Politerno > Статті > Україна і світ > Нарік, Ахметов, Коломойський. Хто піде на вибори в рідній області Зеленського під брендом “Слуги народу”

Нарік, Ахметов, Коломойський. Хто піде на вибори в рідній області Зеленського під брендом “Слуги народу”

  • 30 Серпня, 2020
  • 1694 Переглядів
  • 0

Президент Володимир Зеленський розрішив довгу інтригу з кандидатурою партії влади “Слуга народу” на мера Дніпра, зупинивши вибір на депутаті Дніпропетровської облради від партії Порошенка, головному лікарю обласної лікарні Сергію Риженку.

Також визначився кандидат від президентської політсили в мери рідного міста Зеленського. Ним став директор Центрального ГЗК, який належить Ахметову – Дмитро Шевчик.

Ці призначення для широкої публіки виявилися дещо несподіваними. Але в них є своя важлива логіка, про яку – у матеріалі.

Чужий кандидат

В Офісі президента (далі ОП) довго тягнули з вибором кандидата від “Слуги народу” (далі СН) на міського голову Дніпра. Основними претендентами вважалися Сергій Риженко і народний депутат від СН Максим Бужанський, обраний по одному з мажоритарних округів Дніпра. ОП в результаті віддав перевагу першому. Співрозмовник видання в Офісі стверджує, що питання кандидатури вирішила соціологія. “Бужанський яскравий, але він дуже “вузький” в частині електорату. Риженко більш електорально універсальний з урахуванням потенційного другого туру”, – розповів місцевий оглядач.

Згідно з опитуванням соціологічної групи “Рейтинг”, проведеного в середині літа, рівень підтримки діючого мера Дніпра Бориса Філатова – 42,6% респондентів, які визначилися з вибором і готові проголосувати. Рейтинг нардепа Бужанського – трохи більше 13%. Риженко в дослідженні не фігурував. При цьому за СН на виборах до міськради готові віддати голоси 24,3% тих, хто визначилися.

За результатами соцопитування проведеного на початку серпня “Рейтингом”, але поки не оприлюдненим, рівень підтримки СН на виборах до міськради становить 13,5%. Рейтинг Філатова серед тих, хто визначився становить 48,5%, Риженка – 7%.

Вибір на користь Риженка, треба сказати, неоднозначний. В облраді головлікар досі входить до складу фракції “Солідарності”, тобто партії Петра Порошенка. Фактично Зеленський вважає за краще поставити на депутата облради від партії свого основного опонента, аніж на члена власної парламентської фракції. І це, звичайно, стало виборчим подарунком для конкурентів Риженка.

Втім, як кажуть в політтусовці Дніпра, визначальним при виборі саме цієї кандидатури могли стати зв’язки Риженка з місцевим авторитетним бізнесменом Олександром Петровським. Про Петровського, відомого також у вузьких колах під прізвиськом Нарік, багато писалося під час президентської виборчої кампанії 2019 року. Ця людина посприяла отриманню так званого Томосу Православною церквою України, створеною зусиллями Порошенка, США і Вселенського патріархату.

Співрозмовник одного з видань у виборчому штабі мера Філатова стверджує, що бізнесмен Петровський має прямий вплив на виборчу кампанію “Слуги народу” в Дніпрі.

“За формування виборчого списку партії до міськради, виборчкоми, кандидата Риженка відповідає Петровський”, – наполягає джерело. В Інтернеті можна знайти загальні фотографії Риженка і Петровського з певних публічних заходів, однак прямих доказів підтримки одного іншим не знайдено.

На користь же кандидата Риженка грає його популярність в місті. “Він лікар, адміністратор. З ним боротися Філатову буде важче, ніж з будь-яким іншим кандидатом від “Слуги народу”. Хоча поки він у Риженка виграє”, – коментує політолог Андрій Золотарьов.

Битва за ради

Першим номером виборчого списку СН до Дніпропетровської обласної ради буде нинішній глава виборного органу Святослав Олійник, якого називають близьким до впливового бізнесмена Ігоря Коломойського.

Не виключено, що Олійник хоче зберегти головуючий пост за результатами кампанії. Власне, перший номер під нього в списку СН говорить про те ж.

Правда, не факт, що президентська партія в новому скликанні облради створить тверду більшість власними силами. За серпневими даними “Рейтингу” за партію Зеленського готові проголосувати лише 22,8% респондентів, що визначилися. Рейтинг “Оппоплатформи” – 16,6% учасників опитування, Блоку Вілкула (під такою назвою в опитуванні значиться партія колишнього віце-прем’єра Олександра Вілкула “Українська перспектива”) – 15,8%, партії Філатова “Пропозиція” – 11,6%. За деякими даними, обговорюється конфігурація, яка дозволить Олійнику залишитися в кріслі. Співрозмовник в оточенні Вілкула допускає, що його партія вступить у союз з СН в новому скликанні. В такому випадку сам Вілкул не претендуватиме на пост глави облради.

При цьому по Дніпру ходять суперечливі чутки про його плани на вибори мера. Співрозмовник видання в штабі Філатова стверджує, що колишній віце-прем’єр все-таки буде балотуватися на міського голову. Джерело в оточенні самого Вілкула каже, що рішення з цього приводу поки немає. “Олександр Юрійович ще думає”, – коментує він. Політолог Андрій Золотарьов з посиланням на свої джерела каже, що в мери той не піде. За липневим вимірами “Рейтингу” рівень підтримки Вілкула – 13,3% серед респондентів, які визначилися, за серпневими – 14,9%.

За новим виборчим кодексом йому не можна балотуватися одночасно в облраду і на міського голову Дніпра. Другий варіант можливий тільки за участю у виборах до міської ради.

Співрозмовник серед депутатів-мажоритарників від СН розцінює шанси перемоги Вілкула у виборчих перегонах за пост мера як близькі до нуля.

“Його взагалі не було видно в місті після провалу на парламентських і президентських виборах в минулому році. Сумніваюся, що йому щось світить”, – стверджує він.

У той же час джерело в штабі Філатова не виключає, що Вілкул піде на мера Дніпра для розкрутки власної партії до міськради.

Цілком ймовірно, що партія Вілкула стане партнером СН після виборів. Співрозмовник у штабі Філатова передбачає спробу створити коаліцію СН, Блоку Вілкула та партії місцевого політика і бізнесмена Загіда Краснова “Громадська сила” (по серпневим вимірами “Рейтингу” – 9,6% серед тих опитаних, хто визначився з вибором і готовий проголосувати).

“Не думаю, що вони (в СН – Ред.) живлять великі надії на Риженка. Реальна задача для них – завести якомога більше депутатів в міськраду і “розписати” коаліцію на трьох з Вілкулом та Красновим, можливо додавши депутатів з “євросолідарності” і “Батьківщини”, якщо ті пройдуть”, – стверджує джерело в Дніпровській міськраді.

У той же час може бути і альтернативний розклад більшості, в основі якого виявляться партії “Пропозиція”, “Оппоплатформа” і все та ж партія Вілкула, у якого встановився певний контакт з ОПЗЖ в Кривому Розі (але про це нижче).

В цілому, якщо перемога Філатова на виборах мера виглядає більш ніж вірогідною, то навколо складу майбутньої міськради і розгортається основна інтрига.

Також, ще один елемент невизначеності – чи піде на вибори окремо від “Слуги народу” Максим Бужанський. Сам він поки не оголосив про своє рішення.

Кривой Ріг віддали Ахметову

Дуже показово вирішилася інтрига навколо визначення кандидата від “Слуги народу” в мери Кривого Рогу.

Спочатку туди як “кандидат номер один” розглядався друг президента нардеп від СН Юрій Корявченков (він же Юзік).

Але ближче до кінця серпня концепція змінилася. За одними даними, сам Юзик не захотів йти на пост мера, за іншими – у Банкової не було впевненості в його перемозі, а поразка кандидата від “Слуги народу” в рідному місті президента була б розцінена як його особиста ганьба.

Тому після деяких роздумів вирішили не ризикувати, а зробити ставку на людину Рината Ахметова, чия бізнес-група найвпливовіша в місті. За підсумком, кандидатом в мери від “Слуги народу” став директор Центрального ГЗК, який належить Ахметову – Дмитро Шевчик.

Правда, це ще не означає, що перемога йому гарантована.

Кандидатуру Шевчика погано зустріла родина Вілкула. Юрій Вілкул вже десятий рік керує Кривим Рогом. Інформація про те, чи буде він балотуватися на новий термін, йде суперечлива – хоча б через вік, йому 70 років. Але в будь-якому випадку Вілкули хотіли б бачити в мерському кріслі лояльну особисто їм людину, а не чужака, нехай навіть з фінансово-промислової групи Ахметова, до якої їх теж до недавніх пір відносили.

Не виключено, що Шевчик в результаті зустрінеться на виборах з людиною Вілкула – екс-нардепом від “Оппоблоку” Костянтином Павловим. Цікаво, що недавно той став главою місцевого осередку “Опозиційною платформи – За життя” і, судячи з усього, буде від неї кандидатом у мери. Як уточнюють джерела в оточенні Олександра Вілкула, він погодив перехід Павлова в ОПЗЖ. І якщо Юрій Вілкул все-таки не піде на вибори, то саме Павлов і складе основну конкуренцію Шевчику.

Якщо підсумувати, то з відбору кандидатів в мери видно, що команда президента віддала регіон на відкуп місцевим групам впливу, відмовившись бути активним гравцем на місцевих виборах. У мери Дніпра йде людина, яку пов’язують з Наріком. На формування списку до облради партії президента, ймовірно, матиме вплив група Коломойського. І навіть в рідному місті Зеленського кандидатом буде не його друг Юзік, а топ-менеджер Ахметова.

Не виключено, що подібна модель буде застосована партією президента і в інших регіонах. Тим більше що позиції “слуг народу” там, як правило, куди слабкіші, ніж в Дніпропетровській області.

Читайте також: Згаяв час, розтринькав рейтинг і більшість. Коли посиплеться вежа мрій про мир Зеленського

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE