Politerno > Статті > Україна і світ > Секретне військове рішення Порошенко – Турчинова. Що всередині?

Секретне військове рішення Порошенко – Турчинова. Що всередині?

  • 9 Жовтня, 2017
  • 1459 Переглядів
  • 0

Президент України Петро Порошенко своїм указом ввів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони “Про військово-технічне співробітництво України з окремими державами”, прийняте ще 13 вересня, яке визначило зміни рішення РНБО від 28 серпня 2015 року. Зміст рішення, як і перелік цих “окремих держав”, є таємним. Відповідальним за виконання указу призначений секретар РНБО Олександр Турчинов.

Первісне рішення РНБО “Про військово-технічне співробітництво України з окремими державами” президент ввів в дію указом, підписаним в день прийняття цього рішення, 28 серпня 2015 року. У травні того ж 2015 року Кабінет міністрів України денонсував підписану в 1993 році угоду з Росією про військово-технічне співробітництво.

Що насправді означає таємне військове рішення РНБО, з якими державами відтепер співпрацюватиме Україна у військово-технічній сфері, розповів в інтерв’ю РІА Новини України незалежний військовий експерт Олег Жданов.

Чим продиктована необхідність вносити зміни в рішення РНБО?

– Зміною пріоритетів у військово-технічному співробітництві. Справа в тому, що Україна потрібна Сполученим Штатам як позаблокова країна, при цьому добре озброєна, боєздатна, яка в змозі буде в будь-який момент навіть вступити в протиборство з Російською Федерацією, в першу чергу. Тому змінюються і пріоритети, і керівництву ставиться завдання, що тепер треба співпрацювати з іншими компаніями, тобто міняти ринки. Звідси такі рішення. А так як рішення пов’язане з військово-технічним оснащенням Збройних Сил, то, природно, воно носить гриф секретності.

Це означає, що українська військова техніка і озброєння будуть змінюватися під натовські стандарти?

– Так, це говорить про те, що рано чи пізно, але перспектива переходу на натовський калібр, на натовські зразки озброєння неминуча. І рішення це вже прийнято давно і нам тільки його довели. І тепер змушують нас його потихеньку виконувати.

Як це відіб’ється на боєздатності Збройних сил України?

– Це рішення правильне і гарне. Повторю ще раз, що Сполучені Штати дуже довго шукали країну, яка буде противагою Російській Федерації, яка буде готова вступити з нею в бій, при необхідності почати війну. Або створить таку військову загрозу, при якій Росія ні в якому разі не буде, припустимо, рухатися в напрямку Заходу. Ось тому тут це і створюється. В кінцевому рахунку, все одно армію переозброять, переформатують повністю.

Ну, скільки ще Муженко (начальник Генштабу Віктор Муженко – Ред.) буде тримати у себе в столі, ховати від усіх стратегічний оборонний бюлетень, який нам практично писали в Брюсселі? Адже ще в травні минулого року президент його затвердив і ввів у дію. Ну, ще півроку потримає, а якщо натиснуть добре, то, може, і менше.

У цьому бюлетені розписана концепція реформи Збройних Сил. Якщо ця концепція буде втілена в життя, то почнеться вона з зміни оргштатної структури, і, відповідно, за цим потягнеться переозброєння. Тому що на старих танках Т-64, які ми називаємо “Оплотами” (як ви його не назвете, але він все одно Т-64) складати військову загрозу або баланс сил у військовому відношенні тієї ж РФ – це просто смішно.

В Україні немає заводів, які можуть випускати нові сучасні танки.

– А ви знаєте, що ще в 2014 році в Україну приїжджали представники промисловості Сполучених Штатів і готові були тут будувати заводи, конвеєри, все, що завгодно? При нинішніх технологіях це не такі великі терміни. А при різкій необхідності поставки озброєння можна робити прямо зараз. Будь ласка, везіть ешелонами, літаками. Ось яскравий приклад – візьміть будь-які міжнародні навчання. Приходить ешелон з технікою і озброєнням, і проводять навчання тут, на наших полігонах, на нашій території … Скільки з Європи зі складу везти танки сюди? .. Навряд чи це озброєння буде поставлятися в Україну безкоштовно.

Які знадобляться капіталовкладення, щоб повністю переозброїти і переформатувати наші Збройні Сили?

– Так, звичайно, за все треба платити. Тут важко оцінювати, але ця сума буде обчислюватися десятками мільярдів доларів. І цілком можливо, що в обмін на це можуть зажадати і такі інвестиції, як допустимо, земельний ринок або нерухоме майно у вигляді заводів, або якісь пільги в плані розвитку економіки. Припустимо, надання землі, споруди заводу і звільнення від податків на 5-10 років. Тобто, не обов’язково вимагатимуть гроші. Ми і так грошей винні стільки, що ніколи не віддамо. Але це може виглядати, припустимо, у вигляді пільгового клімату для інвестицій.

Скільки потрібно часу, щоб повністю переозброїти і переформатувати українські збройні сили?

– Це може зайняти від 5 до 20 років і більше. Все буде залежати від зацікавленості тих, хто переозброює. Думаю, що не менше 5 років, тому що треба не просто поставити цю техніку в війська у великих обсягах, треба ще й навчити особовий склад на ній працювати, треба створити технічну базу для обслуговування, ремонту і т. д.

У 2015 році США вже передало Україні “Хаммери”, які виготовлені в 80-90 роках минулого століття і відвоювали в Афганістані. Якщо подивитися, що стоїть на озброєнні у нових членів НАТО, в тих же балтійських країнах, то побачимо досить сумну картину. Ви не виключаєте, що Україні будуть продавати техніку, яка підлягає утилізації?

– Немає чому? Я приведу приклад Польщі. Польща і своє озброєння розвиває, вони переозброїли, вони купили все, що хотіли. Ті ж, хто не хоче і не має можливості, країни Балтії, змусили НАТО виконати 5 статтю статуту, в якій мовиться, що збройний напад на одну або кілька з них у Європі чи Північній Америці вважатиметься нападом на них в цілому.

Однак Україна не є членом НАТО і 5 стаття на неї не поширюється.

– Тому і кажу, що тут є особливості. І якщо тут буде чітка і зрозуміла зацікавленість тієї сторони, яка буде нас переозброювати, повірте, все дадуть, в кредит дадуть, по лізингу дадуть, як завгодно, Ленд-ліз новий придумають. Але дадуть, якщо будуть зацікавлені. Так, потім вимагатимуть розплатитися за це.

Як саме буде розплачуватися Україна?

– Про це ми можемо тільки гадати. Тут все – питання зацікавленості. Сполучені Штати були зацікавлені зайти в країни Балтії і стати на кордоні з Російською Федерацією … І тепер нехай Росія думає, що авіаційне ударне крило, створене на території країн Балтії, на одній паливної заправці дістанеться до Москви і назад. І танкова бригада Бундесверу, яка стоїть там, на кордоні, Леопарди можуть же дійти до Москви вдруге. Як в Росії вони люблять говорити: а може, повторимо? Так ось, німці ж теж можуть повторити, тільки в цей раз, я думаю, вийде.

Якщо Україна вступить у збройний конфлікт з Російською Федерацією, на чию допомогу вона зможе розраховувати?

– На допомогу партнерів. А хто вам сказав, що нам не можна буде підписати союзницький договір, припустимо, з тієї ж Польщею? З тими ж країнами Балтії, з тими ж Сполученими Штатами? Уже підіймалося питання про партнерство і про союзницькі відносини.

Однак зараз діє Договір про дружбу і стратегічне партнерство між Україною і Росією.

– Так, він, до речі, не денонсований до сих пір. І Крим ми як би вивели за дужки, і тому договір діє. До речі, Пєсков недавно нагадав нам про це.

Чи варто очікувати, що наступним кроком буде розірвання Договору про дружбу з РФ?

– Цілком можливо. Договір є безстроковим і, наскільки я знаю Кабінетом міністрів цей договір вже денонсовано, але в рамках повноважень уряду України. Є постанова про денонсацію цього договору, в тому числі і військово-технічного співробітництва. Тому договір поки ще сам юридично не розірваний, але вже перші кроки до його денонсації зроблені.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE