Politerno > Статті > Україна і світ > “Я – головний, я від президента”. Як Ілля Павлюк став впливовим політиком. Ненадовго

“Я – головний, я від президента”. Як Ілля Павлюк став впливовим політиком. Ненадовго

  • 5 Грудня, 2019
  • 3519 Переглядів
  • 0

Фракція “Слуга народу” об’єднала під своїми прапорами в парламенті не тільки дуже різних людей з різними цінностями і ідеологічними поглядами, але й тих, хто знаходиться під різними центрами впливу. Одним з таких центрів і, мабуть, самим непублічним, виявився маловідомий широкому загалу бізнесмен з Чернівців Ілля Павлюк.

Ще кілька місяців тому він був одним з основних сірих кардиналів українського парламенту – в орбіту його впливу входила група з 30-40 мажоритарників. Але падіння Павлюка з тіньового політичного Олімпу стало не менш стрімким: його “депутатська група” здулася до 5-10 нардепів, а йому може загрожувати кримінальне переслідування. Не обійшлося без дружби з Рінатом Ахметовим,  прозріння Володимира Зеленського і ворожнечі з Андрієм Богданом.

Далі – дивовижна навіть для України історія, як любитель творчості “Кварталу 95” і бізнесмен, що вміє вирішувати питання на митниці, Ілля Павлюк, став дуже впливовим і зовсім непублічним українським політиком. Правда, зовсім ненадовго.

Від Ілюхи Курник до господаря західної митниці

Про існування Павлюка за межами Чернівців ще півроку тому мало хто знав. Державних посад він ніколи не займав, інтерв’ю не давав. В інтернеті неможливо знайти його фотографії в нормальній якості. Єдиному фото більше 10 років – Павлюк разом з сім’єю сидить на новорічному концерті студії “Квартал 95” у 2008 році (на основній фото).

“Він супер-непублічна людина. Але його знають всі “каламутні” люди в цій країні. У 90-ті він возив одяг з Туреччини та займався куркою. Звідси і кличка “Ілюха Курник”, – розповідає співрозмовник в керівництві “Слуги народу”.

У нульових Павлюк почав “бізнес” на митниці, де перетнувся з такими персонажами, як Юрій “Єнакіївський” Іванющенко і Ігор Калетнік. У останнього він навіть працював помічником-консультантом в Раді 6-го скликання.

У 2010-2012 роках Калетнік очолював Державну митну службу, і Павлюк, за даними “Дзеркала тижня”, ненадовго став одним з головних “рішал” на митниці. “Павлюк вирішує питання по переміщенню вантажів через митний кордон України. Хтось називає це імпортом, хтось – контрабандою в особливо великих масштабах”, – писав у 2011 році журналіст Юрій Бутусов і згадував Павлюка як “короля західної контрабанди”.

У 2011 році ім’я Павлюка засвітилося в кримінальній хроніці. Правда, в якості потерпілого. Його дуже нахабно і хвацько викрали: оглушили в під’їзді і з пістолетом біля скроні провели до машини під носом у збройної охорони. Викрадачі зажадали викуп $ 2 млн. Родичі знайшли гроші за лічені години. Що побічно підтверджує чутки про багатство Павлюка.

Революція гідності позбавила Павлюка впливу. Його патрон Калетник був змушений бігти в Москву через кримінальне переслідування.

Втім, за минулі п’ять років він встиг відновити “форму”. За даними Єдиного держреєстру фізичних осіб, Павлюк володіє п’ятьма компаніями, серед яких Тарасівецька птахофабрика і Калина-Транс в Чернівецькій області. Його дочка Софія, разом з бізнес-партнером Павлюка і депутатом Чернівецької міськради Валерієм Чинушем, володіє готелем “Буковина” в Чернівцях.

Як стати ключовою людиною у Зе-команді

Павлюк і Зеленський – давні знайомі. “Вони знайомі ще з часів початку Кварталу (студія “Квартал 95″ заснована у 2003 році. – ред.). У ті часи в Квартала було багато таких контактів. Павлюк любить розповідати, як допомагав Кварталу”, – розповідає співрозмовник в керівництві партії Зеленського.

За його словами, Павлюк вперше з’явився в команді Зеленського навесні-влітку 2018 року. “Зеленський зібрав кілька людей, які, на його думку, могли бути якось йому корисні. Серед них виявився Сергій Ніжній (партнер компанії Hillmont Partners. – ред.), Сергій Шефір (перший помічник президента. – ред .) і Павлюк. Корисність останнього була у великій мережі контактів”, – пояснює співрозмовник видання.

Президентська і парламентська кампанії обійшлися Павлюку у приблизно $ 20-30 млн

Зеленський поставив в пару до Павлюка нинішнього першого заступника голови Офісу президента Сергія Трофімова і доручив їм займатися будівництвом регіональної мережі. “Павлюк – трохи соціопат, йому плювати на певні цінності і речі. А Трофімов, навпаки, дуже ціннісний, він повинен був зупиняти пориви Павлюка. Їх Вова, тому і поставив працювати в парі. Якби не було Трофімова, то Павлюк міг би організувати нову партію регіонів”, – розповідає інший співрозмовник, який входив до виборчого штабу Зеленського.

За його словами, в ході передвиборної кампанії Павлюк періодично скандалив з Андрієм Богданом. “Богдан його всіляко дискредитував. Коли Андрій побачив, з кого Павлюк будує нашу мережу, то зрозумів, що там, в основному люди, пов’язані з контрабандою. І люди, яких привів Павлюк, вдарять по рейтингу Зеленського”, – говорить співрозмовник.

Щоб якось розбавити “мережу” Павлюка і схожих партнерів новообраного президента, у Зеленського вирішили поділити кандидатів-мажоритарників в кожній області на три групи. Перша – люди, пов’язані з бенефіціарами областей, такими як Павлюк. Їх дають обласні штаби. Друга група – бізнесмени, які ніяк не пов’язані ні з ким, але їм цікаво, і у них є гроші на кампанію. І третя – це “ліфт”, програма по набору кандидатів, в яку міг податися кожен.

“Тобто Павлюк відповідав приблизно за 65 кандидатів. Він їх і надав. Звідси і виникла цифра в 70 підконтрольних Павлюку нардепів”, – пояснює співрозмовник в керівництві “Слуги народу”. За його підрахунками, в президентську і парламентську кампанії Павлюк вклав приблизно $ 20-30 млн.

Читайте також: “Стара мрія” Ігоря Сопеля: оточення втікача-олігарха посяде владні крісла у Тернопільській ОДА

Група Павлюка

В ході парламентської кампанії, Павлюк разом з іншими бенефіціарами відповідав за Житомирську, Кіровоградську, Миколаївську, Рівненську, Одеську, Тернопільську, Херсонську та Чернівецьку області. Самостійно Павлюк фінансував Тернопільську і рідну Чернівецьку області: звідси “слугами” стали Андрій Богданець, Володимир Гевко, Олена Лис, Максим Заремський, Георгій Мазурашу та Валерій Божик. У Львівській області йому допомагав місцевий підприємець Сергій Бадяк. По Київській області Павлюк працював в тандемі зі своїм кумом і екс-нардепом Віктором Тимошенко. Також, за словами джерела з виборчого штабу СН, фінансово допомагав нардеп 8-го скликання від Блоку Петра Порошенка Сергій Тригубенко, якого у 2015-2016 роках ЗМІ називали “куратором вугільної промисловості України”.

Після виборів Павлюк вирішив не обмежуватися депутатами зі “своїх” областей, а спробував максимально використовувати момент “безвладдя” у величезній фракції. “Поки ми будували з ними (депутатами – ред.) ціннісні відносини в Трускавці, Павлюк їх зібрав і сказав: “Я – головний, я від президента”. Після виборів він спробував максимально зібрати мажоритарників, крім людей Коломойського і дійсно незалежних, як, наприклад, Рома Грищук”, – розповідає співрозмовник, що входив в передвиборний штаб партії.

Більшість співрозмовників в “Слузі народу”, запевняють, що у Павлюка не вийшло залучити багато депутатів. І цифра в 70 чоловік, якою він хвалився, – явне перебільшення, запевняє співрозмовник в керівництві “Слуги народу”.

У кращі часи Павлюка до нього прислухалися близько 30-40 осіб. Найбільш яскраво вони себе показали під час голосування за євроінтеграційний законопроект про захист прав на напівпровідникові вироби: багато хто з групи Павлюка показово не підтримали закон. Але чому Павлюк був радикально налаштований проти цього закону, ніхто у фракції до кінця так і не зрозумів.

Великою політичною помилкою Павлюка стало зближення з Рінатом Ахметовим, кажуть співрозмовники в керівництві “Слуги народу”. “Тригубенко взяв у Ріната гроші, і вони з Павлюком роздали депутатам планшети з аналізом законів. Але чомусь це стосувалося тільки законів, які були невигідні Ахметову. Яскравий приклад: законопроекти №2233 про ринок електроенергії і №1210 про підвищення ренти на руду”, – розповів один із заступників глави фракції СН.

Чому у Павлюка проблеми

В Офісі Президента гостро відреагували на спроби Павлюка використовувати депутатів “Слуги” для відстоювання інтересів найбільшого олігарха. У Зеленського почали регулярно викликати депутатів на килим, влаштовуючи розбірки, хто, як і чому голосував або ні.

Близько місяця тому відбулася зустріч Зеленського особисто з Павлюком. “Президент сказав: “Ми так не домовлялися, грай за правилами, чого ти поліз до Ахметова?”, – розповів співрозмовник з близького оточення Зеленського. За його словами, у президента немає ніяких зобов’язань перед Павлюком. “Президент тричі говорив Павлюку, що так, як хоче він, не буде. Павлюк не розуміє. Він хоче грати в політику. Намагався залізти на митницю, але його не пустили”, – додав співрозмовник. За його словами, група Павлюка починає розпадатися, і в ній залишиться 5-10 “багнетів”.

Група Павлюка розпадається і скоро може скоротитися до 5-10 чоловік

Голосування “Слуги народу” на пленарному тижні 3-6 грудня підтверджують його слова. За законопроект №1210, що підвищує ренту на руду, його навіть назвали “антиахметівським”, проголосували 214 депутатів “Слуги”. Не голосували або утримувалися зовсім лояльні Павлюку люди. Серед них: племінник Максим Павлюк, дружина бізнес-партнера Олена Лис, менеджер готелю “Буковина” (нагадаємо, належить дочці Павлюка) Оксана Гринчук, списковик з Чернівців Олег Марусяк, а також чернівецькі мажоритарники Георгій Мазурашу, Валерій Божик і Максим Заремський.

Схоже, що кілька десятків мажоритарників, які потрапили до парламенту завдяки Павлюку, вирішили від нього дистанціюватися.

В партії вважають, що не обійшлося без участі Ігоря Коломойського . Співрозмовник з керівництва фракції говорить, що за інформаційними атаками на Романа Іванісова і Андрія Богданця з їх судимостями, стоїть Коломойський. “Коломойському і Павлюку тісно в одній фракції. Тому і відбувається боротьба за вплив. Але Коломойський на відміну від Павлюка здатний домовлятися”, – пояснює він.

Як виховний захід, посади заступника глави фракції позбавили рівненського мажоритарника Дмитра Соломчука, який, за словами джерел, був рупором ідей Павлюка в Раді і переконував депутатів зі своєї групи не голосувати за “антиахметівські” закони. Сам Соломчук заявив, що його відставка ніяк не пов’язана з Павлюком. “Зараз я багато часу приділяю виборам в ОТГ і залученням інвестицій у Рівненщину”, – повідомив він у Facebook.

У наступному році в Україні будуть місцеві вибори, організаційно вони набагато складніші і дорожчі виборів до Верховної Ради. У команді Зеленського думають, як позбавити Павлюка впливу на регіональні штаби напередодні місцевих виборів-2020. “Трофімов запропонував відсунути людей Павлюка на місцях і оновити регіональні штаби перед місцевими виборами. Соломчук відразу ж доповів про це Павлюку, якому це дуже не сподобалося”, – розповідає співрозмовник в керівництві СН.

У Зеленського є аргументи, як умовити Павлюка посунутися. “Павлюка є за що садити, особливо, за часи Калетніка. Думаю, найближчим часом проти Павлюка будуть слідчі дії”, – заявив співрозмовник з близького оточення Зеленського. Але судячи з усього, це ще невирішене питання. “Павлюк – свій і ніхто його “закривати” поки не планує”, – запевнив депутат, що входить в керівництво Слуги народу.

Гроші і любов до творчості “Кварталу 95” допомогли Павлюку стати частиною запаморочливого успіху Зеленського, але їх виявилося недостатньо, щоб утриматися в топі української політики.

Читайте також: Битва за митницю. Хто такий Вадим Альперін і чому у нього почалися неприємності

Джерело

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE