Politerno > Статті > Україна і світ > “С@аколизи захищають верхівку”. Чому мажоритарники від “Слуги народу” збунтувалися перед з’їздом партії

“С@аколизи захищають верхівку”. Чому мажоритарники від “Слуги народу” збунтувалися перед з’їздом партії

  • 6 Листопада, 2019
  • 1325 Переглядів
  • 0

З’їзд партії “Слуга народу”, намічений на неділю 10 листопада, в черговий раз посварив фракцію політсили у Верховній Раді.

На захід не покликали мажоритарників, які не є членами партії. Що цілком логічно – так як це з’їзд не фракції, а партії, а значить і голосувати на ньому можуть тільки люди, які є членами партії, і яких делегували парторганізації (при цьому депутати вони чи ні значення не має).

Після того, як мажоритарники публічно обурилися, їх вирішили запросити, але тільки в якості гостей з’їзду, без права участі в обговоренні партійної лінії. Правда, їм запропонували ще й другий варіант – вступити в партію до з’їзду і тоді вони можуть прийняти в ньому участь.

І, крім іншого, проголосувати за призначення нового голови партії – адже нинішній глава “Слуги народу” Дмитро Разумков, ставши спікером Верховної Ради, вирішив скласти повноваження глави СН.

Публічні претензії ряду мажоритарників до керівництва політсили стануть предметом окремих зборів фракції в розширеному складі, але вже на наступний день після самого з’їзду, і навіть можуть закінчиться виходом ряду депутатів з фракції.

Бунт мажоритарників

Обурення мажоритарників тим, що їх не покликали на з’їзд почали вихлюпуватися ще минулого тижня. Про те, що в принципі такий з’їзд відбудеться, частина з них дізналися з телеграм-каналу “Темний лицар” (з поширеної в парламенті думки до нього має відношення нардеп-мажоритарник Олександр Дубінський).

У публічний простір цей скандал виніс мажоритарник “Слуги народу” з 206 округу (Чернігів) Антон Поляков.

“Понеділок. З чату “Темного лицаря” мажоритарники фракції Слуги Народу випадково (!) дізнаються про з’їзд партії. Я піднімаю це питання в загальному чаті у вацапі. Всі мажоритарники вирішили зібратися в середу і запросити Корнієнка та Арахамію. Апарат Верховної Ради для нас забронював зал і Корнієнко написав що буде. Потім відморозився Арахамія. Потім Апарат Верховної Ради через Мельничука повідомив, що зал нібито зайнятий. І Корнієнко написав, що не зможе прийти. Ось вам і відповідь. Мажоритарники не потрібні фракції, без них можна зливати округи як на парламентских виборах, наші збори їм не потрібні. Ми потрапили в парламент всупереч їм, і сподіваюся зберемося всупереч їм. Я голосував за Зеленського, не за Корнієнка, не за Арахамію”, – написав депутат у своєму телеграм-каналі ввечері в понеділок.

Через пару годин він видав нову порцію внутрішньопартійного конфлікту, мовляв, його публікація викликала негативну реакцію керівництва політсили.

“Чат мажоритарників Слуги Народу: Я поганий, пишу про все, про Арахамію і Корнієнка писати не можна. Підключаються с@аколизи і захищають верхівку. Корнієнко мені написав, що на цьому з’їзді кадрові питання вирішуватися не будуть. І через пару годин мені дзвонить Халімон і говорить зворотнє. Хлопці, скільки можна нам брехати?” – пише Поляков.

Одкровення депутата закінчилися тим, що в “Слузі народу” вирішили скликати окреме засідання конкретно для мажоритарників. Але на наступний день після з’їзду. “Тільки після всього цього, з нами, 11 листопада, на особливо “великій” фракції, будуть обговорювати “класичні хіти “соцеконом”, “партбудівніцтво” ну і, звичайно, обговорення свіжих і не дуже скандалів у фракціі”, – додав Поляков.

У підсумку в “Слузі народу” все ж вирішили запросити мажоритарників на з’їзд. Але – без їх участі в обговоренні партійних питань.

“Делегатами з’їзду партії “Слуга народу” стануть всі її члени. Ті, хто не вступив в партію – будуть запрошені, як гості. Або ж у них є можливість зараз вступити в партію і тоді вони також будуть делегатами з’їзду”, – каже депутат Олександр Качура.

Таким чином, для того, щоб мати можливість висловитися на з’їзді, де будуть прийматися кадрові рішення, в тому числі щодо обрання новим головою партії “Слуга народу” Олександра Корнієнка, мажоритарники повинні будуть офіційно вступити в партію.

“Ще на засіданні фракції Корнієнко зі сцени всіх запросив на з’їзд. Членів партії – як делегатів, інших – як гостей. Проблема в тому, що на засіданнях вони сидять і анекдоти розповідають один одному, а потім не чули, що відбувається”, – зазначив глава фракції “Слуга народу” у Верховній Раді Давид Арахамія, додавши, що не розуміє претензій мажоритарників.

Але мажоритарникам-бунтівникам така вимога сильно не сподобалася.

Як зазначив Антон Поляков “ніхто з притомних мажоритарників не піде на такий шантаж і не стане вступати в партію насильно”.

“Хоча є різні с@аколизи”, – про всяк випадок уточнив нардеп.

Заженуть імперативним батогом

Цей конфлікт – одна зі складових розкольних тенденцій, які все більш яскраво проявляються в “Слузі народу”.

Розкол йде відразу за двома напрямками.

По-перше, по лінії “списочників-мажоритарників”. Він почався ще на зорі роботи Ради нового скликання при спробах керівництва політсили протягнути через парламент концепцію жорсткого імперативного мандата, в тому числі для мажоритарників. До цих пір діє тільки імперативний мандат щодо списочників.

Але в “Слузі народу” хотіли прив’язати до фракції і тих депутатів, які пройшли в Раду за мажоритарними округами, якщо вони були висунуті партією. Дві спроби протягнути таку норму вже провалилися. Але в політсилі від планів не відмовилися.

Так, глава фракції Давид Арахамія пояснював, що підготовку законопроекту по імперативному мандату довірили спеціальній робочій групі, яка поки провела тільки одне засідання. У планах робочої групи – виписати такий механізм, щоб мажоритарника могли “відкликати” самі виборці. Одна з ідей – це щоб виборці зібрали певну кількість підписів проти нардепа, що дасть старт процедурі відкликання цього депутата, після чого парламент призначить перевибори в цьому окрузі. Затвердити таку концепцію в “Слузі народу” сподіваються ще до Нового року.

“Керівництво фракції зацікавлене в дисципліні всіх депутатів, ось і шукають легальні механізми, як змусити ходити по струнці, – каже політолог Руслан Бортник. За його словами, задумка з посиленням імперативного мандата – це не основний спосіб впливати на депутатів.

“Навіть якщо імперативний мандат вдасться протягнути, його дуже легко оскаржити в КС. Тому з мажоритарниками працюватимуть в особливому ключі – через СБУ, через Генеральну прокуратуру. Фактично спроби урезонити мажоритарників є першим офіційним визнанням розколу в “Слузі народу”. Не виключаю, що найближчим часом частина мажоритарників залишить фракцію, мені відомо про відповідні роздуми як мінімум двох депутатів”, – говорить Руслан Бортник.

Друга лінія розколу – між групою депутатів, які орієнтуються на олігарха Ігоря Коломойського, і між керівництвом фракції “Слуга народу”, яке орієнтується, переважно на інші групи – прозахідну і групу друга президента, авторитетну людину на митниці – Іллі Павлюка.

Читайте по темі: Контрабандисти проти коломойських, коломойські проти соросят. Хто з ким і навіщо воює всередині “Слуги народу”

Тож не дивно, що головними “бунтівниками” у фракції є саме депутати, яких пов’язують з Коломойським (Дубінський та інші).

І в цьому плані їх заяви з приводу з’їзду партії також вельми закономірні.

“На з’їзді партії хочуть обрати новим головою Олександра Корнієнка – це людина, яка, скажімо так, набагато ближча до Павлюка, ніж до Коломойського. Крім того, ворожі Коломойському групи, які зараз де-факто контролюють партійний апарат, хочуть сформувати лояльні до себе інші партійні структури. А тому люди Коломойського і бунтують. і хочуть організувати скандал і до з’їзду, і під час нього, і після. Але формально, якщо вони не є членами партії, то вони не можуть брати участь в голосуванні. Тому вони повинні вступити в партію. Якщо їх, звичайно, за кілька днів хтось прийме”, – скаже джерело у фракції “Слуга народу”.

Лояльність за 10 мільйонів

Тим часом, до мажоритарників у фракції хочуть застосувати не тільки батіг, а й пряник.

Так, Кабмін погодив виділення окремою постановою коштів на округи для соц-економрозвитку. Всього – трохи більше 2 мільярдів гривень. Ці гроші поділять пропорційно, між усіма округами, в такому випадку, на кожен округ дістанеться приблизно по 10,5 мільйонів гривень.

При цьому, у Раді почали активно курсувати чутки, що гроші роздадуть тільки тим мажоритарникам, які пройшли по округах від “Слуги народу”.

Для всіх інших округів кошти теж виділять, але прикріплять до кожного округу “наглядача” від “Слуги народу” з числа списочників. Таким чином, самовисуванці або мажоритарники з інших партій більше не зможуть впливати на розподіл цих коштів в своїх округах. А для багатьох з них ці гроші багато років були джерелом фінансування всіх “добрих справ” в своїх регіонах, вони за них міняли вікна, утеплювали школи і ремонтували лікарні, що в підсумку конвертувалося в підтримку цих політиків на парламентських виборах.

Але в “Слузі народу” вважають такі новації закономірними.

“Адже гроші отримує регіон, а не депутат. Вони перераховуються цільовими субвенціями. Цього року ми відмовилися від шкурняків і рівномірно розподілили кошти. Їх кількість залежить тільки від особливостей регіону. Також президент просив виділити кошти на реконструкцію прифронтової інфраструктури”, – пояснює Олександр Качура.

Але, вже очевидно, що таким чином у фракції намагаються також зміцнити партійну дисципліну. Адже призначення “наглядачів” з числа списочників за округами дозволить їм впливати на розподіл коштів або навіть лобіювати “свої” компанії для виконання робіт. Таким чином, кожному депутату (а не тільки мажоритарникам) дадуть можливість легально заробити і добре ім’я, і бонус до депутатської зарплати.

“Різниця зараз в тому, що гроші отримає не депутат, а районна адміністрація, але гроші ці будуть на конкретні цільові витрати. Депутати забувають, що вони – не губернатори і їх роль в цьому лише контролююча”, – говорить Арахамія.

У той же час, подібний механізм, по ідеї, повинен приборкати і частину непокірних мажоритарників від “Слуги народу”, які не захочуть сваритися з партією і отримати “наглядача” на свій округ з числа списочників.

Але в будь-якому випадку, як кажуть експерти, внутрішньопартійний конфлікт вже загасити буде непросто.

“Головний висновок з цього конфлікту, що монобільшості вже немає як моно, але вона поки зберігається як більшість. Турборежиму вже не буде, медовий місяць нового парламенту і суспільства закінчився. Далі буде все важче збирати голоси під рішення влади. Мажоритарники все ясніше показують, що вони не будуть іграшками. Чи призведе це до розпаду монокоаліціі – навряд чи. Адже це стане серйозним ударом, іміджевим і політичним, для влади. В публічній площині відновляться розмови про дострокові вибори, які не потрібні, в першу чергу, самим мажоритарникам“, – говорить політолог Вадим Карасьов.

“Прогнозую, що фракція СН буде рухатися до втрати більшості, з’явиться дуже багато незадоволених. У найгіршій для них перспективі, до середини зими – розпад монокоаліціі, необхідність створювати коаліцію з “Голосом” або навіть з Юлією Тимошенко”, – говорить політолог Руслан Бортник.

У той же час високопоставлене джерело у фракції “Слуги народу” вважає, що розпаду монобільшості не буде.

“Для цього потрібно, щоб з фракції вийшло майже 30 осіб. Це нереально. Справжніх буйних – від сили чоловік 10. Плюс ще чоловік 20 є, які орієнтуються на Коломойського, але їх залежність від нього не сказати щоб уже дуже міцна. Тому більш ймовірно, що вони залишаться бунтувати усередині фракції. Не будуть голосувати за якісь закони, але пару десятків голосів, щоб погасити недостачу, завжди можна знайти у інших фракцій і у позафракційних. Справжні проблеми почнуться, якщо рейтинг Зеленського раптом обвалиться рази в три-чотири і тоді багато нардепів дійсно почнуть дивитися на всі боки, подумувати про відхід в інші проекти”, – прогнозує нардеп.

Читайте також: Зеленський і New Yorker: Що не так з антиолігархічними балачками президента

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE