Politerno > Статті > Україна і світ > Марі Йованович: Борці з корупцією – герої, але адепти старої України пішли на них війною

Марі Йованович: Борці з корупцією – герої, але адепти старої України пішли на них війною

  • 6 Січня, 2018
  • 1192 Переглядів
  • 0

А чи не згасає порив вести Україну в майбутнє через чотири роки після Майдану?

Колонка опублікована в спеціальному випуску НВ і The Economist Світ в 2018.

Через 26 років після розпаду Радянського Союзу маємо такі результати: нові країни, які рішуче відкинули скомпрометовану спадщину, відчувають себе найкраще, а ті, що чіплялися за старе, зайшли в глухий кут. Держави з ліберальною демократією та ринковою економікою незмінно забезпечують найбільшу свободу і достаток для своїх громадян.

Українці засвоїли цей урок і взялися за справу. Тисячі людей вийшли на Майдан у 2013-2014 роках, вимагаючи прозору і підзвітну владу. Вони готові були приєднатися до Європи.

Революція гідності закликала викорінити корупцію.

Після обрання нового керівництва на чолі з президентом Порошенком і екс-прем’єром Яценюком владі вистачило мужності створити незалежні інститути боротьби з корупцією, в тому числі Національне антикорупційне бюро (НАБУ), Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП) і Національне агентство для запобігання корупції (НАЗК). Інша найважливіша реформа ввела публічні декларації активів чиновниками. ProZorro, нова система електронних закупівель, додала прозорості і завдала удару по хабарництву.

Чи не згасає порив?

Як і в кожній успішноій демократії, громадянське суспільство зіграло ключову роль в побудові майбутнього України. З вулиць часів Майдану і приміщень неурядових організацій громадські активісти направили свою енергію на просування сміливих реформ. Зараз громадянське суспільство постійно аналізує державні закупівлі та судові рішення й тримає уряд під контролем. Громадянське суспільство також допомогло розробити важливе законодавство України в галузі судової реформи, заснувало Громадську раду доброчесності і допомагає перевіряти кандидатів на посади в судових органах.

І все ж, через чотири роки після Майдану, не дає спокою питання: а чи не згасає порив вести Україну в майбутнє?

Політичні атаки на НАБУ і САП сковують їх здатність демонтувати корупційні схеми в державному секторі. Як і український народ, ми, як і раніше, глибоко стурбовані тим фактом, що в той час як НАБУ і САП направили в суди понад 100 серйозних справ про корупцію, жодного вагомого рішення по ним не винесено. Корумповані судді будуть відтягувати звершення правосуддя. Тому так важливо створити Антикорупційний суд. Крім того, прийняті в минулому році правила декларування активів державних службовців були повернені проти самих активістів, які ведуть боротьбу з корупцією на вищих рівнях. Борці з корупцією – герої, але адепти старої України пішли на них війною.

Корупція і злидні

Корупція – це не просто політична проблема: через неї реальні втрати несуть реальні люди. Корупція стримує іноземні інвестиції. Тягне вниз ВВП. Гасить готовність ризикувати і запал до підприємництва. Позбавляє громадян важко зароблених доходів таким оподаткуванням, бюджетним процесом і процедурами закупівель, які наповнюють кишені можновладців. Корупція породжує злидні.

Українці це розуміють. В опитуваннях і розмовах вони часто називають корупцію ключовою проблемою, що перешкоджає прогресу. Переважна більшість людей вважають, що політики ставлять свої приватні інтереси вище суспільного блага. Безпека і суверенітет України залежать не тільки від перемоги над іноземної агресією, а й від внутрішньої боротьби проти корупції, без чого жодна країна не може створити інститути, стійкі як до зовнішньому втручання, так і до внутрішніх маніпуляцій.

Стара і нова Україна

Щоб Україна досягла успіху, її лідери повинні знову підтвердити свою прихильність викорінення корупції. Це означає: створення Антикорупційного суду з найвищим стандартом чесності на основі думки Венеціанської комісії; надання НАБУ і САП інструментів і необхідної незалежності для виконання своїх завдань; реформування НАЗК, щоб воно реалізовувало свій мандат щодо запобігання корупції, а не тиснуло на антикорупційних реформаторів.

Це також означає підтримку і заохочення громадянського суспільства, наріжної основи кожної демократії.

Це той шлях, який вибрав український народ: європейський, демократичне майбутнє, де свободи захищені, а за цим слідують економічне зростання і нові робочі місця.

Стара Україна не здасться без бою. Але українці з усіх верств суспільства сповнені рішучості просувати свої європейські устремління. Американський народ вірить у зміни, що відбуваються по всій Україні. Ми – з українським народом в його боротьбі за гідність і справедливість.

Марі Йованович, посол США в Україні

Читайте також: Що заховано в законопроекті Порошенка про Антикорупційний суд

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь