Politerno > Статті > Україна і світ > Контрабандисти проти коломойських, коломойські проти соросят. Хто з ким і навіщо воює всередині “Слуги народу”

Контрабандисти проти коломойських, коломойські проти соросят. Хто з ким і навіщо воює всередині “Слуги народу”

  • 27 Жовтня, 2019
  • 2155 Переглядів
  • 0

Скандал з провалом в Комітеті з податків і фінансів законопроекту з оціночної діяльності, коли частина депутатів “Слуги народу” звинуватила своїх колег по фракції в тому, що ті взяли гроші за неголосування, продовжує розвиватися.

Керівництво фракції захотіло перевірити депутатів на детекторі брехні, а Спеціалізована антикорупційна прокуратура вже оголосила, що починає кримінальне провадження за фактом можливої корупції серед депутатів.

За деякими даними, це всього лише вершина айсберга суперечностей усередині президентської політичної сили. Її роздирають на частини відразу кілька впливових груп в Зе-команді, які воюють за економічний вплив і контроль над фінансовими потоками.

Що це за групи і до чого за підсумком призведе процес міжусобної боротьби всередині фракції – у матеріалі.

Читайте також: Трепак Медяника. Як листування про цукор і прокурора створило проблеми для “слуги народу”

“Квартал”, Коломойський, Павлюк і “соросята”

Офіційно фракція ділиться на 15 внутрішньофракційних груп, на чолі яких поставлені заступники голови фракції Давида Арахамії.

Але в ній вже відокремлюються групи за ознакою лояльності – офіційні міні-групи збиралися згідно з жеребкуванням.

Найбільш очевидна – це група з людей самого президента, пов’язаних з ним по роботі в “Кварталі” або просто через особисте знайомство.

Таких у фракції налічується, за різними даними, 60-80 чоловік. За сценічним прізвиськом артиста з “Кварталу”, а нині нардепа, Юрія Корявченкова їх позаочі називають “юзики”. Або просто “групою Кварталу”.

Друга велика група орієнтується на олігарха Ігоря Коломойського.

Читайте також: Золота акція Коломойського. Рада з місця “тотального одобрямсу” трансформується в “місце для дискусії”

Найбільш яскравим її представником вважається колишній журналіст “1 + 1”, народний депутат Олександр Дубінський. Також до неї зараховують колишнього гендиректора “1 + 1” Олександра Ткаченка, колишню журналістку того ж каналу Ольгу Василевську-Смаглюк, главу комітету Ради з питань енергетики Андрія Геруса і пару десятків інших депутатів.

Сам Дубінський неодноразово заперечував свій зв’язок з Коломойським у політичних питаннях.

Ця група не раз показувала норов в сесійній залі, не голосуючи за ті чи інші законопроекти і жорстко наїжджаючи на уряд, з яким у олігарха досить напружені відносини.

Кабмін Гончарука більше орієнтується на третю групу, яка як раз і позначилася в процесі конфлікту навколо голосування за “оціночний” закон.

Це депутати, які є вихідцями з грантових організацій, співпрацюючих із західними структурами і, в цілому, продовжуючих лінію депутатів-єврооптимістів минулого скликання Ради. У умовної групи Коломойського їх прийнято називати “соросятами”. До них також приєднуються і ряд депутатів, орієнтованих на олігарха Віктора Пінчука.

Типовий представник цієї групи – нардеп Роксолана Підласа, яка власне і заявила про корупцію в податковому Комітеті і у відповідь нарвалася на зустрічні звинувачення в лобіюванні інтересів виробників касових апаратів (що вона, втім, заперечує).

У той же час, у фракції є й інші групи, які орієнтуються на різних впливових людей в країні.

Читайте також: Ні обіцянок, ні посадок. Основні причин, чому падає рейтинг Зеленського

Найбільша і організована з них – група Іллі Павлюка. Це давній знайомий Зеленського, якому приписують значну роль у виборчій кампанії Зе, а також сильний вплив на процеси на митниці.

Про існування цієї групи стало також відомо завдяки Дубінському. Він ще 3 жовтня повідомив, що в столичному готелі “Україна” відбулася зустріч 26 депутатів від СН, чиї імена Дубінський не називає, з Іллею Павлюком та заступником Служби зовнішньої розвідки Сергієм Трегубенком. Дубінський посилається на певні ЗМІ, в яких Павлюка і Трегубенка пов’язують з “кураторством митних потоків і контрабанди”.

Власне через ці чутки, дану групу недоброзичливці називають “контрабандистами”. Самі себе вони називають “антиколомойською групою”, акцентуючи, що, перш за все, протистоять олігархові.

“Звинувачення з боку Дубінського це повна брехня. Ми не орієнтуємося на Павлюка чи ще на когось. Ми просто не хочемо, щоб Коломойський продовжував дискредитувати президента і нашу політичну силу. Він не повинен впливати на процеси в державі”, – сказав на умовах анонімності один з депутатів, якого пов’язують з групою Павлюка.

У той же час, як стверджує журналіст Юрій Бутусов на своїй сторінці в Фейсбуці, Павлюк разом з Віктором Тимошенком, який також має відношення до митних справ, складають одну з груп впливу в СН і вважаються негласними кураторами Київської області. Разом з колишнім главою управління економіки Київської обласної адміністрації та начальником обласного штабу СН Володимиром Ковалем вони, за версією Бутусова, висунули на пост керівника Київської області Михайла Бно-Айріяна.

Втім, за іншою версією, Бно-Айріян – це квота його однокашника, голови Верховної Ради Дмитра Разумкова, а згадана група Павлюка-Тимошенка якраз була зовсім не проти його звільнення, маючи свої види на область.

Читайте також: “Зелений принтер поламався”. Чому “Слуга народу” провалює голосування законопроектів президента

Однак Дубінський теж пише про кадровий програш групи Павлюка-Тимошенка, при цьому сам народний депутат не раз критично відгукувався про діяльність Бно-Айріяна у кріслі губернатора і тепер не приховував задоволення з приводу його відставки.

“Це ставленик начальника облштабу СН Коваля в партнерстві з Тимошенком-Павлюком. Чия група потихеньку йде на дно”, – написав Дубінський на своїй сторінці у Фейсбуці.

Сам Бно-Айріян заперечує зв’язок з “контрабандистами”, однак по суті пішов від відповіді, чи знайомий з Тимошенком і Павлюком. “Мені це навіть коментувати в принципі смішно. Звичайно, можна якось уявити, що я познайомився з контрабандистами, коли возив бусиком сигарети і італійські товари через Раву-Руську. На вихідних. Коли працював помічником міністра закордонних справ, радником віце-прем’єра, директором департаменту євроінтеграції Міненерговугілля або заступником керівника “Укренерго”. Але якось не клеїться”, – написав він на своїй сторінці в Фейсбуці.

У політичних колах звільнення Бно-Айріяна, яке, як очікується, президент затвердить, сприйняли, перш за все, як перемогу групи Коломойського.

А групу Іллі Павлюка і його самого називають зараз одними з головних конкурентів Коломойського за вплив на президента і за контроль над потоками.

“Всю глибину української корупційної політики можна побачити на прикладі митниці. За контроль над якою борються Павлюк і Коломойський, а також Хорошковський. Ну і всі разом воюють проти нинішнього керівника митниці Нефьодова, який представляє “західно-грантову” групу”, – сказало співрозмовник у фракції “Слуга народу”.

Він також пов’язав останні скандали у фракції із загостренням боротьби з економічних питань.

“Кожна група намагається проштовхнути свої лобістські закони. Але вони блокуються ворожими групами. Крім того, частина депутатів почали брати гроші взагалі від “лівих” людей. Звідси і постійні скандали. Причому мова вже навіть йде не про боротьбу груп між собою, а про боротьбу окремих персонажів. Наприклад, почалася війна між заступником глави Офісу президента Кирилом Тимошенком і Дубінським навколо закону про легалізацію азартних ігор, який проштовхує Тимошенко і рубає Дубінський. До речі, цей конфлікт зіграв чималу роль в тому, що Президент зараз налаштований у справі по податковому комітету не на користь Дубінського. Тимошенко Зеленському інформацію доносить в потрібному ракурсі”, – каже нардеп.

Читайте також: Перший бунт на кораблі “слуг”

Фронт без пощади

До чого у підсумку призведе ця боротьба?

Політолог Руслан Бортник вважає, що основні групи впливу в СН повели “війну на знищення”.

“Причому це було вирішено мало не з самого початку, адже два місяці життя фракції занадто мало, щоб на рівному місці виросли серйозні протиріччя”, – коментує експерт.

При цьому, у групи Коломойського ще відкритий окремий “фронт” проти уряду.

“Роздувається гей-скандал в Кабміні, сиплються звинувачення на адресу Максима Нефьодова, що той начебто прикриває контрабанду родичів. Справа може бути в митниці, і тоді є взаємозв’язок з тиском на групу Павлюка. Але питання “Приватбанку” теж ще не закрите. Більш того, уряд веде і виграє суди проти Коломойського. Що теж є приводом для атак на Кабмін і Нацбанк”, – говорить Бортник.

В цілому подібний хід подій – поганий симптом для СН, чия фракція різношерста, а, значить, високий ризик дестабілізації і розколу в умовах, коли розбіжностей досталь. “Наявність кризи у фракції ставить під загрозу прийняття бюджету на наступний рік силами одних “слуг народу”. Глибину проблеми покажуть дебати з приводу головного фінансового документу країни”, – спрогнозував політолог Руслан Бортник.

На цьому тлі відбувається розвиток кризи навколо податкового комітету, де Дубінський схльоснувся з “соросятами”.

Читайте також: “Век воли не видать”. До чого Зе-команда веде парламент

При цьому, як писалося вище, скандал вийшов на серйозний рівень і вже відкрито кримінальну справу. Його досить жорстко прокоментував і Зеленський, сказавши, що уважно стежить за розвитком подій.

Також з’явилася інформація, що кілька депутатів, яких звинуватили в корупції, готові дати свідчення. А одного з них Давид Арахамія навіть обіцяв привести на ток-шоу “Право на владу”, щоб той дав свідчення в прямому ефірі.

Очевидно, ворожі Коломойському групи зачепилися за цю справу і будуть продовжувати її розкручувати.

Тим більше, що серед депутатів “Слуги народу” існує думка, що в даному випадку дим не без вогню.

“Кажуть, що гроші за провал того злощасного законопроекту все-таки заносили. Причому робив це один з нардепів, близький до Коломойського. Причому говорив, що це може бути початок довгострокових відносин. Сам Коломойський знаходиться в тісних відносинах з депутатом Антоном Яценком, який був зацікавлений у зриві голосування. Сам Дубінський, до слова, грошей міг особисто і не брати, тому що він і так в системі”, – говорить джерело.

Також пішли чутки, що Дубінського можуть виключити з фракції. І що він нібито подумує про відхід в самостійне плавання і на гроші Коломойського збирається створювати свою партію.

Однак офіційно у фракції інформацію про підготовку до виключення Дубінського спростовують.

“Це брехня. Нічого такого не розглядається. Увагу САП до цієї справи можна тільки вітати. У нас нарешті працює незалежна антикорупційна гілка. Це чудово. У нас немає порушників спокою у фракції. У нас є обговорення серйозної ситуації, в якій, можливо, є корупційний фактор. Мова йде про кримінально карані речі. Сподіваюся, питання буде вирішене в рамках слідчих дій компетентних органів”, – сказав депутат з фракції Микита Потураєв.

Читайте також: “Слуги народу” скаржаться на Офіс президента: “Хочуть зробити ручних тваринок”

Сам Дубінський у відповідь на чутки про своє виключення написав іронічно – мовляв, у фракції не вистачило духу навіть кнопкодавів виключити. А його тим більше не чіпатимуть.

У коментарях він також спростує всі звинувачення в корупції.

“Є два рухи всередині партії Слуга народу. Перше це “соросята” в уряді, які намагаються побороти всіх своїх потенційних опонентів і критиків шляхом їх дискредитації. У цю групу умовно входять Абромавічус, Милованов, Рашкован, Маркарова і їхні “шістки” в особі “активістів” Лещенка і Шабуніна. Другий напрямок пов’язаний з першим, але ще і з бабками – це Prozzoro і його засновник Нефьодов. Ті хто годуються з Prozzoro користуються тим, що керівництво фракції слабо розуміє, що таке публічна комунікація, і тому використовували вигадане звинувачення у хабарі щоб не допустити в комітеті розгляду монополії Prozzoro, яка є суть тієї ж тендерної мафії”, – розповідає Дубінський.

Також він заперечує, що має намір виходити з “Слуги народу” і створювати свою партію.

“Повністю спростовую інформацію про створення будь-якої політпартії або об’єднання. З фракції виходити не збираюся доти, доки влада дотримується взятих на себе зобов’язань перед народом України. Для чого це розганяється – куди цікавіше тема. Відбувається це в рамках концепції атаки “соросят”. Їм зараз потрібно дистанціювати мене від президента Зеленського, іміджево відбудувати, маргиналізувавши в політика, який хоче розколоти фракцію, але ні”, – сказав Дубінський.

Джерело у фракції “Слуги народу” скептично ставиться до чуток про можливе виключення Дубінського і його відхід в самостійне плавання.

“Щоб це сталося, потрібно, щоб Зеленський прийняв вольове рішення, що він рве з Коломойським. І не просто рве, а робить ряд дій зі знищення його політичного впливу аж до арешту олігарха. Але Зеленський, наскільки можна судити, до цього не готовий. Він і далі буде лавірувати між різними групами. А нехватку голосів у фракції буде компенсуватися за рахунок домовленостей з іншими фракціями і позафракційними. Як це було на прикладі голосування за судову реформу. Інше питання, що нерви можуть не витримати у того ж Коломойского і він сам піде на розрив. Ось тоді і почнуться у всіх справжні проблеми”, – говорить джерело у фракції.

Читайте також: Зеленський може вигнати Пристайка за “зрив капітуляції”

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE