Politerno > Статті > Україна і світ > “І це тільки початок”. Чому Рада провалила важливі для Зеленського голосування у день його народження

“І це тільки початок”. Чому Рада провалила важливі для Зеленського голосування у день його народження

  • 27 Січня, 2022
  • 1318 Переглядів
  • 0

Першого ж дня пленарної роботи після зимових канікул Верховна Рада провалила низку важливих для Банкової голосувань. У парламенті, як і раніше, існує формальна монобільшість “Слуги народу” (СН), яка вже не обходиться без голосів депутатських груп “За майбутнє” (ЗБ), “Довіра” та окремих депутатів.

Проте у вівторок, 25 січня, ЗБ та “Довіра” не голосували у кількох знакових випадках. А навіть коли й підтримували законопроекти, то голосів все одно не вистачало, бо слуги давали менше 200 голосів.

Не допомогли і позафракційники, і частина “Голосу”.

Зазначимо, таких провалів із ключових голосувань у Раді не було майже рік. Останнім часом депутати-“слуги” голосували більш-менш дисципліновано. А групи-сателіти їм допомагали справно. І ось виходить, машина дала збій.

У СН запевняють, що в усьому винна погана явка депутатів.

І що у четвер, 27 січня, голосування піде як по маслу. Сьогодні теж далеко не все йшло гладко.

А тому опоненти влади запевняють, що провали невипадкові, і говорять про серйозні відцентрові тенденції у фракції.

 

Казус Денисової і не лише

Верховна Рада повернулася із зимових канікул і піднесла неприємні сюрпризи ОП.

По-перше, депутати не підтримали ідею створення тимчасової слідчої комісії (ТСК) парламенту для перевірки діяльності уповноваженої Ради з прав людини Людмили Денісової (на Банковій її мають намір зняти до закінчення терміну повноважень у 2023 році, а для цього і хотіли створити ТСК).

Відповідний проект постанови, ініційований “слугою народу” Максимом Дирдіним, підтримали лише 202 народні депутати.

При цьому фракція СН дала лише 173 голоси із 242-х. Ще й до того сателіти влади у Раді – депутатські групи “За майбутнє” та “Довіра” відмовилися голосувати “за”, а деякі їхні депутати навіть натиснули кнопку “проти”.

По-друге, до порядку денного роботи Ради не включили президентські законопроекти про подвійне громадянство та економічний паспорт українця (проект постанови №5893-18 спікера Руслана Стефанчука). Голосів “за” набралося лише 215, з них СН – 180, ЗБ – 12 з 21-го, “Довіра” – 13 з 20.

По-третє, не набрав голосів урядовий законопроект №6084 щодо посилення відповідальності за підробку ковід-паспортів у другому читанні. “За” були лише 186 депутатів. 163 голоси – це СН, 1 – ЗБ, 11 – “Довіра”.

“Зовсім погано з голосами у влади”, – єхидно коментував роботу Ради у своєму Телеграм-каналі народний депутат від “Голосу” Ярослав Железняк, який нещодавно втратив керівництво фракцією “Голос” – як вважається, з подачі Банкової.

Чим же був викликаний збій у голосуваннях, що стався якраз у день народження президента Володимира Зеленського?

Співрозмовники в СН нарікали на відсутність частини своїх депутатів у сесійній залі “з об’єктивних причин”.

“Наших депутатів було менше звичного у сесійній залі. Частина перебуває у складі двох делегацій за кордоном, частина – захворіли (як стверджують у СН, таких 15 осіб – ред.). Не голосували члени МФО Разумкова (внутрішньофракційна група, що орієнтується на екс-спікера Дмитра Разумкова — ред.). Щодо Денисової вони утрималися чи не голосували. Думаю, що за тиждень ситуація з голосами буде іншою”, – запевняє народний депутат Олексій Устенко.

Народний депутат Олександр Бакумов (СН), який входить до МФО “Розумна політика” Разумкова і утримався під час голосування за питання Денисової, натякає, що ТСК хотіли створити, щоб зняти омбудсмена з посади.

«Але ж є чіткі підстави у відповідному законі України для дострокового припинення повноважень уповноваженого з прав людини. У сесійній залі, послухаємо доповідь. А далі в рамках регламенту ми можемо або її звільнити, або висловити недовіру”, – каже Бакумов.       

Народний депутат Сергій Рудик (“За майбутнє”, ЗБ), який проголосував проти ухвали, також говорить про слабку аргументацію “слуг народу”, які представляли проект постанови.

“Мій колега Дмитро Лубінець, голова профільного в цьому випадку комітету, заявив з трибуни, що приводом для перевірки діяльності Денисової стала скарга людини, яка пише в усі органи влади запити і вимагає, щоб у десятиденний термін їй надавали відповіді. І на цій підставі ми маємо тепер створити цілу комісію проти уповноваженої”, – сказав народний депутат Рудик (ЗБ).

Інше пояснення провалу голосування дає співрозмовник серед позафракційних депутатів, який знає ситуацію всередині СН.

“ОП хоче помститися Денисовій за позицію проти улюбленої витівки – закону про олігархів. Вона ж говорила, що він порушує Конституцію, і закликала направити його до Венеціанської комісії. Але “слуги” профукали голосування за створення ТСК щодо Денисової. Тому що проект йшов без позначки VIP. Якщо за такий не проголосуєш – мінус 2-5 тисяч доларів із зарплати в конверті. От вони і поставилися шаляй-валяй. Хто в буфеті сидів, хто з пресою спілкувався, хто курив. Людей не вистачило. Тому що Веревський, Косюк (впливові у сільському господарстві бізнесмени Андрій Веревський та Юрій Косюк — ред.) теж олігархи, і не хочуть підігравати в цій темі ОП. “За майбутнє” не голосувало через те, що Денисова – креатура ексміністра внутрішніх справ Арсен Аваков – ред.), і вона частина його впливу, що зберігається в МВС. Дехто з аваківських не голосували і в СН. “Коломойські” (орієнтовані на олігарха Ігоря Коломойського депутати – ред.) йому допомогли”, – пояснює нардеп.       

При цьому він вважає, що ОП не відмовиться від ідеї “підвісити” Денисову, або повернувшись до ідеї ТСК у більш зручний час, або якимось іншим способом. “Вони (ОП – ред.) люди мстиві. Не здивуюся, якщо після взбучки Арахамія і Мотовиловець почнуть знову тягнути проект Дирдіна або кимось перевнесений проект”, – стверджує джерело.

Уряд у небезпеці

Але, як уже було сказано вище, справа не обмежилася однією уповноваженою з прав людини. Показово у день народження Зеленського не включили його ініціативи до порядку денного (зокрема і широко розпіарену особисто президентом ідею про економічний паспорт українця) та провалили кабмінівський проект про боротьбу з підробленими ковід-сертифікатами, вже прийнятий у першому читанні. Більш того, його не змогли відправити на друге повторне читання, викинувши у смітник саму ідею посилення покарання.

І це нібито сталося не просто так.

Як стверджує джерело серед опонентів влади у парламенті, Офісу президента – дали урок.

“Ми спільними зусиллями з різними групами всередині “Слуги народу” провели виховну роботу. І це лише початок”, – каже він.

За словами одного з депутатів фракції президента, там ведеться активна робота противників Зеленського щодо перевербування депутатів.

“Останнім часом їх аргументи зустрічають більше розуміння. По-перше, різке падіння рейтингу партії “Слуга народу”, та й самого президента. У “слуг” рейтинг уже стабільно нижчий, ніж у партії Порошенка, і зрозуміло, що 3/4 нинішньої фракції в майбутній Раді не виявиться. А це сильно знижує лояльність. По-друге, політика Банкової щодо штрафів за неправильні голосування. Це сильно дратує людей. А тому і дивляться все частіше по бокам. Звідси і така мала кількість голосів, які у вівторок давали депутати фракції”, – каже джерело.  

Співрозмовник у керівництві фракції СН, однак, вважає, що невдалою для голосувань була ситуація у цей день. “Ковід, делегації, ФОПи (багатолюдні протести підприємців біля парламенту у вівторок – ред.). Думаю, до четверга буде краще. А наші опоненти нехай говорять. Вони завжди говорять”, – сміється джерело.

Водночас, політолог Руслан Бортник припускає, що опоненти команди Зеленського в Раді намагаються “розкачати” політичну ситуацію з метою послабити уряд, вибити собі якісь поступки або навіть домогтися його відставки.

“Почався бюджетний рік. Мої співрозмовники серед депутатів кажуть, що якихось зусиль Кабміну щодо виконання досягнутого в бюджеті компромісу немає. Вже 20 числа січня, а те, що там закладено, не починає виконуватися. Але одночасно почалася і велика гра навколо майбутнього уряду. Є відчуття, що Шмигаля все ж таки змінюватимуть. І, звичайно, цією ситуацією хочуть скористатися групи впливу в Раді та за її межами. І якщо не взяти участь у цьому новому коаліційному уряді, то хоча б побачити якісь поступки від Шмигаля, поки він не залишив крісло. І багато провладних депутатів бояться можливої ​​російської агресії та колапсу нинішньої політичної системи і запитують «Які зараз результати їхньої співпраці з владою?”. Вони не хочуть від влади “сніданків”. Невпевненість у майбутньому провокує апетити всередині Ради та навколопарламентському середовищі”, – вважає експерт.


“” Читайте також: 30 мільярдів пішло по схемам. Як розікрали ковідний фонд і чи доведеться українцям повертати 8 тисяч


 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE