піддався він після довгих умовлянь самого Порошенка і народної депутатки Вікторії Сюмар (ЄС), яка входить до близького оточення Турчинова. Протистояння партії Порошенка з владою, яку екс-президент з товаришами звинувачують у переслідуваннях, було для екс-секретаря РНБО тільки плюсом.
“Турчинову подобається цей драйв політичних переслідувань. Він уже був у цій стихії під час ув’язнення Юлії Тимошенко за Януковича і тому дуже цінний”, – вважають в штабі.
Відзначимо, що Турчинова Петро Порошенко, як кажуть джерела в його оточенні, намагався залучити керувати своїм штабом на президентських виборах. Але тоді Турчинов на це не погодився з-за бажання Порошенка все контролювати особисто.
“Коли на президентських виборах обговорювалася робота Турчинова в штабі, він висунув ряд жорстких умов, суть яких зводилася до того, що керує кампанією він, а не кандидат, який при всій повазі, тільки “товар”, який Турчинову потрібно було продати електорату. Не знаю, які умови Олександр Валентинович висунув в цей раз, але раз тепер “кандидат” на них погодився і Турчинов в штабі, значить за кермом буде він, а не Порошенко”, – міркує співрозмовник одного з видань в оточенні Порошенка, запевняючи, що на цей раз той “впорається з собою і не буде втручатися”.
Засідання штабу в цю середу за участю Порошенка і Турчинова показало, що екс-президент дійсно відійшов на задній план. “Порошенко представив Турчинова і сказав, що той всім керує. А він буде з’являтися на засіданнях тільки, коли покличуть”, – заявив він.
Втім, в штабі Турчинов буде оточений перевіреними кадрами Порошенка.
Так, відбір кандидатів на вибори – знову турбота екс-нардепа Сергія Березенка, який, судячи з усього, знову буде заступником голови виборчого штабу.
Партбудівництво курирує народний депутат Максим Саврасов (ЄС). Робота з медіа і піаром покладені на прес-секретаря Порошенка Святослава Цеголка, інформаційно-аналітична робота – на народного депутата Ростислава Павленка (ЄС).
По політтехнологічній частині офіційно головний – Олег Медведєв (він же спічрайтер), але в цій же сфері працюють екс-нардеп Ігор Гринів і та ж Вікторія Сюмар.
“Кожному є чим займатися. Наприклад, історія з картинами з колекції Порошенка за гратами в музеї Гончара – це ж 100% історія Гриніва. Але сумніваюся, що він буде глибоко в кампанії в масштабах всієї країни. Можливо, займеться виборами у Львові”, – говорить співрозмовник у штабі.
До слова, у Львові від партії буде балотуватися, найімовірніше, екс-голова Львівської ОДА Олег Синютка, хоча, за чутками в “Євросолідарності”, його рейтинг значно поступається нинішньому меру Андрію Садовому.
Протести на осінь
Поява Турчинова в штабі ЄС, втім, відразу викликала підозру, що вона продиктована не лише (і не стільки) цілями, пов’язаними з місцевими виборами. Наприклад, політолог Вадим Карасьов припускає, що справжніми завданнями для Турчинова, який пройшов два Майдани, буде підготовка масового руху на базі партії Порошенка для майбутніх акцій протесту.
“Не виключаю, що це буде проект під “вулицю” з гаслами антиреваншу”, – зазначає Карасьов.
Політолог Руслан Бортник погоджується: фігура калібру Турчинова занадто велика для масштабу місцевих виборів. “Екс-секретар РНБО потрібен для координації вуличних протестів та підготовки партії до дострокової кампанії в Раду. Місцеві вибори – це формальне обгрунтування його приходу”, – вважає експерт.
До слова, сам Турчинов у своєму зверненні хоч і висловився проти “нової революції”, та все ж сказав, що країні потрібне “мирне перезавантаження влади”.
Але через вибори таке перезавантаження статися не може. Хоча б тому, що вибори восени намічаються місцеві. А якщо і будуть оголошені дострокові вибори Верховної Ради, то партія Порошенка, навіть разом з Турчиновим, навряд чи набере більше 20-25%, з урахуванням величезного антирейтингу екс-президента.
“Турчинов йде до Порошенка для підготовки до великого проекту по зміні влади в країні через організацію вуличних протестів восени, – каже джерело оджного з видань в політичних колах, знайоме з ситуацією в партії екс-президента. – Також кажуть, що туди підтягнеться і Яценюк. Аваков – під питанням. Ймовірно він спробує використати ситуацію для посилення переговорної позиції з Зеленським. Чи вийде організувати бунт – важко сказати. Настрої в країні вже не ті, що у 2013 році. Не впевнений, що за Турчиновим і Порошенком підуть люди. Але пробувати качати ситуацію вони будуть. Також цим напевно спробують скористатися “соросята”, щоб переконати Зеленського провести кадрові та інші зміни, яких від нього вимагає Захід. І взагалі, слідувати чітко в руслі генеральної лінії. В іншому випадку – погрожуючи відмовою у підтримці перед обличчям нового Майдану. Імовірність такого сценарію зросте в разі перемоги Байдена на виборах в США. Але все залежить від того, чи зможуть Турчинов і Порошенко, з їх величезним рейтингом недовіри, розгойдати масові акції протесту”.
У той же час в штабі “Євросолідарності” заперечують, що йде підготовка до акцій протесту.
“Завдання готуватися до серйозних протестів не ставилося. Ця тема не обговорювалася. Якби десь було таке рішення, ми б це відчули, та й отримали б якісь вказівки в цьому ключі. Також сумнівно, що до партії приєднається Яценюк. Вони зустрічалися з Порошенком півроку тому, після чого прийшли до висновку, що їм не по дорозі”, – говорить співрозмовник в штабі ЄС.
При цьому джерело, близьке до Турчинова, повідомляє, що настрій у того рішучий: “Раз Турчинов прийшов в ЄС, значить він насправді впевнений, що Україні загрожує небезпека, яку треба усунути”.
Дивна дружба
Втім, виглядає так, що його справді вмовили долучитися до команди експрезидента. Порошенком рухають зрозумілі меркантильні мотиви – максимально мобілізувати патріотичний електорат, для якого Турчинов – ненависний Кремлю”кривавий пастор”. На цьому можна зіграти і тому Сюмар було поставлене задання схили Турчинова до співпраці.
Що ж пообіцяли ексголові РНБО за участь в кампанії, відомо лише вузькому колу осіб. Але у те, що мотивами є “біль за країну” та мало не ідеологічне єднання з відстоюванням справедливості – віриться слабо. Адже, підтримка Петра Порошенка на президентський виборах у 2019 році Олександром Валентиновичем до цих пір викликає подив у багатьох його прихильників. Свіжими в їхній пам’яті є чималі зусилля і фінансові вливання п’ятого президента у дискредитацію прем’єр-міністра Арсенія Яценюка – соратника Турчинова, як по Майдану, так і по партії. Ще біглий екснардеп Олександр Онищенко розповідав, як за мільйони Петра Порошенка влаштовував мітинги під Кабінетом міністрів за відставку Арсенія Петровича. Нацполіція згодом навіть відкривала кримінальне провадження за фактом втручання в діяльність екс-прем`єр-міністра. Як відомо, саме стараннями Порошенка був знищений рейтинг “Народного фронту” і те, що Арсеній Яценюк не піддався кримінальному переслідуванню з боку Петра Олексійовича – заслуга Джо Байдена, що підтверджується нещодавно опублікованими Андрієм Деркачом записами розмов екс-президента України та екс-віце президента США.
Читайте також: Чому обвалився рейтинг Зеленського: головні висновки з нового соцопитування