Politerno > Статті > Україна і світ > Конституційний локдаун

Конституційний локдаун

  • 31 Жовтня, 2020
  • 800 Переглядів
  • 0

Президент Володимир Зеленський запропонував парламенту розпустити Конституційний суд України за «нікчемне рішення» щодо відкату антикорупційної реформи. Глава КС Олександр Тупицький у відповідь заявив про «ознаки конституційного перевороту» . 

Опитані LB.ua юристи попереджають: спроба оновити КС, ігноруючи норми Основного закону, в результаті може привести до правового хаосу. Про можливих шляхах виходу з кризи – в матеріалі.

КС на вихід?

Скандальне рішення КСУ про електронне декларування викликало гостру реакцію влади і суспільства. На ранок п’ятниці, через три дні після оприлюднення рішення КСУ про скасування статті 366-1 Кримінального кодексу (недостовірне декларування), під судом зібрався масштабний мітинг з димовими шашками і вимогою «відправити суддів-зрадників в Ростов».

Володимир Зеленський оперативно подав до Верховної Ради як невідкладний для розгляду законопроект «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства» (4288), що пропонує припинити повноваження чинного складу КС і почати формування нового. У документі рішення КС щодо скасування електронного декларування названо нікчемним. І таким, що не тягне за собою правових наслідків.

Постійний представник ВР в КС, нардеп від «Слуги народу» Ольга Совгиря анонсує розгляд президентського законопроекту профільним комітетом парламенту з правової політики вже на початку наступного тижня, коли Рада буде працювати в пленарному режимі. «Максимум у вівторок, думаю, документ буде винесений на розгляд підкомітету, а потім комітету. І в результаті голосування депутатів ми побачимо спільну позицію по закону », – повідомила Совгиря.

Депутатка вважає рішення КС «безпрецедентним і анормальним», оскільки виносилося воно з низкою процесуальних порушень. «Судді з конфліктом інтересів повинні були взяти самовідводи, але цього не зробили», – впевнена вона.

Раніше НАЗК заявило про ознаки декларування недостовірної інформації двох суддів Конституційного Суду – Ірини Завгородній і Сергія Головатого.

Також у Совгирі викликає питання поспішність прийняття рішення. Нардепка нагадує, що 47 депутатів ОПЗЖ і групи «За майбутнє» подали подання 4 серпня, а суд виніс рішення вже 27 жовтня.

«Я не пам’ятаю, щоб так швидко КС виносив рішення. Більш того, суд змінив порядок денний на 27 жовтня, включивши туди розгляд справи по антикорупційному законодавству. А раніше змінив форму розгляду справи з усною на письмову, не заслухавши учасників жодної зі сторін. Все це може свідчити про аномальний і нетиповий підході до розгляду конкретної справи. Тому є питання до легітимності такого рішення», – заявляє вона, додаючи, що не варто забувати про можливі негативні наслідки для України не тільки в частині тимчасового припинення безвізового режиму, але і відмови МВФ у подальшій співпраці через відкат антикорупційної реформи.

За словами Ольги Совгирі, РНБО мав право визнати таке рішення КСУ, як те, що несе «загрозу національній безпеці», що також є підставою для визнання його недійсним з правової точки зору.

У свою чергу, керівництво фракції «Слуги народу» не виключає, що в Раду додатково будуть внесені законопроекти щодо відновлення скасованих КСУ статей в частині поновлення електронного декларування. «Думаю, що щось буде. Але поки конкретно не готовий сказати», – відповів коротко глава« СН» Олександр Корнієнко.

“Ящик Пандори”

Екс-нардеп, юрист Леонід Ємець впевнений: законопроект Зеленського прямо суперечить Конституції.

«Потрібно просто читати Конституцію, де чорним по білому в статті 8 прописано, що саме Основний Закон має вищу юридичну форму. А всі інші закони приймаються виключно на основі Конституції і повинні їй відповідати. Але запропонований президентом закон, абстрагуючись від ситуації, чисто з юридичної точки зору прямо суперечить Конституції. А саме розділу 12 про КСУ, де прописаний порядок його формування та гарантії незалежності, процедури формування і відставки. Конституція не дає можливості жодному іншому органу, включаючи Верховну Раду, взяти і визнати рішення КСУ нікчемними, як запропонував Зеленський. Такої процедури і поняття немає в Основному Законі», – підкреслює він.

Ємець звертає увагу, що повноваження судді КС можуть бути припинені відповідно до статті 1491 Конституції, у випадках: закінчення терміну його повноважень, досягнення ним сімдесяти років, припинення громадянства України або придбання ним громадянства іншої держави, вступу в законну силу рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим, визнання недієздатним або обмежено дієздатним, смерті. А також «після вступу в законну силу обвинувального вироку щодо судді за вчинення ним злочину».

На його думку, саме звернення до правоохоронних органів, а не подача законопроекту в Раду, було б правовим шляхом і відповідало б Конституції.

До слова, фракція «Голос» уже це зробила, зареєструвавши в ЕРДР заяву про злочин, що підпадає під статтю 109 Кримінального кодексу – «захоплення державної влади» суддями КС.

«У будь-якому випадку по відношенню до члена КС повинен бути вирок суду, який пройшов апеляцію. Правоохоронні органи повинні були б розслідувати, чому судді з конфліктом інтересів брали участь і не взяли самовідвід, що зобов’язані були зробити по закону. Це підстава для розслідування. Правда, особливого «світла в кінці тунелю» я тут теж не бачу», – вважає Ємець.

За його прогнозами, якщо парламент таки прийме законопроект Зеленського, наслідки для самого президента можуть бути серйозними: «Якщо він його підпише, КС визнає неконституційним, то це вже статті про узурпацію влади і так далі».

У будь-якому випадку, з огляду на те, що законопроект суперечить Конституції, виникне «вагон і візок» додаткових проблем, впевнений політик.

«КСУ у відповідь заявить про те, що нікуди розпускатися не буде. Розпочнеться хаос, інші органи влади, включаючи місцеві, теж можуть зайнятися свавіллям. Наприклад, Київрада візьме і прийме рішення про нікчемність обрання президента Зеленського. Якщо піде така «спека», то в цьому правовому хаосі ніхто себе не буде стримувати. У реальності це загрожує підривом державного суверенітету, почне «гойдатися» вся країна», – попереджає Ємець.

Внесення змін до закону про боротьбу з корупцією з метою повернення відміненої статті КСУ теж не вирішить проблему. «Рішення КС за статтею 366-1 ніхто вже не скасує. Воно обов’язково для виконання і не підлягає скасуванню. Щоб там Верховна Рада з ініціативи Зеленського не прийняла. Тому корупціонери можуть спати спокійно. Будь-який з них, навіть у разі прийняття окремого закону про повернення цієї статті, бере в руки рішення КС і йде в ЄСПЛ. Де, гарантую на 100%, виграє і отримає компенсацію від держави», – говорить політик.

Вихід є?

Нардеп з фракції «Батьківщина», юрист Сергій Власенко в розмові допускає, що президента «хтось дуже і дуже підставив з цим законопроектом – адже це абсолютно антиконституційний підхід».

«Президенту можуть подобатися чи ні рішення КС. Але такої реакції точно не повинно бути. Як гарант Конституції він зобов’язаний діяти в рамках Конституції, – говорить він. – Що стосується самого рішення КС, то насправді воно тільки про одне – про поділ влади. Цим рішенням не ліквідується декларування як таке і антикорупційні органи. Це рішення виключно про те, що виконавча влада не може контролювати судову».

Власенко впевнений, що вирішити всю цю ситуацію легко.

«Сьогодні «Батьківщина» вже зареєструвала два законопроекти (4292 і 4293). Перший стосується НАЗК, де залишаються всі діючі норми. Єдине, що ми виключили з нього – це суддів. Тобто, і депутати, і президент, і Кабмін, і всі чиновники повинні і будуть подавати декларації. Вони будуть такими ж. А що стосується суддів, то ми пропонуємо ці функції по декларуваню передати до повноважень Вищої кваліфікаційної комісії суддів. І все! Це буде конституційно і законно », – розповів він.

До слова, КСУ в своїй реакції на законопроект Зеленського також робить акцент на тому, що судді не виступають проти декларування як такого, але проти прийняття Радою «халтурних» законів, як було з антикорупційним.

«На жаль, така практика прийняття законів наспіх все більше робить нас посміховиськом в очах Венеціанської комісії, – погоджується Сергій Власенко. – Я вперше читаю такого характеру висновок ВК по ще одному закону – «Про статус суддів і судоустрій», де нам в перекладі з дипломатичної мови на нормальний прямо говорять: «Ви – ідіоти!».

Читайте також: Що чекає Зеленського і “Слугу народу” після невдалих місцевих виборів

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE