Politerno > Статті > Україна і світ > Опитування Зеленського. Чому саме зараз?

Опитування Зеленського. Чому саме зараз?

  • 16 Жовтня, 2020
  • 717 Переглядів
  • 0

І знову про питання, які президент вирішив поставити виборцям на виборах до органів місцевого самоврядування 25 жовтня.

Я б міг познущатися над першим питанням про довічне ув’язнення за корупцію в особливо великих розмірах. Наприклад, чому довічне? Чому не смертна кара? Боротися з топ-корупціонерами, так боротися.

Я впевнений, що кожне наступне питання не менш безглузде, як і це. Вільна економічна зона на Донбасі? На окупованому? Чи в зоні бойових дій? Все це викликає масу запитань до Зеленського та подив українців.

Адже справа не в тому, які питання президент вирішив поставити, а чому і навіщо він це робить саме зараз. Через рік після вступу на посаду. На виборах, які не мають до цих питань прямого стосунку. Порушуючи не тільки логіку і здоровий глузд, а й закон. Не можна посадовій особі використовувати голосування в органи місцевого самоврядування для цілей, які не стосуються виборів місцевої влади. Та ще й на користь одного з учасників виборчих перегонів — партії самого президента. З яких коштів і за чий рахунок буде організовано опитування, анкетування, голосування? Який офіційний статус все це матиме?

Деякі наївні люди вже називають це референдумом. Вони думають, що якщо виборці проголосують за довічне ув’язнення топ-корупціонерів, то у нас автоматично стануть садити злодійкуватих чиновників довічно. Але в країні немає такої процедури — повноцінно робочого референдуму. Не кажучи вже про недієздатну правову систему і відсутній механізм невідворотного покарання порушників законів.

Все, що може президент — провести опитування, яке ні до чого не зобов’язує, на виборчих дільницях або поруч з ними. І все. Наслідків не буде. Значно дешевше і швидше це зробили б на замовлення Зеленського дослідники-соціологи. А експерти і зовсім вже зараз знають з точністю 99%, як дадуть відповідь українці на питання президента. Дешево й сердито.

Читайте також: Експерт назвав сім законних причин, через які організаторів опитування Зеленського треба гнати в шию з дільниць

І все це означає, що опитування — не більше ніж передвиборчий трюк Зеленського. Саме передвиборчий трюк. З метою забезпечити, використовуючи свою посаду, підтримку своїй партії. Очевидно зрозумівши, що на цих виборах партія, ймовірно, зазнає поразки, вирішили знайти чарівний засіб, аби врятувати ситуацію.

Загальне падіння рейтингу партії, яке означає, що в багатьох місцевих та обласних радах партія опиниться не в більшості, а швидше, в опозиції, привело до рішення поманіпулювати громадською думкою.

Як? Ну, по-перше бажання відповісти на президентські питання за задумом керівників виборчої кампанії Слуг народу підвищить явку. Електорат Зеленського молодий, аполітичний і не стійкий. А влаштований президентом плебісцит за задумом штабу ЗЕ мобілізує його. Для партії влади висока явка підвищує відсотки їхньої підтримки.

Але головна маніпуляція в іншому. Згадайте, як діють деякі кандидати на виборах? Вони збирають запити і прохання виборців на зустрічах, по телефону, по пошті. Анкетують громадян на пікетах. Наївний електорат, взявши участь у такому дослідженні, відповівши на банальні й очевидні питання: чи треба підвищувати зарплати і пенсії, і чи варто знизити комунальні тарифи, впевнений, що буде почутий, що він дав наказ кандидату виконати свою волю. Такі виборці голосують за ініціатора опитування.

Тільки ось у чому заковика, я ще жодного разу не бачив, щоб такі «накази» після обрання кандидата стали програмою його дій і були виконані. У переважній більшості випадків це не більше ніж обдурювання наївних виборців.

По-перше, найчастіше у новообраного кандидата немає ніяких механізмів виконати запити людей. А по-друге: і цілей виконувати всі запити — не було.

На жаль, Володимир Зеленський дуже відверто продемонстрував усім українцям, що через рік після того, як він став президентом, його не хвилює рішення тих завдань, проблем і викликів, які перед нашою державою поставив час. Натомість його хвилює виборча кампанія і рейтинги. І він готовий брати участь у будь-яких трюках і маніпуляціях, щоб його партія отримала більше шансів на перемогу. Але, по-моєму, виходить не дуже.

Сергій Гайдай, політтехнолог, директор зі стратегічного планування агенції Гайдай.Ком

Читайте також: Експерт пояснив, навіщо Зеленському проводити опитування

 
Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE