У політичних колах з’являється все більше інформації про повернення в Україну екс-першого віце-прем’єр-міністра і колишнього глави Служби безпеки України Валерія Хорошковського, який останніми роками жив в Монако.
Різні джерела говорять про одне й те ж: Хорошковський відновив тісні зв’язки із Зеленським і зараз намагається грати роль такого собі “сірого кардинала” при новому президентові.
Однак ця роль дається йому не так вже й просто через велике число недоброзичливців.
Подробиці читайте в матеріалі.
Старий друг
Колись Хорошковський був дуже дружний з Володимиром Зеленським. Аж до 2012 року “Квартал” виступав на “Інтері” (співвласником якого тоді був Хорошковський). Причому дружба була настільки міцна, що в 2010 році Хорошковський призначив Зеленського генпродюсером каналу.
“То були золоті часи, – згадує один з колишніх топ-менеджерів “Інтера”. – Хорошковський був головою СБУ, а потім став і першим віце-прем’єром. В канал вкладалися сотні мільйонів доларів. І Зеленський ні в чому не знав відмови. Але починаючи з 2012 року відносини почали погіршуватися. Хорошковський був незадоволений показниками “Інтера”, були, як кажуть, і фінансові питання. У підсумку Зеленський з каналу разом з усією своєю командою звільнився і перейшов до прямого конкурента “Інтера” – на канал “1+1″ Ігоря Коломойського. Це був доволі болючий удар для Хорошковського, і деякий час вони з Зеленським один з одним не спілкувалися. Але потім, як кажуть, відносини почали відновлюватися”.
Сам Хорошковський в кінці 2012 року зі скандалом пішов з уряду Азарова, а потім продав свою частку на телеканалі “Інтер” і пішов з політики. У 2014 році на дострокових виборах в Раду він спробував повернутися, ставши другим номером у списку партії Сергія Тігіпка. Але партія 5%-й бар’єр не подолала.
З тих пір про Хорошковського мало хто чув.
Але буквально місяць назад по Києву пройшли чутки, що він повернувся в Україну, повністю відновив стосунки з Зеленським і отримав чималий вплив у його оточенні.
Чутки про його повернення підтвердив, зокрема, народний депутат восьмого скликання Сергій Лещенко, пославшись на якісь джерела, що заслуговують довіри. “Він (Хорошковський. – ред.) проводить зустрічі в Києві, представляючись неформальним переговірником від нової влади”, – написав Лещенко у своєму телеграм-каналі.
За версією Лещенка, Хорошковський зараз розігрує карту давнього знайомства з командою компанії Зеленського “Квартал 95” і з самим президентом. “Як кажуть, він пропонує новій владі бути комунікатором по російському і американському напрямках”, – стверджує Лещенко.
Також, за його версією, Хорошковський хоче повернути хоча б частково колишній вплив на СБУ. “Однією з креатур Хорошковського називають можливого нового заступника голови СБУ (з Бакановим вони знайомі по “Інтеру”) Івана Дерев’янка”, – стверджує Лещенко.
Ряд ЗМІ навіть повідомляли, що в ОП хотіли виділити Хорошковському кабінет, але той не погодився. “Скоріше, вони (ОП. – ред.) самі запустили чутки, щоб перевірити, як політично стурбоване суспільство відреагує на подібну інформацію. Вийшло, що особливо ніяк. Вони і заспокоїлися”, – говорить співрозмовник зі зв’язками на Банковій.
Він теж вважає, що у Хорошковського немає робочого місця в ОП. Однак підтверджує, що екс-глава СБУ має неабиякий вплив у владі.
Правда, на якому напрямку цей вплив здійснюється – ходять різні версії.
Одні вважають, що він може стати комунікатором між Зеленським і Москвою.
“У Хорошковського дуже хороші зв’язки в Москві. Свого часу він допомагав вирішувати деякі питання по частині газу, зокрема в рамках домовленостей про “РосУкрЕнерго”(скандально відоме спільне російсько-українське підприємство з поставок газу з Росії до України, яке працювало при президенті Вікторі Ющенкові. – ред.) але російський напрямок закріплено за Єрмаком (помічник президента України Андрій Єрмак. – ред.). Хорошковський може його хіба що посилити”, – міркує співрозмовник видання в політичних колах, близько знайомий з Хорошковським.
Інше джерело, близьке до Банкової, вважає, що у Хорошковського будуть більш приземлені завдання.
“Головна тема для Хорошковського – це митниця. В кінці 2000-х він уже був главою митниці. Потім курирував митницю як глава СБУ. Тобто питання для нього близьке. Однак на цій темі є й інші гравці. З одного боку – це друг Зеленського Ілля Павлюк. Авторитетна людина на митниці з Чернівців. З іншого боку – Ігор Коломойський. Між Павлюком і Коломойським вже почався конфлікт через боротьбу за потоки. І поява третього персонажа в особі Хорошковського обома, особливо Коломойським, було сприйнята в штики. Тому Хорошковському ще доведеться витримати боротьбу за місце під сонцем. Хоча Зеленський до нього дійсно добре налаштований і має намір використовувати його як радника з низки питань. Наприклад, в плані переходу Нацгвардії з підпорядкування Авакова в підпорядкування Зеленському”.
При цьому джерело не виключає, що у Хорошковського з’явиться і якась офіційна посада. “Наприклад, радника. Або навіть представника на переговорах з Росією. Але це буде номінальне призначення, щоб хоч якось красиво пояснити, чим Хорошковський взагалі займається в Києві”, – вважає співрозмовник.
Партійні перспективи
Експерти не виключають, що з часом Хорошковський спробує повернутися і в публічну політику.
“Він офіційно спливе через рік роботи парламенту і уряду, коли будуть серйозно оцінюватися результати їх роботи і може початися трансформація системи навіть через дострокові вибори, на що натякав сам Зеленський. Якщо в ОП зважаться на ще одну дострокову виборчу кампанію, їм будуть потрібні дружні політичні гравці. Хорошковський може стати лідером якоїсь партії і піти на вибори”, – прогнозує політолог Руслан Бортник.
Втім, джерело, близьке до Хорошковського, сумнівається, що той повернеться до ідеї власної партії і участі у виборах. “Публічність його обтяжує. Навіть коли він обіймав посади в уряді, намагався не світитися. А тут доведеться жити під наглядом преси. Та й досвід попередніх кампаній його застерігає. Сумніваюся, що він змінить собі”, – резюмує джерело.
Читайте також: “Інтер” в додачу. Навіщо Зеленський реінкарнував Хорошковського