Politerno > Статті > Україна і світ > Голоси продавалися за курчат, комбікорм і 400 гривень. Як в Україні пройшли вибори в територіальних громадах

Голоси продавалися за курчат, комбікорм і 400 гривень. Як в Україні пройшли вибори в територіальних громадах

  • 30 Квітня, 2018
  • 1463 Переглядів
  • 0

У неділю в 17 областях відбулися вибори в об’єднані територіальні громади (ОТГ).

Проаналізуємо, що показали їх попередні результати.

Голосуй не голосуй

29 квітня відбулися перші вибори в 40 новостворених ОТГ. На голосуванні обирали представників у 4 міських, 16 селищних та 113 сільських місцевих громадах в 17 областях. За попередніми підрахунками, у виборах взяли участь понад 263 тисяч виборців. За підсумками цих виборів в Україні з’явиться 707 повноцінно функціонуючих об’єднаних територіальних громад.

За попередніми підсумками голосування провідні політичні партії наввипередки відрапортували про свої успіхи. Согодні вранці про свою перемогу на виборах відрапортувала партія Юлії Тимошенко “Батьківщина”.

“Як свідчать результати паралельного підрахунку голосів по протоколах з дільниць, “Батьківщина” з великим відривом випереджає інші партії за кількістю депутатів, обраних від партій”, – йдеться в повідомленні прес-служби політсили.

Через кілька годин після завершення виборів аналогічну заяву зробив “Блок Петра Порошенко” (БПП), де заявили, що “переважна більшість” обраних голів ОТГ були кандидатами, яких партія або висунула, або “підтримувала”. Зокрема, партія “Солідарність” вважає, що за результатами паралельного підрахунку голосів, який проводився партійними штабами, кандидати від цієї політсили, або самовисуванці, яким допомагав БПП, перемагають в 26 громадах з 40.

“Тобто 65% – висуванці, члени партії або кандидати, які йшли за підтримки партії “Блок Петра Порошенка “Солідарність”, – йдеться в повідомленні партії.

Залучали горілкою і грошима

Тим часом, на минулих виборах спостерігачі фіксували чисельні факти порушень. Наприклад, Комітет виборців України зафіксував підкуп в більшості об’єднаних громад. Зокрема, в Одеській, Волинській, Луганській, Запорізькій, Полтавській, Рівненській, Кіровоградській, Чернівецькій областях.

Глава КВУ Олексій Кошель зазначає, що, як правило, підкуп здійснювався шляхом роздачі виборцям різних товарів (найчастіше продуктових наборів) безкоштовно або за пільговою ціною. При цьому в окремих громадах мала місце пряма роздача грошових коштів.

Наприклад, на Волині кандидати роздавали виборцями курчат і комбікорм, в Запоріжжі – будівельні матеріали та дрова, на Луганщині – медикаменти, на Буковині та Рівненщині – продукти харчування і алкогольні напої. Очевидці виборів в єдиній ОТГ в Сумській області розповідають, що там роздавали по 400 гривень за певного кандидата: 200 до виборів, і 200 після.

“На жаль, є висока ймовірність, що 90% справ про підкуп виборців або взагалі не дійдуть до суду, або розваляться в процесі розгляду. Однак це не тільки пов’язано з проблемою чинного законодавства, а й часто є результатом низької роботи правоохоронних органів”, – вважає Кошель.

За словами джерела в штабі однієї з великих політичних сил, ці вибори стали мало не рекордними за масштабами підкупу.

“Якщо раніше будівельники сіток хоч якось маскувалися, то тепер працюють відкрито. Поліція на місцях з ними знаходиться в щільній зв’язці. Причому підкуп – це ще не найгірший варіант. Значить в тих місцях була хоч якась конкуренція. Іноді, якщо відразу все схвачено, то до грошей справа не доходить. Просто виписуються правильні протоколи незалежно від реальних результатів голосування”, – говорить джерело.

Увага на опозицію

При цьому, напередодні спостерігачі частіше говорили про факти порушення з боку опозиційних сил, ніж провладних кандидатів.

“Не секрет, що багато грантових організації давно і міцно співпрацюють з владою, і на виборах теж. Тому від одних виборів в ОТГ до інших виборів в ОТГ, ми і бачимо звіти моніторингових структур, що самі злісні порушення – саме з боку опозиційних сил. Таким чином, замовчується застосування адмінресурсу провладними силами, і зміцнюється громадська думка, що якщо опоненти влади перемагають, то це результат не стільки їх дій, скільки підкупу і фальсифікацією”, – вважає політолог Андрій Золотарьов.

Примітно, що на початку квітня Міністерство внутрішніх справ запропонувало ввести кримінальну відповідальність за порушення виборчого права. Зміни в законодавство вже підтримав уряд. Якщо закон буде прийнятий, виборцю, який проміняє свій голос на гроші або інше заохочення від кандидата, буде загрожувати до двох років позбавлення волі.

Такий же термін – 2 роки позбавлення волі – можуть впровадити за незаконне використання і вкидання бюлетенів, а також порушення таємниці голосування членами виборчкому, кандидатами або спостерігачами. Тих, хто намагається підкупити виборців або змінює виборчі документи, пропонують позбавляти волі на строк до 6 років. Зараз для таких порушень тюремний термін в два рази менше.

“Багато порушень з боку провладних кандидатів просто “не помічалися”, тому що це прекрасно вписується в стратегію влади щодо посилення виборчого законодавства. При чому, мова йде тільки про те, як посилити механізм відповідальності, але немає ідей, як зробити більш ефективним контроль за проведенням виборів. Поліції хочуть дати в руки ломаку, але не розповідають, коли можна і коли не можна нею користуватися”, – говорить політолог Руслан Бортник.

Власне, відсутність ефективного контролю за проведенням виборів, на думку експертів, і є головною причиною, чому не можна підсумки виборів в ОТО екстраполювати на всеукраїнський рівень.

“На місцевому рівні грає роль не політична позиція кандидатів, а їх впізнаваність, гроші, адмінресурс. Хто багатший, хто переконливіший, хто голосніше за всіх кричить, щоб за нього голосували, той і виграє місцеві вибори. Це перемога місцевих князьків, а не політсил. Тому говорити про те, що такі ж підсумки будуть по всій країні, не має сенсу”, – говорить політолог Андрій Золотарьов.

“Вибори в ОТГ в принципі екстраполювати на всеукраїнські вибори не можна. Результат, який отримують партії влади, можна сміливо ділити на три. Це перемоги не політсил або ідей, а місцевих лідерів. З точки зору результатів ці вибори в ОТГ взагалі не показові. Вони цікаві з точки зору виборчих технологій: каруселі, підкуп, кульки, гроші, – все це буде працювати на парламентських і президентських виборах. На місцевих виборах конкурентність номінальна і дуже обмежена. Але те, як вони проходять, наштовхує на думку, що наступні всеукраінскі вибори будуть найбруднішими в історії “, – вважає Бортник.

Читайте також: Вибори в ОТГ: серед порушників КВУ називає лише “Батьківщину” та УКРОП, інші невідомі

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE