Politerno > Статті > Україна і світ > Непокірні “слуги”. Чи піде Зеленський на розпуск Верховної Ради і коли це може статися

Непокірні “слуги”. Чи піде Зеленський на розпуск Верховної Ради і коли це може статися

  • 19 Червня, 2020
  • 1061 Переглядів
  • 0

Вчора Верховна Рада провалила програму Кабінету міністрів 2.0. “За” документ проголосували лише 176 членів фракції “Слуга народу”. А ось тих “слуг”, які не підтримали план Шмигаля, можна розділити на три групи – люди Ігоря Коломойського, “соросята”, які качають тему відставки глави МВС Арсена Авакова, та ображені на уряд або на когось з оточення президента. Це голосування стало черговим доказом відсутності єдності у монобільшості. Однак, якщо раніше цю проблему вдавалося прикрити голосами сателітів з депгрупи “Довіра” та позафракційних, то зараз не вийшло.

Які варіанти обере Володимир Зеленський після того, як його ж фракція у ВР прокотила урядову програму і, таким чином, дала йому під дих. Серед цих варіантів найбільш вірогідний – розпуск Ради та її перевибори. За даними джерел у владних коридорах, саме цей варіант нині активно опрацьовується на Банковій. Про свій намір розігнати нинішній склад парламенту Зеленський може оголосити в промові до Дня Незалежності України 24 серпня, а сам указ може підписати 31 серпня, після того, як ВР 9 каденції втратить річний імунітет від розпуску. Тобто, дочасні вибори парламенту будуть суміщені з місцевими, і відбудуться 25 жовтня.

Що це дає Зеленському? По-перше, він пошле чіткий сигнал суспільству, що не терпітиме вибриків депутатів, яких зібрали у фракцію “Слуга народу”, проте ці люди виявилися занадто різними, аби сидіти у депутатських кріслах всі 5 років. У такий спосіб він підвищить власний рейтинг. Але є велике “але” – монобільшості “зелені” вже не отримають, враховуючи два фактори: перший – далеко не всі виборці знову голосуватимуть за “слуг”, з огляду на їх епічні “зашквари” та внутрішні сварки протягом депутатства, другий – рейтинг цієї партії знижується внаслідок активної роботи проти президентської сили її опонентів, і ця робота в разі дочасних виборів лише посилиться.

Другий момент – оточення президента переконує його в тому, що монокоаліція, насправді – не так вже й добре, оскільки глава держави у свідомості виборця несе відповідальність за все, що робить його фракція. І це знижує його особистий рейтинг. Тому краще піти на перезавантаження Верховної Ради, отримати у новій тих самих 150-170 “штиків”, але “своїх”, а далі створювати коаліцію, з якою розділяти і посади, і відповідальність. Логіка у цьому, звісно, є, – правило “розділяй і владарюй” сповідували ще з глибокої давнини. Проте і тут існує “але” – з ким розділяти відповідальність. Згідно з останніми соцопитуваннями, чисельну фракцію в разі перевиборів сформує “ОПЗЖ”, росте рейтинг “Європейської солідарності”, також прохідний бар’єр здатні здолати “Батьківщина” та партія Ігоря Смєшка.

З “ЄС” йти у коаліцію Зеленський не хоче, залишаються “ОПЗЖ” і партія Тимошенко, під яку можуть підв’язатися й інші політики з опозиційної ніші, наприклад, Олег Ляшко, якого лідерка білосердечних підтримала на довиборах в Раду. В разі проходження партії Смєшка, вона також розглядається в якості учасниці коаліції, проте все у підсумку залежатиме від того, скільки депутатів зайде під цим брендом.

І, нарешті, третій момент – одночасні вибори і ВР, і місцевих рад може стати технологією “зелених”. Це шанс завести до місцевих обраних органів влади більшість зі “слуг” під лозунгами чергового перезавантаження влади. Якщо оточення Зеленського переконає його у тому, що, програючи монобільшість, він, натомість, виграє значно більше – слухняну фракцію, розподілення відповідальності за уряд із кимось, чисельні фракції чи навіть власну більшість в обласних і міських радах великих міст – тоді на українців восени чекатимуть перевибори Верховної Ради. Що вирішить Зеленський, побачимо і почуємо вже найближчим чином. А ще побачимо, як його ж “слуги” боротимуться проти розпуску, адже в наступну каденцію значна їх кількість не потрапить.

Читайте також: Особливий статус і скасування продажу землі. Для чого у Раді хочуть прийняти закон про референдум

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE