Politerno > Статті > Україна і світ > Що чекає Зеленського і “Слугу народу” після невдалих місцевих виборів

Що чекає Зеленського і “Слугу народу” після невдалих місцевих виборів

  • 29 Жовтня, 2020
  • 938 Переглядів
  • 0

У пропрезидентській партії “Слуга народу” (СН) намагаються переконати себе та інших, що результати місцевих виборів для влади прийнятні.

Формально це дійсно так: у СН тепер будуть фракції в багатьох місцевих радах (чого не було раніше). Однак не скрізь вони можуть навіть претендувати на розподіл влади (не те що брати участь в ньому) через малу кількість депутатів.

Показовими в цьому плані столиця і найбільш великі міста, де за партсписками “слуги” йдуть третіми або того гірше, а кандидати, висунуті СН в мери, не зуміли вийти навіть на друге місце.

Експерти констатують: влада виходить з місцевої кампанії ослабленою як мінімум іміджево.

Чи позначиться це на єдності пропрезидентської більшості СН у Верховній Раді, чи вплине на долю уряду Дениса Шмигаля і самого парламенту дев’ятого скликання – у матеріалі.

Читайте також: Після 25 жовтня Зеленському доведеться змиритися з новою політичною реальністю

Великий проліт

В “Слузі народу” заявляють, що результати місцевих виборів їх влаштовують.

Так, голова СН, перший заступник голови її парламентської фракції Олександр Корнієнко заявив в ніч виборів в ефірі телеканалу “Україна 24”, що його політична сила буде представлена ​​в місцевих радах “найбільшою кількістю депутатів”. Однак представництво буде нерівномірним. “Найбільш вагомі результати у нас (СН – ред.) в Центрі країни. Це центральні області. Також у нас не менше представництво і на Півдні, є представництво на Сході”, – наполягав Корнієнко.

Згодом він представив діаграми за підсумками обробки 40% бюлетенів на виборах до облрад і райрад. І там партія лідирує, отримавши, якщо вірити Корнієнку, близько 20% в середньому по країні.

Втім, наскільки показові і достовірні ці цифри, судити складно.

За тими прикладами, які вже відомі, лише в деяких містах “слуги” лідирують, та й то не абсолютно (наприклад, до міськради Черкас, згідно з екзит-полом, СН заходить з результатом 20,68%).

Але ще красномовніші відсотки СН в столиці і найбільших містах.

На виборах до Київради партія влади, за даними попереднього підрахунку голосів, отримує лише 7,4% і опиняється на 6 місці, пропустивши вперед ЄС, УДАР, “Єдність” Омельченка, ОПЗЖ і “Батьківщину”.   

У Харкові, Одесі та Дніпрі “Слуги народу” на третьому місці, поступившись партіям тамтешніх мерів і “Оппоплатформи”. Провалилися в зазначених містах і кандидати в мери від СН, навіть не вийшовши у другий тур. До міськрад Львова і Тернополя політсила президента поки не проходить, зупинившись біля прохідного бар’єру.

“Можна, звичайно, говорити, що СН нарешті присутня в місцевих радах, але по суті ці вибори партія влади провалила”, – коментує політолог Анатолій Октисюк.

Хто винен і що робити

Виправдати невтішний результат Офіс президента (ОП) пробує, наприклад, свободою виборців.

“На відміну від деяких наших сусідів ми дійсно маємо велику розкіш – вільні вибори. Так, я прекрасно розумію, що наша виборча система ще далеко не ідеальна – нечисті гроші і нечесні медіаресурси, на жаль, все ще впливають на результати. Але ми точно рухаємося в правильному напрямку. Кожні наступні вільні вибори – це ще один доказ того, що Україна назавжди вільна”, – написав Зеленський на своїй сторінці у Фейсбуці.

Ще в якості виправдань фігурують епідемія коронавіруса, яка знизила явку, і нова виборча система, що налякала електорат.

Однак вистачає й більш критичних думок.

Так, член парламентської фракції СН Олександр Дубінський називає кілька причин слабкого результату партії на виборах.

По-перше, це розчарування виборців СН на минулих виборах з приводу невиконаних обіцянок, “підмінених клановими інтересами, – гральним бізнесом, псевдоринком землі, металом і тютюном. По-друге, замість “жорсткої силової вертикалі і “посадок” виборець побачив “договорняки і рішалово з місцевими елітами, апогеєм яких став договірняк з “неосудним Порошенком”. По-третє, це, на думку Дубінського, “зовнішнє управління” (тобто готовність команди Зеленського слухати Захід), нездатність відмовитися від чого привела до “руйнування фундаменту центральної влади, яка після місцевих виборів виявилася без підтримки”.

“Висновок: публікація результатів виборів повинна стимулювати президента до різких кадрових змін… Або всім нам потрібно потихеньку готуватися до відходу на заздалегідь підготовлені позиції. Якщо вони підготовлені”, – написав Дубінський на своїй сторінці в Фейсбуці.

У свою чергу його колега по фракції Максим Бужанський вважає, що позначився узятий командою Зеленського ідеологічний курс, схожий на той, що був у попереднього президента Петра Порошенка.

“Якось не зайшов людям весь цей армовір, дорогі колеги, який ми доношуємо після Порошенка. Той самий, від якого країну п’ять років нудило”, – констатує Бужанський в своєму телеграм-каналі.

При цьому він вважає, що висновків з місцевих виборів влада не зробить, що може призвести до нових електоральних втрат.

“Ви ці висновки або самі зробите дуже швидко, або їх зроблять за вас навіть ті виборці, які підтримали “Слугу Народу” сьогодні”, – пише Бужанський.

Паралельно в своїх чатах “слуги” шукають винних у виборчому провалі.

У Києві деякі депутати звинувачують главу столичної партосередку, заступника голови фракції СН Миколу Тищенка, який доводиться кумом керівнику ОП Андрію Єрмаку. Наприклад, київська мажоритарниця Мар’яна Безугла написала в одному з фракційних чатів, що президент повинен викорінити “тищенковість” з партії.

“Невдоволення висловлюють багато мажоритарників – просто не всі про це пишуть в партійних чатах. Вони вважають, що, якби їх не відсторонили від виборчих кампаній, результат був би кращим”, – пише ще один “слуга народу”.

Є думка у фракції, що в помсту деякі мажоритарники спробують створити проблеми з прийняттям держбюджету, перше читання якого очікується найближчим часом.

Голоси під проект і так не збираються і саме тому голосування було відкладено на попередньому пленарному тижні. А тепер ситуація може ще погіршитися. “Гасити” черговий бунт в цій частині фракції будуть звичним способом – грошима на соцеконом (субвенції Кабміну на соціально-економічний розвиток областей – ред.)”, – говорить Октисюк

Співрозмовник серед мажоритарників, однак, говорить про “конструктивні настрої”. “Ми налаштовані домовитися з урядом та Офісом президента. Ми ж не вороги собі”, – говорить нардеп.

“Бюджет буде своєрідною сигнальною ракетою щодо ситуації всередині “Слуги народу”. Якщо голосування пройдуть відносно легко – це зелена ракета. Значить, команда президента готова жити і працювати з такими результатами місцевих виборів. Якщо бюджет пройде важко – це червона. І можна чекати емоційних рішень президента аж до найнесподіваніших”, – говорить Октисюк.

Імовірність перезавантаження уряду і перевиборів

Тим часом сили, зацікавлені в “перезавантаженні” влади, можуть побачити для себе шанс в післявиборчих хитаннях у СН. Завдання тут будуть різні.

Як вважає народний депутат восьмого скликання Вадим Денисенко, “Оппоплатформа” і “Європейська солідарність” екс-президента Петра Порошенка будуть домагатися перевиборів в Раду.

Політолог Октисюк, втім, вважає, що такий сценарій вигідний і групі впливу Ігоря Коломойського.

“Бізнесмену не можна залишати все як є. Це Ахметову (бізнесмен Ринат Ахметов, який, як вважається, має сильний вплив на уряд і прем’єра Шмигаля – ред.) вигідно зберегти статус-кво – у нього все добре. А Коломойському це невигідно. Йому потрібен драйв, зміни. І першим поміняти він хоче уряд”, – наполягає Октисюк.

У свою чергу політолог Андрій Золотарьов вважає, що саме група Коломойського не зацікавлена ​​в дострокових виборах в Раду так як основний його партійний проект “За майбутнє” не показав достатньо високого результату в місцеву кампанію.

“Можна ризикнути і отримати ще менше людей в парламенті, ніж зараз. Інша справа – спробувати переформатувати уряд з цією Радою”, – говорить експерт.

Екс-нардеп Денисенко згоден: попередній результат “За майбутнє” (не дуже вражаючий) показує, що перевибори бенефіціарам партії не потрібні.

Ну а президент може прийти до такого сценарію?

“З точки зору логіки вони (перевибори – ред. ) не потрібні Зеленському – він їх програє і перетвориться на Ющенка періоду 2009-2010 рр, коли був чужий прокурор, чужий глава СБУ і т. д. З точки зору інстинкту самозбереження Зеленський може піти на перевибори, тільки якщо буде мати якусь серйозну перемогу, яка дасть електоральний стрибок (мир на Донбасі, наприклад). Але поки в це слабо віриться”, – написав Денисенко на своїй сторінці в Фейсбуці.

Співрозмовник у фракції “Слуги народу” сумнівається, що результат СН на виборах запустить сценарії перестановок і/або перевиборів.

“Немає ніякого зв’язку між місцевою кампанією з одного боку і Шмигалем та Радою – з іншого. Поки йде робота над проектом бюджету, ніхто не буде робити заміни в уряді, не кажучи вже про повне “перезавантаження”. І вже тим більше до чого тут парламент. Нехай несуть відповідальність ті, хто у вуха президенту “співав”, що все добре, все під контролем. Сумніваюся, правда, що будуть кадрові рішення”, – говорить депутат-мажоритарник від СН.

У той же час в парламенті продовжують ходити розмови про те, що Коломойський намагається схилити Зеленського до створення коаліції “За майбутнє” і “Слуги народу” з подальшим переформатуванням уряду. У ньому олігарх нібито хоче отримати 25% квоти. І навіть нібито зробити Ігоря Палицю (лідера партії “За майбутнє”) прем’єр-міністром.

ЗМІ уже писали про ці чутки ще до виборів. І тоді вважалося, що одним з аргументів Коломойського була загроза блокувати через свою групу голосування в парламенті і вести справу до його розпуску, зробивши ставку на партію “За майбутнє”. Але після не дуже переконливого виступу цього проекту на місцевих виборах (він взяв голоси там, де від нього йшли мери, а там, де не було такої опори, показники слабкі) цей аргумент відпав. Після дострокових виборів в Раду Коломойський може не завести туди “За майбутнє” і зовсім втратити вплив на Раду. 

Джерела, близькі до оточення президента, говорить, що ніхто поки не налаштований на дострокові вибори.

“Підсумки виборів стали холодним душем не тільки для “слуг народу”, але і для Коломойського з його партією “За майбутнє”, і для інших груп всередині партії. Всі побачили, що їх чекає на дострокових виборах. Побачили і злякалися. Тому поки питання не актуальне. Але будуть кадрові висновки – звільнення губернаторів, обговорюється звільнення Трофімова (перший заст. голови Офісу президента, який відповідає за регіони – ред.). Хоча питання по Трофімову спливло ще до виборів через скандал з ДАБІ. Також будуть відставки в правоохоронних органах. В цілому курс країни глобально мінятися не буде, так як він визначається впливом країн Заходу. Але він буде коригуватися явочним порядком – так як через ситуацію з НАБУ і НБУ відносини з МВФ погіршаться, кредити під питанням. А якщо грошей Фонд не дає, то і до його порад неуважно прислухатимуться. Якось і без нього викрутимось”, – прогнозує джерело.   

При цьому співрозмовник визнає, що існує загроза спроби розгойдування ситуації з боку тих сил, які зацікавлені в дострокових виборах.

“Зеленський буде змушений піти на дострокові вибори Ради, тільки якщо почнеться політична криза в країні і в парламенті. І не виключено, що в цьому напрямку і почнуть працювати. Намагатися розгойдати фракцію і висмикнути звідти депутатів, плюс вуличні акції з будь-якого приводу. Природно, у президента спробують не допустити цього”, – говорить джерело. 

Читайте також: Поразка “Слуги народу”, перемоги місцевих партій, ОПЗЖ в Києві. П’ять головних підсумків місцевих виборів

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE