Politerno > Статті > Україна і світ > Без Філарета, але з “Наріком” і з Порошенком на п’єдесталі. Як підписували Томос в Стамбулі і що у ньому значиться

Без Філарета, але з “Наріком” і з Порошенком на п’єдесталі. Як підписували Томос в Стамбулі і що у ньому значиться

  • 5 Січня, 2019
  • 4700 Переглядів
  • 0

У Стамбулі почалася артпідготовка до завтрашнього вручення Томосу про автокефалію. Сьогодні патріарх Варфоломій підписав цей документ.

Сталося це в присутності українських VIP-персон – як політиків, так і церковників. “Освятив” своєю присутністю підписання і авторитетний бізнесмен Олександр Петровський на прізвисько “Нарік” – один із спонсорів нової української церкви.

Загалом, зібралися всі, хто причетний до процесу.

Правда, самого тексту Томосу не показали. Не зачитають його і завтра, на врученні цієї грамоти главі ПЦУ Епіфанію. Правда, вже 7 січня Томос обіцяють виставити на загальний огляд в Софійському соборі Києва.

Як проходила церемонія

Підписання Томосу відбулося в патріаршому храмі Святого Георгія. Там відслужили урочистий молебень. З першоієрархів ПЦУ на нього прибули глава нової церкви Епіфаній і член її Синоду – колишній митрополит Вінницький Симеон.

Що цікаво, другого члена Синоду – Філарета – на підписанні не було.

Це зайвий раз підтверджує чутки про те, що в Константинополі його не надто шанують. Та й сам глава Київського патріархату міг не захотіти приїжджати – адже він явно чекав іншої кінцівки всієї цієї історії: повної автокефалії і свого патріаршества. А вийшла в підсумку митрополія з урізаними правами.

На церемонії Епіфаній стояв поруч з Варфоломієм. Обличчя в них не дуже радісні.

З світських лобістів Томосу прибули президент Петро Порошенко з усією родиною і спікер парламенту Андрій Парубій. З міністрів кинувся в очі глава Мінкультури Євген Нищук.

Присутність останнього особливо показова, адже у веденні Мінкульту знаходяться найбільші українські лаври, якими сьогодні керує УПЦ МП.

Запрошенням цього міністра на церемонію підписання Томосу Константинополь і Порошенко як би позначили план своїх подальших дій.

Крім Нищука, на церемонії помічені міністр молоді та спорту Ігор Жданов, керівник МОН Лілія Гриневич і глава МЗС Павло Клімкін. А ще підписання Томосу відвідали перший віце-прем’єр Степан Кубів і глава Міноборони Степан Полторак.

Таке враження, що в храмі Святого Георгія зібралися Кабмін і Банкова майже в повному складі (Гройсмана і Авакова, наприклад, в Стамбулі не було). До речі, цікаво, за чий рахунок до Туреччини полетіли чиновники, які не мають ні найменшого відношення до Томосу і питань релігії взагалі – а це практично всі, крім Порошенка, Клімкіна та, мабуть, Парубія.

Зрозуміло, покликали також екс-президента Віктора Ющенка, який колись і почав процес переходу України під церковну владу Константинополя (правда, ніяких успіхів він на цьому терені не добився).

Порошенко на церемонії стояв вище всіх, як би дивлячись на справу рук своїх з висоти виконаної роботи.

Як виглядає Томос

В результаті Варфоломій тут же і підписав Томос про автокефалію. Його підпис каліграфічно оформлено на пергаменті з благословення ігумена Ксенофонтського монастиря на Афоні, архімандрита Олексія.

Завтра документ вручать Епіфанію. Але українці зможуть його побачити (а головне – прочитати) тільки на Різдво – 7 січня грамоту виставлять на загальний огляд в Трапезному храмі Святої Софії. Втім, по Мережі вже “гуляють” фотокопії цього документа, про що буде сказано нижче.

А віце-прем’єр Степан Кубів навіть показав в Facebook сам сувій з Томосом, який йому дали потримати за краєчок.

До речі, в соцмережах саме дотик Кубіва до Томосу викликав чимало запитань.

“Дивує, коли в складі делегації на отримання Томосу я побачив міністра економіки Кубіва. Що він там робить? За компанію поїхав? Що дасть Томос економіці України? Економічне зростання? Інвесторів? Приріст експорту? Що? Якщо нічого з перерахованого, то нахрена там присутність Кубіва? Без нього не підпишуть? Або у нас все настільки чудово з економікою, що залишилося тільки їздити на заходи, які не стосуються твоєї діяльності? Якого хріна в моїй країні міністри займаються не своїми прямими обов’язками, а чортзна-чим?”, – задається питанням фінансовий експерт Павло Вернівскій.

Петро Порошенко після підписання грамоти виголосив промову, в якій заявив, що цієї події українці чекали “тисячі років”.

“Дорогі українці, які зараз в цьому залі, які дивляться на нас по всьому світу, які тисячі років чекали на цю подію. Слава Богу, адже без божої волі ця подія була б неможливо. Велика подяка його Всесвятості Вселенському Патріарху Варфоломію за його віру … за вашу любов до України, за вашу молитву за Україну та український народ, за вашу мужність, яку ви особливо демонструєте після Пасхи 2018 року, коли ми публічно оголосили, що почали процес надання автокефалії православній церкві України”, – сказав президент.

Він подякував Вселенський синод, Верховну Раду і його спікера Андрія Парубія і кожного депутата, який підтримав його звернення про автокефалію. Також він подякував українцям. “Нарешті, Господь послав нам православну церкву України”, – сказав Порошенко.

Він додав, що православна церква України демонструє любов і забезпечує єдність держави.

“Серед 15 зірок автокефальних православних церков зараз з’явилася і зірочка Української Православної Церкві”, – підсумував глава держави.

Авторитетні гості

Однак не тільки політики і церковники спостерігали за історичною подією. На церковній службі, яка передує підписанню, поруч з офіційними особами України був присутній бізнесмен з Дніпропетровська Олександр Петровський – вкрай неоднозначна особистість.

У ЗМІ Петровського (він же Налекрешвілі) називали кримінальним авторитетом на прізвисько Нарик – правда, свою приналежність до кримінального світу він заперечує.

Петровський був помічений на урочистій службі недавно створеної ПЦУ в Дніпрі. Він стояв в храмі поруч з Петром Порошенком і Епіфанієм. На фото з ним був тоді і Еміль Арутюнян (прізвисько – Еміль), який також вважається близьким до Петровського “авторитетним” бізнесменом.

Як відомо, “права рука” Петровського – Богдан Гулямов, глава його фонду і настоятель храму села Романків в Конча-Заспі –  відслужив першу службу Константинопольського патріархату в Андріївському храмі Києва.

За наявною інформацією, Гулямов і Петровський вже давно знайомі з одним з головних “зачинателів” ПЦУ – колишнім митрополитом УПЦ МП Олександром Драбинко. За деякими даними, в 2013 році саме Гулямов і Петровський зуміли допомогти йому виплутатися з темної історії про викрадення черниць.

В останні роки, за даними джерел в церковних колах, Гулямов, Петровський і нардеп від БПП Павелко (його син одружений на дочці Петровського) грали вкрай активну роль в створенні ПЦУ. В першу чергу – щодо фінансового забезпечення процесу.

Детальніше про роль криміналітету в народженні нової церкви говориться в блозі Олесі Медведєвої “Братва і церква Петра Порошенка”.

Текст Томосу і що він означає

У розпорядженні ЗМІ опинився текст Томосу про автокефалію.

Документ визначає Православну церкву України “духовною донькою” Вселенського патріархату і закликає всі світові православні церкви визнати українську автокефалію.

Томос вказує, що юрисдикція ПЦУ обмежується територією України – це підтверджує інформацію про те, що зарубіжних парафій нова церква відкривати не зможе. А вже існуючі парафії відтепер підкоряються Вселенському патріархату.

Для вирішення важливих церковних питань предстоятель ПЦУ повинен звертатися до Константинополя. Крім того, саме Вселенський патріарх є кінцевою інстанцією для вирішення всіх суперечок всередині ПЦУ. Якщо у Єпіфанія буде якийсь конфлікт з кимось із ієрархів, то останній зможе через голову начальника апелювати безпосередньо до Варфоломія. Тобто “суверенітет” нової церкви буде істотно обмежений.

Ще один примітний момент – в Томосі спеціально прописано, що титул глави ПЦУ – митрополит Київський і він не має права його змінювати без дозволу Константинополя. Мабуть, до Варфоломія дійшли чутки, що циркулюють по Україні, що Філарет має намір все-таки домогтися патріаршого статусу для глави ПЦУ.

В кінці документа згадується Петро Порошенко. Там визначено, що Томос надається не тільки Епіфанію, але і президенту України.

“… Наша Свята Христова Велика Церква благословляє і проголошує Православну Церкву України Автокефальною … Таким чином таке вирішене і розсуджене, і в радості сповіщене вам від шанованого Центру Православ’я було соборно затверджено, для постійного збереження видається цей Патріарший і Синодальний Томос, написаний і підписаний в Кодексі нашої Великої Константинопольської Церкви Христової, вручений в точній і ідентичній копії Блаженнішому предстоятелю Найсвятішої Церкви України, кір Епіфанію і Його Високоповажності Президенту країни пану Петру Порошенку, для вічного доказу і постійного представлення. Року дві тисячі дев’ятнадцятого, місяця січня, 6 числа, індиктіона 12”, – йдеться в тексті.

Цікавими є й претензії Варфоломія не тільки на українське православ’я – але і на будь-яке інше. У тексті Томосу йдеться, що “Автокефальна церква України визнає главою Святійший Апостольський і Патріарший вселенський престол, як і інші патріархи і предстоятелі”. Відзначимо, що верховенство Варфоломія над православним світом визнають далеко не всі першоієрархи.

Важливо, що в тексті згадано і пряме підпорядкування окремих храмів і монастирів Константинополю. “Права Вселенського престолу на екзархат в Україні і священні ставропігії зберігаються і не можуть бути зменшені”.

Також обмовляється монополія Фанара на надання миру для відправлення церковних служб в Україні.

Офіційний титул Епіфанія тепер – “блаженнійший митрополит Київський і всієї України”.

Процес переходу церков піде в січні

Про те, як буде далі рухатися церковна історія в Україні після отримання Томосу, одразу ж в Стамбулі розповів спікер парламенту.

За словами Парубія, вже в січні Рада прийме закон, який полегшить перехід храмів з однієї общини в іншу. Це досягатиметься тим, що, згідно із законопроектом, голос в громаді буде мати будь-який прихожанин храму – навіть той, хто зайшов до нього вперше.

“Я планую вже, можливо, в найближчий сесійний тиждень запропонувати, щоб законопроект, який підготовлений, який в Раді і був уже затверджений комітетом, на розгляд Верховної Ради України, щоб ми змогли впорядкувати і дати дуже чіткі юридичні процедури переходу церков Московського патріархату в українську православну помісну церкву”, – сказав Парубій.

Голова ВР зазначив, що спілкувався з багатьма священиками, які розповідали йому про необхідність законодавчого врегулювання процесу переходу церков МП в ПЦУ. Тому, на думку Парубія, закріплення чіткого механізму переходу церков до помісної Української православної церкви, як і отримання Томосу, сприятиме появі “великої хвилі” переходу віруючих до ПЦУ.

“Розраховую, що це буде вирішено в січні”, – підкреслив він.

Одночасно на січень намічений великий “томос-тур” Петра Порошенка по 17 областям України, де він планує особисто “благословити” процес становлення нової церкви – і тим самим почати практично відкриту передвиборчу кампанію.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE