Politerno > Статті > Україна і світ > Повальні обшуки і привид підозри. Що відбувається зі справами проти Порошенка

Повальні обшуки і привид підозри. Що відбувається зі справами проти Порошенка

  • 14 Вересня, 2019
  • 1879 Переглядів
  • Comments Off

Справи проти Петра Порошенка серйозно активізувалися за останні дні. По ним йдуть повальні обшуки.

Нещодавно обраний генпрокурор Руслан Рябошапка заговорив про можливе зняття недоторканності з лідера “Європейської солідарності”. А 13 вересня президент Володимир Зеленський заявив, явно натякаючи на Порошенка, що “щастя – це бачити злочинця на нарах, а не на Мальдівах”.

У п’ятницю екс-президент вперше після довгих “прогулів” прийшов на допит в ДБР.

Що зараз відбувається зі справами проти Порошенка і що з екс-президентом і його соратниками буде далі, у матеріалі.

Ті ж самі і Клімкін. Нова справа

У вересні Держбюро розслідувань заявило, що відносно Петра Порошенко відкрито 13 кримінальних справ. Ще кілька розслідується в НАБУ.

Одне з них антикорупційне відомство відкрило днями. Воно стосується не тільки екс-президента, але і його вірного соратника Павла Клімкіна.

Заявник – колишній депутат-ляшківець Віктор Вовк – вважає, що Клімкін і Порошенко протягом 2014-2019 років систематично зловживали владою під час “виконання так званих мінських угод”.

Як саме ця справа стосується Порошенка і в чому був його корупційний інтерес – не уточнюється. Справу порушено за рішенням суду.

У відповідь на ініціацію справи екс-міністр Павло Клімкін заявив, що буде “діяти жорстко”.

“Я поважаю принцип верховенства права. Цензурних слів у мене немає. Я думаю, це за визначенням не підслідність НАБУ. Якщо це спроба нанести репутаційний збиток, то я буду діяти дуже жорстко – з контрпозовів і так далі”, – сказав Клімкін.

Обшуки у справі “Укроборонпрому”

Паралельно ДБР – флагман справ проти екс-президента – провело обшуки у справі “Укроборонпрому”, яка більше стосується екс-глави Нацбанку Валерії Гонтаревої, але також і Порошенка, в чиє оточення вона входила.

Мова йде про справу щодо розкрадань у державній військовій корпорації. Вона переводила офшорним фірмам-прокладкам 100% передплати за ще не поставлений товар. ДБР побачило в цьому ознаки розкрадань.

Транзакції відбувалися з відмашки правління НБУ. У 2016 році регулятор навіть тимчасово змінив правила розрахунків за міжнародними контрактами, щоб провернути схему з “Укроборонпромом”, підозрюють слідчі.

Обшуки в приміщеннях військового концерну пройшли 12 вересня.

Крім того, слідчі у цій справі прийшли також додому до Гонтаревої – так писав юрист Андрій Портнов. Цю інформацію підтвердила і сама екс-глава Нацбанку, правда, пов’язавши цей візит зі справою “Приватбанку”.

“У мене зараз в Києві за місцем прописки на Великій Житомирській зламали ломом двері, і 10 чоловік в бронежилетах проводять обшук. Вчора ПриватБанк, сьогодні я…”, – заявила Гонтарева 12 вересня, в день обшуків в “Укроборонпромі”.

Цікаво, що банкір після цього обшуку заявила, що проситиме у Великобританії, де вона зараз проживає, політичного притулку.

Обшуки у справі по Мальдівам

В той же “чорний день Порошенка”, 12 вересня, пройшли обшуки в аеропорту “Жуляни”. Вони, за даними Портнова, стосувалися “мальдівської справи”.

На початку серпня проти екс-президента відкрили провадження через його скандальну поїздку на Мальдіви взимку 2018 року.

Президент, як інформували журналісти, з метою конспірації перетнув кордон під вигаданим ім’ям і користуючись липовими документами. Так само виїхала з України і вся його сім’я.

ЗМІ розповідали, що це швидше за все – документи оперативного прикриття, які спецслужби видають своїм агентам.

Обшуки в “Жулянах”, звідки вилітав Порошенко і його сім’я, мабуть, покликані встановити, як насправді екс-президент літав на Мальдіви.

Допит у п’ятницю 13-го 

На наступний день обшуки продовжилися. На цей раз – у Міжнародному інвестиційному банку, який належить Порошенкові, повідомив Портнов. Мова йде про справу щодо продажу заводу “Кузня на Рибальському “.

“Там зараз йдуть обшуки по епізоду зняття Порошенком в період травня-червня цього року 340 кілограм раніше відмитих в офшорах готівкових доларів.

Нагадаю, з особистих рахунків Порошенка за виданою ним за один день до поразки у другому турі виборів довіреністю на ім’я першого помічника Президента України Онищенка було знято 34 мільйони вкрадених в української держави і відмитих в острівних юрисдикціях доларів”, – написав юрист в Telegram.

Після такої активізації по своїм справам Петро Порошенко і з’явився раптово на допит в ДБР, хоча майже всі були впевнені, що пропустить його, як і кілька попередніх (тим більше, що якраз в цей час йшла сесія Ради).

Раніше колишній президент ігнорував виклики слідчих, саме посилаючись на зайнятість в парламенті. А в Держбюро йому обіцяли примусовий привід – як тільки з Порошенка знімуть депутатську недоторканність.

На виході з допиту екс-президент розповів, що давав свідчення у справах про націоналізацію “Приватбанку”, інцидент у Керченській протоці, розкрадань в “Укроборонпромі”.

Особливо він зупинився на справі “Приватбанку”.

“Мене запитували щодо обставин проведення наради в Адміністрації президента, на якій обговорювали ті ризики і загрози, які з’явилися в країні у зв’язку з прийняттям сумнозвісного рішення окружним судом по ренаціоналізації або скасування націоналізації Приватбанку”, – заявив Порошенко.

“Ми стовідсотково праві. Націоналізація була елементом захисту від грабіжницьких дій… Але чомусь в ДБР цим займатися не хочуть”, – сказав він.

Також Порошенко повідомив, що в ході слідчих дій йому “задавали питання про моряків, у справі по Керченській протоці”. Крім того, він висловив обурення справою проти нього і Клімкіна по Мінським угодам.

Відразу після допиту в ДБР офіційно заявили, що проводять обшуки на заводі “Кузня на Рибальському”, який Порошенко і його соратник Ігор Кононенко продали банкіру Сергію Тігіпку.

Слідчі вважають, що угода фіктивна і носить характер відмивання коштів.

Справа йде до вручення підозри?

Ще 10 вересня генпрокурор Руслан Рябошапка алегорично заявив, що Порошенко – перший кандидат на дострокове позбавлення недоторканності. Тобто, до моменту, коли імунітет буде знятий автоматично 1 січня 2020 року.

Це можна зробити тільки за поданням Генпрокурора і при наявності обґрунтованих підозр. Тобто, грубо кажучи, повинен вже бути готовий проект підозри, яка і буде вручена екс-президенту, як тільки з нього Рада зніме недоторканність.

Відповідаючи на питання ЗМІ, чи може він стати тією людиною, яка приходить в Раду і просить про арешт колишнього президента, Рябошапка заявив: “Не просить, а вимагає. Немає різниці: колишні президенти, народні депутати або хтось ще”.

З одного боку, слова генпрокурора схожі на риторичний прийом, з іншого – щільність обшуків у справах Порошенка дійсно сильно зросла.

За даними джерел в ДБР, найбільш перспективним провадженням для зняття з екс-президента недоторканності є справа про його втручання в судову систему. Вона була відкрита ще на початку літа.

Під завісу своєї президентської кар’єри Порошенко призначив нових членів Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Він зробив це без конкурсу, попередньо скасувавши необхідність конкурсного відбору.

Заявник у справі Андрій Портнов назвав це узурпацією судової владиСаме по цій справі Порошенко не з’явився на допит 10 вересня.

А що з соратниками Порошенка?

Як бачимо, найбільш часто в контексті справ проти Порошенка зараз згадується Валерія Гонтарева.

У той же час, інші, не менш (а можливо і більш) одіозні соратники Порошенка не особливо “світяться” в кримінальних справах. В першу чергу мова йде про екс-нардепа Грановського, якого називали смотрящим за судами від екс-президента. Після перемоги Зеленського Грановський, за повідомленням ЗМІ, встановив тісний контакт з Ігорем Коломойським – впливовою людиною при новій владі.

За деякими даними, 19 серпня він залишив Україну і з тих пір не повертався. Про претензії до нього з боку силовиків в останні тижні не чути.

Теж саме можна сказати і про Ігоря Кононенка. За непідтвердженими чутками він залишив Україну і зараз знаходиться на сафарі в Африці. Про виклики його на допити або ж про обшуки на його підприємствах – теж нічого не чути.

Так само як і по Свинарчуку-Гладковському, який останній раз засвітився в Іспанії.

Чи плануються розслідування кримінальних справ у їх відношенні – поки незрозуміло.

Зате прокуратура відновила слідство у справі про стрільбу екс-нардепа від Народного фронту Сергія Пашинського по людині під Києвом.

“Генеральна прокуратура скасувала постанову про закриття кримінального провадження щодо Пашинського у справі про його стрільбу з вогнепальної зброї у київського перехожого. Дані внесені до реєстру, розслідування продовжено. Беремо курс на підозру і запобіжний захід”, – написав Андрій Портнов.

Читайте також: Митниця і Нацгвардія. Навіщо Хорошковський повернувся в Україну і що він робить в оточенні Зе

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE