Politerno > Статті > Україна і світ > Шмигаль так просто не піде. Чому Рада не хоче давати імунітет уряду

Шмигаль так просто не піде. Чому Рада не хоче давати імунітет уряду

  • 21 Травня, 2020
  • 1060 Переглядів
  • 0

Верховна Рада готується відправити на доопрацювання програму діяльності уряду Дениса Шмигаля. До її змісту багато претензій. Але не можна виключати, що парламентаріям і їхнім групам впливу вигідно залишити Кабмін без річного імунітету, а значить – у підвішеному стані.

Комітети ставлять незадовільно

З програмою діяльності уряду Шмигаля, прийняття якої дасть йому імунітет від відставки на рік, вийшла цікава історія.

Документ у 9 сторінок зареєстрували в Раді ще 13 квітня і передали на обговорення в парламентські комітети, головним з яких було визначено економічний.

Доля програми, однак, складається невдало. На сьогоднішній день документ розглянули вже в 12 комітетах з 23-х і ні в одному не підтримали.

Показово, що критичні відгуки лунають з різних фракцій, включаючи пропрезидентську “Слугу народу” (СН), що становить у Раді монобільшість.

Так, член фракції СН Олександр Качура назвав документ “набором тез, позбавлених конкретики”.

“Там немає конкретних KPЕ (ключових показників ефективності – ред.), цілей, термінів, інструментів і так далі. У нас як парламенту не буде можливості контролювати виконання такої програми. Це не стратегічний документ, за яким повинна жити країна”, – заявив народний обранець.

За оцінкою народного депутата Олександра Пузанова, програма в нинішній редакції – “сирий, непрофесійний документ, у якого немає шансів пройти в Раді”.

Як написав на своїй сторінці у Фейсбуці народний депутат Ярослав Железняк (“Голос”), урядовий документ більше схожий на “реферат не особливо старанного школяра, ніж на річну стратегію розвитку країни під час кризи”.

Думку народних обранців розділяє економіст Олексій Кущ.

“Ця програма написана тільки тому, що вона, в тому числі, необхідна для легітимізації уряду і отримання імунітету від відставки. Вона являє собою квінтесенцію формалізму. Справа не тільки в її стратегічній слабкості. У ній відсутній серйозний модуль посткарантинної економіки. Так, ніби нічого не сталося з країною і світом за минулі кілька місяців”, – коментує експерт.

Читайте також: Як “з’їли” Вітренка і чим небезпечна для держави внутрішньовидова війна топ-менеджерів “Нафтогазу”

Ігри з регламентом

При такому опорі і критиці програму, швидше за все, взагалі не будуть вносити до сесійної зали. У всякому разі, в попередньому порядку денному роботи парламенту на найближчий пленарний тиждень вона не згадана.

Правда, народний депутат Железняк вважає, що таким чином буде порушена стаття 227 парламентського регламенту. У ній говориться, що питання програми Кабінету міністрів розглядається на пленарному засіданні протягом 15 днів після її надходження в Раду. “Якщо людською мовою, то завтра в обов’язковому порядку парламент повинен провести спочатку обговорення, а потім і проголосувати за їхній “реферат”, – пише депутат Железняк на своїй сторінці в Фейсбуці.

Згідно із законом прем’єр-міністр особисто представляє програму. Рада може або схвалити, або дозволити уряду її доопрацювати “з урахуванням зауважень і пропозицій, висловлених під час обговорення”. Але якщо Рада не прийме ніякого рішення, документ вважається відхиленим і протягом року цим Кабінетом міністрів не подається до парламенту. В такому випадку депутаті зможуть в будь-який момент підняти питання про відставку уряду.

Відзначимо: у попередньому порядку першого в червні пленарного тижня заплановано голосування за постанову про повернення Кабміну програми для доопрацювання. Проект підготував економічний комітет, який відхилив документ.

У той же час прем’єр-міністр Шмигаль на засіданні уряду 13 травня оголосив, що програма вже переписана за участю профільних комітетів і буде переподаватися, не згадавши про терміни. Засідання погоджувальної ради глав фракцій і комітетів Ради 18 травня також не додало визначеності в цьому питанні. Швидше навпаки: спікер Дмитро Разумков і представник уряду в Раді народний депутат Василь Мокан (СН) ухилилися від відповідей про подання програми.

Але Рада все одно повинна повернути існуючу редакцію уряду, інакше не уникнути звинувачень в порушенні регламенту.

Читайте також: Трилогія зради. Що мав зробити Гордон після інтерв’ю з Гіркіним

Сильний прем’єр не потрібен

Ситуація з наданням річного імунітету уряду Шмигаля затягується неспроста, вважають експерти. У цьому зацікавлені самі різні політичні гравці. Так, економіст Кущ бачить інтерес Офісу президента Володимира Зеленського.

“В оточенні президента не впевнені, що від уряду Шмигаля вдасться по-джентельменськи позбутися, як вийшло з його попередником Гончаруком (екс-прем’єр-міністр Олексій Гончарук, маючи імунітет, погодився подати у відставку за власним бажанням – ред.). Тому в ОП не хочуть, щоб у Шмигаля була страховка від відставки, при тому, що програма уряду Гончарука теж носила формальний характер, але Рада її спокійно схвалила. Але той після розмови з президентом написав заяву про відставку, а от що так само вчинить Шмигаль, я не впевнений. На відміну від Гончарука, за ним стоять великі фінансово-промислові групи, які скажуть, мовляв, ви нікуди не підете, поки не виконаєте поставлені перед вами завдання. Наприклад, не буде завершено колосальний переділ в енергетиці, який тільки починається. ОП хоче, щоб у нього були розв’язані руки зі Шмигалем”, – вважає експерт.

У свою чергу політолог Руслан Бортник допускає саботаж з боку депутатів та їхніх груп впливу.

“Уряд Шмигаля не формували в Раді, він був нав’язаний президентом. За нього проголосували, але брати відповідальність за його роботу депутати не хочуть. До того ж цей уряд ще нічого не запропонував парламенту. Навіть при секвестрі бюджету незначна частина депутатських інтересів була врахована. Плюс відсутня ефективна комунікація Кабміну з парламентом. За моїми спостереженнями, серед депутатів поширена думка про ще один тимчасовий уряд. 4 березня був призначений новий прем’єр, але до цих пір не всі портфелі міністрів роздані. А двох міністрів взагалі відразу і зі скандалом поміняли. Шмигаль – досить досвідчений управлінець, але уряд очевидно лихоманить. У політичних колах поки існує консенсус, що уряд навіть в напіврозібраному стані повинен працювати, і тому на нього немає атак.

Джерела в «Слузі народу» не виключають, що ближче до місцевих виборів, коли з’явиться необхідність підвищити рейтинг партії президента і самого Зеленського, Кабмін відправлять у відставку і сформують новий «уряд надії».

Такі розмови справді ходять. Уряд Шмигаля прийняв на себе негатив за карантинні заходи, за виконання вимог МВФ. Плюс постійні корупційні скандали. Тому я не виключаю, що ближче до виборів буде прийнято рішення відправити цей Кабмін з усім його вантажем негативу у відставку, сформувати новий уряд з яскравими особистостями і амбітною програмою, щоб люди знову повірили в партію президента. Чи спрацює це – питання відкрите, але обговорення подібних варіантів йде.

Читайте також: Хто крайній на мера. Чому у фракції Порошенко почався депутатський “сепаратизм”

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE