Politerno > Статті > Україна і світ > Шашлична революція 2020. Політичні наслідки травневого алкоголізму українців

Шашлична революція 2020. Політичні наслідки травневого алкоголізму українців

  • 4 Травня, 2020
  • 1099 Переглядів
  • 0

Головним джерелом коронавірусної паніки були соцмережі. І зараз, головним джерелом завершення карантину стануть не вчені (все одно ніхто толком нічого не пояснює), а ті ж соцмережі.

Люди у всіх країнах світу розділилися на три частини: ті, хто злякався і в силу самих різних обставин вважає, що вийти зі стану страху не може; ті, хто спочатку скептично ставився до всієї цієї істерії і, нарешті, ті, хто спочатку злякався, а тепер вважає, що його обдурили. Як би це дивно не звучало, але це приблизно однакові за чисельністю групи, з тією різницею, що до першої належить найбільша кількість пенсіонерів (тих, хто більше ходить на вибори). І тут, як у нас, так і у всьому світі відбувається глобальна війна між мерами (губернаторами) і центральною владою за те, хто більше закумулює народної любові на страхах і бажанні позбутися від цих страхів.

До казусу з Тищенком і “Велюром” Зеленський мав всі шанси пройти коронавірус без електоральних втрат (в кінці кінців він і зараз ще має таку можливість, але поки що його команда робить ряд кардинальних помилок).

Отже, що ми маємо зараз?

1. Тищенко став спусковим гачком для третьої категорії людей (ті, хто раніше боялися, а тепер вважають, що їх намахують). І що найгірше для чинної влади – це не просто помилка Тищенка, це перший серйозний удар по Зеленському, який стосується його базового іміджу: це питання справедливості. Якщо проводити грубі аналогії – це ті самі “любі друзі”. Якщо опозиція почне дотискати цю історію, це може коштувати Зеленському, як мінімум, кілька сходинок рейтингу.

2. Увесь опір людей зараз пішов на шашлики. Це і хороша, і погана новина для Зеленського. Гарна, тому що шашлик не передбачає ніяких дій. Погана, бо шашлик – це не тільки відповідь на несправедливість, це також і потужне сарафанне радіо, помножене на почуття того, що влада безсила проти цього алко-м’ясного протесту. Ну не може поліція оштрафувати мільйони людей, які сидять в парках без масок і п’ють алкогольні напої. Результатом цієї шашличної революції стане ще більша кількість тих, хто вважає, що влада їх обдурила. І тут виникає питання до опозиції, чи готові вони стати рупором і тиражувальними машинами цієї “несправди”.

3. Вже багато писалося про бунти мерів, але найважливішим тут є не стільки сам факт бунтів, скільки повна відсутність вертикалі центральної влади. Насправді, всі ці речі можливі перш за все тому, що в країні відсутня єдина точка прийняття рішень. Інформаційні війни всередині владної команди вже стали причиною падіння рейтингу Зеленського, а їх продовження (Тищенко, Тимошенко і т.д.) будуть і далі точити монолітність ядерного електорату “слуг”.

Читайте по темі: Мер Черкас відповів на пoгрoзи Авакова і Зеленського через послаблення карантину у місті (Відео)

В цілому, ми повинні також розуміти, що всі ці речі відбуваються на тлі відсутності російської активної позиції по Донбасу і загострення українського питання Трампом. Тому, коли зараз ми говоримо про те, куди нас виведе шашлична революція, потрібно мати на увазі наступне:

1. Вибори мерів всіх великих міст “слуги” де-факто вже програли. І їхня головна війна буде йти по облрадам, де вони мають шанси мати потужні фракції. І тут все буде залежати від домовленостей в Києві: чи готові будуть головні гравці в Києві разторгувати посади керівників облрад зі “слугами”. Традиційно, після декількох тижнів переговорів ми отримували алогічні альянси.

2. Поки ми не можемо спрогнозувати, скільки бізнесу закриється або різко скоротиться після карантину. Поки всі ми живемо в ілюзії, що все відкриється і ми будемо жити так, як раніше. І влада підтримує цей міф, тому що зараз це дозволяє тримати рейтинг. Що буде через два місяці, спрогнозувати не може ніхто (варто зазначити, що ми тут не унікальні, подібні історії є в усіх країнах світу).

3. Ми не маємо відповіді на питання, що буде робити Путін в жовтні-листопаді. Ситуація в Росії зараз більш ніж напружена і тому в риториці російських ЗМІ всі зовнішні питання зводяться до мінімуму. Але так не може тривати довго, тому в перспективі декількох місяців ми можемо прогнозувати чергове загострення на Донбасі (завжди, коли потрібно загасити внутрішній опір, з’являється об’єднуючий зовнішній фактор).

Отже, чим може завершитися революція шашликів? Перш за все, на жаль, серйозною атомизацією суспільства, яке не бачить консолідуючих чинників, як з боку влади, так і опозиції (включаючи мерів, які будуть грати в цю саму атомизацію).

По-друге, ми вже зараз повинні готуватися до загострення конфлікту на Донбасі (дуже хотілося б помилятися, але тут краще перестрахуватися). І тема капітуляції може стати ключовою для осені.

По-третє, потрібно нарешті почати одну-дві великі реформи, щоб об’єднати суспільство. При всій повазі, будівництво доріг ніде в світі не давало короткострокового ефекту..

Ну і нарешті – економіка. Зараз уряд запропонував дві правильні програми по кредитуванню бізнесу і пропонує зміни по системі держзакупівель. Але кредитні програми не запрацюють без Нацбанку, який поки не горить бажанням щось міняти.

Вадим Денисенко

Читайте також: Без грошей і захисту. Чому по всій Україні почалися протести медиків

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE