Politerno > Статті > Україна і світ > Росія знайшла “український слід” у стрілянині біля ФСБ

Росія знайшла “український слід” у стрілянині біля ФСБ

  • 25 Грудня, 2019
  • 1452 Переглядів
  • 0

У Російській Федерації пов’язують діяльність підозрюваного у стрілянині біля ФСБ у Москві Євгена Манюрова із так званою українською організацією “Етнічне національне об’єднання”. Однак про таку “організацію” в Україні не чули, а сама назва “ЕНО” з’явилась у медійному просторі невдовзі після новин про напад на будинок ФСБ.

 Цензор.НЕТ з’ясовував, чи існує взагалі таке “об’єднання”, що знають про нього українські націоналісти і чи може стрілянина у Москві бути вигідна самій Росії.

Стрілянина під ФСБ

Перші повідомлення про стрілянину на Луб’янській площі у Москві з’явилися 19 грудня близько 17 години (за Києвом). Федеральна служба безпеки Росії заявила, що нападник був один, він відкрив стрілянину неподалік Культурного центру ФСБ.

Внаслідок перестрілки загинули два співробітники російської спецслужби і були поранені ще п’ятеро осіб, серед яких цивільний. Нападник був ліквідований правоохоронцями. Згодом стало відомо, що ним нібито був 39-річний Євген Манюров.

Низка російських ЗМІ, серед яких РБК, “РЕН ТВ” та “Комсомольська правда”, повідомили, що Манюров є жителем Підмосков’я. За даними ЗМІ, підозрюваний працював як індивідуальний підприємець у сфері права та консультування з питань комерційної діяльності та управління, але в 2015 році припинив діяльність.

Мати Манюрова розповіла журналістам, що він працював відразу в декількох охоронних фірмах, але потім звідусіль звільнився.

“Останнім часом не працював, спілкувався з якимись арабами по телефону, я нічого не розуміла, про що, адже говорив він з ними англійською”, – заявила мати Манюрова 20 грудня “Комсомольской правде“. Видання пише, що Манюров захоплювався спортивною стрільбою.

Також російські видання опублікували інтерв’ю із батьком загиблого “стрілка”. Зокрема, першим його спогади про сина опублікував анонімний телеграм-канал кримінальних новин “112”. З повідомлення випливало, що син нібито розповідав Манюровову-старшому, що працює охоронцем у посольстві Об’єднаних Арабських Еміратів. Батько розповів, що поставився до цих слів з недовірою. Однак у посольстві телеграм-каналу Mash повідомили, що за останні 20 років людини з прізвищем “Манюров” серед співробітників диппредставництва не було.

Цього ж дня московський канал РЕН ТВ опублікував фотографії з обшуку квартири Манюрова. На більшості фото зображений арсенал зброї. На двох – символіка “Національно-визвольного руху”, очільником якого є депутат Держдуми від “Єдиної Росії” Євген Федоров. Організація критикує усіх чиновників, крім Путіна, а активісти руху часто беруть участь у провокаціях проти опозиціонерів. У самому “НВР” заперечують, що Манюров мав стосунок до руху.

Також у російському медіа-просторі існувала ще одна версія, на кого працював Манюров. Ресурс “Московський комсомолець” 20 грудня опублікував із посиланням на джерело уривок свідчення матері підозрюваного, з якого випливає, що Манюров нібито входив до партії “Єдина Росія”. Мати нібито розповіла, що туди він вступив у молодості, справно платив партійні внески і з повагою ставився до президента Путіна.

Остання версія, про яку почали говорити у Росії, зв’язувала підозрюваного вже із Україною.

Що таке “ЕНО” і чи воно існує

За три дні після стрілянини біля ФСБ російські медіа почали поширювати інформацію про те, що Манюров входив до московського осередку “української організації “Етнічне національне об’єднання””. Про це без посилання на жодні джерела 22 грудня повідомив російський ресурс “Фонтанка“. Такий зв’язок, за даними ресурсу, виявили it-фахівці держбезпеки, які розкрили аккаунти Манюрова у соціальних мережах.

“Фонтанка” повідомила, що “ЕНО” нібито базується в Україні, однак має осередки в Москві, Іркутську, Ростові та Петербурзі. Манюров же, за даними ресурсу, належав саме до московського осередку.

Проте, так зване “Етнічне національне об’єднання” не фігурувало у ЗМІ до того, як з‘явились новини про стрілянину у Москві. Пошуковик Google не знаходить жодної згадки про подібне об’єднання за останні два роки ні в українських, ні у російських ЗМІ (за винятком повідомлень після стрілянини біля ФСБ).

Про це “об’єднання” в цілому відомо небагато. “ЕНО” не має свого окремого сайту. Єдині ресурси, на яких можна знайти інформацію про них – це телеграм-канал, який налічує понад 3 тисячі підписників, і закрита група “вконтакте” із 972 учасниками. Зазначимо, що телеграм-канал автори ведуть російською мовою. Саме на ньому з’явилось повідомлення, де вони заперечили, що мають стосунок до стрілянини у Москві.

“Ми – не терористи. Етнічне Національне Об’єднання ніколи не буде тероризувати свій народ, вбивати жінок, дітей, людей похилого віку. Путінські силовики намагаються очорнити наш рух, їм необхідний прецедент для репресій”, – написало тоді “ЕНО” в телеграм-каналі.

“ЕНО” також назвало себе етнічним рухом згуртованих націй у повідомленні, яке опубліковане в телеграмі 3 листопада 2018 року.

“У наших рядах ви знайдете лідерів різних політичних організацій з різних країн, згуртованих однією ідеєю. Наш рух має ідейні, згуртовані сили, які об’єдналися однією ідеологією і однією метою. Ми лідери нового Націонал-Соціалістичної руху – етносизму (від грецького слова “Етнос” – плем’я, нація, народ), яке об’єднує нас ідеєю етнічного націоналізму з ідеями соціалізму для окремо взятої нації”, – йдеться у повідомленні.

Тут немає жодної згадки про те, що вони мають стосунок саме до України. Однак, зазначимо, що серед останніх повідомлень у телеграмі є фотографія із відвідин дитячого будинку у Львові, де обличчя учасників замальовані.

Читайте також: Як Україні уникнути молдовського сценарію “примирення з Росією”

Також “спільнота” публікує фотографії із розклейки своїх символів на вулицях міст без уточнення країни.

Що знають про “ЕНО” українські націоналісти

Представники відомих націоналістичних організації в Україні розповіли Цензор.НЕТ, що не знаю нічого про це “об’єднання”.

“Я бачив цю новину, вперше чую про таку організацію… З ким я не говорив, вперше чують про неї”, – розповів речник “Національного корпусу” Роман Чернишов.

У “Правому секторі” також знизують плечима. “Наскільки мені відомо, такої організації не існує. Може це якась ініціатива, чи щось інше, мені не відомо нічого”, – сказав прес-секретар “ПС” Артем Скоропадський.

Про існування “ЕНО” також не знає колишній лідер УНА-УНСО, ексзаступник голови партії “Правий сектор”, звільнений із полону політв’язень Микола Карпюк.

“Я в Україні такої організації не чув. Якщо мені скажуть, що в Україні є якесь українське етнічне об’єднання, то я одразу скажу, що до України воно не має жодного відношення. Або ідіоти зібралися, або це контора ФСБ”, – розповідає Карпюк Цензор.НЕТ.

Він також заперечує, що подібна організація могла б існувати самостійно у Росії. За його словами, на початку 2000-х років у РФ були ліквідовані всі середовища, які вели просвітницьку діяльність на підтримку українського розвитку чи культурного обміну.

“А все те, що залишилось під назвою українське в Росії, – це все контори, філії ФСБ. І чим більше там такі гучні назви: націоналістичне, етнічне чи подібне до того всього – то тим більш заангажованість ФСБ цим акцентована”, – додає колишній політв’язень.

Карпюк підкреслює, що у Росії взагалі не можна стати членом жодної організації, якщо ти не пов’язаний з Кремлем.

“Бо якщо ти позиціонуєш себе в якійсь структурі громадській, чи політичній, котра не забезпечена керівництвом із Кремля, і її фінансуванням і чіткою вказівкою, куди потрібно йти і говорити і як рішати, то це загрожує терміном ув’язнення”, – каже він.

Карпюк також припускає, що на стрілянину під ФСБ могли відправити свою людину.

“Вони могли відправити якогось ідіота, який працює на то ж ГРУ чи на ФСБ, котрий пішов і намутив там щось незрозуміло що, а списати при цьому на Україну. Не ведіться на все це. Якщо це говориться про те, що це організувала якась українська організація, сформована в Росії, це означає,що це спецоперація ФСБ”, – каже колишній бранець Кремля.

ЕНО – “неонацисти”?

Російський націоналістичний ресурс “Завтра.ru” пише, що “Етнічне національне об’єднання” виникло в Україні у 2018 році, а у його створенні взяли участь нібито вихідці з організації “С14”. Лідер “С14”, яка зараз увійшла до політичного руху “Суспільство майбутнього”, Євген Карась, розповів Цензор.НЕТ, що не чув про діяльність “ЕНО” до новин про стрілянину біля ФСБ. Він каже, що переглянув їхній телеграм-канал, з чого робить висновок, що це схоже на неонацистський форум.

“Я з ними не знайомий, і точно у мене, мабуть, дуже погане ставлення до них. Ніяким чином до них не причетний і взагалі дізнався із новин, що кремлівський стрілок туди належить”, – каже Карась.

Він вважає, що діяльність ЕНО – це “видумки, які просто зараз ліплять до України”.

“У них (Росії.- Ред.) така лінія, що якщо раніше чеченці були винні, потім грузини або американці, то зараз українці”, – каже лідер “С14”.

Карась вважає, що стрілець Манюров не був членом “ЕНО”. Він також назвав два варіанти, чому зараз ці події пов’язують із цим “об’єднанням”.

“По-перше, можливо їм потрібно легітимізувати якусь зачистку у Росії, тому що ця структура, можливо, почала становити проблему для ефесбешників… По-друге, може бути елемент піару. Тому що в Україні їхня (ЕНО. – Ред.) ідеологія, скоріш за все, буде пов’язана із нацизмом, але близьким до панслов’янства, тобто автоматичної дружби України і Росії”, – каже Карась.

З 2014 року після різноманітних терактів або катастроф у Росії у ЗМІ або на офіційному рівні виникає версія про український слід у подіях. Цього разу чергову “візитку Яроша” у Росії знайшли аж за три дні після стрілянини біля ФСБ, лише перейменували її на “Етнічне національне об’єднання”.

Читайте також: ФСБшники наймали бойовиків Донбасу – росЗМІ

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE