Politerno > Статті > Україна і світ > Без грошей і захисту. Чому по всій Україні почалися протести медиків

Без грошей і захисту. Чому по всій Україні почалися протести медиків

  • 2 Травня, 2020
  • 1431 Переглядів
  • 0

По всій країні протестують медики, їм обіцяли 300% надбавки за боротьбу з коронавірусом, а замість цього – навпаки, заплатили навіть менше, ніж було раніше.

В Україні ростуть протестні настрої. Слідом за підприємцями на акції вийшли і медики, незадоволені ставленням до себе в епідемію коронавірусу. Медики скаржаться на відсутність засобів захисту і мізерні зарплати. Тим часом кількість медичних працівників, які заразилися коронавірусом, тільки зростає.

На цьому тижні тільки в Києві відбулося дві акції протесту медперсоналу – в столичній психіатричній лікарні і міській лікарні №8. Також голодують кілька лікарів по регіонах (в Дніпрі, Кам’янському). Працівники шести бригад Тернопільської 2-ї підстанції екстреної медичної допомоги 1 травня організували хвилину протесту через те, що не мають обіцяних доплат. Лікарі, фельдшери й водії вийшли на вулицю та увімкнули сирени на машинах екстреної допомоги.

«Настрої – протестні, люди доведені до крайньої точки, у багатьох просто закінчилося терпіння», – розповідає керівник департаменту охорони здоров’я Київської обласної адміністрації Максим Іонов.

Головна причина – питання грошей, точніше, їх відсутність.

«Вчора люди отримали зарплати, і виявили, що сума на третину менша, ніж минулого місяця. Хоча, навпаки, очікували доплат, обіцяних владою. Скажу за себе: я завідувач відділенням, лікар вищої категорії зі стажем більше 35 років, отримав зарплату трохи більше 4 тисяч гривень. До цього був аванс близько 2 тисяч. Тобто всього на руки – 6 тисяч гривень, хоча раніше було 9-11 тисяч. Решта лікарів і медсестер теж отримали приблизно на третину менше, ніж зазвичай. А розраховували на потрійні оклади. Але, як виявилося, все це обман і банальна “розводка”, ось люди і не стрималися. Навіщо обіцяли, якщо платити не збиралися – незрозуміло. На акцію вийшло близько 70 осіб. Нам обіцяли зустріч з представником КМДА в понеділок. Все буде залежати від її результатів. Якщо питання не вирішиться, багато хто налаштований радикально», – розповів глава профспілкового комітету лікарні №8 Олександр Баренфельд.

«Я отримала 6 тисяч, а головна медсестра нашої лікарні – 3,7 тисяч гривень за місяць. Це на третину менше, ніж раніше. Люди в шоці», – говорить керівник Дніпропетровської обласної реабілітаційної лікарні Інеса Шевченко (вона голодує вже дев’ятий день, протестуючи проти нового механізму фінансування медустанов).

За словами Іонова, на межі також медики екстреної допомоги Київської області. Багато налаштовані звільнятися. «Будуть скоро Іонов або Степанов з Ляшком на виклики їздити», – говорить він.

При цьому лише нещодавно глава МОЗ обіцяв, що не допустить скорочень лікарів, і анонсував масштабний аудит медзакладів. Президент Володимир Зеленський сказав, що лікарі – це єдине, що у нас залишилося. З чого багато медиків зрозуміли, що влада готова піти їм назустріч і навіть пригальмувати другий етап медреформи (з яким пов’язані провали у фінансуванні). Втім, як видно, поки цього не сталося.

Читайте також: Протести підприємців: Хто хитає уряд Шмигаля і чому збивають Тищенка

З коронавірусом, але без доплат

Олександр Барінфельд розповів, що їх лікарня зараз завантажена в середньому на 25%. Приймає в основному хворих на пневмонію. Немає ні операцій, ні консультацій. Через це фінансування від НСЗУ – мінімальне. Це головна причина скорочення зарплат.

За словами глави Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я Сергія Кубанського, лікарня №8 визначена в другій черзі по прийому хворих з коронавірусом. Отже доплати медикам поки не встановлені. У той же час сюди надходять пацієнти з пневмонією, в тому числі незрозумілого походження. І, як виявилося, серед них є коронавірусні. Нещодавно двоє медиків заразилися COVID-19. Контактних осіб – мінімум 40 осіб. Тобто ризики для лікарів є, а доплат – немає.

Більш того, вони отримують навіть менше, ніж в «мирний час».

При цьому лікарі, які працюють на передовій боротьби з коронавірусом (в Олександрівській лікарні, лікарнях №4 і №9), на днях отримали доплати.

Причому навіть не по 300% від окладу, а більше.

«З цими 300% немає визначеності. Спочатку кілька разів змінювали списки тих, хто може претендувати на доплати, потім і зовсім передали все на місця. У Києві виплачують дев’ять тарифних окладів, але в залежності від часу, протягом якого лікар безпосередньо контактував з хворими на COVID-19. Скажімо, деякі лікарі отримали доплати пл 4-5 тисяч, а деякі – по 20 тисяч і більше. «Наприклад, в лікарні №9, де персонал і вдень, і вночі працює з інфікованими коронавірусом, доплатили до 26 тисяч лікарям, 18 тисяч – медсестрам і по 13 тисяч – санітаркам. Це тільки доплати, без урахування зарплати. За екстреної допомоги санітари отримали близько 2 тисяч, фельдшери – 7 тисяч, лікарі – 9 тисяч. Крім того, будуть ще муніципальні доплати київським медикам по 4 тисячі гривень на місяць. Їх повинні виплатити до 8 травня», – розповів Сергій Кубанський.

Читайте також: Влада переживає серйозну кадрову кризу, адже “лава запасних дуже коротка”

“Миттєва тарифікація”

Але такі гроші є далеко не у всіх містах. Якщо в Києві, Одесі, Львові та ін. знайшли кошти на надбавки у кілька тисяч кожному лікарю, то в багатьох обласних центрах, не кажучи вже про невеликі містечки, доплачують копійки.

«Скажімо, в Тернополі лікарям, які задіяні безпосередньо в лікуванні хворих COVID-19, доплатили по 500-600 гривень. У деяких лікарнях і зовсім дали по 300-400 гривень доплат, – каже Кубанський. – Це просто приниження лікарів, люди налаштовані звільнятися, йти у відпустки за свій рахунок».

Чиновники винайшли нову формулу: платять з розрахунку 300% окладу, але тільки пропорційно часу, які лікар безпосередньо проводить з інфікованими коронавірусом.

За словами Максима Іонова, ніхто точно не знає, як це можна реально вирахувати, тому суми – зі стелі. І доплати виходять просто смішними. «Замість трьох окладів люди отримують по кілька сотень гривень», – каже він. Хоча зрозуміло, що будь-якого часу контакту з хворим достатньо, щоб заразитися.

Але медики все ж розраховують, що це не основні надбавки, а тільки перша «порція» – від місцевої влади. Основна частина – з держбюджету – все ще на підході. За даними Міністерства охорони здоров’я, ще 16 квітня на регіони пішло 552 млн гривень. При цьому на місцях поки цих грошей не отримали.

Також очікується тарифікація по коронавіруск від НСЗУ. Нацслужба повинна затвердити тариф на лікування COVID-19, після чого лікарні отримуватимуть додаткові кошти. Але коли це буде і в яку суму оцінять коронавірус – поки неясно. Інші тарифи, за якими платить НСЗУ сильно занижені.

Читайте також: Супербубочка і Видатний Реформатор

Знімають надбавки і погрожують скороченнями

Але справа не тільки в доплатах за коронавірус. Зараз лікарі, які не задіяні в лікуванні COVID-19, отримують навіть менше, ніж звичайно, – каже Олександр Барінфельд. «В середньому на третину менше», – підтвердила Інеса Шевченко.

Одна з причин – неповне завантаження лікарень. З 1 квітня їм повинні платити за кожен пролікований випадок за окремим тарифом. Але мало того, що є питання до самих тарифів (вони істотно занижені), так ще мало і самих «випадків». «У нас завантаження всього 25%, ми не знаємо, як би було, якби працювали нормально, – можливо, краще, а може й гірше. Але зараз – урізання зарплат», – каже Баренфельд.

Тобто зараз з медиків зняли всі доплати (за стаж, шкідливість, категорію та ін.). Наступний етап – скорочення. «Тільки сьогодні говорив з головним лікарем однієї зі столичних лікарень. На зарплати за квітень їм потрібно 12 млн, а від НСЗУ отримали 10 млн. Це на все – зарплати, харчування хворих, ліки, господарські витрати. У цьому місяці ще закриють потреби, так як був резерв, а як буде далі – незрозуміло», – розповів Сергій Кубанський.

У столичній психіатричній лікарні піднімалося питання про скорочення 450 співробітників з 1,4 тис., тобто хотіли виставити на вулицю третину персоналу. Тільки після акції протесту лікарів, питання пообіцяли вирішити. Але як буде в реальності – поки неясно.

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що «уряд підтримав рішення про прийняття постанови про виділення коштів на підвищення заробітних плат вірусологів, лаборантів і всім лікарям і медичним працівникам, які не увійшли в пакет COVID-19, працюючи в стаціонарах та інших установах екстреної медичної допомоги». Відповідну постанову Кабмін, за його словами, повинен прийняти на найближчому засіданні.

Втім, як каже Сергій Кубанський, щоб вирішити проблему, потрібно терміново переглядати фінансування медицини, причому не вистачає рекордної суми – до 100 млрд гривень. «Ми вже звернулися з цього питання в РНБО, тому що мова в прямому сенсі слова йде про національну безпеку. Завтра лікарні можуть залишитися без лікарів, а люди – без медичної допомоги», – каже Кубанський.

«Як тільки карантин закінчиться, багато моїх медсестри збираються їхати працювати за кордон. Людей і скорочувати не доведеться – самі будуть йти», – розповіла Інеса Шевченко.

Медики кажуть – точка неповернення буде через два-три місяці. Якщо нічого не зміниться, в лікарнях почнуться масові скорочення, багато лікарів і медсестер будуть звільнятися самі.

Масове зараження

При цьому, станом на 30 квітня, тільки в столиці – 148 інфікованих коронавірусом медиків, це 10% всіх хворих на COVID-19. На сьогодні в станціонарах знаходяться 22 медики. Інших хвороба торкнулася в легшій формі, і вони лікуються на самоізоляції.

У всій країні, станом на четвер, 30 квітня, Covid-19 діагностували у 2063 медиків. Всього в Україні підтверджено 10 406 випадків зараження коронавірусом.

Читайте також: Чому Зеленському не вдається закінчити війну

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE