Politerno > Статті > Україна і світ > Скільки коштів з бюджету у 2020 році отримає фонд дружини Порошенка

Скільки коштів з бюджету у 2020 році отримає фонд дружини Порошенка

  • 3 Грудня, 2019
  • 9400 Переглядів
  • 0

Державний бюджет на 2020 рік передбачає фінансування 150 млн гривень з бюджету України на Український культурний фонд (УКФ), який очолює дружина екс-президента Петра Порошенка. Про це минулого тижня повідомив міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський.

Однак зовсім іншу інформацію сам же Бородянський озвучив в інтерв’ю виданню “Дзеркало тижня”.

“Уже на 2020 рік ми вдвічі збільшили фінансування УКФ – на проекти, які не стосуються кіно. Раніше ця цифра була 250 мільйонів гривень, на 2020-й це буде 500 мільйонів”, – йдеться в ньому.

Український культурний фонд (УКФ) – державна установа, створена у 2017 році. З самого початку фонд очолює Марина Порошенко. Тому не виключено, що фонд спочатку створювався саме “під” дружину колишнього президента.

Раніше ЗМІ повідомляли, на які “цікаві” проекти УКФ в 2018 та в 2019 роках витрачав бюджетні гроші.

Фестиваль Парубія, мільйони для львівських митців, танцівник Марини і невідоме кіно

Згідно зі звітом УКФ, найбільша кількість заявок на отримання грантів була отримана з Києва. На другому місці опинився Львів. З числа львівських одержувачів грантів найбільшу суму 2,8 млн отримав фестиваль середньовічної культури “Тустань”. Його проводить однойменна громадська організація.

Згідно з даними реєстру юридичних осіб, одним з трьох засновників організації “Тустань”, якій недавалися гроші, є Андрій Парубій – нинішній спікер Верховної Ради.

Солідні гранти отримали й інші організації з львівською пропискою. Багато з них є або пов’язані з державними і комунальними установами, які і так отримують фінансування з бюджету.

Наприклад, майже 2 млн отримав виставковий проект “Ангели”, який йшов у Львівській національній галереї мистецтв.

Гроші пішли на рахунки ТОВ “Я галерея”, яке належить колишньому гітаристу “Океану Ельзи” Павлу Гудімову.

По 1,8 млн УКФ виділив львівському літературно-меморіальному музею Івана Франка та львівській академії мистецтв, 1,5 млн – обласній організації спілки архітекторів. 1,7 млн ​​отримав конкурс скрипалів у львівській філармонії, 2 млн Львівський тиждень моди, 1,9 млн форум видавців і т.д.

Швидше за все, профінансувавши таким чином львівську творчу інтелігенцію, фонд під управлінням Марини Порошенко “подякував” за підтримку її чоловіка на президентських виборах. Як відомо, на виборах Петро Порошенко отримав найбільшу підтримку саме у Львівській області, що дало йому можливість увійти у другий тур.

Майже 2,2 млн. отримав підприємець Антон Овчінніков на танцювально-хореографічний проект “Zelyonka Простір”. Ще на один проект “Артіль”, на ту ж танцювальну тему, 2 млн грн отримала громадська організація “Платформа сучасного танцю”. Засновником і директором цієї громадської організації, згідно з даними реєстру юридичних осіб, є той же Антон Овчінніков.

Виходить, що УКФ під керівництвом Марини Порошенко двічі видав гранти на 2,2 і 2 млн грн на одну і ту ж тему і одній людині: спочатку йому особисто як підприємцю, потім підконтрольній йому організації. Але це ще не все. Як виявилося, Антон Овчінніков має безпосереднє відношення до самого УКФ. У червні 2018 року він став постійним експертом фонду якраз в сфері сценічного мистецтва, куди відносяться балет, танці та інші суміжні види мистецтва. Це повідомляється в протоколі засідання експертних рад УКФ.

УКФ Марини Порошенко витратив десятки мільйонів на створення так званого патріотичного кіно:

“Котик з палаючими очима” режисера Володимира Тихого, комедія на тему АТО (16 мільйонів); мультсеріалу “Книга-мандрівка. Україна” (14 млн грн – тривалість п’яти серій першого сезону – близько 17 хвилин. Виходить, що кожна хвилина цього мультсеріалу обійшлася бюджету в 70 тис гривень); 14 мільйонів за другу частину мультфільму отримала ТОВ “Грін Пінгвін Медіа”; найбільшу суму (майже 15 мільйонів) отримав фільм “Я працюю на кладовищі”.

Усі вони, м’яко кажучи, не мали особливого успіху в прокаті, а якщо сказати прямо – широкому загалу взагалі не відомі.

Тож озвучена міністром суперечлива інформація щодо обсягів фінансування у 2020 році фонду Марини Порошенко стала приводом для більш детального аналізу.

700 мільйонів було, є і буде

Як з’ясувалося, у законі про держбюджет на 2019 рік фонд Марини Порошенко повинен отримати з держбюджету суму 708 млн грн:

Джерело: zakon.rada.gov.ua

У цю суму входять і витрати на утримання фонду (зарплата, комунальні платежі і т.д.), і витрати на фінансування проектів фонду.

В опублікованому до другого читання проекті держбюджету на 2020 рік передбачено майже така ж сума витрат на УКФ – 697,4 млн грн. Тобто витрати на фонд Марини Порошенко зменшили всього на 1%:

Джерело: zakon.rada.gov.ua

Остаточний текст держбюджету на 2020 рік чекає на підпис президента Зеленського і поки не оприлюднений. Однак в опублікованій стенограмі засідання Верховної Ради, на якому депутати розглядали проект бюджету в другому читанні, нічого не говориться про поправки, що стосуються фінансування УКФ.

Тому можна припустити, що сума державного фінансування УКФ, який очолює Марина Порошенко, в остаточному варіанті бюджету не зміниться.

Загалом, сума фінансування фонду виявилася більшою обох варіантів, озвучених міністром Бородянським: не 150 і не 500, а 700 мільйонів. А Марина Порошенко планує у 2020 році і далі займатися роботою в УКФ, розподіляючи гроші платників податків.

Що планує Порошенко у 2020 році

Глава УКФ Марина Порошенко 1 листопада виступила на прес-конференції в “Укрінформі”, де презентувала програму фонду на 2020 рік:

“Основні пріоритети УКФ на наступний рік залишаються незмінними”, – підкреслила Марина Порошенко.

Марина Порошенко також заявила, що у 2019 році УКФ реалізував понад 430 проектів на півмільярда гривень.

“Загальний бюджет, спрямований на реалізацію цих проектів, склав майже 510 млн грн. Це дало можливість здійснити передпродакшен і продакшен 126 фільмів і серіалів, реалізувати 48 освітніх програм, створити 27 виставок і 29 театральних вистав, провести 56 фестивалів і 9 конференцій, віддрукувати 48 видань і реалізувати багато інших проектів”, – повідомила голова УКФ.

 

Чому Марина Порошенко очолює УКФ при новій владі

Дружина Петра Порошенка Марина очолює наглядову раду УКФ, а також є головою фонду. Про це повідомляється на сайті фонду:

Фото: ucf.in.ua

19 січня попередній міністр культури Євген Нищук за поданням Наглядової ради фонду знову призначив головою УКФ дружину президента Петра Порошенка.

Таким чином, перед президентськими виборами, на яких Петро Порошенко програв Володимиру Зеленському, дружині екс-президента продовжили повноваження, за якими вона контролює розподіл сотень мільйонів бюджетних коштів.

Згідно з документами, діяльність УКФ спрямовується і координується Міністерством культури України. Зараз, після створення нового уряду, це міністерство об’єднали з Міністерством молоді та спорту і з міністерством інформполітики.

І очолює його Володимир Бородянський.

У вже згаданому інтерв’ю “Дзеркалу тижня” він похвалив роботу Марини Порошенко на посаді глави УКФ і, судячи з усього, змінювати її найближчим часом не має наміру.

“Марина Анатоліївна багато зробила для того, щоб УКФ відбувся і успішно працював два роки… Ця організація справедливо вважається в суспільстві дуже якісною установою. Звичайно, є куди розвиватися і рости далі”, – полестив дружині Порошенка міністр.

Читайте по темі: У в’язницю – за фейк і низький індекс. Який закон влада готує для журналістів

Фонд Порошенка курирує топ-менеджер від Пінчука

Згідно з офіційною інформацією на сайті міністерства, з 2012 по грудень 2018 роки Бородянський керував найбільшою медіа-групою України StarLightMedia. Перед цим він вісім років керував телеканалом СТБ:

Джерело: mkms.gov.ua

До групи StarLightMedia входять шість телеканалів (в тому числі СТБ, ICTV, “Новий”, М1 і М2), газета “Факти” і ряд інших підрозділів.

Медіагрупа StarLightMedia належить українському мільярдерові Віктору Пінчуку – зятю екс-президента України Леоніда Кучми.

Після перемоги на виборах президента Володимира Зеленського Володимир Бородянський став його позаштатним радником.

Що говорив скандальний міністр

Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський за недовгий час керівництва міністерством вже не раз прославився рядом скандальних новацій з регулявання ЗМІ.

Так, Бородянський виправдовував гібридною війною необхідність удушення в Україні свободи слова.

Також Бородянський відзначився тим, що прирівняв дезінформацію до держзради і запропонував садити авторів замовних матеріалів в ЗМІ.

Медіаспівтовариство розкриткувало пояснення Бородянського, чому в Україні треба обмежувати свободу слова. Як і заяви міністра про кримінальну відповідальність не тільки для журналістів, а й блогерів.

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко заявив, що ці ініціативи впроваджуються не для боротьби з дезінформацією, а для обмеження ЗМІ і журналістів. За його словами, “дві ініціативи насторожують в першу чергу – створення і фінансування “журналістської” самокерованої структури, яка буде відповідати за регуляцію і видачу ліцензій, а також структури по ліцензуванню журналістів”.

На думку Томіленка це дуже небезпечно, і можна тільки припускати, як будуть використовуватися ці механізми.

Не меншої критики зазнала іновація міністерства щодо заснування посади омбудсмена з питань інформації, котрий, по суті, має зайнятись наглядом за ЗМі, з ціллю покарання за порушення, які буде визначати вищевказана “струкура”. На думку представників ЗМІ, такий омбудсмен мав займатись захистом журналістів і відстоюванням їхніх інтересів.

Читайте також: “Головна мета медіа-ініціатив Бородянського – створити інститут Інквізиції”

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE