Politerno > Статті > Україна і світ > Разумков Vs Зеленський. Як “слуги” вирішуватимуть конституційну кризу

Разумков Vs Зеленський. Як “слуги” вирішуватимуть конституційну кризу

  • 3 Листопада, 2020
  • 500 Переглядів
  • 0

В Україні триває конституційна криза. Президент вступив в активні торги з депутатським корпусом у надії знайти підтримку свого рішення відставити увесь нинішній склад КС.

Торги за розпуск КС

Найближчими днями стануть визначальними для законодавчої ініціативи Володимира Зеленського, який запропонував попрощатися з нинішнім складом КС. Тим часом Телеграм-канали повняться чутками і обговореннями процесу просування президентського законопроєкту №4288. Керівник Офісу президента Андрій Єрмак докладає багато зусиль, просуваючи меседж, що рішення КС було прийнято під впливом деяких ворожих сил, завуальовано натякаючи на Путіна. Цю версію він озвучив послам G7 під час особистої зустрічі, намагаючись донести, що, мовляв, проблема не в окремому рішенні, а в Конституційному суді в цілому. А якщо так йдуть справи, то непередбачений Конституцією розпуск даного складу суду є єдино можливим варіантом. Аргументи керівника ОП нібито переконали послів у правильності аргументації Єрмака.

Після зустрічі з послами підключився до просування ідеї президента глава парламентської фракції СН. Давид Арахамія заявив, що в Європарламенті підтримали ініціативу Зеленського, а новий склад КС “буде формуватися максимально прозоро, а також за участю громадськості та міжнародних партнерів, при цьому ніякої альтернативи запропонованому оновленню Конституційного суду немає”.

Як і для Арахамії, для Єрмака отримання підтримки для президентської ініціативи стало питанням його подальшого перебування на посаді — обидва можуть позбутися посад у разі фіаско, про що, як пишуть у Телеграм-каналах, їм досить прозоро натякнув Зеленський.

У результаті бурхливої діяльності Арахамії і Єрмака частина депкорпусу нібито погодилася голосувати за президентський законопроєкт, але на своїх умовах. Так, деякі Телеграм-канали стверджують, що фракція “Голос” готова голосувати, але своєю умовою ставить повернення собі назад портфеля міністра освіти.

Свої голоси нібито може дати і частина ОПЗЖ, яка, нагадаємо, і спровокувала кризу своїм конституційним поданням. Співголова партії Сергій Льовочкін замість своєї частини голосів фракції нібито захотів призначення трьох голів обласних рад і повну підтримку кандидата в мери Одеси Миколи Скорика в другому турі.

Основною інтригою залишається, чи підтримають президента в його власній фракції. Поки голосів нібито катастрофічно не вистачає через групи Коломойського, до якої додалася і група Разумкова. Однозначно за проєкт буде голосувати хіба що умовна “група Павлюка”, яку про це, за чутками, нібито попросив Рінат Ахметов.

Просто так не погоджується голосувати навіть група “Довіра”, яку називають сателітом СН, — вона нібито захотіла міністерський портфель або двох голів ОДА. Втім, подейкують, Єрмак усе ще сподівається знайти спільну мову з більшістю груп і гравців, так як на підході — голосування за бюджет-2021, яке може відбутися вже в четвер, 5 листопада, і до головного фінансового документа можуть зашити побажання груп в обмін на важливе для ОП рішення.

“Фронда” Разумкова і жорстке послання Зеленського

Поки Єрмак збирає голоси для перезавантаження КС, у Зе-команді, схоже, посилюється внутрішнє протистояння по лінії Офіс президента — спікер Верховної Ради. Прізвище Разумкова стоїть першим у числі 124 авторів законопроєкту, який виступає альтернативою президентського. Другим стоїть прізвище Ірини Геращенко, однією з лідерів “Європейської солідарності”, крім “слуг” і депутатів від “ЄС” є в числі авторів проєкту і представники “Голосу”. Проєкт пропонує відновити дію електронного декларування та статтю 366 КПК, а після його прийняття, за словами Разумкова, протягом двох місяців Рада вивчить і прийме якісь рішення з питань, які були підняті Конституційним судом. Саме цей законопроєкт на даний час схвалено антикорупційним комітетом.

Навряд чи президент задоволений такою самодіяльністю спікера, про що він, правда, відкрито поки не висловлюється. Замість цього Зеленський ввечері 2 листопада приїхав на засідання фракції “слуг”, де переконував слухачів у своїй правоті, обізвавши, за словами джерел Соні Кошкіної, Конституційний суд “злоякісною пухлиною”.

Утім, Зеленському так і не вдалося домогтися єдності від своєї фракції. Так, впливові депутати Ольга Совгиря (представник Ради в КС) і Олександр Бакумов вельми критично оцінили президентський законопроєкт і підтримали спікерський.

Останню спробу продавити свій варіант законопроєкту Зеленський зробив, відвідавши передачу “Свобода слова”. У своїй промові він натякнув, що готовий розпустити парламент, якщо його фракція не підтримає законопроєкт про розгін Конституційного суду. “Якщо це буде політичний колапс і конфлікт, якщо не буде підтримки у “Слуг народу” в суспільстві, вони повинні розуміти відповідальність … Ми будемо виходити з цього кута навіть таким шляхом”, — сказав Зеленський. Утім, “слуг”, здається, такий аргумент уже не лякає, а швидше виглядає поганим блефом, адже Зеленському абсолютно невигідні перевибори на тлі падаючих рейтингів — власного і партії.

В якійсь мірі це розуміє і сам Зеленський, який вже обмовився про варіант розвитку подій, якщо Рада все-таки не захоче до нього прислухатися. “Мені здається, щоб вийти з цієї ситуації, щоб люди зараз не ламали голову, як приймати той чи інший закон, Тупицький повинен просто піти у відставку. Я вважаю, що це саме ліберальне рішення, яке ми можемо сьогодні прийняти. І потім спокійно перейти до оновлення складу Конституційного суду “, — запропонував президент.

У цілому поки ймовірність того, що Верховна Рада прийме свій варіант врегулювання конституційної кризи, без звільнення нинішніх суддів КС, на сьогодні видається більш високою, ніж варіант підтримки ініціативи Зеленського. І якщо так і станеться, то президент замість тріумфально зіграної ролі арбітра нації отримає політичний гачок у вигляді спроби узурпувати владу. А там недалеко і до політичної премії Дарвіна …

Читайте також: Конституційний локдаун

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE