Politerno > Статті > Реакція провідних західних ЗМІ на пришестя Саакашвілі

Реакція провідних західних ЗМІ на пришестя Саакашвілі

 • 11 Вересня, 2017
 • 1198 Переглядів
 • 0

Майже кожен український президент проходить спокусу застосування насильства. Кучма “провалив екзамен”, ув’язнивши учасників акції протесту, які розпочалися після зникнення Георгія Гонгадзе, Янукович вперше в новітній історії України пролив кров своїх співвітчизників.

Час “тесту” настав і для Петра Порошенка: 10 вересня вся країна завмерла в очікуванні того, чим завершиться епопея з Міхеїлом Саакашвілі: фарсом чи драмою. Це тільки на перший погляд увага зацікавлених була прикута до пропускного пункту Краківець, через який в Україну мав в’їхати колишній одеський губернатор. Справжнім предметом зацікавленості була Банкова, де Порошенко вирішував долю грузинського колеги.

Ганьба, влаштована на українському кордоні, не пройшла непоміченою світовими мас-медіа. Першою позловтішалася Росія. Місцеве видання “Взгляд” зазначило наступне: “Михайло Саакашвілі професійно організував шоу зі своєї спроби повернутися на Україну, громадянства якої він був позбавлений близько двох місяців тому указом Петра Порошенка. Дивно інше – київська влада примудрилися зробити ставку на найдурніший та найбільш шкідливий для неї варіант протидії колишньому грузинському президентові і одеському губернатору. Історія повернення Михайла Саакашвілі на Україну виглядає чи то водевілем, чи то відвертим анекдотом”.

 

Наразі ситуація виглядає таким чином, що Петро Порошенко і київська влада настільки бояться Міхеїла Саакашвілі, що будь-якими – навіть найдурнішими – способами уникають контакту з ним. Припинити пропуск людей через кордон і змусити “Укрзалізницю” зупинити поїзд на польській стороні тільки заради того, щоб запобігти контакту колишнього одеського губернатора з українськими прикордонниками, тим самим посилюючи невдоволення постраждалих людей українською владою і накачуючи рейтинг Саакашвілі в очах українського суспільства.

А журналіст Крістофер Міллер, оглядач Radio Free Europe, закцентував увагу на тому, як вчасно і спритно Саакашвілі “зібрав війська”, до лав яких стала і опозиційна Юлія Тимошенко, і “законотворець-реформатор та критик Порошенка” Мустафа Найєм, та інші політики, в тому числі – закордонні. “Посадові особи в країнах Європейського Союзу заявили, що Саакашвілі може подати заяву щодо надання йому притулку в їхніх країнах, але колишній грузинський лідер заявив, що у нього немає планів та бажань шукати притулок в іншій країні, і він не буде відмовлятися від повернення в Україну”.

Натомість журналіст Coda Story Наталія Антелава обурюється в своєму Твітері:

Який бардак створив Порошенко. Втрата паспорта виявилась позитивом для політичної кар’єри Саакашвілі.

Її думку поділяє і Метью Купфер, редактор “Громадського”, котрий готовий “битися об заклад” в тому, що “Порошенко тепер шкодує, що позбавив Саакашвілі громадянства. Потенційно саме цим вчинком він відновив політичну кар’єру Міші”, – наводить слова Купфера “Голос Америки”.

Міхеїл Саакашвілі навіть не підозрював, яку роль в його житті зіграє звичайний потяг. Фото: Getty Images

Тим часом агентство Reuters зацитувало самого Міхеїла Саакашвілі, котрий під час вимушеного ув’язнення у вагоні потягу заявив таке: Порошенко взяв всіх пасажирів потягу в заручники і розповідає, що ніхто звідси не вийде. І це при тому, що “тут є діти, є звичайні громадяни України, котрі хочуть повернутися додому”, – сказав він.

Разом із тим Саакашвілі заявив, що не збирається влаштовувати “жодних революцій” в Україні. Про це він сказав в автобусі, рухаючись у напрямку кордону з Україною. “У мене немає планів когось скидати. Мої плани – приїхати і захистити свої права у суді без ексцесів”, – підкреслив він. Саакашвілі додав, що “не збирається влаштовувати жодних Майданів”, а також висловив переконання, що президент України Петро Порошенко боїться його, передає слова політика Deutsche Welle.

Втім, навіть при бажанні Міхеїл Саакашвілі навряд чи зорганізував Майдан на свою підтримку. “Голос Америки” зібрав думки міжнародних оглядачів, один з яких – Олександр Кларксон, викладач лондонського королівського коледжу, відзначив таке:

Саакашвілі вважає поточну ситуацію своїм драматичним поверненням до української політики, але він просто перетворює себе на м’ячик для настільного тенісу для українських політичних сил.

І додав: “Рейтинг Саакашвілі менший за 5%, він не має мережі в українських регіонах, а допомагають йому люди, які хочуть його використати в своїх інтересах. Саакашвілі становить таку ж загрозу для Порошенка, як і будь-який інший безробітний шоумен. Реформаторам краще шукати іншого лідера”.

Останній експерт багато в чому має рацію: скидається на те, що Петро Порошенко зумисне вирощує собі якщо не конкурента, то невтомного і затятого опонента. А карколомна історія з пригодами Саакашвілі на кордоні нагадує те, як у 2003-му Віктора Ющенка, тоді ще майбутнього кандидата в президента України, фактично виставляли з Донецька і зривали проведення з’їзду “Нашої України”. За рік в Україні народився новий політичний “месія”, і хоч Саакашвілі такий досвід вже не повторить, додаткові бали він, ймовірно, набере.

Діліться у соцмережах:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Залишити відповідь