Politerno > Статті > Україна і світ > Доплатили по пару сотень і поставили в чергу. Чому військові пенсіонери знову готуються до бунту

Доплатили по пару сотень і поставили в чергу. Чому військові пенсіонери знову готуються до бунту

  • 16 Січня, 2019
  • 2398 Переглядів
  • 0

Військові пенсіонери в минулому році мітингували по всій країні – від Херсона до Дніпра, фото: khersonline.net

В Україні назріває нова хвиля бунтів пенсіонерів-силовиків. Нагадаємо: в минулому році акції протесту екс-військових і міліціонерів збирали по кілька тисяч учасників по всій країні. У підсумку, активістам вдалося домогтися від влади перерахунку пенсій.

За оцінками Пенсійного фонду, підвищення пенсій колишнім силовикам обійдеться бюджету в 8 млрд. гривень.

Але, отримавши перші виплати за січень, пенсіонери залишилися, м’яко кажучи, розчарованими.

“Нам прийшли “позапланові sms”-повідомлення про доплату. Військовим пенсіонерам доплатили 25% від суми перерахованої в минулому році пенсії. А пенсіонерам системи МВС – мікроскопічне повернення боргу за січень 2016 року (буквально по парі сотень гривень). Але справа в тому, що доплачують всім екс-силовикам до “обрізаної” пенсії. З неї прибрали або істотно зменшили багато коефіцієнтів. За підсумком виходять копійки”, – розповідає пенсіонер системи МВС, активіст з Тернополя Ігор Сухар.

“Якби доплатили по-чесному, як обіцяли, мінімальна військова пенсія зараз би становила 7-8 тис. грн., а не 2,3 тис. грн”, – додав екс-глава координаційної ради пенсіонерів-силовиків Микола Міщенко. За його словами, пенсіонери не мають наміру прощати державі борги і планують діяти у двох напрямках – йти в суди і на вулиці. Вже найближчим часом вони обіцяють масштабну всеукраїнську акцію протесту.

Як до перерахунку пенсій колишнім силовикам вкралася “помилка” і як її будуть виправляти – у матеріалі.

100 гривень замість тисячі 

Як відомо, колишні військові і міліціонери почали обурюватися, коли всім іншим українцям провели “осучаснення” пенсій, а про них забули. В результаті колись завидні пенсії екс-силовиків стали не просто звичайними, а й нерідко меншими, ніж середньостатистичні по Україні – всього 2-4 тис. грн .

“Помилка” стала можливою, тому що нарахування пенсій для службовців силових структур регулюється окремим законом. У ньому прописано, що сума залежить від посадового окладу, рангу, вислуги і інших нюансів і повинна переглядатися, якщо, наприклад, змінюються оклади для діючих силовиків. Але останні збільшували не за рахунок зростання ставок, а за рахунок різних доплат. В результаті і в армії, і в поліції зарплати росли, але на пенсії екс-силовиків це ніяк не позначалося.

Влітку 2017 року Кабмін прийняв постанову, в якій прописав нові ставки для військових. І, згідно з ним, з 1 січня 2018 року повинні були перерахувати і пенсії, додавши колишнім воєнним, як мінімум, по 1,5-2 тис. грн. Але грошей пенсіонери тоді так і не побачили – доплату вирішили виплачувати вже з 1 січня 2019 року.

Після масових пенсійних бунтів уряд затвердив постанову №103, в якій прописав графік перегляду військових пенсій. 50% надбавки пенсіонери повинні були отримати в 2018 році, 75% – в 2019 році, а до 2020 року їх пенсії мають зрости вдвічі.

З колишніми міліціонерами ситуація інша. Ще в в 2015-2016 роках уряд прийняв постанови №988 і №1036 про збільшення посадових окладів в системі МВС і пенітенціарній службі. І, згідно з ними, повинні були перерахувати пенсії екс-службовців системи МВС. Але тоді цього так і не відбулося, а в минулому році, на хвилі акцій протесту, влада пообіцяла не тільки перерахувати пенсії, але і виплатити колишнім міліціонерам борг за два роки. Власне, ці гроші зараз пенсіонери-силовики і отримують. Але замість очікуваних, як мінімум, 1-1,5 тис. грн., багатьом перерахували всього по кілька сотень. “Є випадки, коли люди отримали всього по 100 грн”, – говорить Ігор Сухар.

Крім цього він пояснив, що “заощадити” на пенсіях владі вдалося за рахунок перегляду формули нарахування виплат.

“Ще в минулому році всім урізали розмір пенсії – не більш 70% від грошового забезпечення службовця, тоді як раніше було 80-100%. Хоча, як відомо, закон зворотної сили не має і тим, хто вже отримував пенсію, розраховану за певною формулою, не мали права її зменшувати. Це визнали в судах і близько 8 тис. пенсіонерам вдалося добитися перерахунку. Наприклад, я відсудив собі “зайві” 15%, тобто, повинен отримувати не 70%, а 85% грошового забезпечення”, – розповів активіст.

Але, повертаючи борг за минулі роки, ПФ знову рахує від стандартної ставки в 70% від окладу. І не враховує рішень судів. Люди втрачають від 500 грн. в місяць, підрахував Сухар.

Нова формула і черга на роки вперед 

І це далеко не всі втрати. Ще одна хитрість ПФ – коригування складових пенсійної формули. “Раніше при розрахунку пенсій для екс-силовиків враховувалися наступні складові – посадовий оклад, доплата за звання, вислуга років, оперативно-розшукова діяльність, робота в особливих умовах, робота в умовах держтаємниці, премії. Кожна зі складових йшла з певним коефіцієнтом. Скажімо, по преміях він міг варіюватися від 70 до 150%. Але тепер більшості пенсіонерів ці коефіцієнти урізали до 1-2%, тобто, вони фактично не впливають на розмір пенсії”, – говорить Микола Міщенко та додає, що 50% надбавки за особливі умови праці і зовсім відминили.

За словами Міщенка, в минулому році пенсіонери активно відсуджували собі колишні коефіцієнти. Але 12 грудня Верховний суд виніс рішення по зразковій справі Федишина, в якому визнав, що держава має право не враховувати різні коефіцієнти при нарахуванні пенсій.

“Основні складові – це посадовий оклад, звання і вислуга років”, – розповів Микола Міщенко. За його словами, це рішення різко зменшує шанси пенсіонерів добитися правди в українських судах, так як служителі Феміди, як правило, орієнтуються на вердикт ВС.

“Але все одно будуть подавати хоча б для того, щоб зібрати відмови по судах різних інстанцій і звернутися потім до Європейського суду з прав людини. Там рішення доведеться чекати кілька років, але, швидше за все, воно буде позитивним. Особливо проявляють активність пенсіонери, у яких є пільги зі сплати судового збору – інваліди, чорнобильці та інші”, – зазначив Микола Міщенко.

Але навіть те, що екс-силовики вже відсудили, Пенсійний фонд їм не виплачує. Колишніх військових і міліціонерів поставили в чергу за державними боргами, а там люди чекають своїх грошей ще з 2012 року. Поки дійде черга до тих, хто домігся перерахунку в 2018 році, армія претендентів помітно порідшає. Тільки за минулий рік померло 400 пенсіонерів, що чекали доплат, розповіли в штабі активістів.

Ігор Сухар стверджує, що за першим судом він зміг добитися підвищення виплат на 1 тис. на місяць. А ось по другій “зависло” 3-4 тис. грн. Виконавча служба киває на чергу. “Але хіба можуть бути в правовій державі черги за вже заробленими пенсіями”, – обурюється екс-міліціонер.

“Перепис нашої армії” 

Микола Міщенко каже, що пенсіонери-силовики сидіти склавши руки не збираються. “Будемо як подавати в суд, так і діяти іншими методами”, – розповів він.

Зрозуміло, що домогтися свого пенсіонерам буде непросто, адже грошей у Пенсійному фонді просто немає. “Нам не раз заявляли, що немає грошей на виплати. Але чому ж вони є на мільйонні зарплати і премії чиновникам”, – дивується Міщенко.

Раніше експерти підраховували, що для доплат пенсіонерам-силовикам знадобиться не менше 10 млрд. грн. Влада зменшили цю цифру до 8 млрд. грн. Але і її, і в без того дірявому Пенсійному фонді, планувалося закривати за рахунок “додаткових джерел” . Одним з них повинен був стати, наприклад, ЄСВ з великих зарплат. Але конкретного рішення з цього питання поки немає.

Активісти вже відправили до Кабміну лист-ультиматум, в якому попередили владу про “формуванні протестного фронту”.

“Пенсіонери МВС з 1 січня отримали доплату до пенсій, але це не підвищення і не перерахунок, як любить показувати уряд. Це борг, причому не весь. Людям повертають 50% заборгованості за 2016-2017 роки. І то – обрізану пенсію без надбавок і доплат, з вкраденими відсотками за вислугу років. Вимагаємо реального перерахунку. Ніякі розстрочки, подачки і урізання пенсіонерів силових відомств не влаштують”, – йдеться в листі. Там також зазначено, що активісти мають намір “зібрати по всій країні сотні тисяч підписів і паралельно провести перепис нашої армії. Потім ці люди почнуть масштабні акції”, – попереджають активісти.

Втім, за словами Миколи Міщенка, в цей раз влада теж не сидить склавши руки. Останні збори громадських організацій пенсіонерів-силовиків, які нещодавно відбулися в Києві, було зірвано групою людей в балаклавах.

“Вони навмисно спровокували заворушення, як раз до місця з ними з’явились знімальні групи декількох провладних телеканалів. В результаті вийшла “потрібна картинка” – пенсіонери-сепаратисти б’ють ветеранів АТО. Глава міністерства у справах ветеранів Фриз, з якою вже були домовленості про зустріч, після цього інциденту її скасувала”, – розповів Микола Міщенко.

Втім, цілком можливо, що на хвилі передвиборної кампанії пенсіонерам проведуть хоча б невеликі доплати.

Джерело

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому робітники “Укроборонпрому” сидять без грошей і хто освоює мільярдні військові держзамовлення

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE