У новому році українці отримали неприємний сюрприз. З 1 січня злетіли тарифи на комунальні послуги. В середньому платіжки подорожчали на 20-30%. Подорожчання спровокувало протести по всій країні. У ряді регіонів України справа дійшла до перекриття доріг.

Після протестів президент України Володимир Зеленський повернувся з відпустки і скликав екстрену нараду в Офісі президента. Він доручив українському уряду підготувати термінові рішення, щоб загасити в зародку тарифні бунти.

«Тарифи на газ для населення повинні бути справедливими. Ціна на газ зростає на ринку через погодні умови й інші причини, які склалися в Європі, і ми не можемо дозволити зростання ціни для наших громадян», – заявив Зеленський 11 січня, звертаючись до учасників наради.

Однак ці слова, які пізніше розповсюдила прес-служба Офісу президента, не заспокоїли суспільство.

Протестом скористалися гравці на усіх рівнях.

«Тарифний майдан стане основним треком для влади в найближчі два місяці. Маніпуляція Кабміну з фіктивним зниженням ціни на газ не пройшла, і тепер в Офісі президента нова проблема, місцева влада вирішила скористатися діями Шмигаля, піднявши ціни на всі послуги ЖКГ, звинувативши при цьому Київ. Регіональна еліта вирішила повторити карантинний трек, адаптувавши його під зростання тарифів, переклавши при цьому всю провину на центральну владу, навіть в тих статтях витрат, де рішення приймали представники місцевого самоврядування», – повідомив Τelegram-канал «Резидент» в четвер 14 січня.

За даними каналу, силою вплинути на регіони влада не може.

Підключилися до атаки на владу і гравці на загальноукраїнському рівні. Зокрема, виступила парламентська опозиція.

«Чи розуміє уряд, наскільки важка сьогодні ситуація? Адже рік починається з перекритих трас обуреними, в першу чергу обдуреними людьми, яким під новорічну ялинку разом з поздоровленням пан Зеленський поклав такий подаруночок. Ми всі пам’ятаємо, як рік тому вже в статусі президента Зеленський обіцяв в два рази знизити тарифи. І чи то через некомпетентність, чи то через неуважність, можливо, він переплутав документи, і замість тарифів за рік в два рази зменшив обсяг субсидій, які повинні виплачуватися населенню», – заявив 14 січня на брифінгу співголова партії «Європейської солідарності» Артур Герасимов.

Свій вихід з тарифної кризи запропонувала досвідчений політик і у минулому прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко: якщо газ українцям постачати за цінами, не вищими за ті, за якими його було закачано у підземні сховища влітку, це дозволить знизити його вартість втричі – й автоматично здешевить і опалення, і електроенергію.

При цьому деякі підозрюють, що парламентська опозиція може перейти і до зовсім непарламентських дій.

«Наше джерело в Офісі президента повідомило, що СБУ прослуховує переговори усіх опозиційних лідерів і основних активістів, які беруть участь в тарифних протестах. За даними силовиків, масові протести почнуться з 25 січня і охоплять всю країну», – повідомив 14 січня все той же «Резидент».

Днем раніше під час наради з депутатами Верховної Ради Шмигаль заявив, що однією з причин протестів є політична маніпуляція.

«Прем’єр сказав, що він попросив розібратися Антимонопольний комітет і СБУ в ситуації з протестами», – повідомило видання LB.ua слова прем’єр-міністра.

В таких умовах влада кинулася терміново вирішувати питання з тарифами. Однією з перешкод на цьому шляху стала позиція Міжнародного валютного фонду. Останній послідовно виступає за підвищення тарифів для населення України і вирівнювання їх з тарифами для інших гравців ринку.

У четвер 14 січня Шмигаль повідомив, що провів зустріч з представниками фонду.

«Позиція нашого уряду: ринок газу в Україні повинен працювати. На жаль, деякі гравці ринку продовжують зловживати становищем, від чого страждають українці», – заявив прем’єр-міністр на зустрічі з представниками МВФ.

У той же час він наголосив на необхідності пошуку компромісу, який «уже сьогодні дозволить захистити людей і допоможе ринку газу розвиватися в майбутньому».

Тривога Шмигаля зрозуміла – втого ж четверга відразу кілька видань заявили про те, що прем’єр-міністра чекає швидка відставка.

Прем’єр-відбувайло

Вранці 14 січня Telegram-канал «Легітимний» повідомив про катастрофічне падіння рейтингу українського прем’єра.

«Як повідомляє джерело з рейтингового агентства, зараз проходив закритий соціологічний вимір по рейтингам влади. Антирейтинг прем’єр-міністра почав наближатися до Петра Порошенка, усьому виною підвищення тарифів і необдуманий локдаун, який ініціював уряд Шмигаля. Раніше антирейтинг Шмигаля був маленьким, так як впізнаваність у нього була слабка, а зараз через підвищення тарифів, зашкварів з локдауном і розкруткою обох кейсів у ЗМІ та соцмережах весь негатив полетів на його адресу. Замір показав антирейтинг (недовіру) до Шмигаля на рівні 63%, а довіра впала до катастрофічної позначки всього у 9%, що є найнижчою серед всіх топ-політиків і топ-чиновників», -зазначається в публікації.

За словами джерела, в лютому антирейтинг Шмигаля з легкістю може обрушитися до критичних 75%, а сам Шмигаль може перегнати за токсичністю навіть Порошенка.

«У цей момент може початися урядова криза, і відкриється вікно можливості для перезавантаження Кабміну. Буде «битва» за прем’єрський кейс», – вказувалося у публікації каналу.

У наступній замітці йшлося про те, що на посаду голови Кабміну вже визначилися претенденти.

«Наше джерело повідомляє, що соросята хочуть поставити свого прем’єр-міністра при владі. Західні лобі-групи в черговий раз «продавлюють» свого ставленика», – йшлося в замітці.

Увечері того ж дня інший канал – «Легітимний» – вказав, що в Офісі президента вже почалися консультації з приводу того, хто ж змінить Шмигаля на посаді глави уряду.

«Наше джерело в ОП повідомило, що на Банковій почалися консультації про заміну прем’єр-міністра. Зеленський дав доручення Андрію Єрмаку і Кирилу Тимошенку підготувати список можливих кандидатів на заміну Шмигалю, який спровокував зростання тарифів на 70%», – говорилося в публікації.

При цьому, можливий і варіант, коли новим прем’єром стане прем’єр часів Порошенка Володимир Гройсман.

А тим часом по Україні продовжують ширитися протести.

«Завтра мої земляки лубенчани о 10:00 збираються на посту ДАІ на трасі Київ-Харків для того, щоб взяти участь у Всеукраїнській акції «Стоп тарифний геноцид»і вимагати не тільки реального зниження тарифів на газ, розподіл газу і електроенергію, а й позбавлення «Лубнигаз» ліцензії», – повідомив пізно ввечері 14 січня колишній народний депутат України Ігор Мосійчук.

Для президента Зеленського відставка Шмигаля була б хорошим, але короткочасним виходом із ситуації. У той же час, без зниження тарифів і успішної боротьби з COVID-19 (у тому числі і доступної вакцинації населення), що допомогло б скасувати локдаун, ефект від відставки Шмигаля буде дуже недовгим. Кандидатура нового прем’єра є не менш важливим для подальшої долі цієї влади фактором. Адже у ситуації, в якій опинилася Україна через провальне керівництво Гончарука і Шмигаля, країні потрібен ефективний і досвідчений антикризовий менеджер. Інакше Зеленський ризикує достроково втратити президентську булаву, а економіка будь яку перспективу на реанімацію.

Читайте також: Новий сценарій Зеленського. Навіщо Банкова повернулася до ідеї зменшення числа нардепів