Politerno > Статті > Україна і світ > Що буде з сексом в Україні після 11 січня? 6 головних питань щодо нового трактування згвалтування в КК

Що буде з сексом в Україні після 11 січня? 6 головних питань щодо нового трактування згвалтування в КК

  • 12 Січня, 2019
  • 2429 Переглядів
  • 0

З 11 січня в Україні набирають чинності резонансні нові редакції статей Кримінального кодексу, які стосуються питань про кваліфікацію сексуальних злочинівВ поліції вже пообіцяли, що добропорядні громадяни не відчують жодних змін на собі – “пакувати” поголовно чоловіків, на яких донесуть жінки силовики не будуть. Проте, скепсис окремих юристів і громадський резонанс, й далі підігрівають інтерес до цієї злободенної теми.

Напередодні набуття сили нової редакції Кримінального кодексу відповімо на найбільш популярні питання про те, як потрібно буде займатися сексом в Україні з 11 січня, і при цьому не потрапити під статтю.

1. Що саме змінюється в Кримінальному кодексі, починаючи з 11 січня?

Вступають в силу нові редакції змін профільних статей, які стосуються трактувань згвалтування (ст.152 КК України) і задоволення сексуального насильства (ст. 153 КК України). Прихильники змін вважають, що діючі в даний час редакції є багато в чому розмитими і не відповідають європейським підходам.

“У законі 2227-VIII врахована нова концепція відповідальності за злочини проти статевої свободи, яка ґрунтується на принципах юридичної визначеності та пропорційності. Статева свобода, яку захищає новий закон, означає право особи самостійно вибирати собі партнера для сексуального спілкування, форму такого спілкування і не допускати в цій сфері будь-якого примусу”, – вважає автор першого науково-практичного коментаря до новел КК України, професор кафедри кримінального та кримінально-процесуального права Національного університету “Києво-Могилянська академія” Микола Хавронюк.

За оцінкою Хавронюка, якщо діючий до 11 січня закон відносить до зґвалтування (ст.152 КК України) статевий акт, вчинений шляхом використання або погроз застосування фізичного насильства, або в результаті використання безпорадного стану жертви, а ст.153 Кримінального кодексу говорить про “малозрозуміле за своєю формою задоволення статевої пристрасті неприродним шляхом”, то закон 2227-VIII чіткіше деталізує склад злочину.

Зокрема, в разі відсутності добровільної згоди особи на секс, дії, пов’язані з вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло жертви (з використанням геніталій або іншого предмета) починаючи з п’ятниці будуть розцінені як згвалтування. Якщо ж проникнення в тіло не відбулося, але мав місце інший насильницький характер діянь, то така ситуація буде розцінюватися правоохоронцями як сексуальне насильство.

2. Наскільки істотна різниця між старими і новими нормами КК України?

Глобально новели несуть в собі три основні зміни.

В першу чергу, це стосується розширення трактувань самого поняття “згвалтування”. До такого з 11 січня правоохоронці зможуть віднести не тільки прямий фізичний вплив, а й секс-насильство, здійснене за рахунок того, що жертва вступала в статевий акт з примусу.

“Тепер поряд з вже застосованими тлумаченнями даного злочину додатково будуть враховуватися так звані супутні обставини, як, наприклад, уразливий стан. Мова не йде про ситуації, коли насильник обпоїв жертву і скористався її безпорадністю, це і раніше підпадало під норму про зґвалтування. Швидше це випадки, коли, наприклад, на підконтрольну територію прибуває жінка-переселенка, у якої немає коштів для існування. Про її проблеми дізнається інша людина, і примушує займатися з нею сексом в обмін на фінансову допомогу”, – говорить помічник глави Нацполіціі Андрій Ткачов.

Друга знакова зміна – це визнання секс-насильства, здійсненого людиною відносно члена його колишньої або нинішньої сім’ї (чоловіка/дружини), а також особи, з якою підозрюваний перебував у близьких стосунках (наприклад, в цивільному шлюбі), обтяжуючим фактором. В результаті, за нормами, які набирають чинності з 11 січня, за згвалтування сторонньої людини особі загрожує від трьох до п’яти років в’язниці, а за аналогічне насильство по відношенню до чоловіка/дружини) – від п’яти до десяти років ув’язнення.

Нарешті, третьою суттєвою новелою вважається впровадження в тіло Кримінального кодексу примітки про те, що таке добровільна згода на секс. Законодавець, використовуючи європейську кальку, встановив таким результат вільного волевиявлення особи з урахуванням супутніх обставин. Якщо цю згоду (в тій чи іншій формі) не було отримано, то де-юре у потерпілої сторони є всі підстави писати заяву про зґвалтування.

3. Чи потрібно писати розписки, щоб підтвердити факт згоди на секс? 

Апріорі будь-який секс буде розцінюватися правоохоронцями як добровільний, аж до подання відповідної заяви про злочин. Тому незважаючи на певний “казус згоди” (його частково визнають і силовики), будь-яких нотаріальних завірень для підтвердження отримання жаданого “так” подружжю або іншим статевим партнерам не знадобиться. Те ж саме стосується і розписок.

“Не потрібно займати чергу до нотаріусів. Розписки – це не більше ніж стьоб юристів, які зі скепсисом зустріли нововведення”, – зазначає співрозмовник в органах прокуратури.

Тим більше, що навіть ідеологи нової редакції КК України та адвокати уточнюють – ніяка розписка про нібито надання дозволу на статеву близькість не є “залізним аргументом”.

Вони рекомендують українцям, щоб уникнути ризиків виявитися підозрюваним у зґвалтуванні, ретельно підходити до процедури вибору сексуальних партнерів.

4. Тобто, можливі казуси? Які?

У поліції вважають, що від сплеску потенційних заяв з боку ймовірних шахраїв (перш за все, з боку незадоволених партнерів в сім’ї, різношерстих аферистів і т.д.) вони перестрахувалися новелою про те, що подану заяву про сексуальне насильство після реєстрації кримінальної справи жертва не зможе відкликати .

“Органи досудового розслідування не зможуть закрити справу, якщо наприклад, сторони раптом примирилися, або людина почала відмовлятися від своїх слів”, – говорить помічник глави Нацполіціі Ткачов.

В силу цього “мирові угоди” внаслідок полюбовного вирішення подібного роду сімейних драм повинні будуть відійти у минуле, а партнери – тричі подумати перед тим, як подати заяву про зґвалтовання з боку близької людини.

Інша противага – нагадування про кримінальну відповідальність за неправдиві свідчення, що де-юре має дозволити “фільтрувати” реальні історії про згвалтування і вигадані байки від любителів наживи.

5. Як зміни в КК України вплинуть на розслідування справ про секс-насильство на практиці?

Правоохоронці в один голос запевняють, що кардинальних зламів і змін в підходах до розслідувань злочинів у сфері статевої свободи новації не викличуть.

“Є налагоджений алгоритми роботи, передбачений Кримінальним процесуальним кодексом – він не змінюється і залишається колишнім. Тобто, спочатку подається заява від особи, яка вважає себе потерпілою, йде реєстрація кримінального провадження, після чого – опитування потерпілої сторони, свідків і призначення через суд експертизи і огляду, – пояснюють слідчі в одному з центральних райвідділів столиці. – За їхніми висновками буде видно, чи наявні травми, який характер мають садна і подряпини, чи зафіксований біологічний матеріал насильника і т.д. Тут нічого глобально не змінюється, закон кардинально не вплине на роботу дізнавачів”.

Що ж стосується випадків, коли експертиза не підтвердить наявність травм або пошкоджень, а сама потенційна жертва лише після певного часу звернулася в поліцію із заявою, то в Нацполіціі обіцяють розбиратися в кожній конкретній ситуації вже в процесі розслідування. У тому числі коли потерпіла і підозрювана сторона стверджують зворотньо протилежні речі (так звана ситуація “слово проти слова”), а інші докази у справі відсутні.

“У будь-якому випадку ніхто не відміняє презумпцію невинності. Збір доказів так званої недобровільної згоди – як і раніше повністю на стороні обвинувачення”, – відзначає Андрій Ткачов.

За його словами, розробка єдиного для силовиків і суддів практичного коментаря, який повинен дати відповіді на ці та інші каверзні питання навколо нових редакцій статей про секс-насильство, все ще триває. Зважаючи на це можна припустити, що лише судова практика після деякого часу дасть відповіді на них.

6. Чи очікується вал заяв про секс-насильство після 11 січня?

Ні. Силовики апелюють до того, що дані злочини на сьогоднішній день носять латентний (прихований) характер, і навіть зміни в кримінальному законодавстві не призведуть до різкого сплеску активності заявників.

“Це крок на шляху до цінностей європейської спільноти, але наше суспільство ще має пройти певний шлях. Безумовно, ми сподіваємося, що нововведення дозволять виявити ряд приховуваних на сьогоднішній день злочинів, але розуміємо, що має пройти якийсь час для того, щоб ці цінності прижились у нас”, – резюмують в Нацполіціі.

Джерело

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE