Politerno > Статті > Україна і світ > Новий бюджет від старого недалеко пішов

Новий бюджет від старого недалеко пішов

  • 20 Вересня, 2017
  • 1365 Переглядів
  • 0

Як уже склалося традиційно, під час прийняття нового держбюджету ведуться нескінченні суперечки і розмови. Але після прийняття ніхто навіть не намагається розібратися або проконтролювати, як його виконують. В результаті, дуже часто на протязі року його багато разів переробляють і в кінцевому підсумку отримують абсолютно відмінне від того, що було прийнято.

УРА! Кричать всі апологети чинної влади і хвалять держбюджет-2018, як неймовірне економічне диво, яке чекає громадян України. Але в дійсності мало хто звернув увагу, що проект держбюджету 2018 року – це, скоріше, чергова Маніловщина української влади, коли обіцяють багато а виходить, як завжди.

Хто пам’ятає, що в держбюджеті на 2017 рік була закладена інфляція на рівні 8%? А зараз вона вже близько 14%, а в кінці року, швидше за все, буде 18%. І це в кращому випадку. А в новому бюджеті інфляцію заклали на 7%. Чому не 0,7%. Якщо вже фантазувати, то по повній. Біда нашого Мінфіну і нашого уряду, що вони не хочуть і не вміють робити справжній держбюджет, а свідомо роблять неякісний державний документ, а тому дивуються, чому економіка України замість зростання показує стагранцію або взагалі падіння.

І уряд Гройсмана, і Мінфін України, і податкова в цьому році хвалилися, що плани зростання доходів до держбюджету на 2017 рік перевиконано. Дійсно, за перше півріччя 2017 року доходи зведеного держбюджету зросли більше ніж на 46%. Просто таки економічне диво. Але, як це могло статися, якщо згідно з даними Держстату України за перше півріччя 2017 року промисловість і сільське господарство показали падіння?

Нобелівський лауреати по економіки в шоці, тому що вони не можуть зрозуміти, як можна показувати такий небувалий ріст збору податків, при падаючої економіці. Але скринька відкривається просто. В результаті, що в цьому році інфляція виросла більше, навіть ніж девальвація гривні, істотно зросли і надходження ПДВ. При цьому різко зросли і невідшкодування ПДВ. Як результат, показники зростання доходів держбюджету, це фактично “податок на населення”, коли українці за рахунок більш високих цін на роздрібні товари оплачують зростання доходів держбюджету України за падаючої економіки. Геніальний винахід, хоча і часто використовувався раніше. В результаті підвищення мінімальної заробітної плати, зросла і номінальна заробітна плата, але при цьому зросли і ціни. Нагадаю, що зростання номінальної зарплати за 7 місяців 2017 року склало 37%, а ось реальна зарплата зросла лише на 12%. Все інше “з’їла інфляція”. І знову пропонують в 2018 році підвищити мінімальну зарплату, але в цей раз вже не в 2 рази, а тільки на 15%. Зростання номінальної зарплати буде, але ціни теж своє зроблять. Нічого нового, все як завжди.

Хоча ні, на 2018 рік уряд України вирішив дещо змінити методику заробітку на населенні і хоче тепер більше отримати грошей до держбюджету України за рахунок цілеспрямованої девальвації гривні. Чому в держбюджеті 2018 року уряд хоче бачити курс долара на рівні 30 грн? Хоча події 2017 року показують, що зараз немає факторів, які впливають на девальвацію гривні, швидше навпаки. З початку року спостерігається не девальвація, а навпаки, ревальвація гривні. Населення більш схильне міняти долари на гривню. Але уряду Гройсмана це не подобається, і воно хоче девальвацію. Пропонується як мінімум девальвувати гривню на ті ж 15%, що і очікуване зростання мінімальної заробітної плати. У цьому випадку, з огляду на специфіку економіки України, зростання ціни буде ще більшим.

Що стосується витрат держбюджету 2018 року, то все залишається таким же, як і в 2017 році. Непомірно виростуть військові витрати і “відкати” по військовим держтендерам. При цьому всі розуміють, що ці розмови з приводу сильної і потужної української армії всього лише розмови. Українська армія, в основному, як використовувала стару радянську зброю, так і використовує. А гроші, які йдуть на оборону, успішно “освоюються” друзями влади.

У 2018 році заплановано, що на субсидії ЖКГ виділять 55 млрд. грн, при цьому забувають сказати, що в 2017 році планували виділити 75 млрд. грн, Але вже зараз борги держбюджету по субсидіях ЖКГ близько 25 млрд. грн.

Багато говорять про Пенсійну реформу, але при цьому забувають, що в середньому, пенсія в 2018 році зросте аж на 45 грн і за рівнем буде навіть нижчою за прожитковий рівень. Це при тому, що прожитковий рівень в Україні на 2018 рік запланований на рівні близько 2 доларів на день. Згідно з методикою ООН, населення вважається бідним, якщо живе за 2 долари в день. В Україні це вважається великим економічним успіхом.

До слова, на 2018 рік, як і на 2017, заплановано, що з держбюджету буде виділено близько 140 млрд. грн на дотації Пенсійного фонду. І це все після реформ.

Як завжди, ведуться розмови про те, чи буде збільшена зарплата вчителям і лікарям чи ні, але при цьому забувають сказати, що за рахунок скорочення шкіл і лікарень в Україні йде оптимізація кількості вчителів і лікарів в Україні згідно європейських стандартів, тому отримають більш високу зарплату тільки ті вчителі і лікарі, які уникнуть скорочення.

Знову розмови про ремонт доходу, про те, що потрібно більше грошей на різного роду держпрограми з будівництва та розкрадання грошей з держбюджету.

Чому не виходить в Україні економічного дива? А може тому, що хоч в Україні пам’ятники Леніна і знищили, та все ж держбюджет складають так, як це робили за часів Української Радянської Соціалістичної республіки. Що тут сказати? Поки наша влада буде любити совок і робити все, як за часів совка, то і українці житимуть як в УРСР, але вже без пам’ятників Леніна.

Олександр Охрименко

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE