Politerno > Статті > Україна і світ > “Народний фронт” не втрачає надії позбавити Порошенко повноважень

“Народний фронт” не втрачає надії позбавити Порошенко повноважень

  • 22 Травня, 2017
  • 1566 Переглядів
  • 0

Ідея конституційної реформи як і раніше плаває в коридорах влади

У політичних колах продовжує обговорюватися тема конституційних змін, що стосуються головних інститутів влади в країні – президента і парламенту.

Актуальність цього питання підтверджують високопоставлені співрозмовники видання “Страна“.

Однак сам глава держави Петро Порошенко публічно ще не висловився з цього приводу. Незрозуміло, чи то він проти плану і намагається, не коментуючи, його поховати, то чи ще роздумує …

У будь-якому випадку бажаючі переписати Основний закон не здаються, у чому переконалося видання.

Вся влада – раді

У чому суть політреформи, видання “Страна” вже писало. Йдеться, перш за все, про ослаблення позиції президента шляхом передачі багатьох повноважень Верховній Раді.

Так, законодавчому органу пропонується передати право призначати, наприклад, глав Міністерства оборони, Генеральної прокуратури і Служби безпеки та Міністерства закордонних справ.

Зараз це президентська квота, але парламент дає згоду на призначення. Власне, самого президента з сильно урізаними правами можуть запропонувати обирати у Верховній Раді. А реальним главою держави стає прем’єр-міністр (як в Німеччині, наприклад).

Інша запропоноване нововведення – скоротити кількість депутатських місць в парламенті з 450-ти до 300 і створити в ньому дві палати. Зразок – схвалене на референдумі 2000 року скорочення кількості депутатів до 240-ка в нижній палаті і 60-ти – у верхній.

Третій пакет конституційних змін стосується адміністративно-територіального устрою України. Правда, до нього найбільше запитань. Ідеї ​​різняться від простого перекроювання карти областей, районів та інших територіальних одиниць до радикального розширення прав регіонів.

З огляду на абсолютну кулуарність обговорення, можливі й інші пропозиції. Але взагалі перспектива конституційної реформи залишається невиразною.

Одне ясно – ідея жива.

Яценюк і Аваков – в ролі лобістів

Петро Порошенко відмовляється коментувати тему реформи Конституції. На питання про це, задане на прес-конференції 14 травня, президент по суті не відповів. Віджартувався він, і коли запитали, чи піде він на другий президентський термін.

Однак друга колона влади – партія “Народний фронт” (НФ), в якій народилася ідея конституційних змін, відступати не збирається. Народний депутат, близький до керівництва НФ, називає її головним лобістом главу партії, екс-прем’єра Арсенія Яценюка, якого підтримує впливовий міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

У спілкуванні з журналістом “Страни” глава МВС підтвердив, що залишається прихильником урізання президентських повноважень, яке має відбутися “ще до 2019 року”, коли відбудуться планові вибори глави держави.

Раніше в пресі говорилося, що ідея конституційної реформи отримала підтримку навіть у “стані” президента, а точніше, екс-глави президентської Адміністрації (АП), а також секретаря Національної інвестиційної ради, радника глави держави Бориса Ложкіна.

Він як і раніше залишається важливим політичним гравцем, входячи в стратегічну раду при президенті, який називають стратегічною то “сімкою”, то “дев’яткою” (група вищих посадових осіб, що приймають ключові рішення в Україні).

Однак співрозмовник в АП, який знає Ложкіна, уточнює цю інформацію. Причому “уточнює” з точністю до навпаки: той справді за політреформу, але зі зворотним ефектом – посиленням президентської ролі в країні.

“Борис завжди був противником дуалізму. Його думка: система повинна бути або президентська, або парламентська. Змішаний варіант не для нас, – говорить джерело. – З огляду на, те що Ложкін знаходиться в орбіті президента, а не один глава держави не хоче урізання повноважень, можна припустити, що і Борис за президентську республіку. Але це привід не сваритися з “Народним фронтом”, а вести дискусію “.

Явне небажання президента коментувати цю тему співрозмовник пояснює державними турботами. “Порошенко просто не до цього. Інші поки пріоритети”, – сказав він, не деталізуючи.

Але є й інша версія. Ще одне джерело видання в АП наполягає, що Порошенко взагалі не готовий ділитися повноваженнями. “Як ви думаєте, президент, маючи всі шанси бути переобраним, піде на таку угоду? От якщо це був його другий президентський термін, тоді, може бути”, – сказало джерело.

Політолог Костянтин Бондаренко поділяє цю думку. “Порошенко не схожий на людину, яка хоче стати президентом Німеччини або Австрії і займатися тільки прийняттям вірчих грамот нових послів або оголошенням амністій ​​раз на рік. Президент щиро вірить, що йому вдасться переобратися на другий термін”, – сказав він “Країні”.

Соціологія шепоче: пора міняти Конституцію

Соціологія, однак, навряд чи тішить президентську команду. Лише деякі опитування дають йому перше місце (та й то майже врівень з Тимошенко і рядом інших політиків). За іншими дослідженнями він на другому, після Тимошенко, або навіть на третьому місці (правда, теж з невеликим відривом від лідерів). Крім того, у Порошенка дуже великий рейтинг недовіри, що може виявитися критичною проблемою в разі виходу президента до другого туру виборів.

У свою чергу, співрозмовник видання в “Блоці Петра Порошенко”, посилаючись на закриті результати опитування, проведеного на замовлення політтехнолога президента Ігоря Гриніва, якому приписують контроль над соціологічною компанією “Социс”, стверджує, що трійку лідерів складають разом з Порошенком, Тимошенко лідер популярної групи “Океан Ельзи” Святослав Вакарчук. “Це серед тих, хто визначився зі своїм вибором. Причому результати трьох – близько 12-13%”, – говорить співрозмовник.

У ситуації, коли немає повної впевненості в перемозі на виборах, волею-неволею замислишся про запасні варіанти на кшталт політреформи. Політика антиросійської риторики і “закручування гайок” належного ефекту не дає.

Правда, Костянтин Бондаренко допускає, що команда президента може спробувати ще до виборів усунути конкурентів.

“Проти Тимошенко можуть зіграти на тому, що її реабілітувала Верховна Рада, а не суд. Рішення парламенту оскаржать, і Тимошенко виявиться з непогашеною судимістю. Дорога на вибори буде їй закрита, – вважає Бондаренко.

– А проти Вакарчука приміряють” казус Кличко “, мовляв, обрали спортсмена мером Києва, і ось, подивіться, на що перетворилася столиця. та й взагалі рокера напевно несло по роздоріжжю. Куди такого на главу держави!

З іншого боку, на місце Тимошенко або Вакарчука прийдуть інші кандидати, за яких проголосують люди, аби змінити Порошенко.

Тому рано чи пізно, питання про перехід до парламентської республіки перед президентом стане ребром, як спосіб мінімізувати ризики від втрати своєї посади”.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE