Politerno > Статті > Україна і світ > Після 25 жовтня Зеленському доведеться змиритися з новою політичною реальністю

Після 25 жовтня Зеленському доведеться змиритися з новою політичною реальністю

  • 23 Жовтня, 2020
  • 801 Переглядів
  • 0

В очікуванні результатів місцевих виборів 25 жовтня так і хочеться зазирнути трохи в майбутнє. І головне, що проглядається там, на новій сторінці, — це зовсім інша роль нинішнього президента.

Втрата лідерства

Звичайно, зараз немає сенсу гадати про точні цифри підтримки тих чи інших партій на виборах 25 жовтня. Тим більше що точних цифр взагалі не буде. Наприклад, якщо взяти якусь область, то якась партія може набрати на виборах до облради 30%, але на виборах до райрад — в середньому 20%, а на виборах до рад ОТГ (об’єднаних територіальних громад) — в середньому 10%. Кожна партія, природно, буде випинати ті цифри, які для неї найбільш красиві.

Проте, все йде до того, що у всеукраїнському масштабі при будь-якій методиці підрахунку вийде явно виражена четвірка лідируючих партій — «Слуга народу» Володимира Зеленського, «Європейська солідарність» Петра Порошенка, ОПЗЖ Віктора Медведчука та «Батьківщина» Юлії Тимошенко. Як вони поділять місця при тій чи іншій методиці підрахунку — це питання, звичайно, цікаве, але другорядние, бо вибори 25 жовтня — все-таки не загальнонаціональні, а місцеві.

І першорядним буде питання про лідерство саме в конкретних регіонах, районах, ОТГ. Так ось, якщо взяти вибори до обласних рад, а також до міськрад Києва і інших найбільших міст, то все йде до того, що «Європейська солідарність» та «Батьківщина» зберуть найбільший урожай перших місць в західних і центральних регіонах, а ОПЗЖ — в східних і південних областях. При цьому «Слуга народу» майже всюди буде змушена задовольнятися в кращому випадку другим-третім, а нерідко — і четвертим-п’ятим або навіть шостим-сьомим місцем, пропускаючи вперед політпроекти місцевого значення.

Ця втрата лідерства партією «Слуга народу» безпосередньо торкнеться і самого Зеленського. Місцеві вибори покажуть, що Зеленський вже практично ніде не сприймається як лідер. І що у нього фактично немає своєї електоральної цитаделі. Навіть в Кривому Розі — рідному місті Зеленського — партія «Слуга народу», схоже, виявиться лише другою. Це поховає міф про лідерство Зеленського на всеукраїнському рівні.

Провал фейкового опитування

За наявними даними, на Банковій віддають собі звіт в тому, що затія з фейковим опитуванням «5 питань від Зеленського» провалиться. Проте, сам Зеленський, його офіс і партія «Слуга народу» вперто продовжують називати це опитування «всеукраїнським» і «загальнонаціональним» — і тим самим закопують себе ще глибше.

На минулорічних парламентських виборах в статистиці ЦВК фігурувало більше 29,5 млн виборців (без обліку громадян України, які проживають на окупованих територіях і за кордоном). 15 жовтня заступник голови парламентської фракції партії «Слуга народу» Євгенія Кравчук в ефірі «Українського радіо» поділилася інформацією з президентського офісу: «Те, що я чула: буде 5 мільйонів бюлетенів надруковано. Можливо, вони вже надруковані». З цього її визнання можна зробити висновок, що на Банковій змирилися з тим, що 24,5 з 29,5 млн виборців, тобто 83%, не збираються брати участь в фейковому опитуванні. Ці виборці виявилися більш сприйнятливі до аргументів критиків, які закликають ігнорувати і бойкотувати опитування, а не до вимог Зеленського, який заявив українцям : «25 жовтня… я задам вам п’ять питань. І буду чекати відповіді».

Правда, різні джерела повідомляють, що насправді будуть надруковані не 5, а 8 млн бюлетенів «5 питань від Зеленського». Мовляв, половину заповнять люди, які все-таки вирішать по приколу повірити Зеленському, а решту заповнять самі організатори опитування. Перевірити все одно ніхто не зможе, адже Зеленський не допустив до контролю над проведенням опитування нікого з прихильників негативних відповідей на його п’ять питань.

Але навіть якщо на Банковій намалюють 8 млн учасників опитування, це все одно буде менше 30% виборців. Тобто навіть за офіційними даними понад 70% виборців не прийдуть на опитування від Зеленського. Настільки масове ігнорування і бойкотування призову Зеленського стане чітким сигналом, що рейтинг недовіри Зеленському перевищив 70%, навіть якщо не копатися в фальсифікаціях, зроблених в ході проведення опитування.

Другий тур виборів мерів

25 жовтня виборча кампанія не закінчиться, оскільки через три тижні, 15 листопада, у багатьох містах необхідно буде провести другий тур виборів мерів. «Слуги народу» настільки бояться результатів виборів мерів, що 20 жовтня в парламенті навіть був зареєстрований проект постанови про скасування другого туру під приводом коронавирусу.

Втім, ця спроба викликала такий шквал критики, що «слуги народу» швидко відмовилися від своїх намірів. І тепер у них нова фішечка: вони всіма силами намагаються занизити загрозу від пандемії. Це чітко видно з поведінки Зеленського. Не далі як 19 жовтня він публічно заявив, що карантин буде істотно посилено в разі, якщо число заражень коронавірусів перевищить 9,5 тис. в день. Це була явна підготовка до сценарію зриву другого туру виборів мерів. А як тільки цей сценарій провалився, Зеленський 22 жовтня повідомив в інтерв’ю чотирьом телеканалам, що жорсткий локдаун буде введений, якщо число заражень коронавірусів перевищить 15 тис. в день, а не 9,5 тис. Якщо вірити його словам, то всього за три дні, з 19 по 22 жовтня, наша система охорони здоров’я наростила свою пропускну здатність (зокрема, число ліжок для хворих COVID-19 і число медиків у відповідних відділеннях лікарень) більш ніж в півтора рази.

Звичайно, в цей повірити вкрай важко. Скоріше справа в тому, що Зеленський тепер намагається зробити хорошу міну при поганій грі. Мабуть, аж до другого туру виборів мерів він і далі буде завіряти українців в своїй чемпіонській перемозі в боротьбі з коронавірусом, навіть якщо все буде летіти в прірву.

Але число щоденних заражень зростає значними темпами. І з кожним днем люди будуть все більш обурені тим фактом, що десятки мільярдів гривень державного фонду, спеціально створеного для боротьби з коронавірусом, закопані в піар-проект Зеленського «Велике будівництво» і в дороги, які нікого не врятують, хіба що допоможуть швидше дістатися на кладовище.

Отже, можна припустити, що 25 жовтня в ряді міст висуванці партії «Слуга народу» проб’ються до другого туру виборів мерів. Але з огляду на катастрофу з коронавірусом сумнівно, щоб 15 листопада багато з цих кандидатів отримали підтримку людей. Тобто з десятків міст підуть повідомлення: на виборах мера кандидат від партії «Слуга народу» з тріском провалився.

Розвал монобільшості

Ще одним свідченням початку кінця Зеленського стане очікуваний розвал парламентської монобільшості. Фракція «слуг народу» вже фактично розпалася; вона поки що тримається вкупі лише з тактичних міркувань — щоб не деморалізувати свій електорат перед місцевими виборами. А незабаром після 25 жовтня (точніше, після 15 листопада) можна очікувати формального розколу фракції «слуг народу» і оголошення про створення правлячої коаліції.

Про таку перспективу повідомляють багато джерел. Новим доказом стало інтерв’ю голови парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микити Потураєва, що вийшло на «Лівому березі» 22 жовтня. Він каже практично як про доконаний факт про нову коаліцію, яку створять фракція партії «Слуга народу» і група «За майбутнє», що орієнтується на Ігоря Коломойського. Як пояснює Потураєв, серед «слуг народу» теж є умовна група людей Коломойського з 40-45 депутатів. «У нас в цілому 245 “багнетів”. Віднімаємо 45. Отримуємо 200. У такій ситуації потрібна коаліція», — пояснює Потураєв проблему всередині фракції« слуг народу».

Однак, за його словами, посилення Коломойського матиме негативні наслідки для фракції. «Можливо, що і “Батьківщина” неофіційно була б в такій коаліції або голосувала разом з нею. Але є дуже хороше запитання. А чи згодні всі на таку коаліцію? Чи буду я особисто в коаліції з групою “За майбутнє”? Я от не впевнений. Тому що, якщо мета даної коаліції — захист конкретного громадянина від американської Феміди, Федерального бюро розслідувань США, то це точно не та політична мета, яку я готовий підтримувати. І я не один такий. Якщо подібна пропозиція таки “прилетить” в Раду, подивимося, взагалі скільки людией у фракції це підтримає».

Найголовніше, що випливає зі слів Потураєва, — це що фракція «слуг народу» вже не здатна діяти і голосувати як єдине ціле. Адже якби вона зберегла єдність, то ніякі коаліції їй були б не потрібні. Але зараз їй легше розколотися на частини, кожна з яких буде шукати нових союзників.

Крах надій на перевибори

Потураєв підкреслює, що нині у Зеленського “вибір невеликий»: «якщо не “За майбутнє” і “Батьківщина”, то “Європейська солідарність” і “Голос”… або розпуск парламенту”. Але тут варто відзначити, що варіант з перевиборами вже нічого хорошого Зеленському не обіцяє. Це вже не більше ніж ілюзія виходу з кризи.

Бо суть кризи — в тому, що Зеленський перестав бути лідером, який диктує всім правила гри. Тепер він — всього лише один з гравців. В одній лізі з Порошенком, Медведчуком, тим же Коломойським.

Звичайно, він може сказати народу: “Ці “слуги народу” зіпсувалися, виберіть мені наступних, кращих”. Але народ цього разу не віддасть йому не те що половини парламенту, а навіть чверті. Тобто можна очікувати, як і на місцевих виборах, приблизно однакового результату у трьох партій — «Слуга народу», «Європейська солідарність» і ОПЗЖ. Також, ймовірно, проб’ються до парламенту «Батьківщина» і «За майбутнє».

У підсумку вийде майже така ж розстановка сил, як і в нинішній Верховній Раді. Але при цьому у «слуг народу» буде в два рази менше мандатів, ніж зараз. А значить, Зеленському все одно доведеться вибудовувати союзи, тільки на ще менш вигідних умовах.

Коротше, який би варіант не обрав Зеленський, йому все одно доведеться змиритися з новою політичною реальністю. І чим швидше він це зрозуміє, тим краще для нього. Зараз він ще має можливість домовлятися з іншими гравцями. Потім може настати момент, коли домовляться без нього і проти нього.

Читайте також: Порошенко під час президентства створював офшорні компанії і оформлював їх на “бомжів”

 
Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE