Politerno > Статті > Україна і світ > Новий тренд: політики об’єднуються, щоб захопити вулицю і мітингувати

Новий тренд: політики об’єднуються, щоб захопити вулицю і мітингувати

  • 9 Жовтня, 2017
  • 1364 Переглядів
  • 0

Ряд партій і громадських організацій оголосили про намір провести 17 жовтня ненасильницьку (це підкреслюється) акцію біля стін Верховної Ради в Києві та в усіх обласних центрах з метою “змусити владу виконувати свої обіцянки”.

Відповідний меморандум підписали партії “Свобода”, “Національний корпус”, “Демократичний альянс”, “Самопоміч”, “Рух нових сил Михайла Саакашвілі”, громадський рух “Чесно” та інші. Підписали меморандум також окремі нардепи, зокрема Мустафа Найєм, Сергій Лещенко, Світлана Заліщук, Володимир Парасюк … (та інші).

Меморандум містить три вимоги, які висунуть учасники протесту: запровадження пропорційної системи з відкритими списками на виборах до парламенту, скасування депутатської недоторканності, створення незалежного антикорупційного суду.

Відзначимо, це ті самі вимоги, які проголошує тепер екс-президент Грузії і колишній губернатор Одеської області Михайло Саакашвілі в своїх мандрах по містах України.

“Для досягнення трьох вищезазначених цілей ініціюємо всеукраїнську ненасильницьку (так виділено в тексті – ред.) акцію, яка відбудеться 17 жовтня 2017 року на Конституційної площі в Києві та в усіх обласних центрах України. Наша мета – шляхом мирного протесту в рамках чинного законодавства змусити парлмент виконати власні передвиборні обіцянки і міжнародні зобов’язання України”, – зазначено в меморандумі.

Без гранат і покришок

Організаторам доводиться посилено підкреслювати, що акція буде носити саме ненасильницький характер і що все буде “в рамках закону”: адже серед підписантів-організаторів – партія “Свобода”, а всі пам’ятають, що протести “свободівців” біля стін парламенту 31 серпня 2015 закінчилися загибеллю чотирьох нацгвардійців. Однак ініціатори запевняють: ніяких інцидентів самі вони не планують, і якщо будуть якісь провокації – то “вони вигідні владі”.

До речі, на пленарному тижні, який розпочнеться 17 жовтня, буде винесено на друге читання законопроект про реінтеграцію Донбасу, який викликає палкі суперечки. Схоже, влада не дуже схильна вірити в миролюбність учасників чергової “жовтневої революції” і заздалегідь робить деякі заходи. У прес-конференції брав участь колишній заступник Генпрокурора України і представник партії “Рух нових сил Михайла Саакашвілі” Давид Сакварелідзе. Він повідомив, що зараз “СБУ бігає по Києву і забороняє продавати і мати в наявності покришки, це відбувається вже тиждень”.

Знову “узурпація”?

Але чому саме такі три вимоги? Представник руху “Чесно” Микола Виговський підкреслив, що в країні “діє виборча система, введена в 2011 році в інтересах режиму Януковича”.

“Зараз продовжує діяти ця ганебна виборча система, і скасувати її обіцяли і як президент України в своїх передвиборчих обіцянках, так і велика частина парламентських фракцій, які підписали коаліційну угоду”, – сказав Виговський.

З цим погодився нардеп Сергій Лещенко, який заявив, що останні події в Раді тільки підтверджують, “що свідомі … навіть не помилки, а свідомі маніпуляції і нехтування своїми власними обіцянками з боку президента Порошенко – вони відбуваються зараз в найбільш огидних формах фактичної узурпації влади і спроб проштовхувати через парламент ті рішення, які не в компетенції президента і які суперечать українським національним інтересам”.

Лещенко нагадав, що скасувати” мажоритарку “і ввести відкриті списки Петро Порошенко обіцяв у своїй програмі, коли йшов на вибори, це записано і в коаліційній угоді. Однак, на думку нардепа, нинішній парламент вже не зможе зробити цього без тиску вулиці.

“Тому що все мажоритарники, які отримали в результаті розподілу бюджетних коштів субвенції по округу, вже готуються до виборів саме за мажоритарною системою”, – заявив Лещенко. Нагадаємо, що в “узурпації влади” майданівці звинувачували Віктора Януковича. В результаті дострокових виборів після “євромайдану” в президентському кріслі з’явився Петро Порошенко, який тепер отримує свою порцію звинувачень … від тих же осіб.

Корупція і недоторканність

Необхідно довести до логічного завершення тему антикорупційного суду, заявив активіст Автомайдану Олексій Гриценко. За його словами, без цього не подолати корупцію в вищих ешелонах влади. Антикорупційне бюро проводить гучні затримання, вручає підозри, але ці справи не доходять до суду.

На думку активіста, причина в тому, що “НАБУ звертається і працює з одним Солом’янським судом Києва, в якому, на жаль, працюють ті самі судді, які були набрані, які працювали при старій системі, з якої зараз необхідно боротися”.

Про депутатську недоторканність говорив екс-нардеп Ігор Фірсов, який нагадав, що скасувати її обіцяють всі і весь час, але – “до сих пір тупцюємо на місці”. В результаті в парламент прагне потрапити “всяка шваль” …

За словами Лещенка, депутатська недоторканність сама по собі “піднімає вартість мандата в рази, тим більше, зараз”,

– Він припустив, що з цієї причини на майбутніх виборах “вишикується велика черга в округах”. Що стосується проблеми створення антикорупційного суду, то на думку нардепа, Порошенко зараз просто “перезувся в повітрі” і, передбачаючи висновки Венеціанської комісії, теж агітує за створення такого суду, але – “вже за своїм сценарієм”.

Лещенко також зазначив, що голоси в парламенті за виконання трьох вимог знайдуться в тому випадку, якщо депутати будуть відчувати тиск вулиці, тоді парламентарії починають поводитися “набагато більш демократично”. І тиск буде цілком відчутним, пообіцяв Сакварелідзе. За його словами, акція 17 жовтня буде “несподівано для влади багатолюдною”.

Андрій Лубенський

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE