Ситуація з кадрами в Україні все більше вироджується в психопатологію. Скандал навколо Саакашвілі фактично підводить риску під витівкою з залученням до органів влади і управління іноземців.
Нині розгортається новий серіал у вигляді масового залучення в уряд “малоліток” без найменшого життєвого та іншого досвіду, але з гарними, купленими на батьківські гроші дипломами, а також з величезними амбіціями підлітків, які до кінця ще не вилупилися з пубертатного стану. Причому зарплату їм будуть платити настільки ж величезну, як і їх недостатевозрілі амбіції – від 50 тисяч гривень і більше. В урядових структурах відкриваються аж 1000 таких вакансій.
А що? Країна у нас багата! Це на вакцину від дифтерії грошей немає, а на те, щоб прилаштувати діток, родичів, знайомих, коханок і обслугу в казні кошти завжди знайдуться!
Правда, це тільки на перший погляд здається дурістю. Владно-олігархічній верхівці вигідно тримати в уряді “недоумків”. Прикриваючись ними, можна продовжувати дерибан залишків країни, а потім на цих недорозвинених все повісити, використавши їх як відомий одноразовий предмет.
Словом, в кадровому питанні намітився перехід від ери заїжджих гастролерів до епохи вітчизняних малоліток.
Успішний провал “іноземного легіону”
Правда, після відсторонення грузинської команди, деякі іноземці біля керма все ж залишаються, наприклад, іноземні реформатори в особі колишнього польського віце-прем’єра і автора реформ в Польщі початку 1990-х років Леха Бальцеровича, а також колишнього прем’єра Словаччини Івана Міклоша, який теж прославився реформаторством у себе на батьківщині.
Треба віддати належне, ці два персонажі виявилися серйозними мужиками. Тому вони не стали займати керівні посади, хоча їм, за чутками, ніби їх пропонували разом з необхідним для цього громадянством. Вони задовільнялися посадами непримітних радників, що тримаються подалі від ЗМІ.
До речі, Бальцерович, за чутками, відмовився від продовження контракту і відбув з України, чи то продовжувати читати в західних університетах лекції, чи то в рідну Польщу, де, до речі, ставлення до нього залишилося в масі своїй далеко не найтеплішим. Міклош ж іноді лякає українських обивателів своїми заявами в ЗМІ, де він на ламаній російській мові стверджує, що в Україні занадто багатьом платять пенсії, країна не може утримувати таку кількість пенсіонерів, і так далі. Здається, що довго він тут не протримається.
Міністерством охорони здоров’я в іпостасі виконуючої обов’язки, поки що рулить американська медсестра, правда, українського походження, Уляна Супрун, але думається, що і це ненадовго. Тим більше що в Україні і своїх медсестер вистачає, а навколо Супрун безперервно зріють скандали щодо непереборної корупції і прискореного розвалу системи охорони здоров’я. Адже Україна дожилася до того, що в ній немає навіть вакцини від правця, і будь-яка рана може привести до трагічних наслідків.
До нас приїхав ревізор. З кадрів …
Мало хто знає, що в Україні – виявляється! – існує спеціально відряджений з-за кордону “інспектор по кадрам”.
Нещодавно Кабінет міністрів України затвердив шведа Йоста Люнгмана (Gösta Ljungman) незалежним недержавним експертом в складі Комітету з призначенням керівників особливо важливих для економіки підприємств.
Відповідне рішення з урахуванням кадрових змін було прийняте 23 серпня 2017 року. На початку липня Міжнародний валютний фонд в рамках ротації змінив свого постійного представника в Україні, призначивши замість француза Жерома Ваше (Jerome Vacher) який обіймав цю посаду 4 роки, громадянина Швеції Люнгмана.
Про новопризначеного “варяга” відомо небагато. Йоста Люнгман отримав диплом економіста в університеті міста Упсала. Він приєднався до МВФ в 2007 році, раніше обіймав посаду в Міністерстві фінансів Швеції.
“Працюючи в податково-бюджетному департаменті МВФ і департаменті Близького Сходу і Центральної Азії, пан Люнгман отримав суттєвий досвід роботи зі східноєвропейськими і перехідними економіками”, – зазначає МВФ.
Чи вистачить цього “істотного досвіду” для роботи в Україні – не повідомляється …
Треба думати, наявність “смотрящего” від МВФ є однією з форм плати за кредитування. Не найдорожча плата, треба сказати, але аж надто це скидається на те, як білі пани приставляють наглядача до аборигенів, щоб ті себе правильно вели. Правда, незрозуміло, що дала наявність представника МВФ в “відділі кадрів” по призначенню керівництва держпідприємств: в Нафтогазі, Укравтодорі, Укрнафті, Енергоатомі, в Центренерго, де і далі процвітають корупція і злодійство.
Кадрова політика “дитячого горщика”
Починається новий припадок дурості у вигляді залучення до Кабміну, міністерства та інші урядові структури вітчизняних молодих “талантів” з повною відсутністю досвіду, але на величезні за вітчизняними мірками зарплати.
Мета декларується священна і незмінна – проведення реформ. Звернемо увагу, що слово “реформи” викликає сказ у переважної більшості населення країни. Адже в результаті “реформ” громадяни стають все біднішими, їх перспективи – все безнадійніші, втеча на заробітки на кордон – все масовіша, а сама країна катастрофічно деградує і ризикує просто зникнути з карти землі.
Отже, в Кабміні мають намір провести чергову реорганізацію міністерств шляхом створення в них директоратів за напрямками діяльності.
Глава Національного агентства з питань державної служби Костянтин Ващенко заявив, що “керівник директорату матиме 70 тисяч гривень заробітної плати, керівник експертної групи – 60 тисяч гривень, і державний експерт, що працює в директораті, в районі 50 тисяч гривень”.
Як пояснила заступник міністра юстиції Наталія Севастьянова, директорат буде шукати аналітиків, фахівців, які зможуть формувати політику, які можуть знайти проблему, зрозуміти, що в суспільстві відбувається не так, запропонувати рішення
Іншими словами, заступник міністра розписується в тому, що нинішній склад урядових установ в упор не розуміє проблем країни і суспільства, а також не в змозі пропонувати рішення, незважаючи на високі оклади, премії і доплати. У чому, власне, ніхто не сумнівається … Тому влада вирішила шукати нові, ще більш високооплачувані кадри з числа вчорашніх студіозусів.
З цією метою Кабмін збільшив граничну чисельність співробітників свого секретаріату на 180 осіб – з 648 до 828! Це в воюючій країні, в якій коштів катастрофічно не вистачає на озброєння, а речове та харчове постачання бійців здійснюється найчастіше силами волонтерів на добровільні пожертвування. Це в країні, в якій немає вакцини від правця і сказу!
І це тільки в самому апараті Кабміні! В цілому ж, по всіх міністерствах і відомствах планується збільшення кількості співробітників на 1000 штатних людино-одиниць. І, схоже, це тільки початок!
Цікаво, що одним з перших створенням директоратів потурбувалося Міністерство охорони здоров’я на чолі зі згаданою вище Уляною Супрун. За її словами, при міністерстві створюються відразу п’ять директоратів: директорат стратегічного планування та євроінтеграції, директорат громадського здоров’я, директорат медичних послуг, фармацевтичний директорат, директорат медичної освіти, кадрів і науки. Ще раз нагадаємо, що в країні немає вакцини від правця, але замість її виробництва або хоча б надійного імпорту, створюються “директорат”.
Між міністерствами вже розгортається змагання з питання подібного реформування. Так, нещодавно міністр регіонального розвитку, будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко заявив в ЗМІ, що його міністерство знаходиться на передньому краї реформ, воно в прискореному темпі переходить на систему директоратів, а тому потрібно різко підвищувати зарплату співробітникам цих директоратів. Про підвищення зарплат двірникам і сантехнікам повідомлень поки не надходило …
Всім цим в Кабміні займається якийсь “офіс реформ”. Легітимність подібної структури викликає багато запитань. Саме цей “офіс” оголосив конкурс на посади вищезгаданих 1000 держслужбовців в 10 пілотних міністерствах. Про те, що оплата на цих посадах буде досить високою, через Facebook розповів заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов: “Це … ті посади, де доплати від ЄС і цілком привабливі оклади, там буде будуватися нова структура центральних органів виконавчої влади, нова якість держслужби”.
При цьому заступник міністра запевняє, що стати чиновником можна без всякого блату і прийти може будь-яка людина з народу, головне, щоб він зайнявся реформами на ділі. Таким чином, штат міністерств поповниться черговими “молодими талантами”.
Втім, нічого нового в цьому немає, в наявності розвиток давно має місце тенденції. Регулярно спалахуючі скандали навколо сексуальних “заступниць міністрів” є тільки верхівкою айсберга. На даний момент в держорганах України працевлаштовано величезна кількість молодих кадрів. Це вчорашні випускники вітчизняних або зарубіжних навчальних закладів, які опинилися в урядових структурах невипадково.
Модна нині апеляція до європейського досвіду тут недоречна, оскільки європейські експерти до цього вітчизняного перекручення налаштовані дуже критично.
До того ж, за свідченням досвідчених чиновників, “молоді таланти”, що заповнюють зараз клітини в штатних розписах центральних органів виконавчої влади, які здобули освіту по модним західним стандартам, мало що тямлять в соціально-економічних реаліях України.
Зате вони амбітні і дурні, а тому часто беруть на себе відповідальність за прийняття рішень, спрямованих на розграбування країни, зазвичай навіть не розуміючи, у що вони вплутуються. Часто їх підставляють, щоб потім “злити”, звичайно, якщо це не чиїсь родичі. І цим вони зручні і корисні.
Крім того, вони легко керовані і боягузливі, вони не готові заперечувати проти сумнівних рішень. Вони готові втілювати в життя сумнівні новації, оскільки ними легко маніпулювати.
“Бізнесовий паблік-адміністра з затримкою у розвитку”
З приводу цих “молодих обдарувань” дуже влучно, хоча і вельми різко висловився колишній міністр ЖКГ Олексій Кучеренко. Наводимо його слова без змін з урахуванням всіх особливостей.
“Давно пора чітко усвідомити, що є два напрямки при працевлаштуванні. Одне – це приватний бізнес, спрямований на отримання прибутку. Менеджери, які працюють в цих компаніях, сфокусовані на прибуток. Їх готують за кордоном. Вони закінчують навчальні заклади під назвою MВА – це бізнес-адміністрейшн.
А є діаметрально протилежний вид діяльності з надання публічних послуг, у них це називається паблік, у нас держслужба або муніципалітет. Їх вчать, як створити умови, щоб всі нормально жили і існували. І навчаються вони за програмами магістр паблік-адміністрейшн.
Так ось, наші молоді таланти, які заточені на бізнес своїми татами, мамами, ломанулись в публічну адміністрацію, і з’ясувалося, що прийшли вони туди тупо заробляти гроші. Вони ламають і без того хирляву державну машину управління. Вони її зводять на нуль, тому що це два принципово різних напрямки – приватний бізнес і держслужба. І твориться беззаконня, коли цих недороблених шмаркачів беруть на величезні зарплати, а вони нічого робити не вміють, тому що не розуміють, в чому полягає державна машина”, – емоційно, але справедливо підкреслює Олексій Кучеренко.
На думку колишнього міністра, ні молодий заступник міністра Нефьодов, ні молодий глава Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг Вовк, ні подібні їм нічого не розуміють в роботі державної машини.
“І той ціновий обвал, який пішов по всій країні, це з вини цих дебілів – Нефьодова і йому подібних, які в міністерстві у нього ошиваються. Так, хтось написав непогану комп’ютерну програму ProZorro, а він на ній піариться вже два роки. А в міністерстві (економічного розвитку і торгівлі – Авт.) Сила-силенна інших завдань. В тому числі, політика регулювання монополій, цінового регулювання, яку ці дебіли скасували і подорожчало все”, – продовжує свій емоційний, але вельми справедливий спіч Олексій Кучеренко.
Малопривабливим в цьому світлі представляється роль Нацагентства з питань державної служби на чолі з Костянтином Ващенко, на якому лежить вина за такий підбір кадрів. Втім, думається, що Нацагентство по держслужбі лише виконує вказівку вищих інстанцій.
“Найстрашніше, що з часом, цих ідіотів буде складно звідти виколупувати. Їм же сподобалося прийти на 70 тисяч зарплати, сісти і ні за що не відповідати, все валити з розумним виглядом. Ми зараз пожинаємо плоди постмайданні, набравши недоумків в парламент. А ці грантоїди, дебіли-теоретики стали на керівні посади не вирішують жодної проблеми. Той же Гройсман, він не вирішує нічого, він піарник. Ось такі вони всі”, – підводить емоційну риску під своїми роздумами Алексан Кучеренко.
Звичайно, за подібні, позбавлені будь-якої політкоректності ескапади колишньому міністру Олексію Кучеренкові слід оголосити догану із занесенням в особисту справу.
Але ж добре сказано! А головне, справедливо …