Politerno > Статті > Україна і світ > Згаяв час, розтринькав рейтинг і більшість. Коли посиплеться вежа мрій про мир Зеленського

Згаяв час, розтринькав рейтинг і більшість. Коли посиплеться вежа мрій про мир Зеленського

  • 27 Серпня, 2020
  • 1403 Переглядів
  • 0

Під місцеві вибори, які призначено на 25 жовтня, у Володимира Зеленського є «хитрий передвиборний план». Полягає він у тому, щоб «під вибори» домовитися з Путіним, за сприяння лідерів Німеччини і Франції, про мир на Донбасі і потім «продавати» виборцям цю домовленість як нібито вже відбулося закінчення війни.

Однак цей свій план Зеленський благополучно провалить. І ось чому.

Вежа мрій Зеленського

Ми не будемо нічого вигадувати і припускати, а візьмемо тільки те, що сказали сам Зеленський і члени його переговорної команди. Якщо уявити собі план Зеленського у вигляді семиповерхової вежі, то на самому верху її, на сьомому поверсі, — закінчення війни. Відбудеться це, зрозуміло, вже коли-небудь після 25 жовтня.

«Друга зустріч у нормандському форматі говорить про те, що у нас великий шанс закінчити війну», — заявив Зеленський 25 серпня в інтерв’ю телеканалу Euronews. І висловив надію, що завершити війну вдасться вже в цьому році. Як бачимо, приманка для виборців уже не тільки придумана, але і публічно сформульована. Залишилася суща дурниця — провести нарешті в Берліні другий саміт лідерів країн нормандської четвірки за участю Зеленського, де буде досягнута домовленість про мир. Перший саміт за участю Зеленського, нагадаємо, відбувся в Парижі 9 грудня минулого року.

Отже, спускаємося поверхом нижче. Шостий поверх — це саміт у Берліні. Зеленський «підтримує німецьку позицію, що саміт лідерів повинен відбутися в кінці вересня». Про це він сказав 24 серпня на зустрічі в Києві з міністром закордонних справ Німеччини Хайко Маасом.

Спускаємося ще на один поверх. Маас на зустрічі із Зеленським уточнив, що перед самітом лідерів повинна відбутися зустріч міністрів закордонних справ країн нормандської четвірки. Перед цим міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив: «Я вдячний міністру закордонних справ ФРН Хайко Маасу і французькому колезі Жан-Ів Ле Дріану, які підтримали мою пропозицію незабаром провести зустріч міністрів закордонних справ нормандського формату. Повинні використовувати позитивну динаміку, щоб рухатися до саміту в Берліні. Очікуємо, що така зустріч міністрів у чотиристоронньому форматі за участю російської сторони відбудеться вже у вересні».

Ще нижче, на четвертому поверсі, — зустріч радників лідерів країн нормандської четвірки. Її планували провести 28 серпня, але потім відклали. Вранці 26 серпня Зеленський заявив на брифінгу в Дніпрі, що зустріч скасували через відрядження радника президента Франції Еммануеля Бонна. Цю інформацію підтвердив керівник Офісу Зеленського Андрій Єрмак, який повинен буде брати участь у цій зустрічі з української сторони. «Пан Бонн подзвонив мені кілька днів тому і попросив перенести зустріч у зв’язку з відрядженням. Сьогодні обговорюються дати. Це перші числа вересня. Я думаю, що до 10 вересня ця зустріч відбудеться», — сказав Єрмак.

Правда, член української делегації в ТКГ Денис Казанський поділився іншою інформацією. За його відомостями, зустріч радників зірвали росіяни. «Зустріч радників глав нормандського формату, яка була запланована в Парижі на 28 серпня, скасовано. А по факту — зірвана російською стороною. Вже на останньому засіданні ТКГ було зрозуміло, що так буде», — повідомив він через Facebook.

Спускаємося ще нижче. На третьому поверсі — нове засідання ТКГ (Тристоронньої контактної групи в форматі Україна — Росія — ОБСЄ). Перший заступник голови української делегації в ТКГ, віцепрем’єр — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков 26 серпня розповів, що наступне засідання ТКГ заплановано на середу, 2 вересня.

Спускаємося на другий поверх — і бачимо там нашу Верховну Раду. Глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук 26 серпня після засідання профільного парламентського комітету заявив, що до наступного засідання ТКГ якась робоча група в нашому парламенті підготує якийсь документ про вибори в ОРДЛО. «Коли почнеться засідання ТКГ, у нас вже буде документ, я в даний час не знаю, який саме, але підготовлений робочою групою», — сказав він.

Нарешті, на першому поверсі — наша нинішня реальність, де нічого цього немає. А є тільки мрії і фантазії Зеленського і його команди переговірників.

Отже, Зеленський має семиповерхову вежу з надій і припущень, на самому верху якої — нібито закінчення війни. Проблема в тому, що вежа ця нічим не скріплена, крім туманних обіцянок і хиткого самообману, тому вона може впасти при першому ж пориві політичного вітру.

Адже Зеленський будує всі свої розрахунки, спираючись саме на цю хистку конструкцію. Він хоче пред’явити перед місцевими виборами 25 жовтня якісь проривні досягнення на переговорах по Донбасу, щоб це можна було видати за виконання його обіцянки покінчити з війною.

З цього відразу напрошується висновок про ймовірну тактику Кремля. Путін, звичайно ж, прекрасно знає цю потребу Зеленського, при цьому у самого Путіна немає ніякої термінової необхідності проводити саміт у Берліні саме до місцевих виборів в Україні. І йому немає ніякого сенсу допомагати Зеленському в його передвиборних потугах. Зрештою, Кремлю зараз тактично вигідніше допомогти максимальному успіху відверто проросійських сил типу ОПЗЖ. Тому Кремлю точно нема потреби робити передвиборний подарунок Зеленському. І якщо вже Путін все-таки погодиться підписати в нормандському форматі будь-які конкретні мирні домовленості до 25 жовтня, то він у міру наближення цієї дати буде все більш підвищувати ціну своєї згоди.

З цього випливає другий висновок: ця ціна буде ставати все більш непідйомною для Зеленського. У тому сенсі, що виконати умови Кремля буде все більш фантастичним завданням.

Усе почнеться з Кравчука

Заголом ми бачимо, що вежа руйнується вже. Нагадаємо, що профільний парламентський комітет збирався 26 серпня, щоб розглянути прохання, з яким 19 серпня звернувся до парламенту Кравчук. У своєму зверненні Кравчук просив внести зміни до постанови про місцеві вибори. Однак після засідання комітету Кравчук раптом заговорив про якийсь документ щодо виборів в ОРДЛО. «Мова йде про підготовку спеціального закону, який би дозволив і забезпечив проведення виборів на демократичних засадах», — заявив він і ще більше всіх заплутав.

Осіння сесія почнеться в найближчий вівторок, 1 вересня, о 12:00. А вже на наступний день Кравчук планує показати в ТКГ якийсь, сам не знає який, документ. І причому не просто якусь відмазку, а такий документ, що задовольнить російську сторону, так що вона повірить обіцянкам, які дасть Кравчук — до речі, а хто він взагалі такий, щоб щось обіцяти від імені Верховної Ради?

Одним словом, сумнівно, щоб Кравчук задовольнив російську сторону. А якщо цього не станеться, то зависнуть у повітрі і всі вище збудовані поверхи вежі Зеленського — від зустрічі на рівні радників і до завершення війни. Весь цей план можуть спочатку відтермінувати на якийсь час, а потім і зовсім відкпасти, створивши Кравчуку життєрадісний політичний надгробок.

Зрада любить професіоналів

Резюме: всім, навіть зрадою, потрібно займатися професійно. Ніяка справа не терпить, коли нею займаються з наскоку випадкові люди, які повірили, що зможуть всіх обвести навколо пальця.

Після 9 грудня, коли відбувся перший саміт нормандської четвірки за участю Зеленського, минуло вже більше восьми місяців. У Зеленського була сила-силенна часу, щоб все організувати. Фактично умови від Путіна він почув ще на тому саміті в Парижі. Тобто він опинився в ситуації, коли йому було потрібно провести через парламент якусь зраду, маючи великий дедлайн (до чергових місцевих виборів залишалося ще більш десяти місяців) і маючи в парламенті дуже міцні позиції (при бажанні він набрав би і 300 голосів за свої пропозиції, тобто легко міг би навіть внести зміни до Конституції).

Але він цього не зробив. Просто розтринькав можливості. І тепер йому буде потрібно провести через парламент набагато більшу зраду (бо забаганки Путіна збільшилися), маючи зовсім маленький дедлайн (до 25 жовтня залишилося вже менше двох місяців) і не маючи під своїм контролем навіть половини парламенту (Зе-команда вже фактично пережила період напіврозпаду і збирається напіврозпатися ще раз). Зараз провести через парламент велику зраду, швидше за все, не вийде, але спроби напевно будуть. І якщо ці спроби будуть наполегливими, а у Зеленського і Єрмака на це може вистачити розуму, то успіху все одно, швидше за все, не вийде, зате вийде політичний конфлікт, який підірве позиції «слуг народу» на місцевих виборах у більшості регіонів.

Якщо вже Зеленський хотів домовитися з Путіним, Меркель і Макроном про мир на Донбасі, то потрібно було цим займатися і паралельно вмовляти Верховну Раду в режимі 24/7 всі дні після 9 грудня. А якщо раніше не займався, але зараз схаменувся і хотів би надолужити згаяне, то потрібно було б сконцентруватися виключно на цій проблемі, а не вдавати з себе листоношу Пєчкіна, стрільця з лука, баскетболіста і футболіста в одному флаконі.

Зеленський розтринькав не тільки свій рейтинг і свій кредит довіри від виборців. Він розтринькав ще й конституційну більшість у парламенті і вже навіть стабільну просту більшість теж розтринькав. І якщо тепер, з таким-то щастям, він спробує випробувати фортуну і провести через парламент зраду, називаючи її перемогою в боротьбі за мир, то зрада за таке знущання може і помститися.

Джерело

Читайте також: Відволікуть мінімалкою. Чи схвалить Рада меморандум з ЄС про повернення захмарних зарплат наглядовим радам

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE