Politerno > Статті > Україна і світ > Підозрілі блокування. Які наслідки може мати звіт Конгресу США щодо співпраці ФБР і СБУ

Підозрілі блокування. Які наслідки може мати звіт Конгресу США щодо співпраці ФБР і СБУ

  • 28 Липня, 2023
  • 806 Переглядів
  • 0

Телеканал CNN оприлюднив деякі деталі з проміжного звіту Комітету Палати представників з питань судочинства у США щодо взаємодії між ФБР і СБУ у питаннях блокування (на прохання СБ) екаунтів у соцмережах, які, начебто, поширювали російську дезінформацію.

Ця доповідь, а точніше наведені в ній факти, викликали неабиякий скандал у Сполучених Штатах. Адже, як виявилося, серед тих екаунтів, з блокуванням яких представники української спецслужби просили допомогти Бюро, далеко не всі поширювали кремлівські наративи. Радше навпаки — у “чорному списку” опинилися американські й канадійські журналісти, російськомовний офіційний обліковий запис Державного департаменту, а до купи — низка українських авторів і ресурсів, критичних до нашої влади.

Сам звіт “Співпраця ФБР зі скомпрометованою українською розвідкою для цензури американської свободи слова” (The FBI’s Collaboration with a Compromised Ukrainian Intelligence Agency to Censor American Speech), який підготовлено вищезгаданим Комітетом спільно з Підкомітетом з питань озброєнь (обидва очолює республіканець Джим Джордан, який належить до прихильників скорочення підтримки Україні), містить доволі конкретні приклади токсичності й шкоди для свободи слова від такої співпраці.

Хоча, варто визнати, подекуди документ, який є у публічному доступі, аж надто відвертий, якщо враховувати постійну зацікавленість Росії у підриві демократичних інституцій в США та Європі.

 

Імена, паролі, явки і поправки

Власне у доповіді зазначається, що допомога ФБР Службі безпеки України в питаннях блокування екаунтів була “добровільним вибором” Бюро. Співпрацювали з СБУ щонайменше семеро агентів Федерального Бюро.

Безпосередньо за протидію “операціям впливу ззовні на США” відповідає робоча група Бюро з питань іноземного впливу (Foreign Influence Task Force, FITF). Цей підрозділ було створено за наказом директора ФБР Крістофера Рея восени 2017 р. FITF підпорядковується Відділу контррозвідки, і до його складу входять агенти, аналітики й інші співробітники з “відділів контррозвідки, кібер-відділів, боротьби з тероризмом і кримінальних розслідувань”, а очолює FITF Лора Демлов.

FITF контактує з іншими відомствами та соціальними медіа. Далі автори доповіді навіть називають цілком конкретні прізвища тих осіб. Наприклад, тих, хто безпосередньо відповідав за комунікацію між ФБР і Кремнієвою долиною (Google, Meta, Twitter, тощо) з 2020 р. – це помічник спецагента й очільник кібервідділу офісу ФБР у Сан-Франциско Елвіс Чан.

Наводиться також ім’я зв’язкового між ФБР та СБУ – це Олександр Кобзанець, спецагент ФБР і аташе з правових питань (legat) у посольстві США в Києві, який отримав від СБУ переліки екаунтів, котрі спеслужба просила заблокувати. На додачу називається кількість таких “легатів” по всьому світу.

Зрозуміло, що подібні доповіді, слухання й брифінги у США – це насамперед про прозорість і чесність. Окрім, звісно ж, питань національної безпеки, що потребують максимального грифу секретності. Та чи не є ризиком для Сполучених Штатів оприлюднення конкретних імен представників ФБР, які задіяні в настільки важливій сфері захисту інтересів країни?

Так, з одного боку, питання надсерйозне, бо йдеться про ймовірний наступ на свободу слова у Сполучених Штатах і в Україні. І, як нагадують автори доповіді, перша поправка до Конституції США “є основою нашої політичної системи та гарантує кожному американцю право вільно висловлювати свою думку без втручання уряду”.

З іншого боку, варто також брати до уваги поточні реалії. А саме підвищену зацікавленість російських спецслужб у дестабілізації країн, які Москва вважає ворожими, чого вона досягає втручанням у внутрішні справи цих держав, зокрема і через соцмережі. І Сполучені Штати, на жаль, на власному досвіді знають, якими подекуди катастрофічними є наслідки такого втручання. Саме тому, нагадаємо, після втручання РФ у вибори у 2016 р. Конгрес де-факто запустив процес інкорпорації соціальних медіа у загальне правове поле, прагнучи привнести трохи більше порядку у цей колись інтернет-фронтир. 

Тому опосередковано початок звіту видається дещо маніпулятивним. Втім, це лише думки вголос, які жодним чином не виключають серйозність проблеми і не виправдовують спецслужби у питанні блокування екаунтів.

 

Тисячі запитів

Занепокоєння конгресменів і американського істеблішменту абсолютно зрозуміле та очікуване, адже разом з відверто проросійськими і дезінформаційними екаунтами під ніж в низці випадків пішли вищезгадані Держдеп, журналісти з Канади і США, окремі користувачі з цих країн.

Переліки таких облікових записів СБУ почала надсилати до ФБР взимку-навесні 2022 р.

Один приклад зі звіту: спецагент ФБР Кобзанець 1 березня надав Meta електронну таблицю, отриману від СБУ, з 5 165 екаунтами у Facebook з географічною прив’язкою ("країна", "регіон", "місто"). Переважна кількість – з Росії та Білорусі, однак містилися в тій таблиці і американські облікові записи. Серед екаунтів з чорного списку СБУ, завважують автори звіту, були й такі, які служба прагнула заблокувати превентивно, тобто до того як їх було розкручено. Хоча та ж Meta блокувала далеко не всі – представники компанії звернули увагу Бюро на те, що у переліку були верифіковані офіційні облікові записи, а також ті, де, навпаки, висловлювалася підтримка Україні.

І це лише один приклад, наведений конгресменами. Детальна інформація, ймовірно, буде надана пізніше. Комітет оприлюднив, нагадаємо, проміжну доповідь. Проте навіть вона вже наробила галасу що в американському, що в українському інформаційному просторі. Водночас вона також потенційно може мати негативний вплив на комунікацію спецслужб США та України.

Можливі наслідки

Наразі невідомо, чи надання СБ Бюро переліків з екаунтами, що абсолютно не були пов’язані з РФ чи Білорусю, є наслідком навмисного шкідництва або ж недостатньої пильності.

Однак варто визнати, що наведені у звіті факти свідчать про серйозні помилки обох спецслужб.

Власне, ФБР, яке не могло не бути поінформованим про проблему інфільтрованих до СБУ російських агентів, не перевіряло інформацію, що надходила з Києва.

Щодо СБУ, то тут постає питання: чи було зроблено відповідні висновки, і що набагато важливіше – чи було проведено службові розслідування щодо потенційних "кротів". Так, 17 липня 2022 р. президент Володимир Зеленський визнав проблему інфільтрації російських агентів; в той же день було затримано ексголову Управління СБУ в Криму Олега Кулініча, а за два дні з посади очільника СБУ було звільнено Івана Баканова. Проте питання довіри і подальшої співпраці в контексті розслідування Конгресу знов набуває актуальності. Репутації СБУ, де працюють, як зазначається у звіті, також і патріоти України, і яку у доповіді Конгресу названо "скомпрометованою" спецслужбою, завдано неабиякої шкоди. Тим більше, що автори документу зазначають, що ФБР продовжує співпрацю з СБУ.

Чи не відгукнеться це нам пониженням рівня співпраці з американськими відомствами на вимогу конгресменів?

І тут варто згадати кейс колишнього очільника МВС Австрії Герберта Кікля, члена проросійської Партії свободи (FPÖ). У 2018 р. його співробітники провели обшуки в офісах та будинках співробітників Федерального відомства із захисту конституції та боротьби з тероризмом (BVT) з метою вилучення документів, що стосуються ультраправих радикалів, афілійованих, власне, з FPÖ.

Окрім політичного скандалу і напруги у відносинах між силовими відомствами, саме лояльність FPÖ до Кремля, викликала побоювання у спецслужб країн-партнерів Австрії, що Кікль та інші посадовці від цієї партії із доступом до надчутливої інформації могли ділитися нею з Росією. Це, як писали тоді The Washington Post і Die Presse, стало підставою для спецслужб Європи та США звести до мінімуму співпрацю з австрійськими колегами.

В нашій ситуації скандал через екаунти актуалізує для Вашингтону питання вразливості СБУ, оскільки, як визнають автори звіту, рівень російського впливу на службу на сьогодні невідомий. Цілком імовірно, що він набагато менший, але відсутність чіткої картинки може спонукати окремих конгресменів, власне, наполягати на більш обережній співпраці.

Втім, у цієї медалі є й інший бік. Результати розслідування можуть бути використані в передвиборчій гонці як аргумент на користь скорочення підтримки України. З огляду на те, що цю тезу активно експлуатує не лише Дональд Трамп, але й його безпосередні конкуренти в лавах Республіканської партії, історія з "неправильними" блокуваннями може вивести їхню риторику на новий рівень.

Джерело

"" Читайте також: Плювати на думку людей. Що об’єднує скандали навколо добудови до Катедри та знищення Української гімназії

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE