Politerno > Статті > Україна і світ > “Зелений принтер поламався”. Чому “Слуга народу” провалює голосування законопроектів президента

“Зелений принтер поламався”. Чому “Слуга народу” провалює голосування законопроектів президента

  • 21 Вересня, 2019
  • 1432 Переглядів
  • Comments Off

Розгляд законопроекту №1009 у другому читанні закінчився скандалом, який може мати далекосяжні наслідки.

Йдеться про документ, яким вносяться правки до Кримінально процесуального кодексу. Крім усього іншого законопроект вносить поправки у ст.27 закону України про статус народного депутата, де прописані гарантії недоторканності.

Якщо документ буде прийнятий, то вже не потрібно буде згоди Ради на обшук народного депутата, огляд його особистих речей і багажу, транспорту, житлового і службового приміщень, а також прослуховування телефонних розмов і читання кореспонденції.

Загалом, “доторканість” слуг народу з усіх фракцій стане повною і безповоротною.

Під час голосування за цей проект на табло з’явилася цифра у 196 голосів при мінімально необхідних 226, і в ці ж секунди спікер Ради Дмитро Разумков зупинив голосування.

Що ж це було, випадковість, чи демарш “Слуг народу”, чому на-гора у фракції все частіше виходять внутрішні дебати і протиріччя, і чи стане це тенденцією – у матеріалі.

Демарш чи випадковість 

Скасування в Конституції недоторканності народних обранців все одно поки не зробило їх доторканними.

І не тільки тому, що ця норма запрацює з 1 січня 2020 року. Ще й з тієї причини, що потрібно привести у відповідність інше законодавство. Зокрема, закон про статус народного депутата. На даний момент у цьому законі прописано, що обшук нардепів, доступ до їхнього житла, прослушка їхніх телефонів – вимагають дозволу Верховної Ради.

І скасувати цю норму третій тиждень намагається монобольшість “Слуг народу”.

10 вересня Рада у 297 голосів внесла зміни в цей закон в першому читанні. А ось голосування 19 вересня в цілому зірвалося і по суті закінчилося скандалом. Чи був проект провалений, чи це прикра випадковість, депутати спершу з’ясовували в сесійній залі, а потім баталії перетекли і в кулуари парламенту. Справа в тому, що поки автоматизована система Ради “рахувала” голоси, спікер зупинив голосування. Але буквально частка секунди виявилася вирішальною – на табло вже висвітилося 196 голосів.

Старожил Ради Михайло Папієв (“Опозиційна платформа – За життя”) пояснив, що якщо в системі Рада вже зафіксовані результати голосування (а той факт, що вони зафіксовані, підтверджений появою на табло цифри у 196 голосів), це означає, що закон не прийнятий.

Але спікер Дмитро Разумков наполягав на своїй правоті, мовляв, він зупинив голосування до того, як прийняття закону провалилося. У підсумку документ все ж відправили на повторне друге читання.

А в кулуарах поповзли чутки, що депутатам “Слуги народу” на засіданні фракції влаштували прочуханку за провал цього законопроекту, і пригрозили, що більше таких демаршів не потерплять.

Але самі депутати це заперечують.

“Я б не назвав це прочуханкою, але Стефанчук і Разумков дали зрозуміти, що законопроект потрібно буде приймати, коли наступного разу його винесуть на голосування. Разумков сказав, що його на Банковій зробили крайнім за провал голосування. Давив на дисципліну, щоб не прогулювали, не виходили із залу під час голосування “, – сказав один з київських мажоритарників від “СН”.

Народний депутат від партії “Слуга народу” Ірина Верещук зазначає, що ніякого бунту в політсилі немає.

“Вчора відбулося наступне: спікер зупинив з технічних причин голосування в залі за порушення дисципліни і процесу голосування (гучні крики фракції “ЄС”, вимагали дати їм слово), однак технічні можливості системи Рада не забезпечили зупинку голосування вчасно, і результат був на табло. Однак, гадаю, що це не тільки технічний збій, у фракції могли бути депутати, які не до кінця розібралися з вмістом законопроекту і це стало підставою для них утриматися від голосування. Загалом, у фракції здорова атмосфера, яка і повинна бути в демократичних колективах. Це атмосфера дискусії, змагальності сторін, пошуку консенсусу”, – запевняє депутат Ірина Верещук.

Втім, так вважають не всі депутати фракції.

Олександр Дубінський, наприклад, в коментарі сказав наступне: “Я не голосував, тому що вважаю, що цей законопроект потрібно допрацьовувати. Цей документ дуже сильно розширює права правоохоронних органів, дає можливість тримати людину “на гачку” кримінальною справою, безкінечно, не обмежуючи термінами припинення кримінальної справи через недорозслідування. Не знаю, чому законопроект винесли в зал, якщо він недопрацьований і так вважає багато депутатів”.

Політичні ж експерти дивляться в майбутнє не з таким ентузіазмом.

Чи покарають поплутавших берега “Слуг народу”

“Це питання часу, коли конфлікти загостряться. Занадто неоднорідна у них монобільшість. Там є і правовірні зеленівці, і куплені коломойці, і аваківці, і грантоїдське співтовариство – які просто не можуть бути заодно завжди і у всьому. Рано чи пізно амбіції великих гравців приведуть до більш серйозних конфліктів”, – говорить політолог Андрій Золотарьов.

Він нагадав, як в одному з останніх інтерв’ю глава Офісу президента Андрій Богдан заявив, що поки депутати скаржаться на керівництво, але залишаються у фракції, – вони є частиною команди, “якщо ж вони покинуть команду – то будуть розцінені як вороги”.

“Команда Зеленського сьогодні стоїть перед вибором. Вчинити як свого часу вчинив Порошенко, коли він просто “обілетив” своїх попередників, давши можливість більшості з них виїхати за кордон, і залишити в заручниках одного главу фракції “Партії регіонів” Олександра Єфремова, а всі інші відбулися легким переляком. Або зрозуміти, що є дуже великий запит суспільства на посадки. І якщо не хочеться садити тих, хто це заслужив своїми діями за останні 5 років, то неминуче доведеться карати “поплутавших берега” представників своєї команди. Депутати відчувають, що може статися такий поворот їх долі і вони поки м’яко намагаються цьому опиратися. Далі буде більше проблем”, – зазначає Золотарьов.

А всередині самої фракції говорять про те, що у них ще йдуть дискусії, як підняти рівень колективної дисципліни.

“Дисципліна – це питання індивідуальне, хоча і колективна дисципліна повинна бути також. По колективній дисципліні – так, є питання, але вони не критичні, ми ще в процесі розробки дієвих механізмів”, – говорить депутат Ірина Верещук.

Які це можуть бути механізми, депутат не пояснила. Але ще влітку на одній із перших зустрічей з новообраними “Слугами народу” глава СБУ Іван Баканов приніс цілий оберемок папок з біографіями і довідками на кожного народного обранця.

“Сьогодні нам нагадали про ці папки, – каже один з депутатів політисили, – можливо, це фотографу чи тамаді не потрібно хвилюватися, що лежить в тих папках, але багатьом – ця тема нерви полоскотала, думаю, висновки вони зробили”.

Тим часом, повне скасування недоторканності народних обранців – це не перша проблема, на якій спіткнулися “Слуги народу”. У фракції вже був внутрішній бунт проти прийняття закону, яким встановлюється дуже жорсткий імперативний мандат. Йдеться про законопроект №1038, що передбачає позбавлення депутатів (в тому числі мажоритарників) мандата, якщо його виключає фракція (зараз депутати-списочники можуть позбутися мандата тільки якщо вони самі вийдуть зі своєї фракції, а на мажоритарників ця норма взагалі не поширюється).

Обгрунтуванням введення жорсткого імперативного мандата є побоювання лідерів Зе-команди, що якісь сили можуть перекупити їхніх депутатів і ті почнуть голосувати не так, як хоче фракція (тим більше, що частина депутатів спочатку заходила до фракції як представники тієї чи іншої групи впливу).

Противники цієї норми говорять про диктатуру.

За інформацією ЗМІ, порядка півсотні депутатів вимагали від глави фракції Давида Арахамії, щоб цей проект був знятий з порядку денного і його норми не спливли ні в яких інших проектах, як це вже вийшло з іншим законопроектом – №1045-1.

“Депутати “Слуги народу” прозрівають і чим більше прозрівають, тим більше назріває бунт. Так, вони недосвідчені, але вони не хочуть бути пішаками ляльководів. Думаю, що на якийсь час заглушать конфлікт, але якщо буде наростання суворого режиму, будуть бунти і брати участь в них буде все більше депутатів, – каже політолог Вадим Карасьов. – Спроби влади посадити депутатів в золоті клітки, тільки вглиб заженуть проблему неоднорідності у фракції, але не вирішать її. Це ж не ідеологічна партія, це тимчасовий проект. Про вірність партії та віру у партію – не може бути й мови. А раз так, то і немає впевненості щодо подальшого внесення змін до Конституції. А це вже справа честі для Зеленського, який всі ці зміни наобіцяв. Він ризикує собою і своїм рейтингом”.

Один з депутатів “Слуги народу” говорить, що фракція не є єдиним цілим.

“У нас є люди Авакова і Коломойського, Пінчука і ті, до кого відчувають прихильність західні посольства. Є люди регіональних груп, наприклад – одеської групи Ангерта-Галантерника. Вони сидять на дуже хорошу зарплатню і розуміють, хто їх справжній начальник. Тому у них у всіх два завдання. Перше – зберегти недоторканність. Друге – не допустити введення імперативного мандату. До речі, так само думають і більшість депутатів з фракції, які не сидять ні у кого на зарплаті. Вони розуміють, що в будь-який момент їх можуть зробити жертвами, якщо вони почнуть качати права, й відмовляться голосувати за якісь зовсім вже стрьомні закони. Просто у кожного з нас є ще і своя репутація, і нам після закінчення роботи в Раді потрібно продовжувати якось жити серед людей”, – додав нардеп.

Читайте також: Пробачити мільярди олігархові. Що означає “компроміс по Приватбанку”

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE