Politerno > Статті > Україна і світ > Ігри в прем’єра: Чи змінить Шмигаля аграрний міністр Лещенко

Ігри в прем’єра: Чи змінить Шмигаля аграрний міністр Лещенко

  • 26 Січня, 2021
  • 977 Переглядів
  • 0

Офіс президента продовжує пошук кадрів для оновлення команди влади.

Як стверджують джерела одразу кількох видань, на підвищення може піти міністр аграрної політики і продовольства Роман Лещенко, незважаючи на те, що зайняв свою нинішню посаду не так давно, 17 грудня минулого року.

При цьому, за чутками, його розглядають навіть як кандидата на прем’єр-міністра.

Подробиці – в матеріалі.

Читайте про можливу відставку Шмигаля у статті: Шмигаль-відбувайло. Прем’єра принесуть в жертву Зеленському

Президентська симпатія

Як відомо, голосування в Раді за кандидатуру Лещенка на пост міністра агрополітики і продовольства пройшло без проблем.

З 242 голосів депутатів в його підтримку, 193 – дала фракція “Слуги народу”, 20 – депутатська група “За майбутнє”, 15 – депутатська група “Довіра”, 6 – “Оппоплатформа”, 2 – “Батьківщина” плюс 6 голосів позафракційних депутатів.

Згода “Довіри” голосувати майже у повному складі за Лещенка була показовою.

Групу вважають підконтрольною власникові “Кернел”, народному депутату чотирьох скликань Андрію Веревському, але в неї входять і депутати, орієнтовані на Юрія Косюка – ключового акціонера агрохолдингу “Миронівський хлібопродукт” (МХП) і колишнього заступника глави адміністрації президента Петра Порошенка.

Інакше кажучи, кандидатура Лещенка ці групи впливу влаштувала.

На відміну від, наприклад, голови парламентського комітету з питань аграрної та земельної політики Миколи Сольского (партнера в аграрному бізнесі колишнього голови Офісу президента Андрія Богдана), який, представивши Лещенка сесійній залі, не проголосував за нього. 

Втім, була думка, що голосування “Довіри” за Лещенка – це “розмін” за раніше прийнятий законопроєкт про зниження ПДВ для аграріїв до 14%, вигідний для великих агрохолдингів, який, до речі, майбутній міністр підтримав.

Хоча, можливо, цю кандидатуру сателіт влади в парламенті група “Довіра” і так би підтримала, а закон – це окрема домовленість. Лещенка, все ж, вважають близьким особисто до президента Володимира Зеленського.

До призначения головою держслужби з питань геодезії, картографії і кадастру, якою він керував до переходу в уряд, Лещенко був уповноваженим президента з земельних питань.

Саме наближеністю до Зеленського пояснюється і поява його в урядовому шорт-листі, і дружне голосування сесії.

Шлях вкажуть з Офісу президента

Схоже, в ОП залишаються великі види на Лещенка. Різні джерела говорять, що він може піти на підвищення. На яку посаду – тут відомості розходяться.

Співрозмовник, близький до Офісу президента, підозрює, що Лещенко – потенційний кандидат в прем’єрське крісло.

“Лещенко зараз буває у президента набагато частіше, ніж Шмигаль. Ходять розмови, що навесні буде зміна уряду і Лещенко висунутий на прем’єр-міністра”, – стверджує співрозмовник.

Важливу роль відіграє, на його думку, і той факт, що Лещенко має близький контакт з директором Національного антикорупційного бюро (НАБУ) Артемом Ситником, який вважається одним з представників лобі Демократичної партії США в Україні.

“Призначення Лещенка прем’єром можуть спробувати “продати” американцям, як початок формування “уряду реформаторів”, якщо буде запит з Вашингтона на зміну Кабміну. Ставити якусь кандидатуру з числа явних “соросят”, керованих безпосередньо з посольства у президента не хочуть, але близького до нього Лещенка можуть представити як “реформатора”, який буде просувати узгоджені з західними партнерами реформи”, – вважає джерело.

Втім, співрозмовники в Раді не вірять в такий сценарій.

“Мені здається так навряд чи буде. Я чув аналогічне твердження про Чернишова (міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов – ред.), по-моєму, найближчим часом ніякої зміни прем’єра у нас не відбудеться”, – прокоментував співрозмовник в керівництві однієї з фракцій парламенту.

Співрозмовник одного з видань в керівництві пропрезидентської фракції “Слуга народу” (СН) також не чув, щоб кандидатура Лещенка обговорювалася. І він каже, що навіть якщо її внесуть, під неї складно буде зібрати голоси.

“Поки по Лещенку це виглядає малореально. Чернишов? Так, про нього говорили. Але його проблема у тому, що він пов’язаний з групою впливу, з якою останнім часом особливо багато проблем”, – говорить співрозмовник, натякаючи на групу впливу бізнесмена Ігоря Коломойського, до якої відносять, наприклад, народного депутата від СН Олександра Дубінського, який потрапив під американські санкції, і тому проамериканське лобі вимагає його виключення з фракції.

У той же час співрозмовник в “аграрному” комітеті Ради допускає підвищення Лещенка, але не факт, що на прем’єр-міністра. На його думку, можливо, він піде на підвищення в Офісі президента на заступника голови. 

“За моєю інформацією, Лещенко зараз намагається забрати в свій міністерський портфель Державну продовольчо-зернову корпорацію, Аграрний фонд і Госпродпотребслужбу. Але не зустрічає розуміння у Шмигаля і міністра економіки Петрашка”, – стверджує співрозмовник у комітеті.

Він не вірить, що Лещенкові запропонують прем’єрський пост, тому що він “не настільки авторитетний, щоб об’єднати навколо себе міністрів”.

“Я чув, що він зробить чорнову роботу в міністерстві і піде далі, а це крісло передадуть якомусь представнику груп і фракцій, які увійдуть до нової коаліції, яка підтримає вже новий уряд”, – говорить джерело в “аграрному” комітеті.

Втім, співрозмовник в керівництві фракції СН вважає, що поки чинний прем’єр Шмигаль має досить сильні позиції і буде боротися за крісло.

Перешкодити Роману Лещенку може і наростаючий вал компромату в його сторону, який зараз з’являється в мережі.

Також не виключено, що згадають “добрі люди” і інформацію Гео Лероса, який ще до нового року оприлюднив записи розмов з братом Андрія Єрмака, на яких обговорюється зв’язка Романа Лещенка та екс-чиновника Олександра Луцького (колись людина мера Києва Леоніда Черновецького, з 2015 по 2018 рік очолював земельне агентство). Лерос запитав про ці зв’язки Лещенка прямо з трибуни Ради, але той все заперечував. 

До речі, до цих пір для багатьох в оточенні Зеленського загадка – звідки у Лещенка настільки тісні зв’язки з президентом. 

“Начебто він не старий його товариш, не видний якийсь діяч, а зараз реально один з найбільш наближених людей. Але якщо вірити записам Лероса, то це людина пов’язана з досвідченими “земельними” діячами, які, можливо, його і делегували в оточення президента для вирішення різного роду питань. А ця тема, напередодні старту продажу землі, одна з найбільш фінансово-ємних в країні”, – зазначає співрозмовник з монобільшості. 

Читайте також: Кінець “перемир’ю” на Донбасі? Для чого Кремль створив нову кризу у відносинах з Україною

 
Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE