Politerno > Статті > Україна і світ > Foreign Policy: “Холодна війна” між Москвою та Прагою за історію

Foreign Policy: “Холодна війна” між Москвою та Прагою за історію

  • 2 Травня, 2020
  • 821 Переглядів
  • 0

Агресивна політика РФ щодо Чехії, після демонтажу пам’ятника маршалу Червоної Армії Івану Конєву, свідчить про триваючі спроби Кремля переписати історію і агресивність російської політики в цілому, спрямованої на втручання у внутрішні процеси інших держав.

Про це пише в своїй статті на Foreign Police оглядач Емі МакКіннон.

«Рішення влади Праги прибрати статую маршала радянської армії Івана Конєва з місцевого парку переросло в дипломатичний конфлікт і створило найсерйознішу напруженість у відносинах між Росією і Чехією з часів Холодної війни», – пише оглядач.

«Інформація про можливу підготовку російськими спецслужбами замаху на чеських політиків з’явилася паралельно з підозрами на адресу Москви в причетності до кібератаки на чеські лікарні, що борються з коронавірусом, що говорить про те, що пандемія ніяк не ослабила наміри Кремля по втручанню в справи інших держави», – вважає автор.

«Суперечка про статус маршала Червоної Армії Івана Конєва є частиною зусиль країн Центральної та Східної Європи по переоцінці історії, після падіння Берлінської стіни», – наводить автор матеріалу цитату директора центру Нью-Йоркського університету в Празі Іржі Пена.

«Нинішня напруженість є результатом зусиль російського президента Володимира Путіна зі звеличення ролі РФ у Другій світовій війні для підтримки власної агресивної зовнішньої політики і приховування авторитарних ексцесів радянської влади», – каже Емі МакКіннон.

«Росіяни вважають маршала Конєва героєм війни і приписують звільнення великої частини Чехословаччини в кінці Другої світової війни. Для Чехії ж складніше оцінювати результати діяльності Конєва, так як визволителі Червоної Армії пізніше стануть їх гнобителями (Радянський Союз окупував Чехословаччину в 1968 році – ред.)», – вважає аналітик.

«Російський патріотизм, який підносить роль Радянського Союзу у Другій світовій війні глибоко вкорінився в російській політиці, але в той же час, критики російського президента стверджують, що Путін використовує «національну гордість для досягнення пропагандистських цілей», – наводить автор публікації цитату голови Фонду свободи імені Бориса Нємцова Кара Мурзи.

Читайте також: Американський аналітик звинуватила Atlantic Council в підіграванні РФ

За словами виконавчого директора Празького аналітичного центру «Європейський центр цінностей і політики безпеки» офіційний російський наратив в цьому конфлікті звучить наступним чином: «Якщо ви зносите пам’ятник Конєву, значить ви ніхто інші, як фашисти», – привів автор цитату Якуба Янда.

Автор пише, що «спроби знесення пам’ятників радянським солдатам неодноразово викликали запеклі суперечки між Росією і її колишніми державами-сателітами у Центральній та Східній Європі» і знову наводить цитату російського опозиціонера Кара Мурзи: «Росія країна символів і Путінський режим зраджує цьому дуже велику увагу» .

«Цього місяця кілька чеських лікарень повідомили про спроби атакувати їх комп’ютерні системи, самі ж спроби були успішно заблоковані. Адміністрація аеропорту Праги також заявила про зупинку спроби проникнення на їх сайт. Чеське національне агентство з кібер і інформаційної безпеки не повідомляючи подробиць заявило, що атаки реалізовувалися «серйозним і просунутим противником», а чеські експерти з кібербезпеки, в свою чергу, повідомили в інтерв’ю Радіо Свобода, що підозрюють Росію», – каже МакКіннон.

«РФ має великий дипломатичний корпус в Чехії, що наводить на думку, що цей дипкорпус може бути використаний в якості бази для розвідувальної діяльності в Чеській республіці та інших європейських країнах», – пише оглядач і наводить слова радника екс-президента Чехії Влацлава Гавела Пехе: «Всі знають, що принаймні половина співробітників (посольства РФ в Празі – ред.) не є дипломатами і Бог знає, чим вони займаються».

«У звіті за 2015 рік BIS (Служба безпеки та інформації Чеської республіки – ред.) повідомляється, що російські спецслужби були найактивнішими в країні, а половина оперативників не були офіційно заявлені чеській влади», – пише автор.

«Така діяльність, що приховує приналежність тих, чи інших осіб до спецслужб, сигналізує про дії загрожують безпеці Чехії», – наводить автор витрати зі звіту BIS.

На тлі того, що мера Праги і старосту району, який демонтував пам’ятник Конєву, взяли під охорону, стало відомо про прибуття в Чехію з Росії групи офіцерів розвідки, про це повідомляло видання Respekt 23 квітня.

У відносинах між Чехією і Росією напруженість зросла після рішення району Ржепорие встановити пам’ятник власовцям, що допомагали чехам в боротьбі з нацистами, перейменування площі в Празі на честь вбитого в Москві російського опозиційного політика Бориса Нємцова і демонтажу в Празі-6 пам’ятника радянському маршалу Конєву, – повідомляє Liga net.

Читайте також: Чому Зеленському не вдається закінчити війну

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE