Politerno > Статті > Україна і світ > По $ 100 тисяч за голову спікера. Як Зеленський збирає голоси за відставку Разумкова

По $ 100 тисяч за голову спікера. Як Зеленський збирає голоси за відставку Разумкова

  • 17 Вересня, 2021
  • 1671 Переглядів
  • 0

Спікера Ради Дмитра Разумкова, який за останні місяці став фактично лідером внутрішньої опозиції у владі щодо курсу президента Володимира Зеленського, Банкова хоче відправити у відставку і вже практично у відкриту збирає під це голоси. 

Приводом для цього неофіційно в Офісі президента називають те, що спікер всупереч вимозі голови фракції “Слуга Народу” Давида Арахамії відправив законопроект про олігархів на оцінку Венеціанської комісії.

Але, за даними джерел у правлячій верхівці, це лише формальна причина.

Голоси під відставку спікера почали збирати ще влітку. Зараз процес активізувався за рахунок того, що під нього, як повідомляють джерела, виділили бюджет, а також призначили головного менеджера-координатора – Арахамію.

В реальності ж основна причина та сама – занадто незалежна поведінка спікера, який публічно відмовляється підтримувати багато ініціатив президента, включаючи безмежні і незаконні санкції РНБО, під приводом боротьби з корупцією.

Тому Разумкова, який, до речі, зараз хворіє на коронавірус і пішов на самоізоляцію, Зеленський хоче поміняти на лояльного до собе першого віце-спікера Руслана Стефанчука. Але якщо питання про відставку поставлять, а голосів не вистачить, то це стане важкою поразкою для президента і сигналом, що “Акелла промахнувся” і він вже не контролює парламент. 

Тому сили і ресурси на пробивання цього питання кинуті колосальні. 

Подробиці – у матеріалі.

 

Як Разумков розсердив Зеленського

Спікер парламенту весь 2021 рік обережно, але неухильно йде врозріз з лінією Банкової з багатьох питань. 

Зокрема – щодо безмежних санкцій РНБО, за які глава Верховної Ради, будучи членом РНБО, часто не голосує. У цьому ключі він критикував позасудові закриття телеканалів і ЗМІ указами президента.

Критикує він й інші ініціативи Офісу президента: закон про олігархів (його вчора відправили “припадати пилом” у Венеціанку, де законопроєкт навряд чи чекає позитивна оцінка), податкові зміни і навіть перейменування України в Русь-Україну. Останні ідеї Разумков відверто тролить. 

Тобто Разумков активно відбудовується від політики Зеленського з перспективою створення власного політичного проєкту. 

Тому ще в середині літа пішли розмови про те, що Банкова спробує відправити його у відставку.

Офіційно це всіма заперечувалося, але багато непрямих ознак вказували на підготовку до зняття. 

По-перше, пішли розмови про розпуск Зеленським Ради. Хоча виглядало це більше як блеф і шантаж: на перевиборах “Слуга народу” гарантовано втратить монобільшість. А тому чутки про це розглядалися лише як спосіб натиснути на непокірних депутатів з багатьох питань, включаючи відставку спікера.

По-друге, вирішили раптом збільшити суму грошей мажоритарникам на округи – що в українських реаліях схоже на підкуп. До кінця року на ці цілі планують додатково скерувати чотири мільярди гривень. Не виключено, що гроші підуть на стимулювання щодо голосування за відставку Разумкова. Тому що голосів самих “слуг” явно не вистачає.

Але крім цих методів, застосовуються й інші. 

“” Читайте також: Зеленський зачиняє зону ООС: Чому Банкова не хоче контактів Разумкова з військовими

Лякають компроматом і обіцяють гроші

Головна проблема, з якою зіткнувся Офіс президента при зборі голосів – дуже багато “слуг” не хочуть підтримувати відставку спікера.

“У фракції багато незадоволених діями Офісу президента. Мова йде як і про якісь особисті образи, так і про розуміння того, що безмежний курс Банкової на управління країною через санкції РНБО до добра не доведе. Більш того, багатьох депутатів і близький до них бізнес теж починають кошмарити. Ну і зрозуміло, що є вплив на деяких депутатів і сил ворожих Зеленському. Наприклад, олігархів чи Авакова. Провал відставки Разумкова зручний привід для них усіх показати Зеленському, що він більше не всесильний”, – говорить джерело у фракції “слуга народу”.

Але ці настрої на Банковій вирішили перебити.

“По-перше, була призначена конкретна відповідальна людина за збір голосів – Давид Арахамія. По-друге, йому дали бюджет і повноваження. І він уже зустрічається з усіма і зондує грунт. Обіцяє всім щось. Комусь обіцяє допомогти вирішити дрібні проблеми на місцях. Декому обіцяє комунікацію з президентом. Але головний аргумент – це гроші. Крім стандартної щомісячної ставки в 50 тисяч доларів в конвертах, главам комітетів за агітацію за відставку спікера пообіцяли велику премію – 100 тисяч доларів. Рядовим депутатам пропонують менші гроші. Там індивідуально з кожним говорять. Тим, хто не погодиться підтримати відставку, погрожують різного роду санкціями. Натякають, що по кожному за два роки є “папки” в силових структурах і їм можуть дати хід”, – заявило джерело близьке до Банкової.

Втім, робота зі збору голосів не обмежується фракцією “Слуг народу”, так як на Банковій є розуміння, що 226 голосів серед них не набереться.

За деякими даними, Арахамія вже провів переговори з олігархом Ігорем Коломойським і той нібито пообіцяв йому голоси своїх депутатів як всередині СН, так і в групі “За майбутнє”. 

“За майбутнє” дасть до половини голосів, спочатку у них було п’ять, зараз число виросло. Коломойський пообіцяв на недавній зустрічі на футбольному матчі “Динамо” Давиду Арахамії допомогти з голосуванням. Та й в цілому він останнім часом більш ніж лояльний до Офісу президента. Зеленський обіцяє його захистити перед американцями, а Коломойський у відповідь робить все, що його просить Офіс президента. Хоча в приватних бесідах, кажуть, Коломойський не в захваті від безмежної манери керування країною Зеленським. І розуміє, що він може виявитися наступним у будь-який момент. Так що який підсумковий розклад по ньому буде – побачимо не раніше моменту голосування”, – говорить джерело в парламенті.

Ще частина голосів, за словами джерел, можуть забезпечити лідери групи “Довіра”. 

“Арахамія зараз з ними веде переговори, однозначно даючи зрозуміти, що голосування буде носити комерційний характер, і що у нього на це є карт-бланш і бюджетування. Включаючи роздачу грошей на округи”, – розповідає джерело, близьке до Банкової.

Але член депутатської групи Сергій Шахов каже, що група “Довіра” ще не приймала рішень щодо голосування за відставку спікера і сам він особисто не бачить для цього підстав.

“Справа в тому, що привілей призначення і звільнення спікера – за коаліцією. Вони мають право знімати, призначати кого хочуть і за це відповідати. Ставити палиці в колеса кораблю, коли Разумков реально бореться за парламентаризм, я вважаю, це неправильно. Те, що Разумков відправив закон по олігархам до Венеціанської комісії, – так правильно зробив. Ми повністю підтримуємо рішення спікера, потрібна законна процедура і прийняття адекватного закону, а не якихось хотєлок. У нас на групі відставка Разумкова не обговорювалася, такого рішення не було прийнято, чому всі говорять, що ми будемо голосувати, – мабуть, намагаються переконати когось, що є голоси”, – сказав Шахов.

Не буде голосувати за відставку Разумкова “Євросолідарність” Петра Порошенка.

“Ні, ми не маємо наміру голосувати. Разумков остання фронда у владі”, – кажуть у “Європейській солідарності”.

Не проголосують і депутати ОПЗЖ. Хоча, за деякими даними, частину нардепів фракції Банкова схиляє підтримати відставку Разумкова.

Але стратегічна рада ОПЗЖ (до неї входять Юрій Бойко, Віктор Медведчук, Вадим Рабинович і Сергій Льовочкін) вже зробила заяву, що фракція голосувати за відставку не буде.

“Тих хто проголосує – виключимо з фракції”, – каже джерело в керівництві ОПЗЖ.

Не підтримає на даному етапі відставку і розколота на дві частини група “Голос”. Як мінімум та частина, яка орієнтується на главу фракції Железняка.

“Та й інші навряд чи будуть голосувати. Їм буде складно потім пояснити навіщо вони підіграють владі”, – ділиться джерело в “Голосі”.

Очевидно, що фракція “Батьківщина” теж не проголосує на догоду Зеленському, тим більше, що у самої лідерки партії Юлії Тимошенко склалися добрі стосунки з Разумковим.

Хто замість Разумкова?

Якщо голоси під відставку спікера поки тільки намагаються зібрати, то кандидат на заміну є вже давно – віце-спікер Руслан Стефанчук.

“Стефанчук абсолютно підконтрольний Офісу, він буде виконувати всі вимоги Єрмака і компанії. Тим більше, що він від початку хотів на цю посаду. Поки не можна сказати, що голоси за відставку Разумкова однозначно є, але процес йде. Для Банкової дуже важливий успіх голосування. Інакше це буде сприйнято як важка політична поразка і нанівець  можуть зійти всі інші ініціативи Зеленського. Це взагалі буде сигнал всім гілкам влади, що Акелла промахнувся. Верховний суд, наприклад, може прискоритися з оскарженням Указів президента щодо санкцій РНБО. Тобто наслідки поразки Зеленського щодо Разумкова будуть для влади важкими. Занадто велике невдоволення президентом і в елітах, і в народі. Тому Офіс і кидає всі сили на організацію голосування”, – зазначає джерело в парламенті.

Відзначимо, що це ж розуміють і противники Зеленського. А тому також будуть докладати всіх зусиль, щоб голосування за відставку Разумкова зірвалося.


“” Читайте також: Помста Медведчука. Навіщо Росія ввела санкції проти Льовочкіна, і чи розколеться ОПЗЖ


 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE