Politerno > Статті > Україна і світ > Без Філарета, але з “Наріком” і з Порошенком на п’єдесталі. Як підписували Томос в Стамбулі і що у ньому значиться

Без Філарета, але з “Наріком” і з Порошенком на п’єдесталі. Як підписували Томос в Стамбулі і що у ньому значиться

 • Січень 5, 2019
 • 1134 Переглядів
 • 21

У Стамбулі почалася артпідготовка до завтрашнього вручення Томосу про автокефалію. Сьогодні патріарх Варфоломій підписав цей документ.

Сталося це в присутності українських VIP-персон – як політиків, так і церковників. “Освятив” своєю присутністю підписання і авторитетний бізнесмен Олександр Петровський на прізвисько “Нарік” – один із спонсорів нової української церкви.

Загалом, зібралися всі, хто причетний до процесу.

Правда, самого тексту Томосу не показали. Не зачитають його і завтра, на врученні цієї грамоти главі ПЦУ Епіфанію. Правда, вже 7 січня Томос обіцяють виставити на загальний огляд в Софійському соборі Києва.

Як проходила церемонія

Підписання Томосу відбулося в патріаршому храмі Святого Георгія. Там відслужили урочистий молебень. З першоієрархів ПЦУ на нього прибули глава нової церкви Епіфаній і член її Синоду – колишній митрополит Вінницький Симеон.

Що цікаво, другого члена Синоду – Філарета – на підписанні не було.

Це зайвий раз підтверджує чутки про те, що в Константинополі його не надто шанують. Та й сам глава Київського патріархату міг не захотіти приїжджати – адже він явно чекав іншої кінцівки всієї цієї історії: повної автокефалії і свого патріаршества. А вийшла в підсумку митрополія з урізаними правами.

На церемонії Епіфаній стояв поруч з Варфоломієм. Обличчя в них не дуже радісні.

З світських лобістів Томосу прибули президент Петро Порошенко з усією родиною і спікер парламенту Андрій Парубій. З міністрів кинувся в очі глава Мінкультури Євген Нищук.

Присутність останнього особливо показова, адже у веденні Мінкульту знаходяться найбільші українські лаври, якими сьогодні керує УПЦ МП.

Запрошенням цього міністра на церемонію підписання Томосу Константинополь і Порошенко як би позначили план своїх подальших дій.

Крім Нищука, на церемонії помічені міністр молоді та спорту Ігор Жданов, керівник МОН Лілія Гриневич і глава МЗС Павло Клімкін. А ще підписання Томосу відвідали перший віце-прем’єр Степан Кубів і глава Міноборони Степан Полторак.

Таке враження, що в храмі Святого Георгія зібралися Кабмін і Банкова майже в повному складі (Гройсмана і Авакова, наприклад, в Стамбулі не було). До речі, цікаво, за чий рахунок до Туреччини полетіли чиновники, які не мають ні найменшого відношення до Томосу і питань релігії взагалі – а це практично всі, крім Порошенка, Клімкіна та, мабуть, Парубія.

Зрозуміло, покликали також екс-президента Віктора Ющенка, який колись і почав процес переходу України під церковну владу Константинополя (правда, ніяких успіхів він на цьому терені не добився).

Порошенко на церемонії стояв вище всіх, як би дивлячись на справу рук своїх з висоти виконаної роботи.

Як виглядає Томос

В результаті Варфоломій тут же і підписав Томос про автокефалію. Його підпис каліграфічно оформлено на пергаменті з благословення ігумена Ксенофонтського монастиря на Афоні, архімандрита Олексія.

Завтра документ вручать Епіфанію. Але українці зможуть його побачити (а головне – прочитати) тільки на Різдво – 7 січня грамоту виставлять на загальний огляд в Трапезному храмі Святої Софії. Втім, по Мережі вже “гуляють” фотокопії цього документа, про що буде сказано нижче.

А віце-прем’єр Степан Кубів навіть показав в Facebook сам сувій з Томосом, який йому дали потримати за краєчок.

До речі, в соцмережах саме дотик Кубіва до Томосу викликав чимало запитань.

“Дивує, коли в складі делегації на отримання Томосу я побачив міністра економіки Кубіва. Що він там робить? За компанію поїхав? Що дасть Томос економіці України? Економічне зростання? Інвесторів? Приріст експорту? Що? Якщо нічого з перерахованого, то нахрена там присутність Кубіва? Без нього не підпишуть? Або у нас все настільки чудово з економікою, що залишилося тільки їздити на заходи, які не стосуються твоєї діяльності? Якого хріна в моїй країні міністри займаються не своїми прямими обов’язками, а чортзна-чим?”, – задається питанням фінансовий експерт Павло Вернівскій.

Петро Порошенко після підписання грамоти виголосив промову, в якій заявив, що цієї події українці чекали “тисячі років”.

“Дорогі українці, які зараз в цьому залі, які дивляться на нас по всьому світу, які тисячі років чекали на цю подію. Слава Богу, адже без божої волі ця подія була б неможливо. Велика подяка його Всесвятості Вселенському Патріарху Варфоломію за його віру … за вашу любов до України, за вашу молитву за Україну та український народ, за вашу мужність, яку ви особливо демонструєте після Пасхи 2018 року, коли ми публічно оголосили, що почали процес надання автокефалії православній церкві України”, – сказав президент.

Він подякував Вселенський синод, Верховну Раду і його спікера Андрія Парубія і кожного депутата, який підтримав його звернення про автокефалію. Також він подякував українцям. “Нарешті, Господь послав нам православну церкву України”, – сказав Порошенко.

Він додав, що православна церква України демонструє любов і забезпечує єдність держави.

“Серед 15 зірок автокефальних православних церков зараз з’явилася і зірочка Української Православної Церкві”, – підсумував глава держави.

Авторитетні гості

Однак не тільки політики і церковники спостерігали за історичною подією. На церковній службі, яка передує підписанню, поруч з офіційними особами України був присутній бізнесмен з Дніпропетровська Олександр Петровський – вкрай неоднозначна особистість.

У ЗМІ Петровського (він же Налекрешвілі) називали кримінальним авторитетом на прізвисько Нарик – правда, свою приналежність до кримінального світу він заперечує.

Петровський був помічений на урочистій службі недавно створеної ПЦУ в Дніпрі. Він стояв в храмі поруч з Петром Порошенком і Епіфанієм. На фото з ним був тоді і Еміль Арутюнян (прізвисько – Еміль), який також вважається близьким до Петровського “авторитетним” бізнесменом.

Як відомо, “права рука” Петровського – Богдан Гулямов, глава його фонду і настоятель храму села Романків в Конча-Заспі –  відслужив першу службу Константинопольського патріархату в Андріївському храмі Києва.

За наявною інформацією, Гулямов і Петровський вже давно знайомі з одним з головних “зачинателів” ПЦУ – колишнім митрополитом УПЦ МП Олександром Драбинко. За деякими даними, в 2013 році саме Гулямов і Петровський зуміли допомогти йому виплутатися з темної історії про викрадення черниць.

В останні роки, за даними джерел в церковних колах, Гулямов, Петровський і нардеп від БПП Павелко (його син одружений на дочці Петровського) грали вкрай активну роль в створенні ПЦУ. В першу чергу – щодо фінансового забезпечення процесу.

Детальніше про роль криміналітету в народженні нової церкви говориться в блозі Олесі Медведєвої “Братва і церква Петра Порошенка”.

Текст Томосу і що він означає

У розпорядженні ЗМІ опинився текст Томосу про автокефалію.

Документ визначає Православну церкву України “духовною донькою” Вселенського патріархату і закликає всі світові православні церкви визнати українську автокефалію.

Томос вказує, що юрисдикція ПЦУ обмежується територією України – це підтверджує інформацію про те, що зарубіжних парафій нова церква відкривати не зможе. А вже існуючі парафії відтепер підкоряються Вселенському патріархату.

Для вирішення важливих церковних питань предстоятель ПЦУ повинен звертатися до Константинополя. Крім того, саме Вселенський патріарх є кінцевою інстанцією для вирішення всіх суперечок всередині ПЦУ. Якщо у Єпіфанія буде якийсь конфлікт з кимось із ієрархів, то останній зможе через голову начальника апелювати безпосередньо до Варфоломія. Тобто “суверенітет” нової церкви буде істотно обмежений.

Ще один примітний момент – в Томосі спеціально прописано, що титул глави ПЦУ – митрополит Київський і він не має права його змінювати без дозволу Константинополя. Мабуть, до Варфоломія дійшли чутки, що циркулюють по Україні, що Філарет має намір все-таки домогтися патріаршого статусу для глави ПЦУ.

В кінці документа згадується Петро Порошенко. Там визначено, що Томос надається не тільки Епіфанію, але і президенту України.

“… Наша Свята Христова Велика Церква благословляє і проголошує Православну Церкву України Автокефальною … Таким чином таке вирішене і розсуджене, і в радості сповіщене вам від шанованого Центру Православ’я було соборно затверджено, для постійного збереження видається цей Патріарший і Синодальний Томос, написаний і підписаний в Кодексі нашої Великої Константинопольської Церкви Христової, вручений в точній і ідентичній копії Блаженнішому предстоятелю Найсвятішої Церкви України, кір Епіфанію і Його Високоповажності Президенту країни пану Петру Порошенку, для вічного доказу і постійного представлення. Року дві тисячі дев’ятнадцятого, місяця січня, 6 числа, індиктіона 12”, – йдеться в тексті.

Цікавими є й претензії Варфоломія не тільки на українське православ’я – але і на будь-яке інше. У тексті Томосу йдеться, що “Автокефальна церква України визнає главою Святійший Апостольський і Патріарший вселенський престол, як і інші патріархи і предстоятелі”. Відзначимо, що верховенство Варфоломія над православним світом визнають далеко не всі першоієрархи.

Важливо, що в тексті згадано і пряме підпорядкування окремих храмів і монастирів Константинополю. “Права Вселенського престолу на екзархат в Україні і священні ставропігії зберігаються і не можуть бути зменшені”.

Також обмовляється монополія Фанара на надання миру для відправлення церковних служб в Україні.

Офіційний титул Епіфанія тепер – “блаженнійший митрополит Київський і всієї України”.

Процес переходу церков піде в січні

Про те, як буде далі рухатися церковна історія в Україні після отримання Томосу, одразу ж в Стамбулі розповів спікер парламенту.

За словами Парубія, вже в січні Рада прийме закон, який полегшить перехід храмів з однієї общини в іншу. Це досягатиметься тим, що, згідно із законопроектом, голос в громаді буде мати будь-який прихожанин храму – навіть той, хто зайшов до нього вперше.

“Я планую вже, можливо, в найближчий сесійний тиждень запропонувати, щоб законопроект, який підготовлений, який в Раді і був уже затверджений комітетом, на розгляд Верховної Ради України, щоб ми змогли впорядкувати і дати дуже чіткі юридичні процедури переходу церков Московського патріархату в українську православну помісну церкву”, – сказав Парубій.

Голова ВР зазначив, що спілкувався з багатьма священиками, які розповідали йому про необхідність законодавчого врегулювання процесу переходу церков МП в ПЦУ. Тому, на думку Парубія, закріплення чіткого механізму переходу церков до помісної Української православної церкви, як і отримання Томосу, сприятиме появі “великої хвилі” переходу віруючих до ПЦУ.

“Розраховую, що це буде вирішено в січні”, – підкреслив він.

Одночасно на січень намічений великий “томос-тур” Петра Порошенка по 17 областям України, де він планує особисто “благословити” процес становлення нової церкви – і тим самим почати практично відкриту передвиборчу кампанію.

Please follow and like us:

21 Comments Already

 1. Order Doxycycline Hyclate What Is Priligy 30mg cialis Macrobid Mail Order

 2. Where Can I Buy Alli Canada viagra online pharmacy 0nline Pharmacy Zentel Worms Without Dr Approval Viargra On Line In Ont.

 3. Cialis 60 Mg Angleterre online pharmacy Levothyroxine Mexico

 4. Propecia Vente Sur Internet Dove Comprare Cialis Line Order Viagra From Canada cialis from canada Online Pharmacy For Celebrex

 5. My partner and I stumbled over here different page and thought I should
  check things out. I like what I see so now i’m following you.

  Look forward to exploring your web page yet again.

 6. Viagra E Cardiopatia [url=http://gnplls.com]levitra sin agua[/url] Dapoxetine For Sale Purchase Isotretinoin Pills Next Day Pharmacy Amex

 7. If you would like to take a great deal from this
  paragraph then you have to apply such strategies to your won webpage.

 8. Can I Buy Flagyl Over The Counter [url=http://kamagorder.com][/url] Meronem Alprostadil Cream Propecia 2mg

 9. Preisvergleich Cialis Bestellen [url=http://cialisong.com]buy generic cialis online[/url] Buy Deltasone Without Prescription

 10. great points altogether, you simply received a logo new reader.
  What would you recommend in regards to your post that you
  just made a few days in the past? Any certain?

 11. Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog website?
  The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast
  provided bright clear idea

 12. I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.

  Is this a paid theme or did you customize it yourself?

  Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays.

 13. It’s very trouble-free to find out any matter on web as compared to
  books, as I found this piece of writing at this web site.

 14. Hello, I believe your website may be having web browser compatibility problems.
  Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine however, when opening in I.E.,
  it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up!
  Besides that, excellent site!

 15. Undeniably imagine that that you stated. Your favourite reason appeared to be at the
  web the simplest factor to understand of. I say to you, I
  certainly get annoyed at the same time as people think about worries that they just don’t recognise about.

  You managed to hit the nail upon the highest and defined out
  the entire thing without having side effect , other folks can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thank you

 16. Fine way of explaining, and good piece of writing to get data regarding my presentation subject, which
  i am going to present in college.

 17. Viagra Arztrezept Will Propecia Work For Me Testosterone Levels viagra pas cher belgique Levitra 10 Mg Controindicazioni Viagra Drogen My Canadian Pharcharmy

 18. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added”
  checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the
  same comment. Is there any way you can remove people from that
  service? Many thanks!

 19. Backache With Amoxicillin Buy Isotretinoin North Ayrshire cialis vs viagra Levitra 10mg Belgique Amoxicillin And Gout

 20. I’m really enjoying the design and layout of your website.

  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant
  for me to come here and visit more often. Did you hire out
  a developer to create your theme? Excellent work!

 21. Cegaba Y Propecia Priligy Hilft Nicht cialis 40 mg Adult Dosage Amoxicillin Viagra Cialis Contraffatti Keflex For Pneumonia

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *