Politerno > Статті > Україна і світ > Рада узаконить фальсифікацію законів під прикриттям діджіталізаціі

Рада узаконить фальсифікацію законів під прикриттям діджіталізаціі

  • 20 Вересня, 2021
  • 783 Переглядів
  • 0
діджиталізація

Найближчими днями можна чекати на неприємний сюрприз від Верховної Ради. Профільний комітет схвалив до розгляду в першому читанні законопроект №5707 «Про правотворчу діяльність». Вірогідність його ухвалення дуже висока, проте юристи попереджають, що документ містить дуже небезпечні норми, які дозволять владі фальсифікувати закони вже після їх оприлюднення.

Крім того, влада отримає право вводити в дію закони та президентські укази відразу після підписання, ще до офіційної публікації. Це може означати, що влада готує нам якісь екстремальні сценарії.

 

Ініціаторами законопроекту №5707 числяться 194 народних депутати. Очолює список перший віце-спікер Руслан Стефанчук. Слідом за ним свої підписи поставили спікер Дмитро Разумков, віце-спікер Олена Кондратюк, голова фракції «Слуг народу» Давид Арахамія і його перший зам, глава партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко, представник Володимира Зеленського в КСУ Федір Веніславський і представник парламенту в КСУ Ольга Совгиря.

Варто підкреслити, що серед підписантів є не тільки «слуги народу», а й представники партій «Батьківщина» (Олена Кондратюк, Вадим Івченко, Михайло Цимбалюк, Іван Кириленко), «Голос» (Олег Макаров, Роман Костенко, Леся Василенко, Ярослав Железняк, Ярослав Юрчишин, Андрій Осадчук), ОПЗЖ (Нестор Шуфрич), багато членів груп «За майбутнє» та «Довіра».

Навряд чи всі вони уважно читали проект, під яким підписалися, тим більше, що він досить довгий — 40 сторінок. І в ньому багато спірних і сумнівних положень, які можна пояснити невисоким професійним рівнем розробників. Але є одна стаття, яка виглядає диверсією. Це стаття 42 — «Офіційне оприлюднення нормативно-правового акта».

Закони не для друку

Перше, що впадає в очі в статті 42, це те, що вона дозволяє оприлюднювати закони та інші нормативно-правові акти не в офіційних друкованих виданнях, а в «офіційних електронних виданнях». Підкреслимо, що мова йде про оприлюднення як юридичну дію, необхідну для того, щоб цей закон або інший акт набув чинності.

У Конституції записано, що «закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов’язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними». Досі порядок, встановлений законом, полягав в тому, що оприлюднення актів здійснюється шляхом публікації в офіційних друкованих виданнях.

Закон «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» однозначно встановив, що «закони України, постанови Верховної Ради України, укази і розпорядження Президента України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, постанови Верховного Суду України, рішення і висновки Конституційного Суду України, рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних друкованих виданнях».

Однак в законопроекті №5707 взагалі не фігурують офіційні друковані видання. Схоже, їх збираються ліквідувати як клас під гаслом діджіталізаціі.

Їм на заміну вводяться «офіційні електронні видання». Згідно зі статтею 42 проекту, «офіційними електронними виданнями є офіційний портал Верховної Ради України та Єдиний вебпортал органів виконавчої влади України, офіційні веб-сайти державних органів, органів місцевого самоврядування».

І от уявімо собі, що цей законопроект став законом і вступив в силу. Після цього влада може взагалі закрити всі офіційні друковані видання. Оприлюднення нормативно-правових актів буде проводитися шляхом їх опублікування в офіційних електронних виданнях. Це відкриє дорогу для систематичних фальсифікацій законодавства.

Як приклад припустимо, що Верховна Рада ухвалила закон про держбюджет, а потім хтось захотів переділити субвенції, скажімо, щоб покарати одних мажоритарників і віддячити іншим. Зараз для цього було б необхідно проводити через парламент закон про внесення змін до держбюджету. А після ухвалення законопроекту №5707 буде досить виправити цифри в режимі онлайн.

Звичайно, спочатку будуть можливі скандали в соцмережах. Але довести в судовому порядку нічого буде не можна — з тієї простої причини, що позивач не зможе пред’явити в суді газету з надрукованим законом в правильному, чи не сфальсифікований вигляді.

Миттєве оприлюднення

Крім широких можливостей для фальсифікацій законодавства, новий порядок оприлюднення законів та інших нормативно-правових актів може мати ще одну мету. Зазвичай закон або президентський указ публікується в офіційних друкованих виданнях на наступний день після підписання. Іноді затримка становить кілька днів (через вихідні і свята). Але після вступу в силу законопроекту №5707 влада зможе оприлюднити свої акти миттєво. Опублікували документ на своєму сайті — і все, він вже діє.

Більш того, законопроект №5707 дає владі можливість вводити в дію закони та президентські укази ще навіть до офіційної публікації. У статті 42 говориться, що «нормативно-правовий акт може бути офіційно оприлюднений шляхом оголошення через загальнонаціональні канали телебачення і радіо, а також іншим способом у випадках, визначених законом».

Тобто просто по телевізору зачитують указ — і все, можна хапати всіх підряд і везти, наприклад, на примусову вакцинацію. (Жарт, хоча, хто знає, а раптом і не жарт).

Очевидно, такі норми не могли б з’явитися в законопроекті помилково. Схоже на те, що влада спеціально готується до екстремального сценарію, коли потрібно буде діяти терміново, тобто коли рахунок йде на години і хвилини.

Особливо підозрілим є те, що все це готується на тлі стійких чуток про плани Банкової швидко замінити Разумкова на Стефанчука (в помсту за позицію спікера щодо закону про олігархів). Банкова збирається зробити парламент керованим за всяку ціну.

Джерело


“” Читайте також: По $ 100 тисяч за голову спікера. Як Зеленський збирає голоси за відставку Разумкова


 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE